
Naujausios
Kunigo kapas po daugiabučio langais sukėlė klausimų
Buvęs Šiaulių rajono Kužių bažnyčios kelbonas, Šiaulių miesto šv. Jurgio parapijos altarista Povilas Šliautaris mirė balandžio 30-ąją. Dvasininkas buvo palaidotas paskutinėje tarnystės vietoje – Šv. Jurgio bažnyčios šventoriuje. Jis – netoli daugiabučio. Gyventojams kapai po langais kelia klausimų: ar tikrai čia galima laidoti? Savivaldybė leidimo laidoti nedavė, nes šventorius – ne kapinės. Patarė kreiptis į paveldosaugininkus, bet šventorius – ne paveldas.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Ar galėtų ir kiti?
Į redakciją paskambinusi šiaulietė, gyvenanti daugiabutyje šalia Šv. Jurgio bažnyčios, piktinosi, kad praėjusią savaitę bažnyčios šventoriuje palaidotas kunigas.
Jauna moteris nepatenkinta, kad kapą ir daugiabutį skiria vos keliolika metrų ir tik tinklinė permatoma tvora. Šviežiai supiltas kapas jai ir jos kaimynams bei mažamečiams vaikams sukelia nemalonias asociacijas, mintis apie mirtį.
„Kaip galima laidoti miesto centre, ne kapinėse? Kodėl daromos tokios išimtys kunigams? Kas būtų, jeigu savo darbo ar namų kieme bet kuris kitas šiaulietis norėtų pasilaidoti?“ – klausė moteris.
Šv. Jurgio bažnyčios klebonas socialinių mokslų daktaras Saulius Matulis teigė, kad ir vyskupijos kurijai skambino bažnyčios kaimynystėje gyvenanti moteris ir dar „stipriau“ priekaištavo.
„Perskaičiusi nekrologą, kad kunigas mirė „po sunkios ir ilgos ligos“, ji klausė, gal ta liga užkrečiama, gal gali apkrėsti vaikus tas kapas? Ką aš galiu tokio mąstymo žmogui pasakyti? Visi žmonės yra mirę nuo ligų, bet ar mes nuėję į kapines užsikrečiame?“ – „Šiaulių kraštui“ stebėjosi Šv. Jurgio parapijos klebonas.
Vykdė kunigo testamentą
„Parodykit man nors vieną senesnę bažnyčią, kurios šventoriuje nėra palaidota kunigų!“ – teigė klebonas S. Matulis.
Pagal Bažnyčios kanonus visi kunigai testamente nurodo savo valią, kur jie nori būti po mirties palaidoti. Daugumos kunigų, pasak S. Matulio, paskutinė valia yra palaidoti tos parapijos, kuri buvo jų paskutinė tarnystės vieta, bažnyčios šventoriuje.
Klebono S. Matulio teigimu, tokia buvusi velionio valia, nors čia gyveno tik nuo praėjusio birželio. Iki tol 18 metų a.a. P. Šliautaris dirbo Kužių (Šiaulių r.) bažnyčios klebonu.
Pasak S. Matulio, tik nedidelė dalis kunigų testamentu prašo palaidoti jo tėviškėje. Ir tai dažniausiai būna ne tėviškės bendros kapinės, o bažnyčios šventorius.
„Jeigu kunigas būtų pasiprašęs laidoti jį tėviškėje – Akmenės rajone, Kruopiuose, mes nebūtume galėję nepaisyti jo paskutinės valios. Tiesiog tai yra žmogiški ir labai jautrūs dalykai, nusistovėję istoriškai“, – sakė klebonas S. Matulis.
Savivaldybė leidimo nedavė, bet neprieštaravo
„Aš nenorėjau, kad čia būtų kokia nors mano saviveikla, todėl kreipiausi į Šiaulių miesto savivaldybę, kad išduotų leidimą laidoti šventoriuje. Jie suglumo, sakė yra ne prieš, bet leidimo laidoti neišdavė. Tik parašė raštiškai, kad neprieštarauja“, – rodydamas Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Eduardo Bivainio pasirašytą raštą sakė S. Matulis.
Šiaulių savivaldybės administracijos Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė, atsakinga už kapines, Daiva Mačernė patvirtino, kad „jokio leidimo jiems neišdavėme, tik parašėme, kad neprieštaraujame ir rekomendavome kreiptis į Kultūros paveldo departamento skyrių“.
„Savivaldybė leidimus laidoti gali išduoti tiktai miesto kapinėse, o šventorius nėra kapinės“, – teigė D. Mačernė.
Ji priminė, kad iš šešiolikos mieste esančių kapinių, veikiančios yra tik Ginkūnų kapinės ir riboto laidojimo – K. Donelaičio gatvės kapinės, kuriose yra ir panteonas, jame laidojami nusipelnę miestui ir valstybei žmonės.
S. Matulis teigė, kad valstybinės institucijos neprieštaravo ir dėl to, kad tai jau penktasis palaidojimas Šv. Jurgio bažnyčios šventoriuje. Pirmasis buvo 1967 metais, kai mirė Šv. Jurgio parapijos steigėjas ir ilgametis jos klebonas Justinas Lapis. 2006 metais čia palaidoti du kunigai – a.a. kunigas jubiliatas Jonas Kazlauskas ir a.a. monsinjoras Antanas Bitvinskas. 2005 metais palaidoti kunigo Boleslovo Jarušausko palaikai.
Ne paveldosaugos objektas, o paprotinė teisė
Klebonas S. Matulis kreipėsi į Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyrių: „Paveldosaugininkai man pasakė, kad jie čia neturi jokių galių, nes Šv. Jurgio bažnyčia ir šventorius – ne kultūros paveldo objektai ir viskas.“
Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vedėjas Rytis Budrys patvirtino, kad Šv. Jurgio bažnyčia ir jos teritorija nėra įtraukta į Kultūros vertybių registrą, todėl jie jokių leidimų išduoti negali.
„Jeigu tai nėra paveldas, pas mus nėra ko eiti. Tai tas pats, kaip leidimo laidoti paprašyti... vandentiekyje“, – paradoksą aiškino R. Budrys.
Jis mano, kad šiuo atveju susidurta su situacija, kai „niekam nerūpi ir niekam neaišku, kas tuo turi užsiimti, kai vidury miesto nori palaidoti žmogų, o nėra jokių tą numatančių įstatymų ar taisyklių“.
R. Budrio teigimu, Savivaldybė turėtų numatyti, kaip spręsti šį klausimą: savo funkcijas galėtų išplėsti „Šiaulių miesto savivaldybės komisija dėl rezistentų ir kitų asmenų, nužudytų okupacinių režimų metu, palaikų perkėlimo ir įamžinimo“ komisija, kuri kolegialiai aptartų ir nuspręstų, ar leisti, pavyzdžiui, laidoti kunigus bažnyčios šventoriuje.
R. Budrio teigimu, pavyzdžiui, Joniškio bažnyčia yra kultūros paveldo objektas ir yra įteisinusi šventoriuje kapines, todėl ten dėl kunigų laidojimo jokių problemų nekyla.
„Mano, kaip miesto piliečio, o ne paveldosaugos specialisto, manymu, miesto centre nereikėtų laidoti žmonių“, – teigė R. Budrys.
Jo žodžiais, egzistuoja paprotinė teisė, kuri nenumatyta įstatymuose, bet tai yra moralinis ir istorinis palikimas, su kuriuo „niekas nenori konfliktuoti“.
Apribojimai – tik naujoms kapinėms
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorius Krizentas Kameneckas „Šiaulių kraštui“ teigė, kad „taršos jokios nėra dėl palaidojimo“ net ir gyvenant šalia didelių kapinių tvoros, tik „reikia požeminį, o ne gruntinį vandenį naudoti“.
K. Kamenecko teigimu, pagal įstatymą apribojimai taikomi tik naujai steigiamoms kapinėms: jų sanitarinė zona turi būti 100 metrų.
„Senoms kapinėms ir senoms laidojimo vietoms jokių atstumų iki gyvenamųjų namų nėra numatyta. Beveik kiekviename kaime prie kapinių tvoros rasime gyvenamą namą“, – palygino direktorius ir priminė, kad Šiauliai „stovi ant kapinių“.
Apribojimai esą galėtų atsirasti nebent tada, jeigu Lietuvoje kiltų gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų pavojus, bet „dabar Lietuvoje tokių pavojingų ligų nėra“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PALAIDOJIMAS: Bažnyčios šventoriuje palaidoti penki kunigai. Seniausias palaidojimas – 1967 metais. Naujas kapo kauburėlis supiltas gegužės 3-iąją.
KAIMYNYSTĖ: Šv. Jurgio bažnyčios šventoriuje palaidotų kunigų kapus nuo gyvenamojo daugiabučio skiria nedidelis atstumas.
LEIDIMAS: Šiaulių Šv. Jurgio bažnyčios klebonas Saulius Matulis bandė gauti leidimą laidoti kunigą bažnyčios šventoriuje, bet tokio leidimo niekas neturėjo teisės išduoti.
PALIKIMAS: Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vedėjo Ryčio Budrio teigimu, egzistuoja paprotinė teisė, kuri nenumatyta įstatymuose, bet tai yra moralinis ir istorinis palikimas, su kuriuo „niekas nenori konfliktuoti“.
KOMENTARAS
Tradicija siekia kelis šimtmečius
Dangiras MAČIULIS, istorikas, humanitarinių mokslų daktaras:
– Laidojimo šventoriuje tradicija atėjo iki mūsų dienų iš tų laikų, kai aplink bažnyčias natūraliai kurdavosi parapinės kapinės.
Tradicija iškelti kapines už miesto ribos Lietuvoje prasidėjo su Apšvietos epocha, kai XVIII amžiaus pabaigoje buvo nuspręsta higienos sumetimais kelti kapines iš miesto.
Taip atsirado ir senosios Šiaulių kapinės. Jose pradėta laidoti XIX amžiaus pirmojoje pusėje. Iki tol Šiaulių parapinės kapinės buvo Šiaulių bažnyčios (dabartinės Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros) šventoriuje. Ko gero, buvusi kapinių teritorija yra didesnė nei dabartinis katedros šventorius, nes archeologams kasinėjant rasta senų palaidojimų.
Kaimo vietovėse dar ir šiandien galime rasti parapinių kapinių bažnyčios šventoriuje, kurios yra veikiančios. Tradicija laidoti šventoriuje tikrai ne tik Šiauliuose išliko. Laidojimas šventoriuje yra ir tam tikras pagarbos dvasininkui ženklas.
Šiaulių Šv. Jurgio parapija atsirado tarpukariu, o šventoriuje yra palaidoti vos keli kunigai, šiame tūkstantmetyje – keturi, ir praeitame – vienas.
Kaip taikstytis su ta tradicija šiuolaikiniam žmogui? Tai yra moralės, etikos dalykas.