Socialinis būstas ar emigrantų viešbutis?

Socialinis būstas ar emigrantų viešbutis?

So­cia­li­nis būs­tas ar emig­ran­tų vieš­bu­tis?

Dau­ge­lis už­sie­ny­je už­dar­biau­jan­čių šei­mų Lie­tu­vo­je li­ku­sius sa­vo būs­tus iš­nuo­mo­ja. Tuo tar­pu kel­miš­kių šei­ma su vai­kais iš­vy­ko dirb­ti į už­sie­nį, bet už sim­bo­li­nę kai­ną te­be­si­nuo­mo­ja 55 kvad­ra­ti­nių met­rų so­cia­li­nį būs­tą, ku­rio lau­kia dar per šim­tas pa­sto­gės ne­tu­rin­čių  šei­mų.

Pa­si­ro­do emig­ruo­ti ga­li ne tik šei­ma, bet ir būs­tas. Iš so­cia­li­nių būs­tų są­ra­šų jis per­ke­lia­mas į Sa­vi­val­dy­bės būs­tų są­ra­šą. Nuo­mos kai­na – di­des­nė, bet emig­ran­tas ja­me ga­li gy­ven­ti ir to­liau.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Bu­to emig­ra­ci­ja me­tams

Sa­vi­val­dy­bė­je pa­reng­tas pro­jek­tas, ku­rį įgy­ven­di­nus, Kel­mė­je, J. Ja­no­nio gat­vės 15 nu­me­riu pa­žy­mė­ta­me na­me, esan­tis 55,28 kvad­ra­ti­nio met­ro plo­to bu­tas iš so­cia­li­nių būs­tų fon­do są­ra­šo bū­tų per­kel­tas į Sa­vi­val­dy­bės būs­tų fon­do są­ra­šą.

Pro­jek­tas pa­reng­tas šio bu­to gy­ven­to­jų pra­šy­mu. Praė­ju­siais me­tais priim­ta­me Pa­ra­mos būs­tui įsi­gy­ti ir iš­si­nuo­mo­ti įsta­ty­me rei­ka­lau­ja­ma, kad so­cia­li­niuo­se būs­tuo­se gy­ve­nan­čios šei­mos kas­met dek­la­ruo­tų sa­vo pa­ja­mas.

Šei­mos, gy­ve­nan­čios vie­na­me iš J. Ja­no­nio gat­vės 15 na­mo bu­tų, 2015 me­tų pa­ja­mos 35 pro­cen­tais vir­ši­jo Pa­ra­mos būs­tui įsi­gy­ti ir iš­si­nuo­mo­ti įsta­ty­me nu­ro­dy­tus dy­džius.

Pa­ja­mos vir­šy­tos to­dėl, kad šei­ma dir­ba už­sie­ny­je. Ten iš­vy­ko su vai­kais. Bet so­cia­li­nis būs­tas, ku­ria­me gy­ve­na, rei­ka­lin­gas tuo­met, kai lai­ki­nai su­grįž­ta į Kel­mę.

Pa­gal spren­di­mo pro­jek­tą so­cia­li­nis būs­tas iš vie­no są­ra­šo į ki­tą „emig­ruo­tų“ me­tams. Jam at­si­dū­rus ki­ta­me są­ra­še, šei­ma už nuo­mą mo­kė­tų ne sim­bo­li­nę so­cia­li­nio būs­to, o 20 pro­cen­tų di­des­nę kai­ną.

Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai aiš­ki­no, jog to­kį spren­di­mą pa­ren­gė, nes pra­šy­mą pa­tei­kė so­cia­li­nia­me būs­te gy­ve­nan­ti šei­ma. Esą ir taip daug jau­nų šei­mų emig­ruo­ja – gal, iš­lai­ky­da­ma būs­tą, jau­na šei­ma, už­dir­bu­si dau­giau lė­šų už­sie­ny­je, vėl su­grįž­tų į Kel­mę.

Gal rei­kė­tų vieš­bu­čio emig­ran­tams?

Spren­di­mo pro­jek­tas su­kė­lė tik­rą aud­rą ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­dy­je. Ta­ry­bos na­riai ste­bė­jo­si, jog būs­tai ga­li mig­ruo­ti iš vie­no są­ra­šo į ki­tą. Me­tus pa­bū­ti Sa­vi­val­dy­bės, pa­skui vėl so­cia­li­niais būs­tais.

„Gal įstei­ki­me Sa­vi­val­dy­bės vieš­bu­tį iš už­sie­nio trum­pam su­grįž­tan­tiems emig­ran­tams?“ – siū­lė opozi­ci­jos at­sto­vai.

Spren­di­mo pro­jek­tą pri­sta­čiu­si Tur­to val­dy­mo sky­riaus spe­cia­lis­tė Vai­da Ul­vy­die­nė tvir­ti­no, jog įs­ta­ty­mas ne­drau­džia Sa­vi­val­dy­bės būs­tus per­kel­ti iš vie­no są­ra­šo į ki­tą. Ta­čiau Kel­mės ra­jo­ne so­cia­li­nio būs­to lau­kia dar 105 šei­mos.

„Gal vie­toj ši­tos vie­nos su­grį­žu­sios šei­mos iš­va­žiuos de­šimt, ne­su­lau­ku­sių so­cia­li­nio būs­to?“, „Su­si­da­ro nuo­mo­nė, kad tie, ku­rie iš­vyks­ta yra ver­tes­ni už tuos, ku­rie lie­ka Lie­tu­vo­je ir dir­ba čia“, – žė­rė sa­vo nuo­mo­nes Ta­ry­bos na­riai.

Abe­jo­ta ir so­cia­li­nia­me būs­te no­rin­čios lik­ti šei­mos pa­ja­mų tei­sin­gu­mu. Ne­gi dirb­da­mi už­sie­ny­je už­dir­bo tik 10406 eu­rus per me­tus? Gal sle­pia­mos pa­ja­mos?

Ta­ry­bos na­riai siū­lė įves­ti griež­tes­nę kont­ro­lę so­cia­li­nių būs­tų gy­ven­to­jams. Ga­li bū­ti, jog to­kiais būs­tais nau­do­ja­si ir dau­giau emig­ran­tų ar sa­vo pa­jamas sle­pian­čių šei­mų, ku­rios ne­skurs­ta. Tuo tar­pu ki­ti ir de­šimt­me­tį lau­kia, kol ateis ei­lė gau­ti so­cia­li­nį būs­tą.

So­cia­liai jaut­rus klau­si­mas

Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė tvir­ti­no, jog pa­ren­giant spren­di­mą no­rė­ta elg­tis žmo­giš­kai. So­cia­li­niai būs­tai, pa­sak di­rek­to­rės, ra­jo­ne ski­ria­mi skaid­riai.

„Kel­mės ra­jo­ne ma­žė­ja žmo­nių, ypač jau­nų šei­mų“, – ar­šiai so­cia­li­nia­me būs­te no­rė­ju­sius gy­ven­ti emig­ran­tus gy­nė Ta­ry­bos na­rys Z. Ma­čer­nius.

Jis tvir­ti­no, jog so­cia­li­nių būs­tų gy­ven­to­jai nor­ma­liai tvar­ko­si, ir kont­ro­lė yra pa­kan­ka­ma.

Me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis taip pat pa­brė­žė, jog kont­ro­lės ski­riant so­cia­li­nius būs­tus ir juos nuo­mo­jant tik­rai pa­kan­ka. Bū­tent dėl kont­ro­lės išaiš­kė­jo ir pa­sta­ra­sis at­ve­jis.

Nors svars­to­mas klau­si­mas – so­cia­liai jaut­rus, ta­čiau me­ras ra­gi­no už šį spren­di­mą ne­bal­suo­ti. „Jei pa­da­ry­si­me išim­tį vie­nai šei­mai, iš­kreip­si­me so­cia­li­nio būs­to kon­cep­ci­ją. Šei­ma pri­va­lo už­leis­ti ki­tiems so­cia­li­nį būs­tą ar­ba jį nu­si­pirk­ti. Jei­gu jiems Kel­mė – bran­gi, par­grįš už­si­dir­bę pi­ni­gų ir nu­si­pirks nuo­sa­vą bu­tą.“

Bal­suo­jant už spren­di­mą per­kel­ti so­cia­li­nį būs­tą iš vie­no są­ra­šo į ki­tą 19 Ta­ry­bos na­rių su­si­lai­kė, 2 bal­sa­vo „už“ ir 3 „prieš“.

Už­sie­ny­je dir­ban­čiai ir ten vai­kus iš­si­ve­žu­siai šei­mai teks už­leis­ti so­cia­li­nį būs­tą vie­nai iš 105 jo lau­kian­čių šei­mų.

Du­ris at­vė­rė tik vie­na kai­my­nė

Šių ei­lu­čių au­to­rė vy­lė­si pa­kal­bin­ti ir pa­čius so­cia­li­nio būs­to gy­ven­to­jus, va­ži­nė­jan­čius į už­sie­nį. Ta­čiau bu­to du­rų nie­kas nea­ti­da­rė.

Ko­ri­do­riu­je, kur gy­ve­na šei­ma, yra pen­ki bu­tai. Iš vi­sų pen­kių du­ris ati­da­rė tik vie­na kai­my­nė Vai­da Lips­kie­nė, ką tik grį­žu­si iš dar­bo Ra­sei­nių ra­jo­ne esan­čio­je „Nor­ve­li­tos“ bend­ro­vė­je.

„Gal ir ki­ti gy­ven­to­jai dar­be...“, – svars­tė mo­te­ris. Ta­čiau iš­gir­du­si, jog ži­nau, kad prie­šais gy­ve­nan­ti šei­ma va­ži­nė­ja į už­sie­nį, mo­te­ris pa­tvir­ti­no, jog taip ir yra. Bet kai­my­nai esą par­va­žiuo­ja apie ke­tu­ris kar­tus per me­tus ir pa­bū­na sa­vo bu­te maž­daug po po­rą sa­vai­čių.

33 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to so­cia­li­nia­me būs­te su sū­nu­mi ir duk­ra gy­ve­nan­ti po­nia Vai­da sa­kė jo lau­ku­si dau­giau kaip 10 me­tų. Nuo­mo­da­vu­si būs­tus Kel­mė­je. Ta­čiau bu­to iš pri­va­ti­nin­kų nuo­mo­tis bū­tų neiš­ga­lė­ju­si, o pri­va­čiuo­se na­muo­se bū­da­vę la­bai sun­ku. Rei­kė­da­vę kur­ti kros­nį, ne­šti lauk pe­le­nus, rū­pin­tis mal­ko­mis. Ma­ma bū­da­vo dar­be, o vai­kai iš mo­kyk­los grįž­da­vo į šal­tus na­mus.

„Da­bar esu la­bai pa­ten­kin­ta. Bu­tą ga­vau per­nai lie­pos mė­ne­sį, kai kaž­kas iš jo iš­si­kė­lė. Nuo­mos mo­kes­tis – ne­di­de­lis, tik 7 eu­rai 60 cen­tų. Žie­mą už šil­dy­mą, van­de­nį, elekt­rą ir ki­tus ko­mu­na­li­nius pa­tar­na­vi­mus su­mo­ku apie 70 eu­rų.“

Už­sie­ny­je dir­ban­tys Vai­dos kai­my­nai gy­ve­na 20 kvad­ra­ti­nių met­rų di­des­nia­me bu­te, va­di­na­si, nuo­mos mo­kes­tis šiek tiek di­des­nis – apie 11 eu­rų. Jei­gu, per­kė­lus į Sa­vi­val­dy­bės būs­tų są­ra­šą, pri­si­dė­tų 20 pro­cen­tų, nuo­ma at­siei­tų apie 13–14 eu­rų. Kas čia ne­no­rė­si nuo­mo­tis?..

Au­to­rės nuo­tr.

J. Ja­no­nio gat­vės 15 nu­me­riu pa­žy­mė­ta­me na­me pu­sė so­cia­li­nių, pu­sė – pri­va­ti­zuo­tų bend­ra­bu­čio ti­po bu­tų. Na­mas re­no­vuo­tas, pa­si­nau­do­jus Eu­ro­pos Sąjungos pa­ra­ma. So­cia­li­niai būs­tai įreng­ti pa­gal šiuo­lai­ki­nius rei­ka­la­vi­mus. Sut­var­ky­ti laip­tai, ko­ri­do­riai. Ta­čiau per ke­le­tą me­tų sie­nas jau spė­ta iš­tep­lio­ti. Ne vi­si so­cia­li­nių būs­tų gy­ven­to­jai tvar­ko laip­ti­nes ir ko­ri­do­rius.