
Naujausios
Pasauliui reikia raminamųjų
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sostinėje kilo skandalas. Darželinuko mama įtaria, jog vaikas darželyje buvo „vaišinamas“ raminamaisiais vaistais, kad būtų paklusnesnis ir ramesnis. Pranešama, kad raminamųjų vaistų rasta ir auklėtojų rankinėse. Neaišku, ką parodys tyrimas. Ar visos auklėtojos serga nervų ligomis? O gal visos vaikus drausmindavo raminamaisiais vaistais?
Beje, panašūs skandalai nėra naujiena. Pamenu, dar sovietiniais laikais vieno atkampaus rajono darželio auklėtoja taip pat vaikams prieš pietų miegą sušerdavo po tabletikę, kad geriau miegotų. Buvo iškelta baudžiamoji byla, bet laisvės pedagogė neprarado. Visa ori toliau dirbo valstybinėse įstaigose.
Panašu, jog situacijos kartojasi visose santvarkose, nes viskas priklauso nuo žmogaus požiūrio į savo darbą.
Raminamųjų vaistų, ko gero, reikėtų ir mamoms, kurios patiki vaikus darželiui, o pačios skuba į darbą „įpjauta“ širdimi. Juolab, kad visais laikais apie darželius sklido ne per gražiausios kalbos: nuo vaikų vagia maistą, ranką prieš vaikus kelia auklėtojos ir auklytės.
Deja, pigesnio būdo derinti motinystę ir karjerą nėra. Galima pasisamdyti į namus ateinančią auklę. Bet viena šeima, pasisamdžiusi auklę jau pirmą dieną ją rado besivoliojančią girtą šeimininkų lovoje, o kūdikį paliktą lauke, vežimėlyje. Tokių atvejų, veikiausiai, pasitaiko ne vienas. Tik kitos šeimos jų negarsina.
Tokios, kad ir pavienės situacijos kalba apie žmogaus patikimumą. Apie tai, kad trūksta patikimų, gerų darbuotojų, kuriais galėtų pasikliauti ir darbdavys, ir klientas.
Praėjusią savaitę visas pasaulis graibstėsi raminamųjų, kai Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu buvo išrinktas Donaldas Trampas. Ruso Žirinovskio tonu kalbantis, kategoriškas mintis reiškiantis ir drastiškų savo užmačių neslepiantis milijardierius įvarė baimės galingų valstybių lyderiams. Pačioje Amerikoje vyksta protesto akcijos.
O čia dar kaip tyčia Bulgarija ir Moldova išsirinko prorusiškus prezidentus.
Pasaulio baimė suprantama. Ne juokas, kai nepatikimose rankose atsiduria darželinukas. Tačiau dar labiau ne juokas, kai nepatikimose rankose gali atsidurti atominės bombos mygtukas.
Aršių fanatikų, tokių kaip Hitleris ir Stalinas pasaulis jau matė. Dar nepamiršo, kiek gyvybių kainavo jų veikla.
Tik ar D. Trampas panašus į juos? Jis atėjo iš visiškai kitokios terpės negu anie du. Veikiausiai aršumas buvo tik rinkimų poza. Tad iš anksto griebtis raminamųjų gal ir neverta. Jeigu iš tikrųjų būtų neprognozuojamas ir nepatikimas, vargu, ar išlaikytų savo verslo imperiją ir milijardieriaus statusą.
Beje, po rinkimų atrodo, kad ir pačiam D. Trampui sugirdyta raminamųjų dozė. Sušvelnino toną. Gal trečiojo pasaulinio karo nesukels? O daugiau tvarkos liberalizme, neteisybėje ir chaotiškoje demokratijoje paklydusiam pasauliui tikrai būtų neprošal.
Ameriką šiurpina D. Trampas. Lietuvoje neatslūgsta emocijos dėl R. Karbauskio ir Seimo naujokų, jo bendrapartiečių. Kaip drįsta sugriauti nusistovėjusią tvarką, tiksliau, absoliučią netvarką!
Valdančiąją koaliciją suformavę „valstiečiai“ nori, kad pirmiausia tautos išrinktiesiems būtų mažiau prieinamas alkoholis, kad seimoriai per posėdžius miklintų smegenis ir dirbtų tautos labui, o ne maigytų mobiliuosius telefonus, žvalgytųsi po erotinius interneto tinklapius, snaustų, krapštytų nosį arba vaikščiotų po salę kaip kokioje arenoje ar savo miegamajame.
Kokia panika kilo! Kaip gali taip suvaržyti Seimo nario laisvę! Senbuviai ėmė šaipytis. Vietoj vyno taurės per priėmimus esą graušią obuolius. Jeigu tie seimoriai tokie hiperaktyvūs, gal darželio auklėtojos galėtų ateitų į Seimą, iškratytų savo rankinukus, ir seimoriams, o ne darželinukams sušertų po tabletę raminamųjų, kad numigtų ir pagaliau suprastų, kam ir ko atėjo į Seimą.
O atėjo pirmiausia tam, kad rodytų tikro darbo vardan tos Lietuvos pavyzdį. Taip, kaip rašė Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signataras Saliamonas Banaitis: „Jeigu suplyš rūbai, susilopykit, jei batai prakiurs – pasitaisykit, bet Lietuvai niekada pinigų negailėkite.“ Regionai su viltimi išlydėjo savo išrinktuosius į Seimą. Kad pagaliau atsigręžtų į žmogų ir jo gyvenimą.
Kad kviestų susitelkti ir kartu darbuotis Lietuvoje likusius lietuvius, dar nevirtusius globaliniais perėjūnais, kurių jau pilnas pasaulis.
Kad gyvenimą Lietuvoje dar tik pradedantys kūdikiai ir vaikai nevirstų neatsakingo, asocialaus suaugusiųjų gyvenimo, kuris daugeliu atveju priklauso ir nuo valdžios investicijų į žmogų, įkaitais.
Kad „pedagogės“ jų negirdytų raminamaisiais vaistais, asocialūs tėvai – alkoholiu. Kad pagaliau tie mažyliai turėtų tėvą ir motiną, o nebūtų sugyventinio, paslystančio ant alaus butelio, vaikai.
Sakoma, jog žmogus pats savo likimo kalvis. Bet ne kiekvienam Dievas davė tokį apsukrumą ir talentą gražiai ir laimingai gyventi Lietuvoje. Tie patys dideliais talentais nepasižymintys, tik sveikas rankas ir kojas bei lašą proto dar turintys lietuviai, išvažiavę į užsienius, kažkodėl pragyvena ir yra laimingi. Vadinasi, daug kas priklauso nuo žmogui suteiktų sąlygų ir galimybių.
Žmonių lūkesčiai orientuoti į labai paprastą dalyką – jų ir jų vaikų vienintelį gyvenimą. Ar to nesuvokia valdžios? Ar nenori, ar negali to pakeisti? Ar to padaryti tiesiog neleidžia pati kapitalizmo prigimtis? Todėl sergame kitų valstybių ligomis? Geriame raminamuosius dėl Trampo?!
„Bendrauti prasminga su visu pasauliu, bet klumpes verta laikyti savo namuose ir nedegioti žvakelių svetimoje bažnyčioje. (...) kiekvienas esame savo likimo kalvis, ar tikėtina, kad rasis kalvis, kuris už mus mojuotų sunkiu mūsų ateities kūju?“ – klausia Nepriklausomybės akto signataras Algirdas Endriukaitis savo knygos „Liberalizmas kaip visuomenės griūtis“ įžangoje.
Iš tiesų, kas geriau pamojuos mūsų ateitį kalančiu kūju, jei ne mes patys?