Kada kitas fa­ke­las?

Kada kitas fa­ke­las?

Kada kitas fa­ke­las?

Vi­si Rad­vi­liš­kio ka­tast­ro­fos pa­da­ri­niai, nors gais­ras už­ge­sin­tas, iki šiol neaiš­kūs. Gais­ras „Gai­re­li­tos“ įmo­nė­je vir­to eko­lo­gi­ne ka­tast­ro­fa. Bio­ka­ti­li­nių Šiau­lių kraš­te dau­gė­ja, bio­ku­ro kal­nai au­ga. Ar įma­no­ma nau­ja ka­tast­ro­fa? Kur ji pir­miau­sia ga­li įvyk­ti? Vie­nas fa­ke­las jau „pa­ruoš­tas“ ne­to­li Šiau­lių.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Kai­riuo­se žmo­nės bi­jo virs­ti fa­ke­lais

Vos apie 10 ki­lo­met­rų nuo Šiau­lių, Kai­rių mies­te­ly­je, be­veik ša­lia pa­grin­di­nės gat­vės ir gy­ve­na­mų­jų na­mų – ke­lių met­rų aukš­čio ir ke­lias­de­šim­ties met­rų il­gio me­džio drož­lių kal­nai. Te­ri­to­ri­ja at­vi­ra.

Už ke­lias­de­šim­ties met­rų nuo de­gių kal­nų – ko­lek­ty­vi­niai so­dai, dau­ge­lis na­mų gy­ve­na­mi iš­ti­sus me­tus, ku­ria­si jau­nos šei­mos su ma­ža­me­čiais vai­kais.

„Kai pa­ma­tė­me per te­le­vi­zo­rių de­gan­čias krū­vas Rad­vi­liš­ky­je, kaip kul­kos šo­vė­me prie lan­gų žiū­rė­ti, ar mes dar ne­de­ga­me“, – pa­sa­ko­jo ko­lek­ty­vi­nių so­dų gy­ven­to­jai. Žmo­nės įsi­bai­mi­nę.

„Rad­vi­liš­ky­je tie kal­nai kaž­kiek to­liau nuo na­mų, o čia su mū­sų tvo­ro­mis be­veik ri­bo­ja­si. De­gių me­džia­gų te­ri­to­ri­ja neapt­ver­ta, ne­sau­go­ma! Fa­ke­lais virs­tu­me vi­si!“ – sa­kė gy­ven­to­jai.

Jie pa­sa­ko­jo, kad anks­čiau truk­dy­da­vo tik ne­ma­lo­nus pū­van­čios, su­plė­ku­sios me­die­nos kva­pas. O da­bar bi­jo ir dėl na­mų, ir dėl gy­vy­bės.

Žmo­nės ti­ki­no ne­ži­nan­tys, kie­no me­džio drož­lių krū­vos ir ko­dėl jos čia? Po Rad­vi­liš­kio ka­tast­ro­fos su gy­ven­to­jais nie­kas nei iš se­niū­ni­jos, nei iš spe­cia­lių­jų tar­ny­bų ne­kal­bė­jęs, neap­lan­kęs.

Se­niū­no pa­slap­tis

Kas su­py­lė de­gius kal­nus Kai­rių mies­te­ly­je?

Kai­rių se­niū­nas Ar­tū­ras Šul­čius iš­li­ko pa­slap­tin­gas: „Ži­not ži­nom, bet sa­ky­ti ne­ga­lim. De­ja... Jis – ne Kai­rių gy­ven­to­jas... Ne­ga­li­me to­kios in­for­ma­ci­jos teik­ti... Na, toks yra Duo­me­nų ap­sau­gos įsta­ty­mas...“ – iš­lai­ky­da­mas il­gas pau­zes dės­tė A. Šul­čius.

Se­niū­nas už­si­mi­nė, jog „pas pri­va­tų žmo­gų yra pa­si­pra­šę pri­si­glaus­ti bend­ro­vė“ ir tas „pri­va­tus žmo­gus“ lei­džia san­dė­liuo­ti bend­ro­vei me­džio pju­ve­nas.

Ko­dėl tai vyks­ta mies­te­ly­je? A. Šul­čius svars­tė, gal „po Rad­vi­liš­kio įvy­kių pra­si­dės iš ap­lin­ko­sau­gi­nin­kų kaž­ko­kie da­ly­kai“.

„Ne se­niū­ni­ja juk tu­ri kont­ro­liuo­ti, ga­li­ma čia taip, ne­ga­li­ma! Iki to įvy­kio nie­kam neužk­liu­vo, nors čia jau kiek... ko­kį pen­ke­tą me­tų ar dau­giau tos pju­ve­nos su­pil­tos ir jo­kių in­ci­den­tų, jo­kių ne­lai­mių ne­bu­vo“, – pa­sa­ko­jo A. Šul­čius.

Se­niū­nas ne­ga­lė­jo pa­sa­ky­ti, ko­dėl te­ri­to­ri­ja neapt­ver­ta ir ką jis pa­ts ga­lė­tų pa­da­ry­ti.

„Ar aš tu­rė­čiau tą da­ry­ti? Iš aukš­čiau gal tu­rė­tų pa­sa­ky­ti, vat, ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai lie­pė, ta­da mes įpa­rei­go­ti, ei­nam, ieš­kom tų sa­vi­nin­kų ir ban­dom... bet ir tai, ar mes čia, ar ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai tu­ri tą da­ry­ti?“ – svars­tė se­niū­nas. Ir pri­pa­ži­no: „Po ši­to­kių įvy­kių gal ir rei­kė­tų ap­tver­ti.“

– Ar ban­dy­si­te su­si­tik­ti su že­mės sa­vi­nin­kais, pju­ve­nų sa­vi­nin­kais?

– Jei­gu bus toks po­rei­kis, da­ry­sim.

– Iš kur tas po­rei­kis tu­rė­tų at­si­ras­ti?

– Ne­ži­nau, gal­būt gy­ven­to­jai kaž­ko­kį to­kį nuo­gąs­ta­vi­mą tu­rė­tų pa­reikš­ti, kaip čia bai­su?

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas dar­bo ir ci­vi­li­nei sau­gai, mo­bi­li­za­ci­jai Jo­nas Ki­ri­liaus­kas sa­kė, kad apie de­gų ob­jek­tą Kai­riuo­se Sa­vi­val­dy­bė­je nė­ra duo­me­nų. Bet nu­ste­bo dėl se­niū­no po­zi­ci­jos: „Gal ten kaž­kas pa­ties se­niū­no yra, kad bi­jo įvar­dy­ti sa­vi­nin­ką?“

Bend­ra­dar­biau­ja su tik­rin­to­jais

To­kių kal­nų kal­ne­lių už­da­ro­se ir at­vi­ro­se te­ri­to­ri­jo­se apie Šiau­lius – ne vie­nas.

Bu­vu­sios Dau­gė­lių ply­tų ga­myk­los te­ri­to­ri­jo­je įsi­kū­ru­sios pri­va­čios bend­ro­vės „Gra­nul­ta“ ko­mer­ci­jos di­rek­to­rius Ar­man­das Kaz­laus­kas ge­ra­no­riš­kai ro­do te­ri­to­ri­ją.

Gra­nu­lių ga­my­bos ža­lia­va – po sto­gu, me­džio drož­lės, nau­do­ja­mos bend­ro­vės ka­ti­li­nei, lau­ke, bet ke­lios at­ski­ros krū­vos – ne­di­de­lės.

„Aiš­ku, kad rea­ga­vo­me į tai, kas įvy­ko Rad­vi­liš­ky­je. Bet pas mus to pa­ties ne­ga­li įvyk­ti, nes nė­ra to­kių di­džiu­lių me­džio drož­lių kal­nų“, – sa­ko A. Kaz­laus­kas. Jau ki­tą die­ną po Rad­vi­liš­kio gais­ro jų bend­ro­vė­je lan­kė­si prieš­gais­ri­nės tar­ny­bos pa­rei­gū­nas – pa­žei­di­mų ir trū­ku­mų ne­ra­do.

Gra­nu­les, bri­ke­tus ku­rui ga­mi­nan­čios įmo­nės ko­mer­ci­jos di­rek­to­riaus tei­gi­mu, pas juos vy­ko di­de­lės ug­nia­ge­sių pra­ty­bos, bu­vo tre­ni­ruo­ta­si, kaip ge­sin­ti gais­rą.

Po sto­gu ir su ap­sau­ga

Di­džiau­sias bio­ku­ro var­to­to­jas – „Šiau­lių ener­gi­ja“. Nors bend­ro­vė­je me­džio drož­lių kal­nai di­džiu­liai, bet jie – už­da­ruo­se san­dė­liuo­se.

Už­li­pus į pa­tį „Šiau­lių ener­gi­jos“ bio­ka­ti­li­nės ža­lia­vos san­dė­lio vir­šų – maž­daug pen­kio­li­kos met­rų aukš­tį, pa­lu­bė­se ma­to­si iš­ve­džio­ti vamz­džiai. Jais te­ka van­duo, dau­gy­bė purkš­tu­kų. San­dė­lis yra fil­muo­ja­mas, ka­me­ros yra ir bio­ku­ro trans­por­te­riuo­se, bu­dė­to­jai kom­piu­te­rių ek­ra­nuo­se ma­to vi­sas san­dė­lio erd­ves, dau­ge­ly­je vie­tų įtai­sy­ti įvai­rūs da­vik­liai.

„Fo­tog­ra­fą rei­kė­tų per­spė­ti, kad jis ne­fo­tog­ra­fuo­tų su blyks­te, nes įreng­ti da­vik­liai rea­guo­ja į men­kiau­sią žie­žir­bos švie­se­lę. Nes­pė­si­me nė ko­jos ženg­ti, kai įjungs van­de­nį ir bū­si­me vi­si šla­pi“, – pa­sa­ko­jo, kaip veik­tų ug­nies ge­si­ni­mo sis­te­ma di­džiu­lia­me san­dė­ly­je bend­ro­vės pie­ti­nės ka­ti­li­nės, nau­do­jan­čios bio­ku­rą, vir­ši­nin­kas Ro­lan­das Kiš­kū­nas.

Įmo­nės bio­ku­ro san­dė­lis – 8,5 tūks­tan­čio ku­bi­nių met­rų, ja­me tel­pa 2,5 tūks­tan­čio to­nų bio­ku­ro. Su to­kiu kie­kiu ku­ro ga­li­ma šil­dy­ti mies­tą apie tris pa­ras. Įmo­nė bio­ku­rą per­ka per bir­žą, ma­žes­nės įmo­nės – tie­siai iš bio­ku­ro ga­min­to­jų.

Pa­sak R. Kiš­kū­no, bio­ku­ras Šiau­lių re­gio­ne yra be­ne pi­giau­sias vi­so­je Lie­tu­vo­je, nes Šiau­lių re­gio­nas yra miš­kin­ges­nis nei ki­ti Lie­tu­vos re­gio­nai, daug la­puo­čių me­džių, o bio­ku­ro de­gin­to­jų ga­na ne­daug. To­dėl, pa­sak spe­cia­lis­to, kaup­ti di­džiu­lius bio­ku­ro kie­kius ir kel­ti di­džiu­lį gais­ro pa­vo­jų įmo­nei ir gy­ven­to­jams nė­ra jo­kio rei­ka­lo.

R. Kiš­kū­nas skai­čia­vo, kad ener­ge­ti­nių ob­jek­tų bio­ku­ro ka­ti­li­nes pri­va­lo tik­rin­ti dau­gy­bė tik­rin­to­jų – nuo ap­lin­ko­sau­gi­nin­kų, prieš­gais­ri­nės tar­ny­bos iki ener­ge­ti­kos tar­ny­bos.

„Per ket­ve­rius dar­bo me­tus nė kar­to ne­sa­me ga­vę bau­dos. O Rad­vi­liš­kio įmo­nė­je – bau­dų ga­ly­bė“, – ste­bė­jo­si pie­ti­nės ka­ti­li­nės va­do­vas, kaip ta įmo­nė vei­kė.

Prie ga­ruo­jan­čių pju­ve­nų

„Ga­li­te pa­mo­juo­ti, mus ste­bi ka­me­ros Šiau­liuo­se ir bu­dė­to­jai ma­to, kad vaikš­to­me po te­ri­to­ri­ją, ati­da­rė­me bio­ku­ro san­dė­lio dang­tį“, – sa­ko AB „Šiau­lių ener­gi­ja“ Til­vy­čio ka­ti­li­nės Kur­šė­nuo­se vir­ši­nin­kas Gin­tau­tas Bi­le­vi­čius.

Čia bio­ku­ras sau­go­mas už­deng­to­je duo­bė­je, ku­rios tū­ris – 320 ku­bi­nių met­rų, jo­je tel­pa apie 100 to­nų bio­ku­ro. Toks kie­kis žie­mos me­tu su­kū­re­na­mas maž­daug per tris pa­ras.

Til­vy­čio bio­ka­ti­li­nė – pa­čia­me Kur­šė­nų mies­to cent­re, ne­to­li baž­ny­čios, li­go­ni­nės, tur­gaus.

Švie­žiai su­pil­tas bio­ku­ras san­dė­lio duo­bė­je ga­ruo­ja. Kais­ta? „Drėg­nas! Jo nei su deg­tu­ku, nei su nuo­rū­ka neuž­deg­tu­mei ir la­bai no­rė­da­mas“, – paaiš­ki­na G. Bi­le­vi­čius.

Vir­ši­nin­kas sa­ko, jog da­lis kur­šė­nie­čių net ne­ži­no, kad čia bio­ka­ti­li­nė yra. „Nei čia ko­kios smar­vės, nei kaž­ko­kių ypa­tin­gų dū­mų, jo­kio triukš­mo“, – tvir­ti­na vir­ši­nin­kas.

Kas vyks­ta bio­ka­ti­li­nė­je, ste­bi­ma ke­lių kom­piu­te­rių ek­ra­nuo­se. „Jei­gu kaž­kur pa­si­ro­dė dū­mai, kū­ri­kas iš kar­to gau­na sig­na­lą, be sig­na­lo dar yra įreng­tas au­to­ma­ti­nis ka­ti­lo ge­si­ni­mas“, – pa­sa­ko­jo G. Bi­le­vi­čius.

Rin­ka su pa­vo­jais?

Ap­lan­kęs ne vie­ną bio­ku­ro ka­ti­li­nę „Šiau­lių kraš­tas“ kal­bė­jo­si ir su re­gio­no vers­li­nin­kais, ku­rie ži­no si­tua­ci­ją bio­ku­ro rin­ko­je. Paš­ne­ko­vai sie­kė bū­ti neį­var­dy­ti, nes esą vie­šai kal­bė­ti yra pa­vo­jin­ga ir dėl vers­lo, ir dėl kerš­to ga­li­my­bės.

Vers­li­nin­kų ma­ny­mu, di­džiu­liai kie­kiai me­džio drož­lių įmo­nė­je „Gai­re­li­ta“ ga­lė­jo su­si­kaup­ti to­dėl, kad bend­ro­vė tu­rė­jo su­da­riu­si išanks­ti­nes su­tar­tis su ža­lia­vos tie­kė­jais, ti­kė­da­ma­si dirb­ti di­des­niu pa­jė­gu­mu. Ne­pa­vy­kus pa­di­din­ti me­džio gra­nu­lių ga­my­bos apim­čių, ža­lia­va pa­gal su­tar­tį vis tiek bu­vo ve­ža­ma į įmo­nę.

Nut­rau­kus su­tar­tis, ten­ka mo­kė­ti mi­li­jo­nus eu­rų ne­te­sy­bų. Vers­li­nin­kams esą ge­riau ap­si­mo­ka mo­kė­ti bau­das, nes bau­dos esą mi­ni­ma­lios. Re­dak­ci­jos pa­šne­ko­vai spė­lio­jo, ko­dėl tar­ny­bos dė­jo tik „men­kas bau­de­les“ dėl to­kio mil­ži­niš­ką pa­vo­jų ke­lian­čio ob­jek­to? Jie pa­si­ge­do kai ku­rių tar­ny­bų at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų, o kai ku­rių reak­ci­jos il­gą lai­ką nė ne­bu­vo, nors mil­ži­niš­kas gais­ras pri­da­rė di­džiu­lių nuo­sto­lių ir su­kė­lė eko­lo­gi­nę ka­tast­ro­fą.

Vers­li­nin­kai nea­be­jo­ja, kad Rad­vi­liš­ky­je tu­rė­tų bū­ti ti­ria­ma ir pa­de­gi­mo ver­si­ja. Esą jei­gu me­džio drož­lės bū­tų už­si­de­gu­sios iš vi­daus dėl che­mi­nių reak­ci­jų ir per­kai­ti­mo, de­gi­mas vyk­tų vi­du­je be lieps­nos, smilk­tų, ru­sen­tų, o ne deg­tų at­vi­ra lieps­na kal­no vir­šu­je. Jų ži­nio­mis, gais­ro ži­di­nių ga­lė­jo bū­ti ke­li. Taip esą ne­bū­na, jei­gu įvyks­ta sa­vai­mi­nis už­si­de­gi­mas.

Paš­ne­ko­vai ma­no, kad to­kių gais­rų tik dau­gės, nes sau­gu­mas bran­giai kai­nuo­ja, „grei­to pel­no ne­pa­da­ry­si“, to­dėl da­lis vers­li­nin­kų ža­lia­vą sau­go bet kaip.

„To­kių bom­bi­kių – pil­na Lie­tu­va“, – tei­gė bio­ku­ro rin­ką ži­nan­tys vers­li­nin­kai.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Kai­rių mies­te­ly­je, ne­to­li Šiau­lių, ke­lių met­rų aukš­čio ir ke­lias­de­šim­ties met­rų il­gio me­džio drož­lių kal­nai.

„Šiau­lių ener­gi­jos“ san­dė­ly­je tel­pa apie 2,5 tūks­tan­čio to­nų me­džio drož­lių.

„Šiau­lių ener­gi­jos“ pie­ti­nės ka­ti­li­nės vir­ši­nin­kas Ro­lan­das Kiš­kū­nas sa­ko, kad san­dė­ly­je yra ke­lia­pa­ko­pė ap­sau­ga su ste­bė­ji­mo ka­me­ro­mis, įvai­riais da­vik­liais, van­dens vamz­džiais ir purkš­tu­kais.

Kai­rių mies­te­ly­je po de­gių drož­lių kal­nus ga­li­ma vaikš­čio­ti lais­vai. Jo­kių tvo­rų ir įspė­ja­mų­jų ženk­lų.

„Šiau­lių ener­gi­jai“ pri­klau­san­čio­je Til­vy­čio bio­ka­ti­li­nė­je Kur­šė­nuo­se bio­ku­ras lai­ko­mas duo­bė­je su pa­ke­lia­mu dang­čiu.

Kai­rių se­niū­nas Ar­tū­ras Šul­čius: „Ko­kį pen­ke­tą me­tų ar dau­giau tos pju­ve­nos su­pil­tos ir jo­kių in­ci­den­tų, jo­kių ne­lai­mių ne­bu­vo“.

„Šiau­lių ener­gi­jos“ Til­vy­čio bio­ka­ti­li­nė­je Kur­šė­nuo­se dar­buo­to­jas Ar­vy­das Bu­gai­tis (kai­rė­je) ir vir­ši­nin­kas Gin­tau­tas Bi­le­vi­čius ro­do, kad ir bio­ku­ro san­dė­lys ir te­ri­to­ri­ja yra nuo­lat ste­bi­mi.