„Lidl“ – dar viena proga susipykti?

„Lidl“ – dar viena proga susipykti?

„Lidl“ – dar vie­na pro­ga su­si­pyk­ti?

Rū­ta VAI­­NIE­­NĖ

Li­gi šiol bu­vo dvi eko­no­mi­nės te­mos, ta­pu­sios pro­ga su­si­gin­čy­ti ir su­si­pyk­ti su drau­gais, gi­mi­nė­mis ir ar­ti­mai­siais.

Pir­mo­ji te­ma – ar rei­kia leis­ti par­duo­ti že­mę už­sie­nie­čiams? Tik už­vesk kal­bą, ir konf­lik­tas – ga­ran­tuo­tas.

Ant­ro­ji – mo­ti­nys­tės ato­sto­gų ir iš­mo­kų te­ma. Il­gos ar trum­pos, dos­niai ap­mo­ka­mos – čia gin­čas įsi­žiebs net tarp že­mės par­da­vi­mo už­sie­nie­čiams ša­li­nin­kų. Ir štai, voi­la, ra­do­si tre­čio­ji te­ma – ei­lės „Lid­le“. Sto­vė­ti ar ne­sto­vė­ti, ir ką tos ei­lės by­lo­ja – skur­dą ar san­tau­pas, vers­lu­mą ar iš­gy­ve­ni­mą, so­cia­lis­ti­nę praei­tį ar ka­pi­ta­lis­ti­nę tik­ro­vę. Ma­žiau­siai trys klau­si­mai, pa­da­li­jan­tys šei­mą, gi­mi­nę, bend­ruo­me­nę ir vi­są Lie­tu­vą į dvi da­lis.

Pas­ta­ra­sis, „Lid­lo“ klau­si­mas, pa­gal idė­ją, tu­rė­jo ne prie­šin­ti, o tai­kin­ti. Jūs grie­žia­te dan­tį ant „Ma­xi­mos“, jums per bran­gu „Ri­mi“ ar „Iki“ – štai jums „Lid­las“. Te­ma ap­ta­ri­mui bū­tų bu­vu­si žy­miai kuk­les­nė, jei „Lid­las“ ne­bū­tų su­žai­dęs ati­da­ry­mo kor­ta – itin di­de­lė­mis ir itin trum­pa­lai­kė­mis nuo­lai­do­mis.

Jis su­žai­dė, čia jo rin­ko­da­ros spren­di­mas. Ir kaip koks pro­vo­ka­to­rius pa­ro­dė, kiek šio­je rin­ko­je svar­bi yra ne tiek pa­ti kai­na, kiek „nuo­lai­dė­lė“. „Lid­las“, kaip koks psi­choa­na­li­ti­kas, tik ne ant ku­še­tės, o prie ka­sos, iš­mu­šė mums diag­no­zę. Nus­kur­dę? Tik­rai ne. Už­kie­tė­ję nuo­lai­dų me­džio­to­jai.

„Lid­lo“ ei­lė­se tik­rai ne­sto­vė­jo tie, ku­rie su­ka­si iš pa­sku­ti­nių­jų, dir­ba ke­liuo­se dar­buo­se ir vos su­du­ria ga­lą su ga­lu, o to­kių tik­rai yra, ir ne­ma­žai. Juk tam, kad ap­si­pirk­tum už 50, 100 ar 150 eu­rų, tu­ri ga­lė­ti tiek eu­rų skir­ti vie­nam ap­si­pir­ki­mui, jau po to, kai su­mo­kė­ta už bu­tą, dar­že­lį, ben­zi­ną ir dar ką nors.

Pir­ki­mas „į at­sar­gą“, te­gu ir už pu­sę kai­nos – tik­rai ne skur­do po­žy­mis. Pir­ki­mas ro­do tik per­ka­mą­ją ga­lią, o ne prie­šin­gai. Jei „Lid­las“ bū­tų at­si­da­ręs, pa­siū­lęs nuo­lai­das ir ne­su­lau­kęs pir­kė­jų, štai ta­da ga­lė­tu­me sa­ky­ti – žmo­nės ne­be­tu­ri už ką pirk­ti. O da­bar – pir­ko ir „Lid­le“, bet ir ki­tuo­se tink­luo­se apy­var­tos ne­ma­žė­jo! Tai, kad lig šiol Lie­tu­vo­je nie­kaip ne­pri­gi­jo pi­gūs tink­lai, to­kie kaip „Cen­to“ ir ki­ti – tik ro­do, kad šio­je rin­ko­je rei­kia aukš­to ap­tar­na­vi­mo stan­dar­to, di­de­lio pa­si­rin­ki­mo ir ... nuo­lai­dų.

Kad sto­vė­tum ei­lė­se, dar rei­kia tu­rė­ti lais­vo lai­ko. Dar bū­ti­nai rei­kia tu­rė­ti svei­ka­tos, kad ke­lias va­lan­das iš­sto­vė­tum karš­ty­je, sau­lė­je. Ar tai blo­gai? Tai – nuo­sta­bu! Juk tai – žmo­nės, tu­rin­tys dar­bi­nio po­ten­cia­lo. Kiek to­se ei­lė­se sto­vė­jo ga­li­mų pa­da­vė­jų, par­da­vė­jų, va­ly­to­jų, vi­rė­jų, kro­vi­kų, sta­ty­bi­nin­kų, ma­sa­žuo­to­jų, vai­ruo­to­jų ir taip to­liau.

Jei žmo­gus pir­mo­mis die­no­mis ver­žia­si į nau­ją pre­ky­bos cent­rą, jis bū­ti­nai yra smal­sus, ieš­kan­tis al­ter­na­ty­vų, iš­tver­min­gas, nea­ti­dė­lio­jan­tis spren­di­mų, ap­suk­rus, be jo­kios pui­ky­bės ir čium­pan­tis jau­tį už ra­gų su di­džiau­sia ener­gi­ja.

Vie­nas vers­li­nin­kas so­cia­li­nia­me tink­le ga­na rim­tai pa­svars­tė, kad nuo šiol priim­da­mas į dar­bą tei­rau­sis, ar kan­di­da­tas da­ly­va­vo „Lid­lo“ štur­me. Ir jei at­sa­ky­mas bus tei­gia­mas – ne­priims jo į dar­bą. O vi­sai be rei­ka­lo! Kai ku­riems dar­bams kaip tik ver­ta sam­dy­ti žmo­gų iš „Lid­lo“ ei­lės!

In­ter­ne­te bu­vo ap­stu „Lid­lo“ ei­lių nuo­trau­kų, pri­siar­ti­nau, iš ar­ti žiū­rė­jau į pui­kiai ap­si­ren­gu­sius, mo­bi­lius te­le­fo­nus ran­ko­se lai­kan­čius, įvai­raus am­žiaus žmo­nes. Jų au­to­mo­bi­liai sun­kiai til­po sto­vė­ji­mo aikš­te­lė­je. Iš par­duo­tu­vės iš­rie­da pil­ni ve­ži­mė­liai. „Lid­las“ ne­skel­bia pre­ky­bos re­zul­ta­tų, bet ji „pra­no­ko lū­kes­čius“.

Jei kas ir no­ri ma­ty­ti nu­skur­du­sią Lie­tu­vą, ji tik­rai ne prie „Lid­lo“. Tai gal ir pyk­tis nė­ra dėl ko?