
Naujausios
Seimo rekordininkas pakelia rinkimų kilimą
Šiaulietis Valerijus Simulik į Seimą penktą kartą išrinktas vienmandatėje apygardoje. Tokių rekordininkų Seime – tik du. Visi kiti Seimo senbūviai – „sąrašiniai“, į Seimą patekę su partijų traukiniu.
Šiuos rinkimus V. Simulik Saulės rinkimų apygardoje laimėjo prieš socialdemokratą Arvydą Mockų.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
– Penktą kartą laimite Seimo rinkimus vienmandatėje apygardoje. Šįkart net jūsų apygardos, kurioje keturis kartus buvote išrinktas – nebeliko. Laimėjote toje apygardoje, kur jūsų oponentas jau buvo laimėjęs rinkimus. Kokia jūsų sėkmės priežastis?
– Yra Seimo senbūvių ir daugiau kadencijų dirbančių, bet jie į Seimą ateina per sąrašus ir tokių „sąrašinių“ yra nemažai, tarp jų šįkart net ir Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius.
O aš ir Antanas Matulas – vieninteliai vienmandatininkai, dirbsiantys Seime jau penktąją kadenciją.
Receptas – dirbti su žmonėmis iš tikrųjų, o ne vaidinti. Pavyzdžiui, Savivaldybė siunčia žmones už socialines išmokas valyti gatvių, parkų, o rinkimų kolega nusifotografuoja su jais kostiumu gražiai pasipuošęs, kai aplinkui visi su šakėmis!
Jeigu su savanoriškais saugos būriais nebudėčiau kartu, jeigu neneščiau kartu nepasiturintiems maisto produktų, jeigu neičiau pas žmones, būtų kitaip.
Tie, kas tik vaidina pagalbą žmonėms – prisivaidina.
– Pagrindinis priekaištas Jums rinkimų kampanijos metu buvo tai, kad keičiate partijas. Į šiuos rinkimus iš tiesų ėjote jau su trečia politine jėga.
– Mano „bėgiojimas per partijas“ tėra tik skambus lozungas, kuriuo naudojosi mano oponentai. Aš politinėje veikloje nuo 1999 metų – tais metais susikūrė „Naujoji Sąjunga“ (NS). 2000-aisiais laimėti rinkimai į Seimą su NS, 2004 metais – su NS, 2008 metais – su ta pačia partija.
Bet 2011 metais NS buvo likviduota, kaip juridinis asmuo, o aš tapau nepartinis.
Mane su komanda tada kvietė prisijungti šešios ar septynios partijos. Kadangi mes geriausiai dirbome su socialdemokratu Edvardu Žakariu, ponas Algirdas Butkevičius, kai susėdome derėtis, pasakė, jeigu mes tikrai laimėsime Šiauliuose rinkimus, Šiauliams padėsim tuo ir anuo.
Aš patikėjau ir mūsų komandos žmonės patikėjo, kurie visuotiniame susirinkime patys girdėjo, ką A. Butkevičius sakė. Atėjome į Socialdemokratų partiją ir po jų vėliava 2012 metais laimėjau Seimo rinkimus.
Tačiau dėl pažadų Šiauliams mus apgavo, pamačiau, kad nieko dėl Šiaulių nedaro, nesistengia, net vengia Šiaulių. Iš socialdemokratų partijos išėjau lygiai su ta pačia komanda, su kuria ir atėjau pas juos – su 272 žmonėmis ir mes tapome nepriklausomi. Ir Savivaldos rinkimuose mes dalyvavome kaip judėjimas. Šiaulių miesto taryboje dirba keturi mūsų judėjimo nariai.
Nors buvo Seimui pateiktas įstatymas, kad nepriklausomi kandidatai galėtų ir Seimo rinkimuose turėti savo sąrašą, bet socialdemokratai ir konservatoriai nepraleido to įstatymo. Todėl susidarė paradoksas: nepriklausomi kandidatai Europos parlamento rinkimuose gali dalyvauti, Savivaldos rinkimuose – gali, o rinkimuose į Seimą – ne!
Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis pakvietė nepriklausomų judėjimų lyderius drauge dalyvauti Seimo rinkimuose, be jokių išlygų ir reikalavimų dirbti komandoje, ir tik garbės reikalu įvardijo, ar gavus mandatą nepriklausomi bus su partija, ar atskira frakcija. Toks partijos lyderio elgesys yra garbingas.
Mano oponentas šiuose rinkimuose naudojo prieš mane „perbėgėlio“ etiketę, nors realiai tai tik emocijos ir melas, nes pats oponentas tuo naudojosi.
– Ką turite omenyje?
– Bent du žmonės man sakė, kad socialdemokratas A. Mockus pats ieškojo kitų partijų. Rima Baškiene visuotiniame susirinkime, kuriame buvo apie 120 narių ir buvo tariamasi tarp pirmojo ir antrojo turo, viešai pasakė sulaukusi Arvydo Mockaus skambučio. Jis pasiūlęs, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjunga neberemtų Valerijaus Simulik arba pasakytų, kad V. Simulik jau turi mandatą ir išvažiuotų ilsėtis. O jeigu A. Mockus laimėsiąs antrajame ture – pereitų į Valstiečių žaliųjų sąjungos partiją ir frakciją Seime.
Dar vienas liudytojas – Liberalų sąjūdžio sąrašo lyderis Eugenijus Gentvilas. Aš pats buvau prašęs, kad antrajame ture liberalai paremtų mane. Tada Eugenijus pasakė, kad jie laikysis neutraliai mano atžvilgiu. O jau po kelių dienų pasakė, kad liberalai oficialiai remia Arvydą Mockų.
Susitikau Eugenijų, pasakiau, kad nesilaikoma žodžio ir tai negarbinga. Ir paklausiau, ką jam pažadėjo A. Mockus, kad jis jį sutiko palaikyti. Man Eugenijus pasakė, kad A. Mockus pažadėjo ateiti į Liberalų sąjūdžio frakciją, partiją.
Tai kam apie kurį kalbėti?
Jeigu aš mačiau, kad negerai, atsistojau ir išėjau iš socdemų, nesistengiau pataikauti, nesistengiau valdyti arba atiminėti kažkieno postų. Tiesiog mes su komanda supratome, kad ne ten pataikėme, kad esame nereikalingi, todėl ir išėjome. Manau, kad tai garbingiau kur kas, negu meluoti, šantažuoti.
– Rinkėjai komentuoja, kad šiuose rinkimuose buvo labai vangi rinkimų kampanija, nes rinkimai buvo persikėlę „po kilimu“. Kuo kandidatams šie Seimo rinkimai buvo kitokie?
– Pavyzdžiui, R. Karbauskis, R. Baškienė ir aš paprašėme vienoje miesto gimnazijoje išsinuomoti salę už mokestį. Tam gimnnazijos direktoriui buvo asmeniškai paskambinta ir paaiškinta, kad nebandytų nuomoti salės. Toks terorizavimas... tokia baimė... Todėl mes susitikimus darydavome kiemuose – prie mokyklos, tarp daugiabučių. Kiek žmonių atėjo – su tiek ir šnekėjome.
O A. Mockus turėjo išskirtinę teisę eiti į bet kurią įstaigą, net premjeras atvažiavo darbo metu ir Savivaldybės įstaigų „Šiaulių vandenys“, „Šiaulių energija“ žmones atitraukinėjo nuo darbo tam, kad pasimatytų su ponu Mockumi, su ponu Butkevičiumi ir su kitais socialdemokratų kandidatais. Ir viskas vyko su mero žinia! Kas tai? Apie etiką jau nekalbu! Tik apie teisinius dalykus! Taip negali būti, nes rinkiminėje kampanijoje visi turi būti vienodi. O šiuo atveju vienas buvo išskirtinis. Tačiau žmonės jį „pastatė į vietą“.
Todėl prievarta, baimė, kuri Šiauliuose tvyro iš centrinio bokštelio, vėliau ar anksčiau suponuos „sprogimą“, nes negali vienas žmogus visko žinoti ir viską spręsti! Merui reikėtų pavartyti politikų etikos kodeksą.
– Ar po Seimo rinkimų situacija gali keistis ir miesto Taryboje?
– Keturi mūsų nepartinio judėjimo nariai liksime opozicijoje ir vienysime opozicines jėgas. Jeigu klausimus merija siūlys spręsti argumentuotai, aiškiai, mes tikrai palaikysim. Bet jeigu bus bandoma žaisti visokiais povandeniniais gąsdinimais – kirtome ir kirsime.
Mane vadino griovėju, kad aš vos miesto nesugrioviau!... Būtų įdomu išgirsti, ką šios kadencijos meras padarė miestui. Tęstiniai darbai, pradėti prie Justino Sartausko, Genadijaus Mikšio – tęsiasi, baigiami. O kas naujo yra padaryta be „verkenčios mergaitės“ galvos? Pasakykite nors vieną investicinį projektą, darbą, kurį jie pradėjo ir daro.
Gatves remontuoja ištisai, o ne lopo gabaliukais – šaunuoliai! Bet seniai aišku, kad tie gatvių lopymai tik blogai gatvėms ir brangiau. Tai vienintelė vieta, kuria galima pasidžiaugti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Penktą kartą vienmandatėje į Seimą išrinktas šiaulietis Valerijus Simulik sakė, kad reikia iš tiesų dirbti su žmonėmis, o ne vaidinti prie „šakių“ pasipuošus su kostiumu.
Per mero rinkimus Valerijus Simulik su Artūru Visocku rungėsi atvirai. Per Seimo rinkimus kovos persikėlė „po kilimu“.
Arvydas Mockus – „NE“
– Ar per rinkimų kampaniją prieš pirmąjį ar prieš antrąjį turą bandėte ieškoti ryšių su kitomis partijomis ir ar žadėjote eiti į jų partijas ar frakcijas, jei laimėsite rinkimus? – klausėme Arvydo Mockaus.
– Tikrai ne! Palaikymo prašiau liberalų... Pas „valstiečius“ tikrai nesiprašiau, nes net ne aš kalbėjau telefonu – o visai kitas žmogus... Bet niekam nieko nežadėjau, nes aš turiu savo tikslų socialdemokratų partijoje. O kad eičiau ir vieniems ar kitiems žadėčiau, būtų ne tik nesąžininga, bet, tikriausiai, ir neprotinga.
Rima Baškienė – „TAIP“
Rima BAŠKIENĖ: „Taip. Pokalbis buvo. Jis skambino man telefonu. Tai buvo jau po pirmojo rinkimų turo. Buvo teiginys: jeigu „valstiečiai“ neremtų V. Simulik, tai jis galėtų būti puikus mūsų komandos žmogus, ir jis tą gali pasirašyti, kad jis po laimėjimo tapęs Seimo nariu sutiktų ateiti į mūsų frakciją Seime. Aš tik nusijuokiau sakydama, kad negali taip būti.
Eugenijus Gentvilas – „TAIP“
Eugenijus GENTVILAS: Kreipėsi Arvydas Mockus dėl liberalų palaikymo. Ir ne kartą. Praeitą kadenciją Seime jis dažnai pabalsuodavo taip, kaip liberalai, mes jo projektams esame pritarę – žodžiu neblogai susižvalgydavome. Aš daviau jam tą paramą, bet pasakiau, kad po rinkimų bus galima rimčiau kalbėti dėl kažkokių bendrų veiksmų. Jis sako: „Gerai, sėdam“. Nors tiesioginės kalbos apie narystę mūsų partijoje nebuvo, bet, sakyčiau, būtų galima suprasti, kad į frakciją aš būčiau drįsęs jį įkalbinti, jeigu būtų pakliuvęs į Seimą.