
Naujausios
Šventieji primena ne sotų pilvą, o tarnystę
Ketvirtadienį Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje atidaryta paroda „Gailestingumo keliu: šventieji mene“, skirta besibaigiantiems Šventiesiems Gailestingumo metams.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Šventųjų gyvenimai
Parodoje eksponuojami XVIII–XIX amžių šventųjų paveikslai iš „Aušros“ muziejaus ir Lietuvos dailės muziejaus rinkinių, šv. Roko ir šv. Jono Nepomuko skulptūros iš „Aušros“ muziejaus rinkinių, XIX–XX amžių pradžios nešiojamieji procesijų altorėliai iš Telšių vyskupijos Mosėdžio ir Ylakių bažnyčių.
Dailės skyriaus muziejininkė vyresnioji specialistė Regina Tamašiūnaitė ekskursijoje pasakojo apie meno kūrinius ir šventųjų gyvenimus. Ji ragino neskubėti, įsižiūrėti į kūrinių detales, kuriose slypi daugybė prasmių. Paveiksluose nėra nieko atsitiktinio, svarbūs visi simboliai, akcentai, tam dėmesys bus skiriamas ir per muziejaus organizuojamas ekskursijas.
Paveiksluose nutapyti šventųjų – šv. Pranciškaus Ksavero, šv. Valentino, šv. Kazimiero, šv. Kajetono, šv. Elzbietos Vengrės, šv. Antano Paduviečio, šv. Vincento Pauliečio, šv. Valburgos – atvaizdai ir jų istorijos.
R. Tamašiūnaitė pasakojo apie kiekvieno šventojo žemiškąjį gyvenimą: „Keistas sutapimas – šventieji yra iš labai turtingų, kilmingų, aristokratiškų, netgi karališkųjų, kaip šv. Elzbieta Vengrė ar šv. Kazimieras, šeimų, bet jie atsisakė patogaus gyvenimo kūnui ir nuėjo kitu keliu – savo gyvenimą skyrė vargstančiųjų, elgetaujančių, ligonių globai, kai kurie save sunaikino, viską atidavė aplinkiniams.“
Pirmą kartą viloje eksponuojamas po restauravimo sugrįžęs nežinomo dailininko paveikslas „Jėzus kviečia vaikus pas save“, nutapytas aliejiniais dažais ant metalo plokštės, kalinėtas reljefu, paauksuotas. Paveikslas sveria apie 120 kilogramų, jam atgabenti į ekspozicijos salę prireikė keturių vyrų.
Paveiksle vaizduojama scena iš Šventojo Rašto: „Jėzus tarė mokiniams: „Leiskite mažutėliams ateiti pas Mane ir netrukdykite, nes tokių yra Dangaus karalystė. Iš tiesų sakau jums: kas nepriima Dievo karalystės kaip kūdikis, neįeis į ją“. Ir Jėzus laimino vaikus, apkabindamas ir dėdamas ant jų rankas.“
R. Tamašiūnaitę žavi šv. Vincento Pauliečio paveikslas: šventasis pavaizduotas veržlaus judesio, tarsi pamokslo ekstazėje. Nors tapytojas Vincentas Charlinskis nėra itin žinomas, XVIII amžiuje tapytas darbas – labai iškalbus.
Paveikslo pirmajame plane nutapyti apaštalai šv. Petras ir šv. Paulius, už jų – pasauliečiai Pliateriai.
„Iš karto kyla klausimas, kodėl Pliateriai? Galbūt jie užsakovai? Dievo žodžio skelbimas šiame paveiksle labai gyvas“, – gėrėjosi R. Tamašiūnaitė.
Procesijų altorėliai, jos žodžiais, priskirtini prie vertingiausių Lietuvos sakralinės dailės kūrinių, jie jungia tapybą, apvaliąją ir reljefinę skulptūrą, dekoratyvinę drožybą, atspindi įvairių stilių kaitą. Kuratorė išskyrė ypač įspūdingus altorėlių medienos raižinius.
Šv. Rokas ir šv. Jonas Nepomukas – nežinomų dievadirbių kūryba. Žemaičiai šventuosius droždavo beveik žmogaus ūgio. Parodoje eksponuojamą šv. Roko skulptūrą skalbė lietus ir ardė laikas: šventojo skulptūra yra praradusi ištikimąjį gelbėtoją šunelį.
Laikas apmąstyti
Popiežius Pranciškus ypatingais jubiliejiniais Šventaisiais Gailestingumo metais yra paskelbęs nuo 2015 metų gruodžio 8 dienos iki 2016 metų lapkričio 20 dienos.
Lapkričio 13 dieną buvo uždarytos Gailestingumo durys beveik visose pasaulio šventovėse. Sekmadienį popiežius Pranciškus uždarys ir Šv. Petro bazilikos Šventąsias duris bei aukos šv. mišias, kuriomis bus užbaigtas Gailestingumo jubiliejus.
„Spėjote į paskutinį vagoną“, – parodos atidaryme juokavo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.
Vyskupas į renginį „skriste atskrido“ iš Vilniaus, iš Aušros Vartų Švč. M. Marijos Gailestingumo Motinos atlaidų, kur Šv. Teresės bažnyčioje aukojo šv. mišias už Šiaulių vyskupiją.
Vyskupas linkėjo, kad paroda lankytojus dar labiau sutaurintų, pripildytų širdis meilės.
Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Vladas Baranauskas šventųjų gyvenimus atgaivino skaitydamas ištraukas iš Motiejaus Valančiaus „Žyvatai šventųjų“, „Gyvenimai šventųjų Dievo“.
Muziejus jau dešimtmetį, besiartinant šv. Kalėdoms, lankytojus pakviečia į parodas, kurios atspindi bendražmogiškąsias vertybes.
Paroda Ch. Frenkelio viloje veiks iki 2017 metų vasario 5 dienos.
Edvardo TAMOŠIŪNO nuotr.
Šv. Vincento Pauliečio paveikslas, tapytas dailininko Vincento Charlinskio.
Ekskursiją po parodą „Gailestingumo keliu: šventieji mene“ vedė dailės skyriaus muziejininkė vyresnioji specialistė Regina Tamašiūnaitė. Minčių apie šventuosius išsakė Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis. Kairėje – muziejaus direktorius Raimundas Balza.
„Aušros“ muziejaus Dailės skyriaus muziejininkė Regina Tamašiūnaitė sakė, jog paroda norima pratęsti Gailestingumo metų intenciją.