Valstybės pa­ty­čios likimo nuskriaustiems

Valstybės pa­ty­čios likimo nuskriaustiems

Valstybės pa­ty­čios likimo nuskriaustiems

Ne­veiks­nių žmo­nių glo­bė­jams val­džia kir­to ne­si­smul­kin­da­ma: vi­si jie tu­rės įvyk­dy­ti krū­vą for­ma­lu­mų, laks­ty­ti su pa­žy­mo­mis, kad kas­met įro­di­nė­tų, jog jų glo­bo­ja­mas ne­veiks­nus žmo­gus stai­ga ne­ta­po veiks­nus. Val­džia už­kū­rė biu­rok­ra­ti­nę ma­ši­ną apie 7000 Lie­tu­vos neį­ga­lių­jų.

Taip bus sie­kia­ma „tei­sin­gu­mo“ po to, kai, įta­ria­ma, ne­tei­sė­tai ėmu­si neį­ga­lu­mo pa­šal­pą ži­no­ma Šiau­lių po­li­ti­kė?

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Li­go­tų bro­lių ne­pa­li­ko

Į re­dak­ci­ją sun­kią fi­zi­nę ne­ga­lią tu­rin­ti Ge­no­vai­tė iš Šiau­lių ra­jo­no pa­skam­bi­no verk­da­ma. Mi­rus ma­mai, vy­rui Ge­no­vai­tė li­ko su dviem sa­vo neį­ga­liais bro­liais.

65-erių mo­te­ris yra sa­vo neį­ga­laus še­šias­de­šimt­me­čio bro­lio glo­bė­ja. Bro­lis ne­veiks­nus. Ge­no­vai­tė prieš pen­ke­rius me­tus jau įvyk­dė vi­sus įsta­ty­mų nu­ma­ty­tus rei­ka­la­vi­mus, teis­mas pri­pa­ži­no ir bro­lio ne­veiks­nu­mą, ir pa­sky­rė ją glo­bė­ja. 60-me­tis bro­lis tu­ri pro­ti­nę ne­ga­lią nuo gi­mi­mo.

„Jis yra maž­daug 3 me­tų vai­ko pro­ti­nių su­ge­bė­ji­mų. Pa­sa­kai pa­val­gy­ti – nuei­na kaž­kur. Akių nuo jo ne­ga­li nu­leis­ti“, – pa­sa­ko­jo sun­kią kas­die­ny­bę mo­te­ris.

Ki­tas 63-ejų bro­lis ser­ga ce­reb­ri­niu pa­ra­ly­žiu­mi. Prieš ke­lias die­nas jam pa­ra­ly­žius atė­mė pa­sku­ti­nę ran­ką, su ku­ria jis dar ga­lė­da­vo šiaip taip ką nors įsi­dė­ti bent į bur­ną. Se­suo šiam bro­liui yra pa­skir­ta rū­pin­to­ja.

Nei už slau­gą, nei už prie­žiū­rą Ge­no­vai­tei, taip ji tvir­ti­no, nė­ra pa­skir­ti jo­kie pi­ni­gai. Se­suo ir abu bro­liai gau­na po sa­vo neį­ga­lu­mo „pen­si­jas“ ir iš to vi­si gy­ve­na.

Maž­daug prieš mė­ne­sį Ge­no­vai­tė ga­vo pra­ne­ši­mą iš Šiau­lių ra­jo­no So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus, kad at­vyk­tų pa­ra­šy­ti pra­šy­mą, jog jos bro­liui bū­tų iš nau­jo nu­sta­ti­nė­ja­mas ne­veiks­nu­mo laips­nis.

Pen­si­nio am­žiaus mo­te­ris pra­šy­mą pa­ra­šė, bet vė­liau, su­ži­no­ju­si, ką jai rei­kės pa­tir­ti dar kar­tą, jį verk­da­ma at­siė­mė iš Šiau­lių ra­jo­no So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jos pa­va­duo­to­jos Sil­vos Ti­mins­kie­nės. Mo­te­ris krei­pė­si į Sei­mo na­rę Ri­mą Baš­kie­nę.

„Ar mū­sų ne­veiks­nūs glo­bo­ti­niai taps veiks­nūs? Kam rei­kia tų nau­jų ver­ti­ni­mų, teis­mų, ad­vo­ka­tų sam­dy­mo? Ar tu­rė­da­ma to­kius sun­kius li­go­nius, tu­riu lai­ko ir svei­ka­tos tiek ins­ti­tu­ci­jų apei­ti? To­kia kai­na no­ri su­ma­žin­ti neį­ga­lu­mo pen­si­jas pa­sku­ti­niams varg­šams?“ – klau­sė su­si­jau­di­nu­si mo­te­ris.

Vyk­do ES kon­ven­ci­ją

Šiau­lių ra­jo­no So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­ja Sil­va Ti­mins­kie­nė pir­miau­sia no­rė­jo su­ži­no­ti, „kas čia pa­si­skun­dė“, pa­ti spė­lio­jo jau­čian­ti, ku­ri glo­bė­ja „ne­pa­ten­kin­ta“.

Val­di­nin­kė paaiš­ki­no, kad praė­ju­sių me­tų gruo­dį So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nist­rės įsa­ky­mu yra pa­tvir­tin­tas tvar­kos ap­ra­šas „Dėl as­mens ge­bė­ji­mo pa­si­rū­pin­ti sa­vi­mi ir priim­ti kas­die­nius spren­di­mus, nu­sta­ty­mo“.

S. Ti­mins­kie­nė paaiš­ki­no, kad šis mi­nist­rės Al­gi­man­tos Pa­be­dins­kie­nės įsa­ky­mas lie­čia vi­sus ša­ly­je gy­ve­nan­čius as­me­nis, teis­mo spren­di­mu pri­pa­žin­tus ne­veiks­niais.

Pa­va­duo­to­ja tei­gė, kad per dve­jus me­tus vi­siems ne­veiks­niems ša­lies gy­ven­to­jams „tu­ri bū­ti per­žiū­rė­ta būk­lė, nes pa­gal Neį­ga­lių­jų tei­sių kon­ven­ci­ją ne­ga­li bū­ti ab­so­liu­čiai ne­veiks­nių žmo­nių“, o sa­vi­val­dy­bių So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­rių val­di­nin­kai yra „tik vyk­dy­to­jai“.

Per me­tus, S. Ti­mins­kie­nės tei­gi­mu, vi­si ne­veiks­nių žmo­nių glo­bė­jai tu­ri kreip­tis į sa­vi­val­dy­bių so­cia­li­nės pa­ra­mos sky­rius, pa­ra­šy­ti pra­šy­mus, kad su­tin­ka bū­ti iš nau­jo įver­tin­ti. Ki­tą­met bus su­da­ry­tos spe­cia­lios Sa­vi­val­dy­bė­se ko­mi­si­jos, vė­liau teks kreip­tis į me­di­kus, at­sa­ki­nė­ti į pa­reng­tus klau­si­my­nus, ga­lu­ti­nį spren­di­mą, kiek žmo­gus veiks­nus, priims teis­mas.

Paaiš­kė­jo, kad 2015 me­tų ko­vo 26 die­ną Sei­mas 95 par­la­men­ta­rams bal­sa­vus „už“, nė vie­nam ne­bu­vus „prieš“ ir 4 „su­si­lai­kius“ priė­mė Ci­vi­li­nio ko­dek­so pa­tai­sas bei ly­di­muo­sius tei­sės ak­tus.

Sei­mo ple­na­ri­nio po­sė­džio pra­ne­ši­me skel­bia­ma: „Šie tei­sės ak­tai pa­reng­ti sie­kiant pa­to­bu­lin­ti šiuo me­tu ga­lio­jan­čius as­mens ne­veiks­nu­mo ir ri­bo­to veiks­nu­mo ins­ti­tu­tus ir priar­tin­ti juos prie Jung­ti­nių Tau­tų Neį­ga­lių­jų tei­sių kon­ven­ci­jos“.

Pa­gal tai „as­mens veiks­nu­mas ga­li bū­ti ri­bo­ja­mas ar­ba as­muo ga­li bū­ti pri­pa­žin­tas ne­veiks­niu tam tik­ro­se sri­ty­se.“

Ma­ra­to­nas – ne vie­nam mė­ne­siui

Sut­ri­ku­sio in­te­lek­to žmo­nių glo­bos bend­ri­ja „Šiau­lių Vil­tis“ vie­ni­ja 90 mies­to šei­mų, ku­rio­se gy­ve­na ne­veiks­nūs as­me­nys. Neį­ga­lių­jų bend­ri­jų, ku­rio­se bu­ria­si ne­veiks­nu­mą tu­rin­čių žmo­nių glo­bė­jai Šiau­liuo­se – ne vie­na.

Po­kal­bį su „Šiau­lių Vil­ties“ ta­ry­bos pir­mi­nin­ke Da­le Vyš­tar­tie­ne vis per­trau­kia jos 26-erių me­tų neį­ga­lio­jo sū­naus šūks­niai. Po­nia Da­lė sa­vo ser­gan­čio vai­ko vie­no ne­ga­li pa­lik­ti nie­kur ir nie­ka­da, jei ša­lia nė­ra ki­tų šei­mos na­rių ar­ba jis ne die­nos cent­re „Go­da“.

Prieš sep­ty­ne­ris me­tus, sū­nui pa­gal am­žių ta­pus pil­na­me­čiu, mo­ti­na ta­po jo glo­bė­ja. Te­ko pe­rei­ti dau­gy­bę pro­ce­dū­rų. Nors jos sū­nui nuo to lai­ko tik me­tų skai­čius pa­di­dė­jo, mo­ti­na vėl tu­rės ei­ti tą pa­tį val­diš­kų ins­ti­tu­ci­jų ir me­di­kų ma­ra­to­ną.

Jį jau pra­dė­ju­si po­nia Da­lė skai­čiuo­ja, ką jai rei­kia pa­da­ry­ti, kad jos sun­kios ne­ga­lios vai­kui bū­tų iš nau­jo nu­sta­ti­nė­ja­mas ne­veiks­nu­mas. Die­nos cent­re ma­mai pra­neš­ta, kad rei­kia kreip­tis į Sa­vi­val­dy­bę ir už­pil­dy­ti pra­šy­mą, kad ji su­tin­ka, jog bū­tų per­žiū­rė­tas ne­veiks­nu­mas – ar ga­li pa­ts pa­si­rū­pin­ti sa­vi­mi, iš da­li­es pa­si­rū­pin­ti, ar tik su pa­gal­ba.

Ta­da Da­lė tu­rė­jo kreip­tis į ju­ris­tą, jis su­ra­šė raš­tą, kad Sa­vi­val­dy­bė skir­tų šei­mai ne­mo­ka­mą ad­vo­ka­tą. Ta­da Da­lė nuė­jo į Ad­vo­ka­tų kon­to­rą ir tik po sa­vai­tės su­ži­no­jo, kad jai pa­skir­tos ne­mo­ka­mos ad­vo­ka­to pa­slau­gos. Ta­čiau ne­mo­ka­mos ad­vo­ka­to pa­slau­gos pri­klau­so ne vi­siems – tai nu­sta­to­ma pa­gal gau­na­mas pa­ja­mas, neį­ga­lu­mo ly­gį, to­dėl da­liai šei­mų rei­kės su­si­mo­kė­ti ad­vo­ka­tui iš sa­vų.

Ta­da die­nos cent­ro so­cia­li­nis dar­buo­to­jas tu­ri „ap­klaus­ti klien­tą“, so­cia­li­nį dar­buo­to­ją, ku­ris konk­re­čiai su neį­ga­liuo­ju dir­ba, ir neį­ga­lio­jo tė­vus, glo­bė­ją pa­gal spe­cia­lų klau­si­my­ną.

„Su­dė­tin­ga, kai ta­vo vai­kas ne­kal­ba ir ne­su­vo­kia, ko iš jo no­ri­ma, at­sa­ki­nė­ti į klau­si­mus, ar jis ga­li ves­ti, kai pa­pra­šy­tas net ko­jos pa­kel­ti ne­ga­li“, – ne­slėp­da­ma nuo­skau­dos pa­sa­ko­jo Da­lė.

Dar rei­kia pa­žy­mų iš psi­chiat­ro, gy­ve­na­mo­sios vie­tos dek­la­ra­vi­mo. Jos pa­tei­kia­mos ad­vo­ka­tui, ku­ris per ke­lias sa­vai­tes pa­ren­gia do­ku­men­tus teis­mui.

Yra šei­mų, ku­rios jau įtei­kė teis­mui do­ku­men­tus, bet pro­ce­sas ne­pa­ju­dė­jo – ga­vo teis­mo pa­ve­di­mą at­lik­ti ir li­go­nio psi­chiat­ri­nę eks­per­ti­zę. Iki jos ei­lė – apie du mė­ne­sius. Te­le­fo­nu už­si­re­gist­ruo­ti į šią ei­lę, tei­gė po­nia Da­lė, ne­ga­li­ma – bū­ti­nai rei­kia už­si­re­gist­ruo­ti at­vy­kus į vie­tą. Su­lau­kus ei­lės, tė­vams, glo­bė­jui teks li­go­nį vež­ti į psi­chiat­ri­nę eks­per­ti­zę, ei­li­nės psi­chiat­ro kon­sul­ta­ci­jos ne­pa­kan­ka.

Ir tik ta­da teis­mas nu­sta­ti­nės neį­ga­lio­jo ne­veiks­nu­mą.

Ap­siau­ti ba­tus ar pa­siim­ti pa­sko­lą?

„Ge­rai, kad mes su vy­ru dar jau­ni, bet vi­są šį ma­ra­to­ną rei­kia nuei­ti ir mamoms–globėjoms, ku­rioms jau po 80 ir dau­giau me­tų, o jų vai­kams-glo­bo­ti­niams – ir 50, ir 60 me­tų. Tos ma­mos su sa­vo vai­kais vie­nos gy­ve­na ir nė­ra ab­so­liu­čiai nie­ko, kas joms pa­dė­tų pri­žiū­rė­ti la­bai sun­kų li­go­nį. Jos pa­si­me­tu­sios, iš­si­gan­du­sios, per­var­gu­sios, nes joms neaiš­ku, ko iš jų no­ri­ma“, – pa­sa­ko­jo 49-erių D. Vyš­tar­tie­nė.

Ko­dėl rei­kia nu­sta­ti­nė­ti ne­veiks­nu­mo ly­gį?

D. Vyš­tar­tie­nė pa­sa­ko­jo, jog bend­ri­jo­je yra ir nie­ko ne­su­vo­kian­čių, ir tik ne­ga­lin­čių at­lik­ti kai ku­rių veiks­mų žmo­nių.

„Pa­vyz­džiui, jau­nas žmo­gus, ku­ris su­si­rgo ši­zof­re­ni­ja, ga­li ir ap­siau­ti, ir pa­val­gy­ti pa­ts, bet ap­ri­bo­ti jo veiks­nu­mą bū­ti­na, nes toks li­go­nis bet ka­da ir bet kam ga­li pa­si­ra­šy­ti ko­kią nors su­tar­tį, paim­ti pa­sko­lą ir ne­ži­nia, kur ją iš­leis­ti vi­siš­kai ne­su­vo­kiant sa­vo ga­li­my­bių. To­dėl ba­tų ap­sia­vi­mas čia nie­ko ne­reiš­kia, žmo­gus ne­veiks­nus yra vi­sai ki­to­se sri­ty­se“, – pa­vyz­dį pa­tei­kė D. Vyš­tar­tie­nė.

Ne­veiks­nių žmo­nių glo­bė­jai nu­jau­čia, kad ne­veiks­nu­mo gra­da­ci­ja įve­da­ma bū­tent dėl pi­ni­gų tau­py­mo neį­ga­lių­jų są­skai­ta.

D. Vyš­tar­tie­nė pa­sa­ko­jo, kad ir da­bar vei­kia tam tik­ra gra­da­ci­ja. Ne­veiks­niais ga­li bū­ti pri­pa­žin­ti pil­na­me­tys­tės su­lau­kę psi­chi­nę (su­si­rgus psi­chi­kos li­ga) ar pro­to (pro­ti­nis at­si­li­ki­mas įgim­tas ar įgy­tas) ne­ga­lią tu­rin­tys as­me­nys. Jei­gu ne­veiks­nus li­go­nis ga­li ap­si­reng­ti, at­lik­ti kai ku­riuos veiks­mus, jam ski­ria­ma prie­žiū­ra ir ati­tin­ka­ma pa­šal­pa. Di­des­nė – slau­gos pa­šal­pa – ski­ria­ma tiems ne­veiks­niems žmo­nėms, ku­rie vi­siš­kai ne­ga­li sa­vęs ap­si­tar­nau­ti.

Ar su­griež­tin­ta tvar­ka ga­li bū­tis su­si­ju­si su bu­vu­sios Šiau­lių po­li­ti­kės Vir­gi­ni­jos Ra­čie­nės at­ve­ju, kai po­li­ti­kė kal­ti­na­ma pikt­nau­džia­vi­mu neį­ga­lu­mu ir neį­ga­lu­mo pa­šal­pa?

„Ma­no­me, kad su­si­ję“, – dau­ge­lio ne­veiks­nių žmo­nių glo­bė­jų nuo­mo­nę įvar­di­jo D. Vyš­tar­tie­nė.

TVAR­KA: So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nist­rė Al­gi­man­ta Pa­be­dins­kie­nė, tei­gia­ma, ga­li at­šauk­ti griež­tą tvar­ką ieš­kant tarp 7000 ne­veiks­nių Lie­tu­vos žmo­nių „su­kčių“. Bet ar to no­rės?

Ge­di­mi­no Sa­vic­kio (EL­TA) nuo­tr.

KO­MEN­TA­RAS

„Įjung­tas mak­si­ma­lus biu­rok­ra­ti­nis me­cha­niz­mas“

Praė­jo dau­giau nei me­tai, kai Sei­me bu­vo priim­tas Ci­vi­li­nio ko­dek­so pa­kei­ti­mas dėl ne­veiks­nu­mo. Ta­čiau tik da­bar, kai ne­veiks­nių žmo­nių glo­bė­jai pra­dė­ti „vai­ky­ti“ po ka­bi­ne­tus ir teis­mus, su­krus­ta, kas ir ko­dėl priė­mė to­kį įsta­ty­mą.

Apie tai klau­sė­me ir Ri­mos BAŠ­KIE­NĖS, Sei­mo na­rės, į ku­rią jau krei­pė­si da­lis Šiau­lių ra­jo­no ne­veiks­nių žmo­nių glo­bė­jų.

– 2015 me­tų ko­vo 26 ple­na­ri­nia­me Sei­mo po­sė­dy­je bu­vo­te vie­na iš ke­tu­rių par­la­men­ta­rų, su­si­lai­kiu­sių bal­suo­jant dėl Ci­vi­li­nio ko­dek­so pa­kei­ti­mo, lie­čian­čio ne­veiks­nius žmo­nes. Ko­dėl bu­vo priim­tas toks įsta­ty­mas?

– Pa­gal Žmo­gaus tei­sių kon­ven­ci­ją vis­kas gra­žu – te­gul bū­na nu­sta­to­mi ne­veiks­nu­mo ly­giai. Bet kas at­si­tin­ka pas mus?! Sei­mas prii­ma įsta­ty­mą, o Vy­riau­sy­bė pa­ve­da So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo mi­nis­te­ri­jai pa­reng­ti tvar­ką. Ir mi­nis­te­ri­ja, įjun­gu­si mak­si­ma­liai grės­min­gą biu­rok­ra­ti­nį me­cha­niz­mą, su­ra­šo, kaip vis­kas tu­ri vyk­ti. Pa­si­žiū­ri, kaip bu­de­lis į bai­sin­gus nu­si­kal­tė­lius, gro­bian­čius pi­ni­gus. Juk tai lie­čia apie 7000 Lie­tu­vo­je gy­ve­nan­čių ne­veiks­niais pri­pa­žin­tų žmo­nių.

Per Vy­riau­sy­bės va­lan­dą pa­klau­siau so­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nist­rės Al­gi­man­tos Pa­be­dins­kie­nės, kas čia vyks­ta. Ji ban­dė aiš­kin­ti, kad šio­je sri­ty­je daug pikt­nau­džia­vi­mo!

Man paaiš­kin­ta, kad mi­nist­rės įsa­ky­mu yra pa­reng­tas ap­ra­šas, sa­vi­val­dy­bėms duo­ta ko­man­da vyk­dy­ti.

Ab­sur­das, kai pa­ts žmo­gus tu­ri pra­šy­ti raš­tu, kad jis bū­tų pa­tik­rin­tas ab­sur­diš­ku klau­si­my­nu. Sa­vi­val­dy­bė­se bus su­da­ri­nė­ja­mos ko­mi­si­jos, pa­si­telk­tas bū­rys spe­cia­lis­tų, vyks­ta­ma į na­mus tik­rin­ti ne­veiks­naus žmo­gaus, už­su­ka­mas dar­buo­se ir taip pa­sken­dęs teis­mas, nes tik teis­mas ga­li pri­pa­žin­ti ne­veiks­nu­mą.

Vai­ko­mi žmo­nės, lei­džia­mi pi­ni­gai ne tik žmo­nių, bet ir vals­ty­bės, jau ne­skai­čiuo­jant mo­ra­li­nių nuo­sto­lių. Per 2016 ir 2017 me­tus sa­vi­val­dy­bės tu­ri už­suk­ti tą gre­mėz­diš­ką me­cha­niz­mą, kad po to kas­met žmo­nes vai­ky­tų!

Nuo 2018 me­tų mes da­bar vi­sus ne­veiks­nius žmo­nes kas­met pur­ty­si­me ir liep­si­me at­lik­ti vi­sas pro­ce­dū­ras iš nau­jo! Gal per me­tus jie kaž­kaip ne­ty­čia pa­si­da­rė veiks­nūs ir pik­ty­biš­kai ima pi­ni­gus?!

– Ko­dėl ty­lė­ta iki prii­mant to­kias Ci­vi­li­nio ko­dek­so pa­tai­sas?

– Kai į ma­ne krei­pė­si žmo­nės, pra­dė­jau aiš­kin­tis, kas čia vyks­ta. Sei­mas priė­mė įsta­ty­mą, o mi­nis­te­ri­ja tu­ri ga­lią priim­ti vie­no­kią ar ki­to­kią įsta­ty­mo vyk­dy­mo tvar­ką.

Aiš­ki­nau mi­nist­rei, kad glo­bė­jas tu­ri pa­lik­ti sun­kų li­go­nį ir mi­nis­te­ri­jos lie­pi­mu laks­ty­ti po vi­so­kias įstai­gas, leis­ti pi­ni­gus, jau ne­kal­bant apie tai, kad sa­vi­val­dy­bių dar­buo­to­jai tu­rės ką veik­ti dėl to­kios mi­nis­te­ri­jos tvar­kos.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

NUOMONĖ: Sei­mo na­rės Ri­mos Baš­kie­nės tei­gi­mu, į ją krei­pė­si ne­ma­žai žmo­nių, glo­bo­jan­čių ne­veiks­nius as­me­nis. „Žmo­nės pa­kri­kę. Tai yra bai­su ir žiau­ru, kas at­si­ti­ko. Ko­kia bai­si biu­rok­ra­tiz­mo ma­ši­na pa­leis­ta!“ – ma­no R. Baš­kie­nė.