
Naujausios
Laisvojo miesto žmonės nori pagarbos
Po Seimo rinkimų provincija gavo pylos, neva „runkeliai išrinko valdžią“. Šiaulių rajono Šakynos miestelio herbe, gautame iš Abiejų Tautų Respublikos karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio dar 1792 metais, – jokio runkelio nėra. „Už teisingumą ir laisvę“ – lotyniškai įrašyta Šakynos herbe. „Už pagarbą žmogų“, – aktualizuoja gyventojai šiandieninį palinkėjimą naujam Seimui.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Magdeburgo teisė ir kunigaikštystės žemėlapis
Šiaulių rajono Šakynos miestelis – Lietuvos pakraštys: iki Latvijos – apie 15 kilometrų.
Pasitinka riboženklis su senojo Šakynos herbo riteriu, ant kurio skydo lotyniškas užrašas „Pro lege et liberate“ (liet. „Už teisingumą ir laisvę"). Riterio skulptūra – kopija iš senojo 1792 metų Šakynos herbo.
1792 metų birželio 12 dieną Abiejų Tautų Respublikos karalius Stanislovas Augustas Poniatovskis Šakynai suteikė laisvojo miesto teises ir herbą, nes 1791 metais Seimas priėmė laisvųjų (feodalams nepavaldžių) miestų valdymo ir sutvarkymo nuostatus, kurie suvienodino miestų administracijos ir teismo organus.
Beje, Magdeburgo teisės privilegiją beveik tuo pat metu (1791 metais) Stanislovas Augustas patvirtino ir Šiauliams, nors jie šią teisę buvo gavę anksčiau, bet ji buvo likusi nerealizuota.
Kada pirmą kartą Šakyna gavo Magdeburgo (laisvojo miesto) teisę, tikslių duomenų nėra, aišku tik tai, kad dukart, 1792-aisiais patvirtinta pakartotinai.
Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Šakyna paminėta 1613 metais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didiko, Abiejų Tautų Respublikos valstybės karinio veikėjo, kartografo Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio. Jo prakilnybės braižytame žemėlapyje Šakyna prieš 400 metų vadinta Nowemiasteczko, vėliau – Naujamiesčiu, 1806 – Schakinow ir tik apie 1911 metus – Šakyna.
Skandinaviško stiliaus Šakynos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia pastatyta 1790 metais, bet tai jau trečioji Šakynos bažnyčia. Pirmoji, medinė, buvo pastatyta dar iki 1636 metų.
Lenino „virėjos“ jau valdė
„Skaudu“, – apie patyčias iš žmonių, kurie esą nulėmė šių Seimo rinkimų rezultatus sako Šakynos bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Zina Keturakytė.
Jai nekeista, veikiau – atvirkščiai, kad laimėjusieji Seimo rinkimus nori kurti profesionalų vyriausybę.
„Kas čia keisto ir verto pasityčiojimo? Leninas sakė, kad kiekviena virėja gali valdyti valstybę. Keista buvo matyti „virėjas“ vyriausybėje, o ne profesionalus“, – įsitikinusi šakynietė.
Ilgametė Šakynos bibliotekininkė žino, kad demonstruojama arogancija gali pridengti žinių, išsilavinimo stoką, o „plūgo rankenos kyšo mažiausiai 80 procentų Lietuvoje gyvenančių žmonių“.
Z. Keturakytė yra surinkusi medžiagą apie žymiausius Šakynos žmones. Pranciškus Lipštas-Lipštavičius, mokslininkas, pirmasis iš lietuvių parašęs mokslinį straipsnį iš gamtos mokslų srities „Apraszimas zemes turtu“. P. Lipštas-Lipštavičius gimė Šakynoje, čia ir palaidotas.
Apie Šakynos kleboną, Livonijos garbės kanauninką Juozapą Varanavičių sklando legendos ne tik Šakynoje. Šakynoje gimė ir žymus skulptorius, kunigas Antanas Rimavičius, Lietuvos kariuomenės kūrėjas – savanoris pulkininkas Konstantinas Šalkauskas, Lietuvos policijos kūrėjas Vladas Jankauskas.
Su Šakyna susiję net penkiolikos knygnešių gyvenimas, žymiausias jų – Ignacas Normantas. Daugelis jų buvo ne tik knygnešiais, bet ir daraktoriais. O pirmoji parapinė mokykla Šakynoje įsteigta 1804 metais – prieš 212 metų.
„Artėja Lietuvos valstybės šimtmetis. Vilnius turbūt švęs šią datą pompastiškai. Ar be knygnešių, be jų veiklos, be pirmųjų mokyklų, o tik tyčiojantis vieniems iš kitų, iš viso būtų sukurta Lietuvos valstybė prieš 100 metų?“ – retoriškai klausė bibliotekininkė.
Apmirti ar kurti
Apie 30 metų Šakynoje bibliotekininke dirbanti Z. Keturakytė pasakojo tapusi „vyžotu žaliu žmogeliuku“, tokiais buvo išvadinti balsavusieji „ne už tuos“ už Seimo rinkimuose.
„Aš visada palaikiau liberalus ir tik už juos balsuodavau... iki to momento, kol liberalų lyderis Eligijus Masiulis nepasakė, kad mažiau nei už 5 000 litų dirba arba bepročiai, arba vagys. 106 tūkstančiai eurų dėžutėje manęs jau nebenustebino“.
Bibliotekininkė ne iš nuogirdų žino, kas atsitinka su miesteliu, kai jame uždaroma mokykla, gretimuose Žarėnuose taip atsitiko: „Žarėnai be vaikų dienomis atrodo lyg apmirę“.
Mokyklos uždarymas, pasak Z. Keturakytės, buvo tik pasekmė. Priežastis – „išvaryti iš mažų miestelių jauni žmonės į užsienį ar didžiuosius miestus“.
Zina skaičiuoja, kad Šakynoje ir aplinkiniuose kaimuose susidarytų apie 20 darželinukų grupė, bet darželio Šakynoje nėra.
„Susitikime su kandidatais į Seimo narius vienas jų sakė: „Kurkite darželį patys!“ Mielai kurtume!“, – sakė Zina. Ir ėmė skaičiuoti, ko reikia: patalpų, pritaikytų pagal ypatingus reikalavimus, įvairių leidimų, reikėtų atitikti daugybę higienos reikalavimų.
„Vaikų maitinimui tektų skelbti viešuosius pirkimus, nes vaikų juk nebegalima pagirdyti net natūraliu karvės pienu – nusinuodys!“ – ironizavo Z. Keturakytė.
Ji sakė nepažįstanti Šakynoje žmogaus, kuris ryžtųsi pereiti tiek biurokratinių reikalavimų ir įkurtų privatų vaikų darželį.
„O kai nėra darželio – niekas čia netraukia jaunų šeimų, o kai mažėja jaunų šeimų, tada... nyksta miestelis, traukiasi, mažėja Lietuva“, – užburto rato mechanizmą atskleidė bibliotekininkė.
Mokyklai reikia stabilumo
„Sta-bi-lu-mo“, – akcentuodama kiekvieną skiemenį į klausimą, ko labiausiai reikia mokyklai atsakė Šakynos mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jurgita Januškevičienė.
Labiausiai švietimo bendruomenė nori, kad taip dažnai nesikeistų reikalavimai mokytojams, mokyklų administracijoms, kad būtų kuo mažiau popierizmo.
„Žinoma, mes suprantame, kad popierizmo nepavyks visiškai išvengti, bet reikia, kad jis būtų logiškas ir aiškus, o ne rašoma ir kraunama į niekieno neskaitomas, bereikšmes stirtas“, – aiškino pavaduotoja.
Pedagogė neabejoja, kad mokyklose su patyčiomis kovoti yra beprasmiška, kai patyčias propaguoja žinomi žmonės, jaunimo „dievukai“.
„Keista, kad iš vaikų reikalaujama kultūros, pakantumo, o to neturi net aukštus postus valstybėje užimantys žmonės, politikai, elitiniai žurnalistai ir politologai“, – stebėjosi J. Januškevičienė.
Pedagogė mano, jog Lietuvoje „žmonių stabilumas ir buvo išderintas dėl amžinųjų svarstyklių, kuriose stabiliai suposi ilgus metus konservatoriai su socialdemokratais“.
J. Januškevičienės nuomone, šiuose rinkimuose žmonės balsavo prieš tokias svarstykles, nes „Lietuvoje jau per daug nusivylusių žmonių, per daug išvažiavusių“.
„Paruoštukas“ smegenims
Dvidešimt vienerių metų Justinas Mažeika lakinai grįžo į tėvų namus Šakynoje iš Jungtinės karalystės, kur studijavo biomediciną. Teko padaryti pertrauką, nes naktimis dirbdamas, o dienomis studijuodamas nesėkmingai išlaikė egzaminus.
„Balsuoti rinkimuose – vienintelis būdas kažką pakeisti. Esame piliečiai ir privalome būti pilietiški. Tokie rinkimų rezultatai manęs nelabai tenkina, nes maniau, kad konservatoriai su liberalais gaus valdančiąją daugumą, ir tai mane liūdina“, – sakė vaikinas.
Ilgai spėlioti nereikėjo, kad Justinas – socialinio tinklo „Facebook“ žmogus, jis pats paaiškino, kad ieškojęs informacijos už ką balsuoti ir ją suradęs būtent šiame socialiniame tinkle.
Justinas pritaria, kad kritinis mąstymas, patirtis, žinios padeda atsijoti „paruoštukus“, kuriuos stengiamasi „instaliuoti“ į žmonių smegenis.
Reforma, kai pacientai gali mirti
„Mūsų kartos gydytojų nevežė į Sibirą, mes nematėme karo, bet mes jau 25-erius metus gyvename sveikatos reformoje“, – sako nuo 1991 metų Šakynos ambulatorijoje dirbanti gydytoja Loreta Gedaminskienė.
Gydytoja skaičiavo, jog taip ilgai reformuojant sveikatos sistemą „popierių krūvos tik didėja, Lietuvoje žmonių mažėja, bet sergančiųjų tik daugėja“, žmonės labai geria, darbo nėra, visuomenė sensta.
„Pabandykit seną žmogų dabar paguldyti į ligoninę... Okupacijos laikais paguldyti žmogų į ligoninę nebuvo problema, išvažiuoti į sanatoriją nebuvo problema. O dabar kas darosi?!“ – nuoskaudomis dalijosi miestelio gydytoja.
Pokalbį vis pertraukdavo pacientų skambučiai: pagyvenę žmonės skambino pasitikslinti, kaip gerti vaistus, pasisakyti, kaip dabar jaučiasi. Kantriai visų išklausiusi gydytoja tęsia: „Bepigu dirbti Vilniuje, kai Santariškės dieną naktį atidarytos. O ką daryti provincijoje? Skambini gydytojai į miestą ir labai prašai atlikti kokią nors echoskopiją savo ligoniui, nes jeigu jis lauks eilėje, arba nebesulauks, arba nebus nuoširdžiai ištirtas. Argi taip turėtų būti?“
Gydytoja su vyru augina keturis vaikus: jauniausiems dvynukams – po dvylika metų, vyriausiam – penkiolika.
„Prieita iki to, kad mokyklos dėl vaikų pešasi, nes jie yra ne vaikai, o mokinio krepšeliai“, – stebėjosi L. Gedaminskienė.
Vyriausias šeimos sūnus Gruzdžių gimnazijoje mokosi nuo pradinės mokyklos, bet tik šiemet kilo problema dėl pavežėjimo mokykliniu autobusu, nes „vaikai turi lankyti mokyklą Šakynoje“. Tėvai sūnų į Gruzdžius vežioja patys.
„Aš nenoriu, kad mano vaikai kaitaliotų mokyklą. Be to, jie privalės įgyti vidurinį išsilavinimą, nes Lietuvai užtenka veisti kvailius. Aš noriu, kad mano vaikai išsilavintų, suprastų, kad galima gyventi Lietuvoje“, – pasakojo gydytoja, prisipažinusi, jog pyksta ant valdžios.
– Kokių užduočių duotumėte naujajai valdžiai? – klausiame miestelio daktarės, daugiavaikės motinos.
– Pradėti gerbti žmogų. Kad žmogus įgautų viltį, nes dabar Lietuvos provincijoje žmonės nebeturi jokių vilčių. „Čikenus“ ("chickens“ angl. – viščiukai) kur nors Anglijoje pešantis, salotas raunantis ir įsivaizduojantis ten esąs nepamainomas specialistas, grįžęs į Lietuvą juokiasi iš mūsų gydytojų, mokytojų, bibliotekininkų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Riteris, skelbiantis nuo savo skydo, kad Šakyna yra „Už teisingumą ir laisvę“, yra tiksli senojo herbo kopija.
Šakynos ambulatorijos vedėja, šeimos gydytoja Loreta Gedaminskienė norinti, kad nors kiek pasikeistų „nacionalinės vertybės“, po keturias kadencijas sėdinčios Seime ir nebežinančios, kaip iš tiesų gyvena Lietuva ir jos žmonės“. Jos nuomone būtina atsisakyti rinkimų pagal sąrašus, nes į Seimą patenka žmonės, kurių rinkėjas nerinko.
Romas Burnys sakė laikinai neturintis darbo, gavo pašalpą, todėl už ją tenka atidirbti. Pašluosiantis šventorių, bet tikisi greitai gauti statybininko darbo. „Šakynoje tokio darbo negausiu, teks važinėti į komandiruotes“, – pasakojo vyras. Jis šiek tiek nusivylęs, nes balsavo „už Landsbergį“, bet tas nelaimėjęs.
Šakynos bibliotekininkė Zina Keturakytė pasakojo, kiek daug išskirtinių asmenybių buvo susiję su Šakyna. Žymių Lietuvos istorijai šakyniečių sąrašas – storas segtuvas.
Šakynos mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jurgita Januškevičienė: mokykla labiausiai laukia stabilumo.
Justinas Mažeika sako, kad jaunimas informacijos apie rinkimus randa socialiniuose tinkluose.
Šakyna skaičiuoja jau penktą šimtmetį. Suteikus Magdeburgo teisę Šakyna tapo Laisvuoju miestu.