
Naujausios
Mokyklos – apytuštės ar artipilnės?
Šiaulių apskrities mokyklos džiaugiasi, kad pagaliau nebedaugėja rajonus paliekančių žmonių: iš rajono išvažiuoja nebe po 400–500 žmonių per metus, o „tik“ apie 100–200.
Bet mažėjantis mokinių skaičius ir vis dar uždaromos mokyklos tebėra po giltinės dalgiu. Giltinės vardas – emigracija. Ar yra prošvaisčių?
Redakcijos archyvo nuotr.
UŽDARYMAS: Per dešimt pastarųjų metų apskrities rajonuose neliko dešimčių mokyklų. Mokyklos daugiausia buvo uždarinėjamos kaimuose.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
AKMENĖS RAJONAS
180 rajono vilčių
Mažiausias apskrities rajonas – 2015 metų liepos 1 dieną čia gyveno 21 106 gyventojai. Per trejus metus nuo 2012-ųjų Akmenės rajonas neteko 1 419 žmonių.
Pastaruoju metu kasmet rajone per visas mokyklas suskaičiuojama tik apie180 pirmokėlių.
Rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vytautas Juozapavičius skaičiuoja, kad ir šiemet pirmokėlių skaičius bus panašus. Bet mažėja ir dar mažės bendras mokinių skaičius.
Dvyliktokų pastaraisiais metais rajone išleidžiama apie 300, o pirmokėlių besusirenka apie 180, antrokų, trečiokų, ketvirtokų – panašiai. Tikėtina, kad po 12 metų dvyliktokų tebus apie 150, „ir tai labai gerai, jeigu dar tiek susirinks“, sako V. Juozapavičius.
Šiuo metu Akmenės rajone mokosi 2 801 mokinys, tame skaičiuje – ir suaugusiųjų bei specialiųjų mokyklų lankytojai, nuotoliniu būdu besimokantys Anglijos, Ispanijos ir kitų valstybių lietuvių vaikai ir įvairiose Lietuvos vietose gyvenantys vaikai.
„O tikrosiose bendrojo lavinimo mokyklose mokosi 2 335 mokiniai“, – skaičiuoja vedėjas.
Planuojama, kad šių metų rugsėjį ateis apie 100 mokinių mažiau.
Prieš 16 metų, kai V. Juozapavičius pradėjo vadovauti rajono švietimui, rajone buvo 5 551 vaikas.
Vienas Ukrainos emigrantas
Būtent į Akmenės rajoną važiuoja gyventi ukrainiečiai, vietos čia sau dairosi ir rusų emigrantai.
– Gal Akmenę pasirinkusių ukrainiečių vaikai jau pradėjo pildyti nykstančias rajono mokyklas? – klausiame vedėjo V. Juozapavičiaus.
– Šiuo metu mokosi tik vienas ukrainiečių vaikas. Galbūt ateityje pradės tėvai atsivežti ir savo vaikus?
– Teks atgaivinti tautinių mažumų mokyklą, kurioje buvo dėstoma rusų kalba?
– Manau, eisime paprastesniu keliu. Ukrainiečių vaikai labai gabūs – per vasarą jie išmoksta lietuviškai. Tie vaikai greitai sulietuvės, nes tėvai čia nori kuo greičiau įsikabinti.
Buvusioje tautinių mažumų mokykloje anksčiau būdavo problemų, kai 12 metų mokosi tarp savo tautiečių ir neišmoksta net kalbėti lietuviškai, tos mokyklos mokytojai nelabai mokėjo lietuviškai.
Giltinė kaime
Vedėjas V. Juozapavičius skaičiuoja, kad per 16 darbo metų skyriaus vedėju, rajone teko uždaryti 17 rajono ugdymo įstaigų.
„Tarsi giltinė sukosi po švietimo sistemą“, – apgailestauja V. Juozapavičius.
Koks giltinės vardas?
„Emigracija“, – atsako V. Juozapavičius.
Vedėjas skaičiuoja, kad iš šiemetinių 300 abiturientų rajone, geriausiu atveju liks tik apie 50.
„Net ir baigę aukštąsias mokyklas į rajoną sugrįš nebent vienetai“, – iš patirties žino V. Juozapavičius.
Rajone šiuo metu veikia 4 gimnazijos, 1 progimnazija, 1 pagrindinė mokykla ir 1 gimnazijos skyrius.
„Viskas!.. Kaimuose mes mokyklų nebeturime“, – skaudžią statistiką įvardija vedėjas V. Juozapavičius.
Šiemet nuo rugsėjo 1-osios rajone neliks Naujosios Akmenės mokyklos-darželio „Buratinas“. Mokinukų čia nebebus, liks tik lopšelis-darželis.
Vedėjo teigimu, visi vaikai, kiek jų dar yra likę Naujojoje Akmenėje ir aplinkiniuose kaimuose, telpa Naujosios Akmenės gimnazijoje ir progimnazijoje.
Anksčiau Naujojoje Akmenėje buvo dvi mokyklos-darželiai – „Buratinas“ ir „Atžalynas“, dar prieš 10 metų miesto vaikai mokėsi dviem pamainomis.
STATISTIKA: Akmenės rajono švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vytautas Juozapavičius skaičiuoja, kad ir šiemet į mokyklas ateis apie 180 pirmokėlių mažiau nei pernai.
KELMĖS RAJONAS
Traukiasi ir šimtais, ir dešimtimis
2015 metų liepos 1 dieną* rajone gyveno 29 068 gyventojai, 2012 metų liepą – 31 418 gyventojų. Labiausiai mažėjo kaimo gyventojų – net 2 000 per tą patį laiką, kai Kelmės miestą paliko apie 700 gyventojų. Kiek per metus iki 2016-ųjų liepos 1 dienos nubyrės Kelmės rajono žmonių – dar nesuskaičiuota.
Rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Stasys Jokubauskas sako, kad „mokyklų tinklas jau pertvarkytas“, nebent 2018 metais, jeigu dar mažės mokinių, bus uždaromas Kražių gimnazijos Karklėnų skyrius.
Gegužę uždarytas Šaukėnų gimnazijos Lykšilio pagrindinio ugdymo skyrius. „Peršalus šildymo sistemai ir trūkus vamzdžiui, mokyklos baigtis pagreitinta“, – sakė vedėjas.
Rajone planuojama atidaryti kelias ikimokyklinukų grupes darželiuose: ne vaikų padaugėjo rajone, tiesiog įvestas privalomas ikimokyklinis mokymas.
Vedėjas lygina: pavyzdžiui, maždaug prieš 10 metų dabartinė Kelmės „Aukuro“ pagrindinė mokykla turėjo beveik 900 mokinių, dabar liko apie 400, dabartinėje Kražantės progimnazijoje prieš 10 metų buvo apie 600 mokinių, šiandien liko apie 500. Kaimų mokyklose prieš dešimtmetį būdavo per 100 mokinių, dabar tose, kurios išliko, – apie 80.
Kasmet maždaug po 130 mokinių kiekvieną rugsėjį į rajono mokyklas ateina mažiau.
„Kad mažėja žmonių ir vaikų, emigracija yra tik pasekmė. Juk, pavyzdžiui, net ir esant didelei emigracijai, Kelmės rajone nedarbas dar siekia apie 13 procentų, o darbo užmokesčio vidurkis labai žemas“, – priežastis vardijo vedėjas S. Jokubauskas.
Uždarė mokyklas, tenka atidaryti vaikų „koloniją“
Per 10 pastarųjų metų rajone, pasak vedėjo, uždarytos trys mokyklos, kai kurios mažosios tapo didesniųjų skyriais.
Miesteliuose ir mieste mokyklos išliko, tapo gimnazijomis, užsidarė tik mažesnių kaimų mokyklos.
„Nesiliauja emigracija. Anksčiau vieni tėvai vykdavo į užsienį, dabar vis dažniau išsiveža ir vaikus“, – apgailestauja S. Jokubauskas.
Vedėjas praneša ir „gerą žinią“ – rajone planuojama atidaryti vieną ugdymo įstaigą:
– Buvusioje Gailių pagrindinėje mokykloje 2018 metais ruošiamės atidaryti socializacijos centrą!
– Ar yra kuo džiaugtis, kai vietoje mokyklos atidaroma vaikų „kolonija“?
– Taip, ten mokysis vaikai, padarę pažeidimus, turintys elgesio sutrikimų. Bet ten bus ir bendrojo lavinimo mokykla, ten bus ugdomi vaikai. Pagaliau ir mokytojai darbo turės! Mes galime užsimerkti ir vaidinti, kad viskas gerai, bet juk tokių vaikų yra. Ir jie yra mokiniai, nes iki 16 metų Lietuvoje mokslas yra privalomas!
Čia mokysis ne tik Kelmės rajono, bet ir visos Žemaitijos zonos vaikai – apie 20.
PAKRUOJO RAJONAS
Kaip įprasta – minus 200
Pakruojo rajone ,2015 metų liepos 1 dienos duomenimis, gyveno 21 265 gyventojai, o2012 metų tą pačią dieną dar gyveno 22 867. Kur dingo apie 1 600 rajono žmonių?
„Yra dvi priežastys: mažėja gimstamumas ir tebevyksta emigracija“, – teigia rajono Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Irena Mažulienė.
Šiemet rajono mokyklose mokėsi 2 464 mokiniai. Skaičiuojama, kad rugsėjį ateis apie 200 vaikų mažiau. O 200 vaikų, pasak vedėjos I. Mažulienės, – maždaug dvi kaimo mokyklos. Panašus skaičius vaikų „nubyra“ kasmet.
I. Mažulienė skaičiuoja: šiemet rajono mokyklas baigia 290 dvyliktokų, o pirmokų – tik 166. Panašus pirmokų skaičius, planuojama, ateis ir rugsėjį.
Rajone šiuo metu veikia 12 švietimo įstaigų: 3 gimnazijos, 1 specialioji mokykla ir 8 pagrindinės mokyklos. „Per dešimt pastarųjų metų rajone teko uždaryti apie 10 mokyklų. Labai gražių, naujai pastatytų mokyklų“, – sako I. Mažulienė.
Mieste gyvena 6 240 rajono gyventojų, 15 025 – kaimo gyventojai. Kaip švietimiečiai beskaičiuotų, pasak vedėjos, gimusiųjų skaičius optimizmo neteikia, nes vaikų gimsta ir auga vis mažiau.
Vedėja pasakojo, kad uždarius Bardiškių mokyklą, apie 40 vaikų rugsėjį papildė Žeimelio gimnaziją. Tą rugsėjį jutosi didelis pagyvėjimas gimnazijoje, tačiau labai greitai tas „prieaugis“ emigravo ir gimnazija vėl liko prie buvusio skaičiaus.
I. Mažulienė sako, kad šiemet rajone neplanuojama uždaryti nė vienos mokyklos.
„Rajone turime dvi mažas mokyklas – Šukionių J. Noreikos pagrindinę mokyklą ir Degėsių pagrindinę mokyklą. Norime išlaikyti, kalbame apie tai, kad jos egzistuotų, nors ir su papildomomis veiklomis. O kaip iš tikrųjų bus – dar negalime pasakyti“, – aiškino rajono mokyklų tinklo dvejų metų planą vedėja I. Mažulienė.
SKAIČIAI: Pakruojo rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Irena Mažulienė skaičiuoja, kad rugsėjį į rajono mokyklas ateis apie 200 vaikų mažiau. Tai – maždaug dvi kaimo mokyklos.
RADVILIŠKIO RAJONAS
„Autobusų vaikai“
Radviliškio rajonas nuo 2012 metų liepos 1 dienos nuo 41 064 gyventojų nubyrėjo iki 38 655 – per metus 2,4 tūkstančio.
rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Genovaitės Juodeikienės teigimu, per dešimt pastarųjų metų vien moksleivių sumažėjo 3 475: 2006 metais mokinių rajone buvo 8 195, šiandien – 4 720. Nuo 2014-ųjų iki 2015 metų rugsėjo mokinių skaičius sumažėjo 232.
Lūžis įvyko pernai, kai pirmą kartą per 10 metų į rajono mokyklas atėjo 11 pirmokų daugiau, nei išėjo dvyliktokų.
2006 metais rajone buvo 26 bendrojo lavinimo mokyklos, 2015 metais – 18, o 2016-ųjų rugsėjį – 16. Dvi pagrindinės mokyklos – Tyrulių ir Šaukoto – dėl mažo mokinių skaičiaus reorganizuojamos ir taps Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos skyriais, o mokiniai – „geltonųjų autobusų vaikais“, nes bus pavėžėjami mokykliniais autobusiukais į mokyklas ir namus.
Vedėjos skaičiavimu, reorganizacijos reikėjo todėl, kad Šaukote beliko 64 pirmų – dešimtų klasių mokiniai, o Tyruliuose – 52 pirmų – dešimtų klasių mokiniai. Skyriai, planuojama, išliks mažiausiai metus.
„Ne tik mokyti vaikus reikia, bet ir skaičiuoti: ar verta, pavyzdžiui, laikyti penkių vaikų klasę. Pavyzdžiui, 2016 metams reorganizuojamų mokyklų mokytojams trūko atlyginimams pinigų už 2,5 mėnesio“, – sakė vedėja.
LŪŽIS: Radviliškio rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Genovaitės Juodeikienės teigimu, esminis lūžis rajone dėl vaikų skaičiaus įvyko pernai, kai pirmą kartą per 10 metų į rajono mokyklas atėjo 11 pirmokų daugiau, nei išėjo dvyliktokų.
ŠIAULIŲ RAJONAS
Daraktorių laikų nebenori
Šiaulių rajone 2015 metų liepos 1 dieną suskaičiuota 41 510 gyventojų, pokytis nuo 2012 metų – apie 1 500 gyventojų.
2015 metų rugsėjo 1 dieną į rajono mokyklas atėjo 3 828 mokinukai. Šį rugsėjį rajono mokyklų suoluose planuojama sulaukti 3 685 mokinių – apie 150 mažiau nei pernai. Kuršėnų miesto mokyklose mokosi apie 1 500 rajono vaikų.
Rajono Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Elenos Leparskienės teigimu, prieš maždaug 5–7 metus kasmet rajono vaikų mažėdavo po 200 ir daugiau.
„Tikriausiai nebėra kam emigruoti, kad po truputį stabilizuojasi skaičiai“, – spėjo E. Leparskienė.
Šį rugsėjį skambučio į pamokas nebebus Žarėnų mokykloje – sumažėjus vaikų mokyklą teko uždaryti. Žarėnų mokyklą lankę vaikai gyvybę perneš į Šakynos mokyklą.
Vyriausiosios specialistės teigimu, mažiausios mokyklos rajone – Gilvyčiuose, Raudėnuose, Verbūnuose, Dirvonėnuose.
„Vaikų jose yra mažai ir dar mažėja. Galima sakyti, jos ant slenksčio, bet jų likimą spręs politikai. Kai kuriose jų dirbama jungtinėse klasėse, o tai reiškia, kad prastėja ugdymo kokybė. Kai kurie tų gyvenviečių vaikai jau dabar renkasi pavėžėjimą į didesnes mokyklas, kur klasės nesujungtos. Daraktorių laikų nebenori“, – sakė E. Leparskienė.
Nuo 1998 metų rajone uždarytos Gergždelių, Gilaičių, Jonelaičių, Pakumulšių, Piktuižių, Romučių, Micaičių, Smilgių ir Žadžiūnų pradinės mokyklos. Bubių mokykla sujungta su darželiu.
Neliko Kurtuvėnų pagrindinės mokyklos, ji pertvarkyta į pradinę mokyklą-daugiafunkcį centrą. Neliko Šiupylių, Bridų, Varputėnų pagrindinių mokyklų.
„Kodėl neliko vaikų – visi žinome. Kodėl žmonės išvažiuoja iš Lietuvos – taip pat žinome. Labai gaila, kai, pavyzdžiui, A. Smetonos laikais atidarytą mokyklą tenka uždaryti XXI amžiuje“, – sakė E. Leparskienė.
Jos teigimu, labiausiai vaikų skaičius rajone mažėjo 2007–2008 metais, kai žmonės masiškai bėgo nuo ekonominės krizės.
Specialistė skaičiuoja, kad nors miesto žmonės ir keliasi gyventi į vaizdingus rajono kaimus arčiau gamtos, bet jų vaikai kaimo mokyklų nepapildo: tėvai dirba mieste ir vaikus vežasi į mokyklas mieste.
ŠIAULIAI
Kris savivaldybės, kursis religinė
Šiaulių mieste gyventojų skaičius nuo 107 054 2012 metų liepos 1 dieną sumažėjo iki 103 676 2015 metų liepos 1-ąją.
Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus Veiklos analizės ir neformaliojo ugdymo poskyrio vedėja Asta Lesauskienė priminė, kad šiemet savo gyvavimą baigia viena paskutinių pradinių mokyklų – Tėvo Benedikto Andriuškos mokykla. Vietoj jos atsiras viešosios įstaigos statusą turėsianti Jėzuitų mokykla.
A. Lesauskienė suskaičiavo, kad lygiai prieš 10-metį Šiauliuose buvo beveik 19,5 tūkstančio mokinių. 2015 metų rugsėjo 1-ąją į miesto mokyklas susirinko 12,2 tūkstančio. Šiemet planuojama, kad rugsėjį į miesto mokyklas gali ateiti 12,5 tūkstančio mokinių.
„Turime augimą pirmokėlių sąskaita“, – sakė A. Lesauskienė.
2006 metais Šiauliuose buvo 38 Savivaldybės pavaldumo bendrojo ugdymo mokyklos, 2015 metų rugsėjį – 34, o šių metų rugsėjį – 33.
Vietoj 6 pradinių mokyklų, buvusių mieste dar prieš kelerius metus, šį rugsėjį liks tik 2. Visos kitos jau anksčiau prijungtos prie progimnazijų.
A. Lesauskienės teigimu, apie 10 procentų miesto mokyklose mokosi vaikų iš kitų savivaldybių.
JONIŠKIO RAJONAS
Politinė matematika: 9 = 60
Joniškio rajone 2015 metų liepos 1 dieną buvo suskaičiuoti 23 418 rajono gyventojų arba beveik 1 800 mažiau, nei buvo 2012 metais. Mieste minimu laiku gyveno 10 547, kaime – 12 871 rajono gyventojas.
2001 metais Joniškio rajone buvo 34 mokyklos ir mokyklėlės, o mokinių – 5 950. 2015 metų rugsėjį – 12 mokyklų, 2 656 moksleiviai. 2016 metų rugsėjo prognozė – dar minus 300 vaikų.
– Po 300 moksleivių per metus nenubyrėdavo nė viename rajone. Kodėl tokie dideli skaičiai būtent Joniškio rajone? – klausėme rajono Savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Ingridos Mačiulienės.
– Klauskite politikų, kodėl rajone sukurta tokia atmosfera, kad žmonės iš čia išvažiuoja.
– Kituose rajonuose ruošiamasi uždarinėti kaimo mokyklas, kuriose mokosi po 50 – 60, o jūsų rajone yra mokyklų, kuriose mokosi 9 vaikai beveik 2 000 kvadratinių metrų ploto patalpose, pavyzdžiui, Žagarės gimnazijos Gaižaičių skyriuje, ir jų nesiruošiama uždaryti?
– Pasiūlymų buvo, bet politikai jiems nepritarė. Viskas priklauso nuo politinių sprendimų.
* Čia ir toliau – Lietuvos statistikos departamento duomenys
POLITIKA: Joniškio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Ingrida Mačiulienė teigė, jog dėl mokyklų likimo sprendžia politikai.
Bendra šalies statistika
Pernai rugsėjo 1-ąją į Lietuvos mokyklas atėjo tūkstančiu pirmokų daugiau nei užpernai – per 29 tūkstančius. Pirmokų buvo daugiau, negu jas baigusių abiturientų. Abiturientų, palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo daugiau kaip 3 tūkstančiais: nuo 30,5 iki 27 tūkstančių.
Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, mažėja ir bendras mokinių skaičius: 2015–2016 mokslo metais mokėsi 13 tūkstančių mažiau nei užpernai, arba 330 tūkstančių.
Mokyklų ir mokytojų skaičius išliko panašus: apie 33 tūkstančiai mokytojų ir apie 1 200 mokyklų.
Pagal ELTA inf.