
Naujausios
Opozicija įvertino merą: „vaikėzas“, diktatorius
Vakar Šiaulių miesto tarybos opozicinės frakcijos surengė spaudos konferenciją, kurioje pirmą kartą savo iniciatyva viešai prabilo apie prieš metus inauguruoto mero Artūro Visocko ir valdančiosios koalicijos darbo metodus. Opozicija teigė neturinti vilčių, kad miesto meras, praėjusioje kadencijoje buvęs „griovėju“ su „vaikėzišku bendravimo tonu“, taps statytoju.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
17 tūkstančių prieš 13,4
Vakar metų darbo miesto Taryboje proga į spaudos konferenciją atėjo opozicijoje dirbančios Valerijaus Simulik judėjimo „Už Šiaulius“, Lietuvos socialdemokratų partijos, partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijų atstovai. Nedalyvavo Darbo partijos nariai.
Opozicijos lyderis, Tarybos frakcijos Valerijaus Simulik judėjimo „Už Šiaulius“ vadovas Denis Michalenko suskaičiavo, kad per rinkimus už opozicijoje atsidūrusias partijas balsavo 17 tūkstančių rinkėjų, o į valdančiąją koaliciją po rinkimų susibūrusias partijas ir judėjimus palaikė tik apie 13,4 tūkstančio rinkėjų.
Iš pradžių D. Michalenko gyrė valdančiąją koaliciją ir jos vadovą – merą Artūrą Visocką: už gerus santykius su Šiaulių rajono vadovais, kokių ankstesnėse kadencijose nebuvę, už LEZ projekto tęstinumą, už dėmesį Šiaulių universitetui, nors „jis ne toks ženklus, koks turėtų būti“ ir už tai, kad „tam tikru metu mieste uždegamos visos lempos“. Pagyrė ir už tai, kad miesto senjorai nuo 75-erių gali važiuoti miesto autobusais nemokamai.
„Siūlome Šiaulių merui nebijoti bendrauti su opozicija gyvai, ar kaip jis įpratęs, – SMS žinutėmis, feisbuku, elektroniniu paštu“, – sakė D. Michalenko.
„Vaikėziškas bendravimo tonas“
„Esu dirbęs ir valdančiojoje daugumoje, ir opozicijoje, bet kad taip Taryboje būtų ignoruojama opozicija, neteko patirti. Ciniškai ignoruojama viskas, kas pasiūloma opozicijos“, – teigė ketvirtą kadenciją miesto Taryboje dirbantis Juozas Pabrėža.
Nuo 1990 metų miesto Taryboje dirbantis Alfredas Lankauskas dabartinėje Taryboje taip pat mato „didžiulę atskirtį be dialogo, be kontakto, be ryšių tarp valdančiosios koalicijos su meru priešakyje ir opozicijos“.
Anot A. Lankausko, dauguma merų tardavosi su opozicija, kad sprendimai būtų priimtini visai miesto bendruomenei, o ne tik tai, kuri balsavo už valdančiuosius.
„Tokios atskirties nebuvo galima išvengti, nes toks vaikėziškas bendravimo tonas buvo pasirinktas nuo pat pradžios, kai A. Visockas demonstratyviai rinko šiukšles miesto parke. Lygiai toks pat stilius liko, kai jis tapo meru. Aukščiau pakilti nesugebėta“, – teigė A. Lankauskas.
Ilgametis politikas vardijo, kad ir etiketo žinovai, ir užsienio bei šalies partneriai pastebėjo „elementariausio etiketo trūkumą ir nesuvokimą, kaip reikia bendrauti su įvairaus lygio pareigūnais, verslo, pramonės atstovais, su Vyriausybės atstovais“.
„Jeigu meras tikisi, kad su žemėmis sudirbęs Darbo partiją, nuvažiavęs pas „darbietį“ ministrą jis kažko išsireikalaus?.. Jeigu meras nesuvokia, kad reikalinga opozicijos parama, kad jo pozicija Vyriausybėje yra opozicija, kad meras privalo turėti lankstumo, supratimo, suvokimo ir diplomatijos... Jeigu to nebus – nebus miesto įvaizdžio...“ – sakė A. Lankauskas.
„Kai kas ir mūsų valdančiojoje daugumoje raudonuodamas, nuleidęs galvą balsuoja už valdančiosios daugumos teikiamus projektus. Kai tas kažkas pasitrauks iš valdančiosios koalicijos, meras bus priverstas ieškoti palaikymo opozicijoje. O kaip mes elgsimės tada – klausimas“, – svarstė A. Lankauskas.
Tęsia kitų darbus
Praėjusios kadencijos Šiaulių meras socialdemokratas Justinas Sartauskas pabrėžė, kad pamatus darbams, kuriais giriasi valdančioji dauguma, padėjo praėjusios kadencijos Taryba.
„Praėjusios kadencijos biudžetas vykdytas daugiau nei 104 procentais – tai reiškia, kad pamatai geri buvo padėti. Esminiai projektai, kurie buvo pradėti – bent jau nebuvo sustabdyti“, – vertino J. Sartauskas.
Jis suskaičiavo, kad projektai „turi penkias stadijas, o dabartinė valdančioji dauguma projektus paveldėjo ketvirtos stadijos“, o penktoji stadija – „pasidžiaugti rezultatais“.
J. Sartausko teigimu, dabartinė valdančioji dauguma „niekada neprimena, kad darbai buvo pradėti dar anos kadencijos“. Eksmeras priminė, kad ir į LEZ, ir Logistikos centro projektus anoje kadencijoje dabartinės valdančiosios daugumos buvo skeptiškai žiūrima, o dabar giriamasi, kad įvykdyti.
J. Sartauskas teigė esąs nusivylęs, kad ši valdančioji dauguma jokių naujų iššūkių miestui „beveik nesvarstė“.
„Apsinuogino tiesa“ ir dėl Menų inkubatoriaus: anot J. Sartausko, „aštuoni milijonai nuplaukė, miestas nieko nepadarė, o atpirkimo ožių ieškoma Vyriausybėje“.
Savivaldybės darbuotojai bijo
J. Sartauskas stebėjosi, kad valdančioji dauguma ėmėsi kurti dar vieną studiją – Savivaldybės administracijos reformos studiją.
„Personalo skyriuje tokių studijų yra pridėti pilni stalčiai, nes jas buvo užsakę visi merai. Be to, naujojoje studijoje arklys statomas prieš vežimą: pirmiausia nupaišė administracijos struktūrą, o tada grynina funkcijas. Reikėjo pirma funkcijas išsigryninti, o tada pasižiūrėti, kokia reikalinga struktūra toms funkcijoms vykdyti. Pagal dabartinę struktūrą visiškai aišku, kad niekam nereikalingi du administracijos direktoriaus pavaduotojai, nes jiems jokios funkcijos nepriskiriamos, o naujų viršininkų pagaminami dar trys ar keturi“, – kritikavo J. Sartauskas.
„Koks psichologinis spaudimas daromas žmonėms, kai pusę metų iki spalio 1 dienos reikia laukti, kol bus atleisti?! Savivaldybės darbuotojai nuodijami baime“, – antrino A. Lankauskas.
„Savivaldybės tarnautojai yra nutildomi tokiu epitetu „išsišokėli“, „patylėk“, tai girdėjo ne vienas darbuotojas. Nėra taip buvę, kad savo pavaldinius Savivaldybės vadovai vadintų išsišokėliais. Tokia dabar yra atmosfera Savivaldybėje“, – sakė J. Sartauskas.
Socialdemokratas Gedeminas Vyšniauskas teigė, kad Tarybos nariai gauna Savivaldybės darbuotojų skundų-laiškų, tačiau juose žmonės bijo prisistatyti, nes bijo netekti darbo.
Vienas „išmano“ apie viską
„Meras A. Visockas labai jautrus žmogus bet kam – jis nori už visus viską padaryti, – sakė pirmą kadenciją miesto Taryboje dirbantis žinomas muzikantas, frakcijos Valerijaus Simulik judėjimo „Už Šiaulius“ narys Pranciškus Trijonis. – Kartais toks įspūdis susidaro, kad jis kultūros dalykus geriau „žino“ už kultūros darbuotojus. Anksčiau ir aš toks būdavau – išmanydavau viską vienas pats. Turėtų pasitikėti kultūros darbuotojais, ką kviesti koncertuoti, o ko nekviesti.“
Ilgametis muzikos festivalio rengėjas teigė, kad miesto valdžia per daug suvaržo sąlygas dalyvaujantiems masiniuose renginiuose, nors patys skatina atgaivinti pėsčiųjų bulvarą.
„Neduok Dieve, užvažiuos mašina ant bulvaro trinkelės!.. Prekybininkai, atvažiuojantys į miesto festivalius, šventes ant kupros turi susinešti savo prekes į bulvarą. Greitai sklinda tokie dalykai, ir netruksim atbaidyti žmonių“, – sakė P. Trijonis.
Mato diktatūrą
„Manau, kad dabar Savivaldybėje ryški diktatūra visais klausimais – ir darbuotojų atžvilgiu, ir opozicijos ignoravimu“, – teigė Tarybos frakcijos Valerijaus Simulik judėjimo „Už Šiaulius“ narė Regina Kvedarienė.
Socialdemokratė Zina Žuklijienė suskaičiavo, kad opozicija buvo susirinkusi bemaž į trisdešimt posėdžių, kuriuose svarstė ir pateikė 18 įvairių projektų.
„Nė vienas opozicijos projektas nesulaukė palaikymo. Argumentų nėra. Argi daug kainuotų neįgalių vaikų neformaliojo ugdymo įstaigose išlaikymas? Neįgaliųjų žmonių vežimas miesto autobusais nemokamai – atmetamas. Tačiau atmetusi valdančioji dauguma mūsų pasiūlymus, idėjomis pasinaudojo ir pateikė jas kaip savo, pavyzdys – dėl mokyklų virtuvių remontų“, – vardijo Z. Žuklijienė.
Opozicija, pasak socialdemokratės, nekviečiama į svarbius susitikimus, pavyzdžiui, į susirinkimą dėl pradinės Tėvo Benedikto Andruškos mokyklos naikinimo.
„Perka-parduoda“
„A. Visockas eidamas į rinkimus deklaravo, kad bus nepaperkamas. O jo paties darbas miesto mero poste prasidėjo nuo „pirkimo-pardavimo“. Buvo „parduoti“ postai. Galėčiau paminėti Godą Gargasaitę, kuri iš opozicijos buvo ištraukta pasiūlius jai postą ir algą Kultūros centre. Arba Domas Griškevičius, kuris mero pasiūlytoms malonėms – vicemero postui – neatsispyrė. Postai valdiškose įstaigose parūpinti ir Tomui Petreikiui“, – vardijo socialdemokratas G. Vyšniauskas.
Socialdemokratas stebėjosi, kad „išgrūstas iš darbo“ „Busturo“ vadovas Tomas Bielinskas. Jam skirta išeitinė keturių mėnesių kompensacija, o „sekančią dieną“ pradėta vardinti, kad „Busturo“ vadovas blogai dirbo, strigo elektroninis bilietas. G. Vyšniausko nuomone, už tai, kad blogai dirbo, reikėję pareikalauti „Busturo“ vadovo atsakomybės, kol jis dirbo, o ne „premijuoti solidžia kompensacija“.
„Labai apmaudu, kai visokioms nereikšmingoms studijoms pinigai taškomi. Netgi reikia studijos, kiek gatvėje duobių reikia užlopyti. Taip ir norisi pasakyti – pasisamdykit iš Klaipėdos grupę „Studija“, tai jie ir padainuos, ir tas duobes suskaičiuos“, – patarė G. Vyšniauskas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
OPOZICIJA: Šiaulių miesto tarybos opozicinių frakcijų atstovai vakar prabilo apie tai, kas vyksta Šiaulių miesto taryboje ir Savivaldybėje.
PASIŪLYMAS: Šiaulių merui Artūrui Visockui opozicija pataria bendrauti su ja gyvai arba merui priimtinais būdais: SMS, „Facebook“ ar elektroniniu paštu.