
Naujausios
Menų inkubatorius toliau lenda į šiauliečių kišenę
Šiaulių menų inkubatoriumi galėjęs virsti pastatas vaiduoklis Elnio gatvėje – be langų, be durų ir stogo jau daugiau kaip metai yra saugomas privačios saugos tarnybos. Šimtus tūkstančių eurų prarijusi griuvena toliau ryja miestiečių pinigus – per mėnesį po 586 eurus už apsaugą. Kiek dar bus saugomas šis pastatas – niekas negali pasakyti. Idėjų, ką su juo daryti toliau – taip pat nėra, nes pagrindinę funkciją jis jau atliko: kam krovė politinį, kam – finansinį kapitalą. O susimokėti tenka miestiečiams.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Saugo plastikinius langus
Šiaulių miesto savivaldybės specialisto Vitalio Lebedžio pateiktais duomenimis, Menų fabriko pastatas Elnio gatvėje 25 saugomas nuo 2015 metų rugpjūčio mėnesio. Per šį laikotarpį UAB „G4S Lietuva“ jau sumokėta 8 894,1 euro. Šiuo metu kas mėnesį privačiai saugos bendrovei sumokama po 568,70 euro.
Pastatas saugomas, nes yra įtrauktas į Kultūros paveldo objektų sąrašą.
„Saugoma, kad neįeitų kas į vidų ir neužgriūtų, neįvyktų nelaimė. Pirmame aukšte yra sudėta dalis plastikinių langų – tai teoriškai saugom tuos kelis langus“, – „Šiaulių kraštui“ paaiškino Savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis.
Saugojimo laikas, pasak E. Bivainio, priklausys nuo to, kiek tęsis teismai dėl Menų inkubatoriaus.
„Patikrino“ apsaugą
Miesto Tarybos narys Gintautas Lukošaitis, vienas iš aktyviausių politikų, protestavusių prieš Menų inkubatorių, sakė, kad tik iš pradžių buvęs „prieš“.
„O kai prasidėjo statybos, aš buvau „už“, kad statybos už tuos pinigus, kiek jų ten buvo, būtų padarytos. Juk mes po to ir prašėm, ir spaudėm tuometinę Savivaldybės administraciją, kad būtų bent stogas uždengtas. Nes, įsivaizduokit, su stogu pastato jau emociškai kitas vaizdas“, – sakė G. Lukošaitis.
Politikas pasakojo bandęs vieną kartą „įeiti į tą aptvertą teritoriją tiesiog pasivaikščioti“. Atvažiavo apsauga. „Tai ta teritorija tikrai yra saugoma“, – įsitikino A. Lukošaitis.
Jo nuomone, būtų gerai bent stogą artimiausiu metu uždengti: „Užkaltume angas, kad būtų saugu ir niekas ten fiziškai negalėtų patekti, o tada galbūt būtų galima atsisakyti ir tos mokamos saugos.“
G. Lukošaitis mato ir tolesnę šio pastato viziją: „Gal miestas pradės atsigauti? Gal prisidės verslas? Gal situacija keisis? Bet tą projektą daryti buvo absurdas ir tiesiog sustojome.“
Miestui – akmuo po kaklu
„Būtų buvę pastatyta – būtų buvę naudojama. Gal pelningai, gal nelabai, bet turėtume pastatą, o ne griuvėsius! O dabar tuos griuvėsius iš vienos pusės saugo paveldo įstatymai, iš kitos – mokami miesto biudžeto finansai“, – skaičiavo miesto Tarybos opozicijos lyderis Alfredas Lankauskas.
Politiko teigimu, blogiausia, kad jokių veiksmų nedaroma toliau: „Tai yra pamoka visiems politikieriams, visiems merams: prieš griaudamas pagalvok!“ Jo teigimu, šioje kadencijoje atsirado „kažkoks leninietiškas principas: pasaulį seną sugriausim, naują – pastatysim.“
„Tokios tendencijos miestui apskritai neleidžia žengti į priekį: Vilnius turi LOFT'ą ir Menų fabriką, Telšiai turi panašų projektą, o Šiauliai dėl vienos grupuotės politikų kaprizų dabar turi nuostolių“, – teigia A. Lankauskas.
Jo nuomone, reikia pasikonsultuoti dėl šių „griuvėsių“ su Kultūros paveldo departamentu: „Ar tas pastatas, visai neseniai pripažintas paveldu, apskritai yra kultūros paveldas?“
Siūlymą valstybei pasiimti šį pastatą į savo balansą A. Lankauskas pavadino anekdotu: „Kam valstybei užsikrauti sau ubago terbą? Ir dar kiaurą?!“
Opozicijos lyderis pritaria, kad Menų inkubatoriaus projektas kai kam buvo naudingas ir politiškai, ir finansiškai: „Vieni pelningai pardavė, kiti krovėsi sau politinį kapitalą protestuodami, o dabar mokame iš biudžeto realius pinigus už nieką.“
Ginčai teismuose gali padidinti nuostolius
Šiaulių miesto savivaldybės specialistas V. Lebedis nurodė, kad šiuo metu dėl Menų inkubatoriaus teismuose yra kelios bylos.
Viena jų – civilinė byla pagal RUAB „Meba“ ieškinį VšĮ Šiaulių regiono plėtros agentūrai ir Šiaulių miesto savivaldybei dėl 203 048 eurų skolos ir 1 702 eurų delspinigių priteisimo.
Bylos šalys taikiai nesusitarė, ši byla spalį sustabdyta, kol bus išnagrinėta kita civilinė byla dėl Šiaulių miesto savivaldybės pareikšto ieškinio.
Kita civilinė byla iškelta pagal UAB „Metaloidas“ ieškinį atsakovams RUAB „Meba“ ir VšĮ Šiaulių regiono plėtros agentūrai, kurioje reikalaujama priteisti iš atsakovų 75 084 eurus.
Šioje byloje pateiktas Savivaldybės prašymas dėl bylos sustabdymo.
Dar vienoje civilinėje byloje yra pareikštas Savivaldybės ieškinys RUAB „Meba“, UAB „Konsolė“ ir VšĮ Šiaulių regiono plėtros agentūrai dėl statybos darbų rangos sutarties pripažinimo niekine ir negaliojančia ir prašoma išieškoti 513 256 eurų nuostolių. Į šią sumą įeina ir per 400 tūkstančių eurų europinės paramos lėšų, kurias, nutraukus projektą, teko grąžinti iš miesto kišenės.
Lėšų buvo sumokėta ir statybos rangovams. Administracijos direktoriaus E. Bivainio teigimu, teismui pateiktas 513 256 eurų ieškinys – „tikrai dar ne visos realios Savivaldybės išlaidos“.
2016 metų Šiaulių miesto biudžete buvo įrašyta ir Menų inkubatoriaus eilutė – 328,1 tūkstančio eurų. Tačiau šie pinigai, E. Bivainio teigimu, kol kas nepanaudoti, nes jie buvo numatyti, „jei teisme Savivaldybei būtų priimtas nepalankus sprendimas. Bet teismai kol kas nesibaigę“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nebaigtus rekonstruoti griuvėsius bandyta siūlyti verslui už simbolinį 1 eurą, bet norinčiųjų neatsirado.
Savivaldybės investicijų į kultūrą „simbolis“ – Menų inkubatorius.
Už Menų inkubatoriaus „objekto“ saugojimą iš biudžeto kas mėnesį mokama privačiai saugos bendrovei po 568 eurus.
Redakcijos nuotr.
Tarybos narys Gintautas Lukošaitis sakė norėjęs „pasivaikščioti“ po saugomą Menų inkubatoriaus pastatą, bet jį sulaikiusi apsauga.
Savivaldybės administracijos direktoriaus Eduardo Bivainio teigimu, griuvėsiams galėjo būti išleista daugiau, nei pusė milijono eurų.
Opozicijos lyderis miesto Taryboje Alfredas Lankauskas sako, kad pastačius Menų inkubatorių, būtume turėję pastatą ir veiklą.