
Naujausios
Valanda su Tomo Venclovos šeima
Poetas Tomas Venclova ketvirtadienį, pakeliui iš Vilniaus į gimtąjį miestą – Klaipėdą, su dukra Marija Chaffee ir anūke Katie viešėjo Šiauliuose.
Pokalbis su profesoriumi Tomu Venclova ir jo artimaisiais apie šeimą, namus ir vaikus.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Šaknys
Su svečiais skaičiuojame, kiek kartų per gyvenimą jie yra buvę Šiauliuose.
Devynerių T. Venclovos anūkė Katie, kurią senelis dažnai vadina Katryte, Šiaulius mato pirmąkart.
Neskaičiuojant to, kad T. Venclova yra dirbęs Šiaulių dramos teatro literatūrinės dalies vedėju ir ilgėliau būdavęs Šiauliuose, po emigracijos į JAV 1977 metais čia profesorius lankėsi vos penkis šešis kartus.
Marijos apsilankymus Šiauliuose (po emigracijos į JAV 1982 metais) – dar lengviau suskaičiuoti: 2001, 2011 ir dabar.
Marija gimė ir augo Vilniuje, aštuonerių su mama išvažiavo pas tėvą į JAV.
2001 metais į Lietuvą Marija atskrido aplankyti savo senelių Asios Josifovnos Barštein Šiauliuose ir Liolytės (Elizos Račkauskaitės-Venclovienės) Vilniuje.
Marija prisimena, kad nuo tada, kai sovietų Lietuvą paliko dar vaikas, sugrįžusi ji pamatė visiškai kitą šalį.
„2001 metais Lietuva man labai panašėjo į europietišką valstybę. Šiauliai tada jau buvo visiškai pasikeitę. Iš vaikystės, kai su močiute Asia vaikščiodavome po miestą susikibusios už rankos, prisiminiau Lenino paminklą. 2001 metais jo jau neberadau“, – pasakojo Marija.
Šiauliuose Marija lankėsi ir 2011 metais, kai jos mama režisierė Nataša Ogaj-Ramer dramos teatre pastatė J. Švarco pjesę „Šešėlis“.
„Labai keista, bet kaskart, kai aš atvažiuoju po pertraukos į Šiaulius, jaučiu, kaip trumpėja atstumai. Kai 2001 metais lankiausi Kryžių kalne, man jis atrodė toli nuo Šiaulių. Dabar aš nustebau, kad tai taip arti!“ – juokėsi Marija.
Dabar Marija, kaip ir jos tėvas, pastebėjo, kad Šiaulių gatvėse labai mažai žmonių.
„Kodėl čia žmonės negyvena? Kodėl jie išvažiuoja iš čia gyventi kitur?“ – susidomėjusi klausė amerikietė.
Vėliau ji prisiminė, kad senelės Asios, visą gyvenimą dirbusios mokslinį ir pedagoginį darbą Šiauliuose, pensija buvusi begėdiškai maža.
Kraujas
Skaičiuojame, kiek tautybių talpina ši šeima.
T. Venclovos mama Eliza Račkauskaitė-Venclovienė (1911– 2006) pagal tėvą Merkelį Račkauską (1885 – 1968) – lietuvė, o iš mamos Elenos gavo lenkiško kraujo.
Marijos mama Nataša Ogaj-Ramer Marijai perdavė žydų ir korėjiečių kilmę. N. Ogaj-Ramer mama – ilgametė Šiaulių universiteto docentė, literatūros tyrinėtoja, pedagogė Asia Barštein (1922 – 2013), o tėvas – korėjietis Samson Ogaj.
Marijos dukra Katie iš savo tėvo Harry Chaffee dar gavo angliško ir itališko kraujo.
„Kiek manyje lietuvės?“ – susimąstė Marija.
„Tu supranti lietuviškai, bet galėtumei kalbą ir geriau mokėti“, – sakė tėvas.
Marija pasakoja, kad jos lietuviškumas yra ir tai, kad jai labai mielos vietos, kurias ji mena iš savo vaikystės.
„Kai įėjau į Venclovų namą – muziejų Vilniuje, man buvo keista, kad dabar tai muziejus. Žiūriu į paveikslus, fotografijas, baldus – visa tai man senelių namai, mano vaikystė. Tai mano, mano šeimos dalis, todėl labai artima ir pažįstama“, – sako Marija.
Marija laukė kelionės į Palangą, kurioje paskutinį kartą buvo šešerių.
„Nuo senelės namo iki pliažo būdavo taip toli! Tikriausiai dabar patirsiu tai, ką patyriau ir Šiauliuose – atstumai pasirodys mažyčiai. Ir senelės namą Palangoje aplankysiu, nors į jį mes ir negalėsime užeiti“, – sakė Marija.
„O tu norėtumei užeiti?“ – rusiškai paklausė devynmetė Katie.
Profesorius sako, kad šiuolaikiniame pasaulyje nematyti, kad tautos maišosi, „yra šioks toks atsilikimas“.
„Tautybė yra paties žmogaus pasirinkimas. Žiūrėkite, koks pavyzdys, – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – pats žymiausias lietuvių dailininkas. Jis vaikystėje kalbėjo lenkiškai, jo motina – iš vokiečių. Vedė lietuvę ir nusprendė, kad bus lietuvis. Išmoko kalbą ir mes turime žymiausią pasaulyje lietuvių dailininką. Mūsų Katrytė turi gal dešimt kraujo linijų, bet ji tautybę taip pat turės pasirinkti. Labai tikiuosi, kad tai bus lietuviška tautybė, juo labiau kad ji turi lietuvišką pasą. Pasižiūrėkite, kaip mūsų Katrytė panaši į lietuvaitę. Visi sako, kad ji tikra lietuvaitė!“ – paaiškino T. Venclova.
Duona
Marija viename Floridos valstijos miestų dirba pradinių klasių mokytoja.
– Mūsų šeimoje pedagogika paveldima, – sako T. Venclova. – Mano senelis Merkelis Račkauskas, kuris baigė Šiaulių gimnaziją, dėstė ir mokykloje, ir universitete. Mano tėvas Antanas Venclova dėstė universitete, o A. Smetonos laikais dėstė ir mokykloje.
Tiesa, mokykloje man neteko dirbti, tik universitete. Mokykloje buvo tik praktikos pamokos, kai mokiausi Vilniaus universitete ir mus ruošė pedagoginei veiklai: mokyti vaikus. Bet iš to negyvenau. Dėsčiau tik universitete.
– Jūsų lygio intelektualui mokykloje su vaikais turbūt nebūtų ką veikti?.. – bandau juokauti.
– Patikėkite, bendraujant su vaikais reikia labai aukštų intelektinių gabumų, gali būti, kad žymiai didesnių nei su suaugusiais žmonėmis! Ir tai labai sudėtinga. Man, pavyzdžiui, labai baisu būtų dėstyti mažiems vaikams. Aš nežinočiau, kaip su jais kalbėtis ir kaip elgtis, kad jiems nebūtų nuobodu! Net su Katryte bendraudamas kartais susimąstau, ar pakankamai teisingai su ja bendrauju! Nors pedagogika visą gyvenimą buvo mano pragyvenimo šaltinis.
Nors aš ir rašytojas, bet tai tikrai nelabai didelės pajamos. Amerikoje iš to nepragyvensi, jeigu neparašei „Hario Poterio“. Todėl daugelis rašytojų turi dar ir kitą profesiją. Aš universitetuose dėsčiau trisdešimt metų.
Tiltas
Marijos senelės Asios Barštein bute ant rašomojo stalo paskutiniais jos gyvenimo metais šalia knygų, užrašų knygučių, žodynų stovėdavo ir nešiojamasis kompiuteris. Garbaus amžiaus Šiaulių šviesuolė iki mirties liko ištikima knygai, tačiau kompiuteriu ji nei rašė, nei ieškojo informacijos.
Dukrų dovanotas kompiuteris buvo skirtas bendrauti su vaikais.
„Mano senelė su savo dukra, mano teta, net kryžiažodžius spręsdavo per „Skype“ programą. Teta Raja tiesiog turėdavo daugiau laiko ir jos neišsiskirdavo valandų valandas“, – prisimena Marija.
Būtent Asia Josifovna buvo iniciatorė, kad Marija gautų ir Lietuvos pilietybę.
„Senelė ėjo į įvairias institucijas, sužinojo, kokia yra tvarka, siuntė man dokumentus. Ji man nuolatos kartodavo: „Tu privalai turėti Lietuvos pilietybę.“ Tačiau laikas bėgo, Lietuvos pilietybę užsienyje gyvenantiems tai lengviau buvo gauti, tai sunkiau. Ir aš kažkodėl pamiršau šį reikalą“, – prisimena Marija.
Kai 2007 metais gimė Katie, Marija prisiminė, ko jos nuolatos prašydavo senelė.
„Aš supratau, kad pilietybė yra vertybė ir mano dukrai. Juk gali būti taip, kad ji norės mokytis, pavyzdžiui, Vilniaus universitete ir tada jai visi keliai bus atviri į jos senelio gimtinę“, – pasakojo Marija.
Galiausiai Marija su tėvu važiavo į Lietuvos generalinį konsulatą Niujorke. Ten pasakė, kad per metus ji gaus atsakymą, ar jai bus suteikta Lietuvos pilietybė.
„Žadėtieji metai truko dvejus su puse ir aš jau buvau pradėjusi jaudintis, kad man ir mano dukrai atsakys „ne“, – pasakojo Marija.
Liepos 9-ąją Maria Chaffee išlipo iš lėktuvo Vilniaus oro uoste jau būdama ir Lietuvos, ir JAV piliete. Lietuvos pilietybę gavo ir jos dukra Katie.
Balsas
„Be jokios abejonės, dvigubos pilietybės klausimas pas mus sprendžiamas labai lėtai ir nelabai teisingai. Esu įsitikinęs, kad reikia išsaugoti dvigubą pilietybę, kad kuo daugiau žmonių būtų ir Lietuvos piliečiais. Mano Marijai buvo lengviau paaiškinti, nes ji išvyko iš okupuotos Lietuvos. Dabar išvykstantys žmonės sprendžia tik ekonominį klausimą, bet nori išlaikyti ir Lietuvos pilietybę, o jiems neleidžiama. Manau, kad tai neteisinga“, – sako T. Venclova.
Profesorius sako, kad „daug Lietuvos yra visai ne Lietuvoje. Ir visada taip buvo nuo caro laikų“.
„Nuo XIX amžiaus maždaug ketvirtis lietuvių gyveno užsienyje. Ir dabar taip yra. Daugelis žmonių yra ir gali būti naudingi Lietuvai“, – sako T. Venclova.
Jis ir pats turi dvigubą pilietybę ir tuo labai džiaugiasi.
„Man tai ne tik ryšys su Lietuva. Man labai svarbu, kad aš dabar galiu balsuoti Lietuvos prezidento ir Seimo rinkimuose. Nors manęs visiškai nedomina politika nei Lietuvoje, nei Amerikoje. Žinau, kad yra toks Donald Trump...“, – juokėsi Marija.
T. Venclova papildo dukrą: „A ne visada balsuoju Amerikos rinkimuose. Bet balsavau už Baraką Obamą, nes Amerika turi turėti pirmąjį prezidentą juodaodį. Balsuosiu už Hilari Clinton, nes Amerika turi turėti ir prezidentę moterį. Bet vienas balsas Amerikoje per rinkimus mažai ką reiškia. O Lietuvoje kiekvienas balsas gali turėti lemiamą reikšmę.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ŠIAULIAI: Tomas Venclova su dukra Marija ir anūke Katie Šiauliuose. Marija prisimena Šiaulius iš pasivaikščiojimų su senele, mamos mama. Tomas Venclova Šiaulių teatre yra dirbęs literatūrinės dalies vedėju.
PILIETĖS: Marija su dukrele Katie, senelio švelniai vadinamos Maryte ir Katryte, pirmą kartą Lietuvoje jau kaip Lietuvos pilietės.
PRISIMINIMAI: Profesorius Tomas Venclova turi su Šiauliais susijusių prisiminimų. T. Venclova „Šiaulių kraštui“ davė ir užduotį – parašyti apie Šiauliuose jam svarbų asmenį. Tai bus šiek tiek vėliau.
Ričardo KUDARAUSKO nuotr.
ŠEIMA: Marija, Harry ir Katie Chaffee Kryžių kalne. Šeima pastatė savo kryželį, tik Marija apgailestavo nežinojusi, kad galima buvo ko nors Dievo paprašyti, suteikti šiam kryželiui kokią nors intenciją. Mariją tėvas Tomas Venclova nuramino: „Dievo gali prašyti bet kada“.