
Naujausios
PILIETIŠKUMO PAIEŠKOS (3)
Skandinavai gali, o mes – ne?
Ar lengva stovėti gatvėje ir rinkti gyventojų parašus dėl to, kad valdžiai būtų įrodyta: tautos nebegalima girdyti, nes tai tapo daugelio nelaimių šalyje, šeimose priežastimi? Ar lengva vaikščioti su priklijuota „kvailelio“, „rėksnio“ etikete?
Juozas Dapšauskas, Sveikatos bangos sąjūdžio dešimtmečio iniciatorius, piliečių iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ koordinatorius sako nenusivylęs pilietine veikla visuomenės labui, nes nenusivylė pačiu gyvenimu.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Jaunimas drąsesnis
– Esate pilietiškų akcijų organizatorius ir dalyvis. Ar pakankamai matote Lietuvoje pilietiškumo požymių?
– Požymių tikrai yra, bet, lyginant su kitomis Europos šalimis, ypač Skandinavijos šalimis, tai yra tik požymiai. Iki tikros pilietinės visuomenės mums dar toli.
– Kodėl?
– Vienas iš pilietinės visuomenės pamatų – stiprios visuomeninės organizacijos, kontroliuojančios valdžią, reikalaujančios žmonėms palankių sprendimų, suinteresuotos viešuoju interesu. Visuomeninės organizacijos turėtų būti viena iš valdžios formų, besirūpinančių viešuoju interesu.
Tačiau Lietuvoje tiek savivaldos lygmenyje, tiek šalies mastu visuomeninės organizacijos beveik nedalyvauja sprendžiant svarbius visuomenei klausimus.
– Kodėl skandinavai gali, o mes – ne?
– Tai susiję ir su finansavimu. Pavyzdžiui, Suomijoje visuomeninės, nevyriausybinės organizacijos yra nepalyginamai geriau finansuojamos nei Lietuvoje.
– Ar pilietiškumą lemia tik pinigai? Gal žmonės tiesiog nebemato prasmės būti pilietiški?
– Be abejo, ne vien pinigai. Tai yra ir bendras postsovietinių žmonių beteisiškumas – daugelis dalykų čia veikia. Įvairūs procesai, ypač – korupcija, lemia žmonių bejėgystę, žmonės nenori prisiimti atsakomybės, jaučiasi psichologinė bejėgystė, kad nuo jų beveik niekas nepriklauso.
– Šiandieninis jaunimas juk neaugo sovietmečiu, ar juos irgi yra ištikusi tokia pat bejėgystė ir nusivylimas?
– Paskutinis mano darbas – parašų rinkimas „Už blaivią“ išryškino tendencijas, kad jaunimas lengviau deda savo parašą ant parašų rinkimo lapų, nei vyresni žmonės. Vyresni sako – „ai, ką čia pakeis, be reikalo vargstate“ ir rečiau pasirašo.
Jaunimo nuotaikose mažiau bejėgystės, jie mato prasmę pasirašyti, palaikyti idėją. Pirmiausia svarbu žmogaus psichologinė nuostata, o tada ir ateina suvokimas, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo.
Galbūt vyresnieji daugiau domisi šalies gyvenimu, politika, nei jaunimas, bet vyresnieji sunkiau pareiškia viešai savo nuomonę.
Kodėl jaunimas nesidomi politika, sunku pasakyti. Gal jauniems pakerta kojas tai, ką jie mato Lietuvos politiniame gyvenime? Jaunimas galbūt nesijaučia įgalus pakeisti tą politinę sistemą, ne jaunimo jėgoms paveikti valdžią?
O įvairiose akcijose jaunimas mieliau dalyvauja, nes yra mobilesnis, sunkesnius klausimus palieka vyresniems, o patys užsiima lengvesne veikla.
„Etiketės klijuojamos sąmoningai“
– Ar įžvelgiate, kad Lietuvoje gali būti specialiai formuojama nuomonė, jog įvairių pilietinių akcijų organizatoriai, parašų rinkimų dalyviai laikomi „kvaileliais“, iš jų nevengiama pasišaipyti? Ar patyrėte ką nors panašaus pats, kai rengėte ar dalyvavote akcijose, kuriose išreiškiama pilietinė nuomonė?
– Taip yra. Aktyviems piliečiams tuoj pat priklijuojama „rėksnio“, „kvailelio“ etiketė. Be abejo, tai kai kuriuos žmones stabdo imtis visuomeninės veiklos, dalyvauti pilietinėse akcijose, prisiimti atsakomybę už visuomenės interesą.
Tas etiketes kažkas klijuoja labai sąmoningai. Todėl dalis aktyvių piliečių yra „nukenksminama“ etiketėmis. Kas norės viešai būti laikomas kažkokiu „kvaileliu“, spaudžiamas nepagrįstų kaltinimų?
Visuomenininkai turi turėti ypač stiprų stuburą, kad jo neperlaužtų, nestabdytų.
– Dėl mitingo prie Seimo teisėsaugos nemalonę buvo užsitraukę net Nepriklausomybės Akto signatarai. Jie buvo net teisiami. Ar pavojinga būti visuomenininku ir ginti viešąjį interesą?
– Tai yra įrodymas, kad visuomenės interesą ginti labai sudėtinga, jei net tokio rango žmonės, kaip signatarai, gali atsidurti teisme, būti apšaukti marginalais. Tai ne šiaip sau žmogeliai, nežinia iš kur išlindę ir nežinia kokių tikslų turintys. Tai žmonės, kurie gynė Lietuvos nepriklausomybę.
– Ar žmonės pakankamai domisi, kokie įstatymai yra priiminėjami, kodėl jie priiminėjami? Galbūt daugeliui stinga žinių dalyvauti visuomeniniame gyvenime?
– Visuomenininkai seniai sakė, kad yra galimų korupcijos požymių įstatymuose, susijusiuose su alkoholio gamintojais, prekiautojais. Bet kai kas aiškėja tik kilus rimtam liberalų skandalui.
Visuomenininkai neturi galių pričiupti už rankos, nors aiškiai matosi, kaip buvo stengiamasi, pavyzdžiui, dėl alkoholio gamintojų ir prekiautojų. Tą „įnirtingą“ jų darbą mes labai jautėme.
– Paskutinėje akcijoje „Už blaivią“ surinkote 60 tūkstančių parašų. Kaip pasirenkate sritis, dėl kurių verta pakovoti ar įmanoma kažką pakeisti?
– Mano domėjimosi sritis seniai yra sveikata, sveikatingumas. Mane stebino tai, kad į mokslu pagrįstus teiginius nereaguota dėl kažkieno pelnų. Ėmėmės su bendraminčiais vargti.
O 60 tūkstančių parašų nėra daug, kai pasikalbi su žmonėmis ir sužinai jų nuomonę dėl alkoholio žalos. Maždaug trečdalis mūsų sutiktų žmonių akivaizdžiai mato alkoholio žalą, bet nepasirašė, nes reikia asmens kodo – svarbių duomenų, kuriais žmonės nenori viešai dalintis.
Nenusivilti pačiu gyvenimu
– Ar dar nenusivylėte visuomenine veikla, visuomenininko gyvenimu?
– Aš, pirmiausia, dar nenusivyliau pačiu gyvenimu. Tai priimu, kaip savo prasmingą veiksmą, o ne kažkokią auką, betikslį draskymąsi. Man labai svarbu, kad matyčiau prasmę to, ką darau.
Matau, kad ta veikla duoda rezultatų: tai, kas buvo prieš dešimt metų ir dabar – nebesulyginami dalykai. Akivaizdu, kad situacija valdžios ir verslo santykiuose keičiasi. Pavyzdžiui, alkoholio pramonės atstovai anksčiau aukščiausiosios valdžios koridoriuose duris atidarinėdavo koja: jiems reikia vienokio ar kitokio įstatymo – prašom. Šiandien taip akivaizdžiai jau nebeveikiama, nes Seimo nariai žino, kad yra mūsų stebimi, kad yra domimasi įstatymų rengimu, priėmimu. Gana griežtai viešiname Seimo narius, kurie palaiko visuomenei žalingus įstatymus.
– Ar ateis laikas, kai Lietuvoje galėsime kalbėti apie stiprią pilietinę visuomenę?
– Tokį laiką gana sunku įsivaizduoti. Kol kas tik jaučiame, kad visuomenė po truputį keičiasi. Valdžia ir verslas mato, kad ne taip lengvai jų susitarimai praslysta.
Juk dėl alkoholio prekybos degalinėse koks vyko mūšis! Kaip jie ten visi zujo po Seimą, kaip draskėsi, kaip tarėsi... O nuo sausio 1 dienos alkoholiu degalinėse nebeprekiaujama. Tai yra įrodymas, kad ne viską ir Lietuvoje jau lemia pinigai.
Lietuvoje atsiranda ir vis daugiau žmonių, kurie savo penkerių metų vaiko gimtadieniui nebeperka ir nebesiūlo vaikams išgerti „vaikiško šampano“, nes suvokia, kad nuo čia ir prasideda alkoholizmas.
Daugeliui dalykų pakeisti nereikia jokių parašų rinkimo, reikalavimų valdžiai, užtenka pilietinio požiūrio savo aplinkoje, savo draugų rate, šeimoje ir tada ims daug kas keistis.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
REZULTATAS: Juozas Dapšauskas, Sveikatos bangos sąjūdžio dešimtmečio iniciatorius, piliečių iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ koordinatorius sako, jog mato visuomeninės veiklos prasmę, kai pasiekiama rezultatų.