
Naujausios
Socialdemokratų „apsivalymas": vieną – lauk, kitiems pagrūmota
Keturi Lietuvos socialdemokratų partijos Šiaulių skyriaus nariai Edvardas Žakaris, Arvydas Mockus, Domas Griškevičius ir Gedeminas Vyšniauskas sulaukė partijos Etikos ir procedūrų komisijos sprendimo: dviem – papeikimas, vienam – pastaba, o vieną meta lauk. Skyriuje prasideda kova prieš artėjančius skyriaus pirmininko rinkimus.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Keturios nuobaudos
Socialdemokratų partijos Etikos ir procedūrų komisija „išrašė“ po nuobaudą keturiems Šiaulių skyriaus nariams. Į Seimą nebeišrinktam skyriaus pirmininkui Edvardui Žakariui, partijos Šiaulių skyriaus "Saulės" poskyrio vadovui, Šiaulių vicemerui Domui Griškevičiui skirta po papeikimą, į Seimą nebepatekusiam Arvydui Mockui skirta pastaba, o Tarybos nariui, Gedeminui Vyšniauskui skirta griežčiausia nuobauda – nutarta iš viso jį šalinti iš partijos.
Trečią kadenciją baigiančiam Šiaulių skyriaus pirmininkui E. Žakariui nuobauda skirta, jo paties žodžiais, – „dėl neva skyriaus skaldymo ir rinkimų rezultatų“.
G. Vyšniauskui skirta nuobauda už tai, kad užsakė patalpas ir dalyvavo socialdemokrato A. Mockaus konkurento vienmandatėje rinkimų apygardoje į Seimą – Valerijaus Simulik agitaciniame renginyje.
A. Mockus krito dėl partinių diskusijų paviešinimo, o D. Griškevičius už tai, kad neprisijungė prie LSDP frakcijos miesto Taryboje.
Gavus nuobaudą pagal LSDP statutą, partijos narys 12 mėnesių negali būti renkamas į partijos postus.
Pliekiasi skundais
Aiškėja, kad visi keturi socialdemokratai nukentėjo dėl skundų, o skundė jie vieni kitus.
G. Vyšniauskas teigė, kad D. Griškevičius jį apskundė dėl to, kad „padėjęs V. Simulik rinkimus organizuoti“.
„Užteko to, kad aš, kaip asociacijos Pabalių bendruomenės pirmininkas, turėjau dalyvauti susitikime su kandidatu, bet mane nufotografavo ir tą nuotrauką prisegė prie skundo, kad aš, atseit, organizavau V. Simulik rinkimų kampaniją“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo G. Vyšniauskas.
Socialdemokratas teigė, kad neturėjęs galimybės Etikos ir procedūrų komisijai „net savo nuomonės pareikšti“, o sprendimas mesti iš partijos – pribloškęs, nes „visą savo laiką skiriu partijai, pagrindinius skyriaus darbus darau“.
G. Vyšniauskas pasakojo dar anksčiau apskundęs D. Griškevičių dėl to, kad jis miesto Taryboje neprisijungia prie socialdemokratų frakcijos, tačiau etikos sargai „nesvarstė to skundo gal pusmetį“.
„O D. Griškevičius parašė skundą ant manęs – sprendimas priimtas maždaug per savaitę“, – skundėsi redakcijai G. Vyšniauskas.
„Yra nesutarimų, skirtingų situacijos interpretavimų. Tai yra partijos vidaus problemos, kai kažkoks nepritarimas traktuojamas kaip maištas. Tokie komisijos sprendimai yra partijos reagavimas į vieno ar kito asmens veiksmus. Kiekvienas yra savo likimo kalvis“, – komentavo D. Griškevičius.
Jis tvirtino, kad su "Aušros" poskyrio vadovu G. Vyšniausku susitikę „dar paspaudžia rankas“ pasisveikindami.
Lenktynės dėl posto
„Viskas vyksta tik dėl to, kad gegužės 6 dieną yra partijos suvažiavimas, o iki to – kovą ar balandį vyks skyriaus pirmininko rinkimai“, – paaiškino nuo 2011 metų Šiaulių skyriui vadovaujantis E. Žakaris.
Jis mano, kad „atnaujinti svarbius postus partijoje jaunais veidais“ nėra bendra partijos naujoji strategija.
E. Žakaris skaičiavo, kad į praėjusį Seimą pateko 25 socialdemokratų vienmandatininkai. Šiuose rinkimuose – tik trys. „Bet nė viename skyriuje nėra tokių skundų ar pasiūlymų skirti nuobaudas. Net Vilkaviškyje, kur partijos pirmininkas (A. Butkevičius – red. past.) nelaimėjo – niekas net minčių neturi taip elgtis, kaip Šiauliuose“, – sakė E. Žakaris.
Vienintelis iš visų keturių, gavusių nuobaudą, A. Mockus galės kandidatuoti į partijos skyriaus pirmininkus, nes gavo „tik įspėjimą“.
„Įspėjimas nedraudžia kandidatuoti, nors man ir norėjo padaryti, kad aš negalėčiau kandidatuoti. O pasirodo, kad jie (E. Žakaris, G. Vyšniauskas – red. past.) patys dabar negalės kandidatuoti. Patys skundė – patys gavo“, – sakė A. Mockus.
Jis teigė norintis, kad Šiauliuose socialdemokratų skyrius būtų „sveikas“, „vieningas“, „be nesąmonių“. Plačiau komentuoti atsisakė, nes „bet koks komentaras bus panaudotas skundui prieš mane, tada gausiu aukštesnę nuobaudą ir nebegalėsiu kandidatuoti“.
Partijai įgriso „nepatenkinama situacija ilgą laiką“
Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Donatas Augulis patvirtino, kad „skundų vieniems apie kitus buvo“, bet nuobaudos visiems keturiems skirtos „ne tik reaguojant į skundus, bet ir į kitus partijos statuto pažeidimus“.
D. Augulio teigimu, pažeidimai „yra tęstiniai, o bičiuliai gal ne itin drausmingai reaguoja į ankstesnes komisijos rekomendacijas“.
„Nuobaudų nesiečiau vien su Seimo rinkimais, nes situacija Šiaulių miesto skyriuje yra nepatenkinama jau ilgą laiką. Ir tokia situacija nesitvarko. Ar čia iniciatyvos trūksta, ar partinės drausmės iš visų pusių – skyriaus pirmininko, D. Griškevičiaus, A. Mockaus?“ – svarstė D. Augulis.
Jis tvirtino, jog komisija beveik vienbalsiai paskirtoms keturioms partinėms nuobaudoms pritarė.
D. Augulio teigimu, partija nuo savivaldos rinkimų jau stebi frakcijos susiskaldymą, skyriaus „vidinės tvarkos trūkumą“, kai „du poskyriai mažiau bendrauja ar eliminuoja "Saulės" poskyrį, kuriame veikia A. Mockus ir D. Griškevičius“.
„Pasigendama iš Šiaulių skyriaus pirmininko, kuris vadovauja jau šešti metai, konsolidacinės iniciatyvos. Per tą laiką socialdemokratai Šiaulių mieste užleido visas turėtas pozicijas tiek savivaldos, tiek Seimo rinkimuose, tiek visur kitur“, – sakė D. Augulis.
Komisijos pirmininko teigimu, E. Žakaris buvo apskundęs komisijos sprendimą partijos prezidiumui, bet „posėdžio pradžioje skundą atsiėmė galbūt papildyti“.
O dėl G. Vyšniausko, kuris yra partijos tarybos narys, komisijos siūlymui turi pritarti arba nepritarti partijos taryba. Jos posėdis vyks gruodžio viduryje.
„Tarybai nepritarus jį šalinti, bus laikoma, kad jo partinė nuobauda – papeikimas“, – paaiškino D. Augulis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Po nesėkmingų socialdemokratams rinkimų į Seimą, prieš artėjančius skyriaus pirmininko rinkimus skyriaus pirmininkas Edvardas Žakaris gavo partinį papeikimą, o jo „ginklanešiu“ laikomą Gedeminą Vyšniauską iš viso siūloma šalinti iš partijos.
Šiaulių vicemeras Domas Griškevičius gavo partinį papeikimą. Tik vieninteliam Arvydui Mockui nuobauda – įspėjimas – nesutrukdys kandidatuoti į partijos Šiaulių skyriaus pirmininkus.