
Naujausios
Ramybės romė nepardavinėja
Keliolika metų po Šiaulių rajoną klajoja romų moteris su savo vaikais. Nugyvena vieną socialinį būstą iki tokios būklės, kad jį įmanoma tik nugriauti. Gauna pašalpą iš visuomenės. O visuomenei – nevaldoma agresija, nevaldomas girtavimas. Ir – nevaldomas kritimas į bedugnę.
Susitikome po daugiau nei 30 metų: tiek metų ilgakasė gražuolė ėjo link dugno.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Sodoma ir Gomora
Triukšmas. Neaiškios kompanijos. Girtavimas. Tūkstantinės skolos už komunalines paslaugas. Žiemą šildosi kambaryje – kuria laužą iš baldų likučių. Gamtiniai reikalai – prie slenksčio, po krūmu, prie gatvės. Kai ištuštėja dujų balionas – daugiabučio kieme kuriamas laužas ir ten verdamas maistas. Utėlėti, beraščiai vaikai. Netvarka. Baisiausiais žodžiais iškeikti kaimynai.
Lyg bibliniai miestai Sodoma ir Gomora, persikėlę į miestelį Šiaulių rajone. Gražiausioje miestelio vietoje – prie ežero.
„Jeigu išgirsite triukšmą, ypač – vyrų balsus – geriau neikite. Nespėsit nė policijos išsikviesti. Iškeikti tikrai būsite, bet galite būti ir sumušti – ten nieko prognozuoti negali“, – pamoko mus seniūnijoje.
Seniūnijos darbuotojai specialiai tokiems vizitams turi dujų balionėlius ir kitą apsisaugojimo įrangą. Mes einame „beginkliai“.
Dviaukštis. Keli būstai – socialiniai. Kurio buto reikia, orientuojamės pagal išdaužytų plastikinių langų stiklus.
Šūktelime prie laukujų. Atsiliepia moteriškas balsas. Kviečia. Lipame siaurais mediniais laiptais į antrą aukštą.
„Tu?!“, – nustembu.
„Ir tu man matyta...“ – „viršininkės“ žvilgsnį ir pozą keičia moters nuostaba ir pasimetimas.
Dideliame, beveik tuščiame kambaryje sėdi romų moteris.
Roma (vardas pakeistas- red. past.) geria alų. Viena. Užkanda virta vištos „kulšimi“ ir makaronais, sudėtais į plastikinę dėžutę.
Pamačiusi veidą iš vaikystės ir jaunystės laikų, ji prisimena save visai kitokią.
„Tu negalvok, aš negeriu!.. Vieną kartą per metus!“ – burbteli lyg susigėdusi, lyg dėl to, kad nepradėčiau pamokslų dėl girtavimo.
Susitikimas po 30 metų
Nors Roma keliais metais vyresnė, augome viename mieste, toje pačioje gatvėje: aš daugiabutyje, ji „cigonbaryje“ – taip tada vietiniai vadino žalią medinį dviejų aukštų namą, kurį sovietinio miesto valdžia buvo paskyrusi romų tautybės šeimoms.
Nebuvo nei bendrų interesų, nei draugystės. Tiesiog neįmanoma ištrinti iš atminties žmogaus, kurį beveik kasdien matei visą vaikystę ir dalį jaunystės.
Su ja nesimatėme mažiausiai 30 metų. Tai ta pati mergaitė kuklia kasyte ir ilgu gėlėtu sijonu? Ta pati jauna moteris, kuri eidavo visada per žingsnį atsilikusi nuo savo vyro, nuleidusi galvą, kukliai susišukavusi plaukus ir jau paauglystėje pradėjusi gimdyti vaikus, kuriuos nešiodavosi perrištoje per pečius gėlėtoje skaroje.
Balsą pakeldavo nebent moteriškoje draugijoje, kai „cigonbario“ moterys, vedinos ir nešinos basakojais vaikais, išsiruošdavo į parduotuvę, pirtį ar turgų. Romų moterys kalbėdavosi garsiai.
Tada, prieš 30 ir daugiau metų, „cigonbario“ gyventojų buvo gal porą dešimčių, turtų – nedaug. Vyrai kažkur išvažiuodavo ilgesniam laikui, moterys augindavo vaikus.
Didelių nesutarimų su kaimynais lyg ir nebūdavo. Jeigu ir dingdavo kokia višta, tai pati buvo kalta, kad slampinėjo sliekų per arti „cigonbario“ puodo.
Romės moterys bendraudavo su lietuvėmis. Su tokia Elenute iš „cigonbario“ ligoninėje buvo susidraugavusi ir mano mama. Elenutė lankydavosi mūsų namuose, ji yra kvietusi mamą ir cepelinų į „cigonbarį“, ir į savo sūnaus Aleksiuko krikštynas. Mama tikrai būtų ėjusi, jei ne sveikata. Elenutė, berods, – Romos giminė.
Šiaulių „Aušros“ muziejuje yra garso įrašų su romų folkloru: dainomis, pasakojimais, burtais, įrašytais būtent Kuršėnų „cigonbaryje“, kai gyva buvo senoji, vyriausioji romė, laikiusi griežtai visas moteris ir merginas, kad tos būtų ištikimos, doros savo vyrams. Kad paisytų romų tradicijų ir taisyklių: jokių trumpų sijonų, jokių trumpų plaukų, jokių švenčių prie vieno stalo su vyrais, absoliutus paklusnumas.
Nėra ramybės
Pamažu į Romos žvilgsnį sugrįžta įžūli panieka aplinkai ir agresija. Ji degasi cigaretes vieną po kitos, o degančius degtukus meta sau po kojomis – tiesiai ant grindų.
Jos manikiūras – lyg boružėlės: ilgi nagai raudoni ir su taškiukais. Tos „boružėlės“ vis suka tą patį trikampį: alus, vištos „kulšis“ ir cigaretė. Cigaretės – ne kontrabandinės ir ne pačios pigiausios.
„Tu rašytoja? Parašyk, kad man niekas nepadeda, kaip aš vargstu! Matai?! Aš devynis vaikus užauginau! Tu supranti?! Kas man padeda?!“ – vis labiau svaigdama nuo alaus ima šaukti Roma.
Bet jai dabar nesiseka įtaigiai vaidinti spektaklio, kurį ji puikiai suvaidino prieš televizijos kameras, kai buvo išsikvietusi pagalbos laidą. Ji taip sugebėjo atlikti savo rolę, kad televizijos žurnalistė už Jos skolas sumokėjo 145 eurus ir dar paguodė.
Mokėdama pašalpas asocialiems asmenims visuomenė nusiperka šiokią tokią ramybę. Bet Roma ramybės visuomenei nepardavinėja. Ji jos pati seniai neturi. Gal nuo tada, kai mirė vyras, gal nuo tada, kai pradėjo gerti?
Socialinė darbuotoja, kai lankėmės seniūnijoje, kilnojo storiausią segtuvą: kaimynų skundai, pareiškimai policijai, apsilankymo protokolai, pažymos, laiškai – popieriai, popierėliai.
„Tai nebe pirmas jos biografijos tomas. Kiek tokių raštų prirašyta, kiek tokių tomų jau archyvuose... Ir kas iš to? Jai nusispjauti į viską ir jokie skundai ir protokolai jos neišgąsdins ir neišauklės“, – sako darbuotoja.
Kai Romos šeima 2004 metų gegužę buvo iškeldinta iš vienos vietos į kitą, per kelerius metus socialinis būstas buvo visiškai suniokotas – namelį teko tik nugriauti.
Iki Romai atsikeliant gyventi į dabartinį socialinį būstą 2009 metais, trijų kambarių butas buvo suremontuotas už 30 tūkstančių litų iš Šiaulių rajono savivaldybės biudžeto. Iš remonto nesugriautos ir nesuniokotos beliko nebent lubos ir sienos. Tiesa, sienos virto purvina telefono numerių užrašų knygele.
Susumavus įvairias pašalpas, mokėtas dar litais, gali būti, kad Romai susidarydavo ir apie 3000.
„Dabar gauni apie 1000 eurų pašalpų?“ – klausiu ir tuoj pat pasigailiu. Pasipila prakeiksmai, nagų „boružėlės“ iškabintų akis, jei pasiektų.
Atstumtieji
Ar romai negalėtų sudrausminti saviškės? Roma, seniūnijos darbuotojų teigimu, jau seniai pasiekė dugną ir jį „pramušė“, todėl yra atstumta net savo tautiečių, jie šalinasi ir jos, ir jos vaikų.
Prieš maždaug 40 metų rajone buvo didžiausias įvykis, kad į Kuršėnų vaikų namus buvo atiduotas auginti romų tautybės vaikas.
„Tada buvo sensacija – čigoniukas vaikų namuose“, – puikiai prisimena ir Roma.
Dabar Kuršėnų vaikų namuose auga keturi ar penki romų vaikai.
„Jie visi – mano anūkai!“ – pagarsina radijo imtuvą, kad galėtų ne mąstyti, o dainuoti ir dar įsipila alaus.
Seniūnijos darbuotojai pasakojo, kad „laukia“ netrukus atvyksiančios į miestelį Romos dukros šeimos...
Roma suka akis nuo klausimo, kodėl jos atsižadėjo net jos tautiečiai.
Staiga pašoka ir basomis pėdomis nužingsniuoja prie kampe stovinčio šaldytuvo. Maniau, alaus. Šaldytuvas – jos sekcija, lentynose saugomi dokumentai ir nuotraukos.
Daugybė laidotuvių nuotraukų, tarp jų – ir vyro.
Bendros šeimos nuotraukos, kur Roma su vyru dar jauni, o vaikai – dar maži. Iš tų laikų išlikę tik ilgi ir vešlūs Romos plaukai.
Atverčia kelis lapus senų tarpukario nuotraukų. Jose – prabangias garbanas atmetę juodbruvi vyrai, prašmatnūs rūbai, batai blizga lyg lakiniai. Moterims nuotraukose neatimsi nei kilmės, nei prabangos.
„Čia mano, čia – mano vyro giminės! Bet jie Sibire – tiu tiuuuu!.. Tremtiniai! Žuvo!“ – dėsto istorijos trupinius apie romų tautos likimą Roma.
Kada žuvo? Ar tikrai Sibire, ar koncentracijos stovyklose? Kas jie buvo iki karo?
Kad nieko daugiau neklausinėtume, Roma paslepia albumus.
Vis girtėja, vis agresyvėja, vis labiau maišo orą savo „boružėlėmis“.
– Roma, kada baigsi gerti, įžūliai terorizuoti kaimynus, seniūniją, policiją?! – žiūriu į akis atsisveikindama.
– Kai mirsiu.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
LANGAS: Pro sudaužytą lango stiklą iš antrojo aukšto atsiveria panorama į ežerą.
LIKIMAI: Seniūnijos socialiniai darbuotojai sako, kad labiausiai jiems gaila Romos vaikų ir anūkų.
NAMAI: Prieš 6-eris metus socialinis būstas buvo suremontuotas už 30 tūkstančių litų.