Karalystė trinktelėjo. Kas laukia Lietuvos?

Karalystė trinktelėjo. Kas laukia Lietuvos?

Ka­ra­lys­tė trink­te­lė­jo. Kas lau­kia Lie­tu­vos?

Po re­fe­ren­du­mo Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je kas­dien dau­gė­ja spe­ku­lia­ci­jų dėl re­zul­ta­tų: at­šauk­ti, per­bal­suo­ti, ig­no­ruo­ti ir pa­na­šių. Vie­ni bri­tai – tar­si po sun­kių pa­gi­rių, ro­dos, tik da­bar su­pra­to, už ką iš tie­sų bal­sa­vo. Ki­ti bri­tai jau dau­žo emig­ran­tus, ty­čio­ja­si iš jų vai­kų ir va­ro juos „na­mo“. Ar Eu­ro­pos Są­jun­gos biu­rok­ra­ti­ja, po­li­ti­nis vals­ty­bių eli­tas iš­gir­do trenks­mą ir im­sis po­ky­čių, ar tik tūp­te­lė­jo ir lau­kia – o gal praeis? Kas lau­kia Lie­tu­vos ir jos pi­lie­čių – ne tik Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je, bet ir čia, vie­no­je iš dvie­jų Lie­tu­vų?

EPA-EL­TA nuo­tr.

IŠĖ­JI­MAS: Bri­tai nu­ta­rė pa­lik­ti ES, ne­pai­sant per­spė­ji­mų, kad Jung­ti­nei Ka­ra­lys­tei gre­sia mo­kė­ji­mo ba­lan­so kri­zė, o fi­nan­si­nis sta­bi­lu­mas ša­ly­je ga­li bū­ti su­griau­tas. Bu­vo skel­bia­ma, kad „Bre­xit“ at­ve­ju ša­lies bend­ro­jo vi­daus pro­duk­to nuo­smu­kis pri­lyg­tų 4,3 tūks­tan­čio sva­rų (6,1 tūkst. do­le­rių) kiek­vie­nos bri­tų šei­mos me­ti­nių pa­ja­mų nuo­smu­kiui.


Dva­ro int­ri­gė­lė pe­rau­go į di­džiu­lę kri­zę

Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja Eu­ro­pos Są­jun­gai pa­sa­kė „atia“ ir tar­si pa­ti to iš­si­gan­do. Po­li­ti­nis lo­šė­jas ne­nu­ma­tė ke­lių ėji­mų į prie­kį, tuo pa­si­nau­do­jo po­pu­lis­tai, ir Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja per nak­tį pra­ra­do tiek pi­ni­gų, kiek ji į Eu­ro­pos Są­jun­gos biu­dže­tą su­mo­ka per pen­kio­li­ka me­tų. Ir Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je, ir Lie­tu­vo­je – pa­na­šus ato­trū­kis pro­cen­tais tarp tur­tin­gų­jų ir ma­žas pa­ja­mas gau­nan­čių žmo­nių. Pa­na­šūs ir po­pu­lis­tai. Kas lau­kia Lie­tu­vos?

Apie tai kal­ba­mės su Gin­tau­tu MA­ŽEI­KIU, Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­to Po­li­ti­kos moks­lų ir dip­lo­ma­ti­jos fa­kul­te­to So­cia­li­nės ir po­li­ti­nės teo­ri­jos ka­ted­ros ve­dė­ju, pro­fe­so­riu­mi, fi­lo­so­fu.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

– Ko­dėl ap­skri­tai įvy­ko „Bre­xit“?

– Žo­dis „Bre­xit“ bu­vo su­kur­tas pa­gal Grai­ki­jos ana­lo­gą dėl iš­sto­ji­mo iš Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) ir, kaž­ku­ria pra­sme, ko­pi­ja­vo grai­kų idė­jas. „Bre­xit“ ša­li­nin­kė pir­miau­sia bu­vo Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės Nep­rik­lau­so­my­bės par­ti­ja ir jos ly­de­ris Nai­dže­las Fa­rei­džas. Jis vie­nas ka­žin ar la­bai daug bū­tų pa­sie­kęs, ta­čiau prie šios par­ti­jos pri­si­jun­gė bu­vęs Lon­do­no me­ras Bo­ris Džon­so­nas, val­dan­čio­sios Kon­ser­va­to­rių par­ti­jos na­rys. Jis me­tė iš­šū­kį tos pa­čios Kon­ser­va­to­rių par­ti­jos ly­de­riui – prem­je­rui Dei­vi­dui Ka­me­ro­nui. Pra­si­dė­jo vi­di­nės rū­mų int­ri­gos tarp B. Džon­so­no ir D. Ka­me­ro­no.

D. Ka­me­ro­nas, no­rė­da­mas kaip nors nu­stum­ti B. Džon­so­ną į šo­ną, kol jo pa­ties ne­nus­tū­mė iš prem­je­ro po­sto, su­gal­vo­jo ne­lauk­ti, kol mar­gi­na­li Nep­rik­lau­so­my­bės par­ti­ja, ku­ri ka­žin ar ap­skri­tai bū­tų pa­jė­gu­si su­reng­ti re­fe­ren­du­mą, pa­ts ini­ci­ja­vo re­fe­ren­du­mo skel­bi­mą dėl Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos na­rys­tės Eu­ro­pos Są­jun­go­je.

Dėl ma­žos rū­mų int­ri­gos jam nie­kas ne­pra­na­ša­vo jo­kios aud­ros, bet da­bar, kai „Bre­xit“ įvy­ko, tai lai­ko­ma kvai­liau­sia D. Ka­me­ro­no idė­ja. Pra­dė­jo griū­ti ne tik Eu­ro­pos Są­jun­ga, bet ir pa­ti Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja.

– Ar bri­tai te­bu­vo tik sta­tis­tai kaž­kie­no sce­na­ri­ju­je? Ar ei­li­niai bri­tai ne­tu­rė­jo sa­vo tiks­lų?

– Nė­ra vi­sai taip. Nep­rik­lau­so­my­bės par­ti­ja bu­vo iš­rink­ta į Eu­ro­pos Par­la­men­tą (EP). Tai, kad na­cio­na­lis­tai yra iš­ren­ka­mi į EP, nors agi­tuo­ja už iš­sto­ji­mą iš ES – ne pir­mie­na. Lie­tu­vo­je taip pat ap­tik­si­me to­kių eu­ros­kep­ti­kų ir tarp bu­vu­sių są­jū­die­čių ir ki­tų po­li­ti­kų. Kiek­vie­na ša­lis tu­ri sa­vo eu­ros­kep­ti­kų, ir jų pro­cen­tas yra ne­ma­žas. Pap­ras­tai tai nė­ra lai­ko­ma blo­gy­be, nes eu­ros­kep­ti­kai kri­ti­kuo­ja va­di­na­muo­sius eu­ro­biu­rok­ra­tus. Dis­ku­si­ja tarp eu­ro­biu­rok­ra­tų ir eu­ros­kep­ti­kų, ma­no­mai, su­ku­ria tam tik­rą svei­kes­nę dis­ku­si­nę ap­lin­ką.

Eu­ro­pos Par­la­men­tas ir yra lai­ko­mas eu­ro­biu­rok­ra­tų šal­ti­niu – tai mil­ži­niš­kas biu­rok­ra­tų kie­kis su di­džiu­liais at­ly­gi­ni­mais ir pi­ni­gų kie­kiais, tai la­bai bran­gus da­ly­kas. Be to, Eu­ro­pos Par­la­men­tas la­bai ma­žai dir­ba, tik pa­tvir­ti­na tech­ni­nius do­ku­men­tus – įvai­rius reg­la­men­tus, kaip kas tu­rė­tų elg­tis, ka­da tu­rė­tų melž­ti kar­ves ar ra­vė­ti dar­žus. To­kių reg­la­men­tų EP prii­ma la­bai daug.

Ži­no­ma, EP yra ir daug po­li­ti­nių rei­ka­lų, ku­rių mes ne­ma­to­me ir mums ne vi­sa­da pra­ne­ša­ma, nes eu­ro­par­la­men­ta­rai daž­niau­siai yra la­bai ati­to­lę nuo liau­dies. EP ko­mi­sa­rai, ko­mi­si­jos bend­ra­dar­biau­ja su ban­kais, ša­lių ins­ti­tu­ci­jo­mis ir jų va­do­vy­bė­mis ir ne­tu­ri jo­kio san­ty­kio su Eu­ro­pos Są­jun­gos pi­lie­čiais. Štai dėl to juos ir kri­ti­kuo­ja eu­ros­kep­ti­kai, ir įvai­rios par­ti­jos.

Iki šių me­tų tos eu­ros­kep­ti­kų ir eu­ro­biu­rok­ra­tų įtam­pos ne­kri­ti­ka­vo, nes vi­si ma­nė, kad tai yra nor­ma­lu. Bet stai­ga vi­di­nė bri­tų int­ri­ga, ne­tu­rin­ti jo­kių eko­no­mi­nių, de­mog­ra­fi­nių ir ki­to­kių prie­lai­dų, iš­sky­rus sa­vo vi­di­nius egois­ti­nius lū­kes­čius, virs­ta „Bre­xit“ su vi­so­mis pa­sek­mė­mis.

Tik 3,5 pro­cen­to lai­mi eu­ros­kep­ti­kai, ir Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja pa­gal jų įsta­ty­mus tu­ri pa­lik­ti Eu­ro­pos Są­jun­gą. Tai jau yra nu­spręs­ta ir ai­ma­nos, kad ga­lė­tų taip ne­bū­ti, ne­pag­rįs­tos, nes nė­ra jo­kio ki­to spren­di­mo, iš­sky­rus šį.

– By­ra ne tik ES, bet ir pa­ti Jung­ti­nė Ka­ra­lys­tė. Kaip tai ver­tin­ti?

– Bal­sa­vi­mas vy­ko la­bai kont­ras­tin­gai. Eu­ro­pos Są­jun­ga yra su­da­ry­ta iš tam tik­rų au­to­no­mi­jų. Pa­vyz­džiui, apie 60 pro­cen­tų ško­tų bal­sa­vo už ES. Ško­tai ir taip vi­sa­da de­monst­ra­vo di­de­lį sa­vo se­pa­ra­tiz­mą, ško­tai tu­ri sa­vo par­la­men­tą, sa­vo sva­rus ster­lin­gų, to­dėl tu­ri pa­grin­do blo­kuo­ti re­fe­ren­du­mo re­zul­ta­tus.

Pa­na­šiai lai­ko­si Šiau­rės Ai­ri­ja, ku­ri par­la­men­te at­vi­rai pra­de­da kal­bė­ti apie jun­gi­mą­si prie Ai­ri­jos.

Dar vie­na Ang­li­jos te­ri­to­ri­ja – Gib­ral­ta­ras, esan­ti tarp Is­pa­ni­jos ir Af­ri­kos. Gib­ral­ta­ras taip pat pa­sa­kė no­rą lik­ti ES ir tu­ri sa­vo nos­tal­gi­ją, sa­vo in­ten­ci­ją jung­tis prie Is­pa­ni­jos. Is­pa­ni­ja mie­lai paim­tų šią te­ri­to­ri­ją, gin­či­ja ši­tos te­ri­to­ri­jos pri­klau­so­my­bę Ang­li­jai. Tai nea­be­jo­ti­nai pa­kurs­tys dar ai­bę įtam­pų.

– Eu­ro­pos že­mė­la­pis ga­li pa­si­keis­ti?

– Pa­vyz­džiui, Nep­rik­lau­so­my­bės par­ti­ja ne­tu­ri jo­kių atei­ties pla­nų, ne­tu­ri vi­zi­jos, kaip tu­ri vys­ty­tis eko­no­mi­ka – jie iš vi­so ne­gal­vo­ja apie tai. Po „Bre­xit“ Bri­ta­ni­jo­je nie­kas ne­ži­no, ką da­ry­ti.

– O Eu­ro­pos Są­jun­ga ži­no?

– Ne­la­bai. Yra Eu­ro­pos Są­jun­gos su­tar­ties, ku­ri at­sto­ja Kons­ti­tu­ci­ją, 50-as punk­tas, jis nu­ma­to, kaip tu­ri vyk­ti at­si­sky­ri­mas. Bet prem­je­ras D. Ka­me­ro­nas, su­pra­tęs sa­vo pa­dė­ties kvai­lu­mą, pa­skel­bė apie at­si­sta­ty­di­ni­mą, ir Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja ne­tu­ri nuo­la­ti­nio prem­je­ro, ku­ris tu­rė­tų pa­teik­ti pra­šy­mą dėl iš­sto­ji­mo. Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja no­ri lai­mė­ti lai­ko, nes nė­ra pa­si­ren­gu­si to­kiai dis­ku­si­jai su ES, nė­ra pa­si­ruo­šu­si net sa­vo vi­du­je dis­ku­tuo­ti.

Eli­tai, val­dan­tys Di­džią­ją Bri­ta­ni­ją, net ne­gal­vo­jo apie jo­kį at­si­sky­ri­mą nuo ES, to­dėl taip pat nė­ra pa­si­ruo­šę nei re­to­ri­kos, nei pro­ce­dū­rų, nei va­lios, kad šis at­si­sky­ri­mas įvyk­tų. To­dėl są­my­šis ga­li tęs­tis iki lapk­ri­čio, kol bus iš­rink­tas nau­jas prem­je­ras, ar­ba ge­ro­kai il­giau.

Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je vyks­ta po­li­ti­nis chao­sas, ku­ris laips­niš­kai pe­rau­ga į eko­no­mi­nį chao­są. Ir bent jau eks­per­tai pa­ste­bė­jo, kad per vie­ną pa­rą Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja dėl va­liu­tų svy­ra­vi­mo pra­ra­do lė­šų dau­giau, nei su­mo­ka per 15 me­tų Eu­ro­pos Są­jun­gai. Tai­gi tie, ku­rie ar­gu­men­ta­vo, kad Bri­ta­ni­ja ga­lė­tų fi­nan­siš­kai lai­mė­ti, ma­to, kad pa­sek­mės yra pa­čios blo­giau­sios – bent jau kol kas.

Eko­no­mis­tai sa­ko, kad blo­giau­sia yra bū­tent nea­pib­rėž­tis. Jei­gu bū­tų tam tik­ra api­brėž­tis, rin­kos ži­no­tų, kaip rea­guo­ti, o da­bar eg­zis­tuo­ja tik są­my­šio bū­se­na, nors Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je bu­vo įpras­ta, kad vis­kas vyks­ta pa­gal se­niai nu­si­sto­vė­ju­sias tai­syk­les. To­dėl chao­sas ten yra net di­des­nis nei ta­da, kai jau bū­tų pa­si­ra­šy­ti ko­kie nors at­si­sky­ri­mo do­ku­men­tai.

– Ko­kios pa­mo­kos Lie­tu­vai iš bri­tų re­fe­ren­du­mo?

– Lie­tu­vo­je re­fe­ren­du­mo įsta­ty­mas yra žy­miai su­dė­tin­ges­nis nei Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je, to­dėl Lie­tu­vo­je toks ma­žas pro­cen­tas per­sva­ros la­bai ma­žai ką bū­tų reiš­kęs.

Re­fe­ren­du­mai tam­pa po­pu­lis­ti­niu inst­ru­men­tu. Daug žmo­nių, ku­rie ne­tu­ri nei rei­kia­mo iš­si­la­vi­ni­mo, nei su­pra­ti­mo, ką jie vei­kia po­li­ti­ko­je, rea­guo­ja la­bai emo­cin­gai – vie­ną die­ną jie bal­suo­ja vie­naip, o ki­tą die­ną jie tei­gia, kad bal­suo­tų ki­taip.

Re­fe­ren­du­mų idė­ja yra la­bai mi­to­lo­gi­zuo­ta: tau­ta pa­reiš­kė! Nors ta tau­ta tė­ra po­pu­liz­mo mi­ši­nys su ži­niask­lai­da. To­dėl da­bar Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je ap­klau­sos ro­do, kad dau­gy­bė žmo­nių, ku­rie bal­sa­vo už iš­sto­ji­mą, yra la­bai iš­si­gan­dę ir no­rė­tų bal­suo­ti ki­taip. Bet re­fe­ren­du­mo kiek­vie­ną die­ną ne­ga­li­ma reng­ti ir sa­vo nuo­mo­nės kei­ti­nė­ti. Tai­gi po­žiū­ris į re­fe­ren­du­mus tu­rė­tų bū­ti la­biau at­sa­kin­gas.

Ži­niask­lai­da tu­ri ak­ty­viau de­mas­kuo­ti po­li­ti­kus, ku­rie už­sii­mi­nė­ja po­pu­liz­mu – eko­no­miš­kai, tei­siš­kai ne­pat­vir­tin­tų, neį­ro­do­mų da­ly­kų tei­gi­mu. Kai žmo­nėms sa­ko – pa­kel­si­me at­ly­gi­ni­mus, pen­si­jas, nu­tie­si­me mil­ži­niš­kus ke­lius ar til­tus, nors tam ne­tu­ri jo­kių ga­li­my­bių, tai ro­do, kad tas po­li­ti­kas yra po­pu­lis­tas.

– Bri­ta­ni­jo­je di­džiu­lės žirk­lės tarp tur­tin­gų­jų ir ma­žas pa­ja­mas gau­nan­čių­jų „įkir­po“ la­bai skau­džiai vi­sai ša­liai. Lie­tu­vo­je taip pat eg­zis­tuo­ja di­džiu­lis ato­trū­kis. Kam ga­li „įkirp­ti“ lie­tu­viš­ko­s žirk­lės?

– Ana­li­ti­kai pa­ste­bi, kad Bri­ta­ni­jo­je tarp di­džiau­sias ir ma­žiau­sias pa­ja­mas gau­nan­čių­jų „žirk­lės“ yra ne pa­gal pi­ni­gų skai­čių, o pa­gal pro­cen­tus, yra pa­na­šios į Bal­ti­jos ša­lis. Tai reiš­kia, kad mū­sų so­cia­li­nės įtam­pos, ne­pa­si­ten­ki­ni­mas ins­ti­tu­ci­jų ar­ba „bal­tų­jų apy­kak­lių“ veik­la yra la­bai pa­na­šus kaip Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je.

Ne­pa­si­ti­kė­ji­mas po­li­ti­ne val­džia, ne­pa­si­ti­kė­ji­mas eli­tais, džiaugs­mas dėl įvai­rių eli­tų ne­lai­mių yra la­bai pa­na­šūs ir Lie­tu­vo­je, ir Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je. Tai reiš­kia, kad vi­sa­da ga­li at­si­ras­ti po­li­ti­nė par­ti­ja, ku­ri ma­ni­pu­liuos eli­tų kri­ti­ka ir žmo­nės mie­lai pa­lai­kys to­kius po­pu­lis­tų šū­kius.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

ĮTAM­PA: Pro­fe­so­riaus Gin­tau­to Ma­žei­kio tei­gi­mu, so­cia­li­nė įtam­pa, ne­pa­si­ten­ki­ni­mas val­džia yra la­bai pa­na­šūs ir Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je, ir Bal­ti­jos ša­ly­se. Tai yra ter­pė veik­ti po­pu­lis­tams.


Po­li­ti­nis eli­tas mo­ka už tai, kad ne­gir­di ki­tos pu­sės

LNK (EL­TA) nuo­tr.

Auš­ra MAL­DEI­KIE­NĖ

Eko­no­mis­tė

mal­dei­kie­ne.lt

Re­fe­ren­du­mo re­zul­ta­tai Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je pa­lai­do­jo vil­tį, kad Eu­ro­pa su­si­vie­nys am­žiams. Ma­nau, kad na­cio­na­liz­mas Eu­ro­pos Są­jun­go­je (ES), vis dar neat­si­ga­vu­sio­je po 2008–2010 me­tų eko­no­mi­nės ir vė­les­nės eu­ro bei vals­ty­bių sko­lų kri­zių, tik stip­rės.

Jau ar­ti­miau­siais me­tais Eu­ro­pą iš­tiks vis ašt­res­nės pie­tų–šiau­rės ir se­no­sios–nau­jo­sios Eu­ro­pų kri­zės. Nau­jo­sios na­rės (vi­sų pir­ma Len­ki­ja, Veng­ri­ja ir Če­ki­ja) ner­vin­gai ko­vos su ES mig­ran­tų po­li­ti­ka, taip ti­kė­da­mo­si ir iš­sau­go­ti ES pa­ra­mą, ku­ria mai­ti­na­si šių ša­lių eko­no­mi­nis ir po­li­ti­nis eli­tas, ir dar­bo vie­tas; Da­ni­ja ir Šve­di­ja sieks pa­na­šios su­tar­ties su ES, kaip ją pa­lie­kan­ti Bri­ta­ni­ja; su­stip­rės se­pa­ra­tis­ti­niai ju­dė­ji­mai.

Eko­no­mi­nės bri­tų išė­ji­mo pa­sek­mės ir­gi bus ne­leng­vos. Atė­jo va­lan­da, kai eli­tui rei­kės pra­dė­ti mo­kė­ti už tai, kad il­gus me­tus ne­gir­dė­jo ki­tos pu­sės ai­ma­nų ir ne­ma­tė jų nuo­skau­dų. Pa­tin­ka tai ar ne, bet vis­kas pa­si­kei­tė iš es­mės. Ir ne ko­kia nors Ru­si­ja čia kal­ta, kal­tas val­dan­čio eli­to kur­tu­mas ir ak­lu­mas.

Ag­re­sy­vi Eu­ro­pos po­li­ti­nio eli­to re­to­ri­ka, šiau­rės kre­di­to­rių ban­dy­mas vi­sas sa­vo pro­ble­mas spręs­ti pie­tų kai­my­nų są­skai­ta (iki kri­zės vi­si lo­šė ir lai­mė­da­vo kar­tu, ar ne?) pa­kir­to tai, kas il­gus me­tus for­ma­vo Eu­ro­pos Są­jun­gos stip­ry­bę – jos tau­tų so­li­da­ru­mą. Bū­tent tai, jog glo­ba­li­za­ci­jos ir moks­lo pa­žan­gos nau­da bei fi­nan­sų ir sko­lų kri­zės naš­ta pa­si­da­lin­ta ne­so­li­da­riai, ga­liau­siai ir lė­mė pra­si­de­dan­tį Eu­ro­pos Są­jun­gos by­rė­ji­mą, net jei­gu to la­bai ne­si­no­ri pri­pa­žin­ti (...).

Eu­ro­pos Są­jun­ga gi­mė ne tiek kaip eko­no­mi­nis, kiek po­li­ti­nis pro­jek­tas, ku­riuo ban­dy­ta pa­ža­bo­ti nuo­la­ti­nius konf­lik­tus tarp Pran­cū­zi­jos ir Vo­kie­ti­jos. Ir bū­tent po­li­ti­ko­je il­gus me­tus slė­pė­si jos sėk­mė, ku­rios vai­siais pa­si­nau­do­jo­me ir mes. (Ir tai bu­vo pui­kiau­sia, kas su mu­mis ga­lė­jo nu­tik­ti!)

Vis dėl­to il­gai­niui nu­ga­lė­jo eko­no­miz­mas, o po­li­ti­nis ir kul­tū­ri­nis Eu­ro­pos vei­das bu­vo pri­tem­dy­tas (...).

Kai prieš ket­vir­tį am­žiaus pa­ki­lo­me ko­vai už sa­vo ne­prik­lau­so­my­bę ir lais­vę, mū­sų gy­ve­ni­mus ve­dė me­di­ta­ty­vu­sis pra­das. Lais­vė bu­vo pa­skelb­ta ga­lu­ti­niu tiks­lu, ir dau­gu­mai su­tin­kant pri­siim­ti ga­li­mus pra­ra­di­mus ir au­kas, lai­mė­jo­me Nep­rik­lau­so­mą Lie­tu­vą.

De­ja, jau la­bai greit Nep­rik­lau­so­my­bė bu­vo pri­va­ti­zuo­ta tų, ku­rie go­des­ni tur­to ar val­džios. Pa­laips­niui su­si­for­ma­vo dvi Lie­tu­vos.

Vie­na jų nuo­lat iš­di­džiai kar­to­ja, kad vi­si, ku­rie tik­rai darbš­tūs ir pro­tin­gi, tam­pa tur­tin­gi, o ne­tur­tas esą pa­ro­do tik žmo­gaus tin­gu­mą ir pri­mi­ty­vu­mą. Ši Lie­tu­va aro­gan­tiš­kai skai­čiuo­ja ir de­monst­ruo­ja sa­vo tur­tus, pa­šai­piai žvelg­da­ma į ne to­kią sėk­min­gą dau­gu­mą.

Ki­ti – jų mi­nios – nuo­šir­džiai dirb­da­mi, net ir la­bai il­gas va­lan­das, vis sun­kiau su­ve­da ga­lus, ir dar yra ver­čia­mi klau­sy­tis pa­šai­pų, kad tas jų gy­ve­ni­mas tik to­dėl toks, kad jie ne­la­bai ko iš­ties ir ver­ti.

Taip darbš­taus są­ži­nin­go darbuoto­jo skur­das, ku­rį itin daž­nai le­mia so­cia­li­nė tik­ro­vė, pa­laips­niui vi­suo­me­nės są­mo­nė­je nu­že­mi­na­mas, o at­li­kus to­kį mąs­ty­mo ju­de­sį, ne­be­rei­kia ieš­ko­ti ir išei­ties.

Lie­tu­vos gy­ve­ni­me šian­dien toks pa­vir­šu­ti­niš­kas pra­gma­tiš­kas tik­ro­vės ver­ti­ni­mas yra tiek įpras­tas ir toks vis­ką už­go­žian­tis, kad bet ko­kia kal­ba apie bend­rys­tę ir so­li­da­ru­mą pri­ly­gi­na­ma ma­žų ma­žiau­siai ko­mu­niz­mo ideo­lo­gi­jos sklei­di­mui. O tai reiš­kia vie­na – ša­lis, dar ne­ga­vusi lais­vės, ku­ri yra vi­sų ir vi­siems, pa­ra­do sa­vo me­di­ta­ty­vi­nes ga­lias, ir jei­gu tuoj pat neat­bus, greit pra­ras ir Nep­rik­lau­so­my­bę. Ir ją pa­siims ne pik­ta kai­my­nė, o go­dus ir lėkš­tas Lie­tu­vos eli­tas (...).

O da­bar pri­si­min­kim stu­den­tus, ant grin­di­nio pa­la­pi­nė­se prie Lie­tu­vos Vy­riau­sy­bės du­rų pro­tes­tuo­jan­čius dėl nau­jo­jo Dar­bo ko­dek­so bei aro­gan­tiš­kus Lie­tu­vos Prem­je­ro žo­džius. Prem­je­ras abe­jo­ja, ar stu­den­tai su­pran­ta, koks nuo­sta­bus da­ly­kas yra tas nau­jas pa­tvir­tin­tas Lie­tu­vos dar­bo ko­dek­sas, ku­ris, jo nuo­mo­ne, net su­kurs nau­ją Lie­tu­vos vei­dą.

Ką sa­ko stu­den­tai? Jie kar­to­ja vie­ną pa­pras­tą ži­nią – apie bran­gų gy­ve­ni­mą. Ga­li­ma tai su­pras­ti ir kaip per di­de­les kai­nas ir per ma­žus at­ly­gius, bet ga­li­ma su­vok­ti ir gi­liau – kaip ži­nią, kad ne vien dar­bu gy­vas žmo­gus, o tiks­liau vien dar­bu gy­vas tik ver­gas ar ka­tor­gi­nin­kas. Žmo­gus vi­sa­da dau­giau ne­gu jo dar­bas.

Prem­je­ras ža­da dau­giau dar­bo vie­tų, ku­rias kaž­ko­kiu mis­ti­niu bū­du pa­gim­dys tei­si­nis do­ku­men­tas.

Daug nau­jų, la­bai men­kai ap­mo­ka­mų dar­bo vie­tų ne­spręs nė vie­nos tik­ros Lie­tu­vos (o ir dau­gu­mos eu­ro­pie­čių) pro­ble­mos.

Jas ga­li pa­dė­ti spręs­ti tik nau­ja, so­li­da­ru­mu ir bend­rys­te pa­rem­ta po­li­ti­ka. Bė­da tik ta, kad šios pa­ma­ti­nės vi­suo­me­nių iš­li­ki­mo ver­ty­bės per pa­sta­ruo­sius de­šimt­me­čius tiek pa­nie­kin­tos, kad jų at­gai­vi­ni­mas pa­rei­ka­laus ar­ba itin di­de­lių pa­stan­gų, ar­ba ma­si­nės ka­tast­ro­fos.


Bri­tai siun­čia ženk­lą ir lie­tu­viams

Eu­ro­pos Par­la­men­to na­rys Va­len­ti­nas MA­ZU­RO­NIS sa­ko, kad Lie­tu­vai svar­būs ge­ri san­ty­kiai su Di­džią­ja Bri­ta­ni­ja, nes ten gy­ve­na daug mū­sų ša­lies pi­lie­čių.

– Ar jau ko­le­gos bri­tai Eu­ro­pos Par­la­men­te krau­na­si daik­tus na­mo?

– Kol kas ne­ma­čiau. Ma­nau, kad tai tu­rė­tų grei­tai įvyk­ti, ypa­č su Nep­rik­lau­so­my­bės par­ti­jos na­riais, dir­ban­čiais Eu­ro­pos Par­la­men­te, to­dėl, kad jie pa­sie­kė sa­vo tiks­lą ir bū­tų lo­giš­ka, kad jie pir­miau­sia trauk­tų­si iš Eu­ro­pos Par­la­men­to.

Bri­tų pa­si­rin­ki­mas – silp­ni­nan­tis Eu­ro­pos Są­jun­gą žings­nis ir la­bai ne­nau­din­gas Lie­tu­vai, to­dėl, kad pra­ran­da­me Eu­ro­pos Par­la­men­te rim­tą Lie­tu­vos par­tne­rį, su ku­riuo daž­nai nuo­mo­nės su­tap­da­vo.

Bri­tai, spren­džiant iš to, kad da­bar su­si­grieb­ta, priė­mė spren­di­mą ve­di­ni emo­ci­jų. Rei­kia džiaug­tis, kad mes esa­me to­kio­je bend­ri­jo­je, kur ga­li­ma lais­vo ap­si­spren­di­mo ga­li­my­bė. Tai ro­do, kad Eu­ro­pos Są­jun­ga yra tik­rai de­mok­ra­ti­nė, sa­va­no­riš­ka są­jun­ga. O bri­tai nie­kur ne­dings – jie iš­liks Eu­ro­pos, pa­sau­lio vals­ty­be, po­li­tiš­kai, eko­no­miš­kai stip­ri vals­ty­bė.

Lie­tu­vai svar­būs ge­ri san­ty­kiai su Di­džią­ja Bri­ta­ni­ja, nes ten gy­ve­na ne­ma­ža da­lis mū­sų pi­lie­čių.

– Ko­kią ži­nią Lie­tu­vos po­li­ti­kams siun­čia Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos re­fe­ren­du­mo re­zul­ta­tai?

– Dar­bo par­ti­ja rink­si­mės į po­sė­dį, kaip val­dan­čio­sios dau­gu­mos par­tne­riai, rei­kia priim­ti spren­di­mus, kad Lie­tu­vos val­džia pa­si­rū­pin­tų pi­lie­čiais, gy­ve­nan­čiais Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je, kad jų gy­ve­ni­mo są­ly­gos ten ne­pab­lo­gė­tų.

Sun­ku pa­sa­ky­ti, kiek to­je ša­ly­je gy­ve­na mū­sų pi­lie­čių, vie­ni šal­ti­niai tei­gia, kad apie 150 tūks­tan­čių, ki­ti, kad apie 300 tūks­tan­čių. Jų šei­mų na­riai dar yra li­kę Lie­tu­vo­je ir rei­kia, kad tie žmo­nės ne­nu­ken­tė­tų.

– Vis gar­siau sa­ko­ma, kad „Bre­xit“ – tai bri­tų pro­tes­tas prieš eu­ro­biu­rok­ra­tus, ne­su­val­dy­tą imig­ran­tų kri­zę, nes Lon­do­nas jau ir taip yra ta­pęs ne­bri­tiš­ku mies­tu.

– Prie­žas­čių, ko­dėl bri­tai bū­tent taip pa­si­rin­ko, yra daug. Imig­ran­tų po­li­ti­ka er­zi­na dau­ge­lį Eu­ro­pos ša­lių žmo­nių.

Eu­ro­pos Są­jun­ga po bri­tų spren­di­mų pa­si­kei­tė nea­be­jo­ti­nai. Eu­ro­pos Są­jun­gos va­do­vy­bė, ki­tos ins­ti­tu­ci­jos tu­ri su­vok­ti, kad ne­ga­li­ma ig­no­ruo­ti, kaip pa­sta­ruo­ju me­tu bu­vo ig­no­ruo­ja­ma ki­tų vals­ty­bių nuo­mo­nė ir dėl pa­bė­gė­lių kvo­tų, ir dėl ki­tų da­ly­kų.

Ma­nau, kad dau­ge­lį klau­si­mų Eu­ro­pos Są­jun­ga tu­ri per­žiū­rė­ti, pa­si­mo­ky­ti, su­pras­ti, įsi­klau­sy­ti į ša­lių pi­lie­čių nuo­mo­nes.

Ma­nau, kad ir Lie­tu­vo­je yra pa­vo­jin­ga ten­den­ci­ja – di­de­lis ato­trū­kis, di­de­lės „žirk­lės“ tarp pa­si­tu­rin­čių ir že­miau­sias pa­ja­mas tu­rin­čių žmo­nių. Kai nau­jo­ji Lie­tu­vos fi­nan­sų mi­nist­rė pa­reiš­kia, kad ne­ga­li­ma kel­ti at­ly­gi­ni­mų, o rei­kia įves­ti nau­jus mo­kes­čius – tai la­bai blo­gos ten­den­ci­jos. Po bri­tų re­fe­ren­du­mo re­zul­ta­tų taip sal­džiai mie­go­ti ne­be­ga­li­ma.

– Gal tai ne mie­gas, o aro­gan­tiš­kas „bal­tų­jų apy­kak­lių“ pliauk­šė­ji­mas bi­zū­nu ver­gų pa­no­sė­je?

– Tai yra ma­ny­mas, kad spren­di­mus ga­li­ma prii­mi­nė­ti ne­pai­sant žmo­nių. Ženk­las, kad rei­kia at­si­pei­kė­ti, jau duo­tas.

Dai­niaus La­bu­čio (EL­TA) nuo­tr.

PO­KY­ČIAI: Eu­ro­par­la­men­ta­ras Va­len­ti­nas Ma­zu­ro­nis sa­ko, kad po re­fe­ren­du­mo Eu­ro­pa jau pa­si­kei­tė.