
Naujausios
Kelionė į save
Kai užpernai rudenį tuometinė Šiaulių sveikos gyvensenos klubo „Šviesuoliai“ pirmininkė, prisiekusi Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras“ bendražygė Gitana Šiaulienė staiga pardavė butą Šiauliuose ir išsikėlė į atokų vienkiemį, per švelnu būtų sakyti, kad jos draugai ir giminės sunerimo. Viena į civilizacijos užmirštą vienkiemį? Be automobilio, be pinigų, be interneto?
Gitana visada buvo ieškotoja. Ši jos kelionė į Kauleliškių vienkiemį Radviliškio rajone buvo pati sunkiausia, bet ir pati prasmingiausia.
Rita ŽADEIKYTĖ
Aštuoni kilometrai iki savęs
Kelias Šiauliai – Radviliškis – Šeduva – vienas malonumas, nori – automobiliu, nori autobusu. O toliau – džiaukis, jei turi automobilį arba dviratį.
Automobiliu netrunkame žvyrkeliu pasiekti Kauleliškių kaimo. Pakeliui – vos kelios sodybos, tvenkinukai, miškeliai, dirbami laukai, saulė, budinanti pavasarį, šiluma apie 15 laipsnių – smagumėlis. Dievo užantis ir tiek.
Gitanai tie aštuoni kilometrai iki Šeduvos yra buvusi kelionė ne į Šeduvą, o į save. Tokia kelionė buvo šį sausį, tuoj po Naujųjų, kai spaudė 22 laipsnių speigas. Gitanai reikėjo žūtbūt Šeduvoje sutvarkyti reikalus banke. Interneto jos vienkiemyje nėra, automobilio irgi. Dviračiu niekaip – sniegas, speigas. Išėjo pėsčiomis. Tikėjosi, gal sutiks kokią pakeleivingą mašiną, o jeigu ne, ji juk sveikuolė, „ruonė“, įpratusi eiti į žygius.
Kai jau atrodė, kad šaltis ir sniegas įveiks, pabiro ašaros. Buvo gaila savęs, skaudu, baisu ir vieniša. Kol ji eidama verkė, ne iš karto pastebėjo, kad visai šalia kelio į ją žiūri stirnos. Labai baugštūs gyvūnėliai ją nulydėjo beveik iki Šeduvos. Tai jos pabėga į priekį, tai Gitana jas aplenkia. Net pamiršo, kad verkė. Pareiti iš Šeduvos jai jau nebebuvo sunku. Ir nebe taip šalta, nors spaudė tie patys 22 laipsniai.
Baterijos
„Aš norėjau ištrūkti iš sistemos ir pažinti save“, – tyliai sako Gitana, tikėdamasi, kad suprasime jos pasirinkimą.
Sveikuolė, aukurietė, visuomenininkė, visur jos buvo pilna – parodose, koncertuose, renginiuose, talkose. Atrodė, kad visada besišypsanti, visus optimizmu užkrečianti Gitana turi daugybę energijos.
„Pajutau, kad mano baterija išsikrovė. Ir dar kaip išsikrovė!... Supratau, kad užlūšiu, jeigu nieko nekeisiu“, – kritinį laiką prisimena moteris.
Ji suprato, kad nebeturi laiko klysti, kaip klydo tapusi gelžbetoninių konstrukcijų inžiniere vietoj chemikės, kaip paskubėjusi ištekėti.
Per du mėnesius pardavė butą ir atsidūrė Kauleliškiuose. Visą žiemą praleido visiškai viena – tik su knygomis ir iš miesto atsivežtu katinu, jo negalėjo palikti mieste, nes nebuvo kam.
„Sveikuoliškos gyvensenos teorijos turėjau gausybę, bet supratau, kaip teorija skiriasi nuo praktikos. Tik vėliau supratau, kodėl išvažiuoti absoliučiai vienam ir susitikti su savimi žmonės baisiai bijo. Susitikusi su savimi, su savo stereotipais, baimėmis aš išsigandau savęs. Per dvejus metus dar nespėjau savęs pilnai pažinti ir pamilti. Tai ilgas procesas, tai ilgas kelias į save“, – pasakojo moteris.
Kai Gitana išslaugė save ir kilo kitokiam gyvenimui su gamta ir vienatve, pamažu Kauleliškių vienkiemyje pradėjo rastis gyvybė.
Kelmiškis draugas Valdas padovanojo žąsiną Volodią. Galvojo, kad Gitana jį šventėms iškeps, bet ji nusipirko penkias žąsis ir dabar yra pilna žąsų šeima. Išvalė apleistą tvenkinį, kuriame plaukioja ne tik žąsys, bet ir trys antelės.
Aukuriečiai draugai dovanojo ožką. Gitana nupirko ožį. Atvelykio sekmadienį ožkytė atsivedė dvi ožkytes ir ožiuką. Gitana tai matė pirmąkart gyvenime.
Tą patį Atvelykio sekmadienį į gandralizdį parskrido gandrai.
Čia niekas nepavogs dangaus
Kambaryje ant sienos kabo kažkokio renginio bukletas, kuriame didelėmis raidėmis užrašyta: „Tylos! Vyksta gyvenimo repeticija“. Tie žodžiai tapo Gitanos Kauleliškių gyvenimo moto.
Pirmiausia ji išmoko saiko.
„Kai pamačiau ir išbandžiau, ką reiškia nuo vienos dienos viščiuko, antytės ar žąsyčio pačiai užauginti per pusę metų paukštį, pačiai jį papjauti, nupešti, išdarinėti ir iškepti. Labai greitai atsirado suvokimas, ką reiškia valgyti mėsą ir iš kur ji atsiranda. Pajunti žiaurų realybės dvelksmą. Moteris turi auginti gėles, kepti žąsis, bet ne skersti... Žvėrėji...“ – trumpam nusuka akis.
Ji išmoko nebebijoti tamsos, suvokė, kad gamtos tamsoje netyko jokie pavojai, o šviesa naktį pavogtų iš jos galimybę matyti žvaigždes ir dangaus šviesulius.
Ir vagių čia gali nebijoti, nes jie tiesiog neturės ko pavogti.
Ji vienkiemyje išmoko niekada niekam nepatarinėti, jeigu tavęs neprašo. Per dvejus metus ji žiūrėjo į žmones, kurie atvažiuoja, paaiškina, kaip jai reikia gyventi, ir išvažiuoja. Tada atvažiuoja kiti, paaiškina, kaip ji turėtų gyventi, ir išvažiuoja.
Ji prisiekė net savo dukroms neaiškinti, kaip joms gyventi.
Gitana vienkiemyje supratusi ir savo laiko prasmę. Be savo draugų pagalbos kažin, ar būtų atkovojusi iš varnalėšų, krūmų, aukštos žolės savo Kauleliškius.
Pirmąjį pavasarį ji surengė talką „Pavasario džiaugsmai 1“. Į „Pavasario džiaugsmai 2“ jau niekas nebesusirinko. „Žmonės kasdien tarnauja kažkam, kad sau, savo pomėgiams, namams, koncertams, parodoms turėtų bent savaitgalį. O man Kauleliškiuose – kiekviena sekundė yra mano. Visas gyvenimas yra ne darbdavių, prekybos centrų, kontorų, o – mano!“
Dievo paieškos
Vienkiemio viduryje iš akmenų sukrautas aukuras. Tai draugų aukuriečių dovana Gitanai 50-mečio proga.
Beveik prieš 20 metų Gitana dirbo katalikų šventovės – Kryžių kalno administratore.
„Aš ieškojau dvasinių dalykų. Tada daugelis jaunų žmonių buvo gerokai pasimetę“, – mena moteris.
Būtent tvarkydama su draugais Kryžių kalną – ravėdama žolę, rinkdama sunykusius kryžius Gitana, mena, nušvitusi, kad tikriausia bažnyčia jai – gamta.
Susipažino ir su senovės baltų tikėjimu.
„O galiausiai mano tikėjimu tapo gamtmeldystė. Aš gamtmeldė“, – šviečia tikrumu vienkiemio šeimininkė.
Dvi sąlygos
Gitana savo naujajam gyvenimui gamtoje kėlė tik dvi sąlygas – vienkiemis ir vanduo. Jos pamėgtame Kurtuvėnų krašte, kur gyvena nemažai jos draugų, tų dviejų sąlygų ji įvykdyti negalėjo, nes neužteko pinigų.
Kauleliškiuose iš vienos pusės sodybos ribas brėžia Daugyvenės upė, o kitą įrėmina tvenkinys, kurį vadina Žvyrduobe.
„Tik vieną mėnesį šiemet nesimaudžiau, nes nemokėjau eketės išsikirsti, – juokiasi sveikuolišką gyvenimą seniai propaguojanti Gitana. – Bet sužinojau technologiją ir kitą žiemą viskas bus gerai“.
Gitanos pasirinkimas dėl Kauleliškių išgąsdino absoliučiai visus draugus ir gimines, ją palaikė tik jos dukros Justė ir Edita. Justė po studijų Vilniaus dailės akademijoje dirba Nacionaliniame dramos teatre. Edita studijuoja gamtosaugą Vilniaus Gedimino technikos universitete.
„Iš kur tas įsitikinimas, kad mieste saugiau? Kas ten saugaus? Saugu, kad yra parduotuvė arti ir tu privalai leisti joje sunkiai uždirbtus pinigus? Priėmimo skyriuje visi vienodai laukia eilės pas gydytoją, o kaimynai mieste net nesisveikina, nes nepažįsta vienas kito“, – sako Gitana.
Kad visiems būtų ramiau, ji visada su savimi nešiojasi telefoną, kad atsitikus nelaimei galėtų paspausti mygtuką „help“.
Ekokaimo ir natūrinių mainų idėja
Gitanos vienkiemis – tipinė aukštaitiška dviejų galų troba, statyta 1937 – 1940 metais. Aukštos lubos, dideli langai, namas gana didelis, su pretenzijomis į kažkada visai nepigų statinį. Atvažiavusi jos draugė architektė įvertino: jeigu būtų prie verandos kolonos – būtų tipiška lietuviškų dvarelių architektūra. Bet kolonų nėra. Ir ponavota, matyt, čia nebuvo, užėjo sovietmetis.
Gitanai pasakojo vietiniai žmonės, kad šiame name kolchoziniais laikais buvusi landynė. Moteris iki šiol dar neįveikė išrinkti po sodybvietę išmėtytų visų butelių nuo alkoholio, kurie dar tebelenda kiekvieną pavasarį iš žemės.
Gitana kaime bando atgaivinti natūrinius mainus.
„Aš stengiuosi, bet natūriniams mainams reikia daugiau prijaučiančių žmonių. O mūsų kaimo žmonės jau pripratinti prie pinigo. Ir jie vertina tik pinigus. Atrodo, dar visai neseniai kaime vertę turėjęs degtinės butelis, bent jau Kauleliškių apylinkėse, yra ją visiškai praradęs“, – pasakojo Gitana.
Ji juokiasi, kad maisto natūrinių mainų būdu visada gaus: ji – kiaušinių, jai – miltų, gal cukraus, ji – ožkos pieno ar sūrio, jai – bulvių ar morkų.
O drabužių, Gitana juokiasi, tikrai nereikės pirkti: miestiečiai turbūt niekada neatsikratys įpročio „kaime viskas sueis": krauti drabužius į maišus ir vežti giminėms ir draugams į kaimą.
Laimės Fėja už 67 eurus
Gitana turi 2,5 hektaro žemės. Sklype jau suartas daržas, tik žvyre nelabai kas auga. Planuoja sodinti braškes, joms, avietėms sodyboje bus skirtas ne vienas aras.
Kol kas Gitana yra pašalpininkė. Ji galėtų surasti darbo. Radviliškyje už minimumą – prašom. Bet moteris, kažkada pati stebėjusis, kodėl žmonės renkasi ne darbą, o pašalpą, paskaičiavo, kad kelionė iš jos Kauleliškių iki Radviliškio į darbą atsieitų daugiau, nei ji uždirbtų.
Visos Gitanos mėnesio pajamos 67 eurai. Jai priklauso tik pusė socialinės pašalpos, nes Gitana turi žemės.
„Aš privalėjau prisitaikyti prie tokios sistemos. Aš niekada neimčiau pašalpos, jeigu nereikėtų padėti studentei“, – dievagojasi moteris. Nuostabu ne tai, kad ji ima pašalpą, nuostabu tai, kad ji dar išgali iš tų trupinių sutaupyti paramos savo vaikui.
Už pašalpą ji atidirba Šeduvos kultūros centre. Ji labai laiminga, kad gali kultūros įstaigai nuvalyti langus, patvarkyti, padėti surengti šventes.
Vienoje iš Šeduvos švenčių ji vaidino Laimės Fėją. Nugrimuotas veidas, baltų garbanų perukas, pūsta iki žemės puošni suknia. Ji stovėjo ant pakylos ir vaidino savo vaidmenį – Laimės Fėją.
Prie jos nedrąsiai priėjo seniūnijos darbuotoja ir paprašė su ja nusifotografuoti, juk Laimės Fėja tokia graži, taip gražiai pasipuošusi.
Gitana pasilenkė ir jos nepažinusiai socialinei darbuotojai pašnibždėjo: „Žinoma, ponia Dalia, aš juk čia atidirbinėju už jūsų paskaičiuotą man pašalpą!“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GYVYBĖ: Gitanos Šiaulienės ožkytės, atsivestos Atvelykio sekmadienį.
DUONKEPĖ: Gitana Šiaulienė labai apsidžiaugė radusi neišgriautą duonkepę krosnį. Gitana čia kepa „kugelį“, pyragus.
VIENKIEMIS: Kauleliškių vienkiemis statytas 1937 – 1940 metais.
VANDUO: Viena iš būtinų sąlygų Gitanai Šiaulienei apsistoti vienkiemyje buvo vanduo. Ji yra girdėjusi, kad visiškai suprasti, ar tinka naujai pasirinkta vieta, reikia penkerių metų.
VADAS: Žąsinas Volodia Gitanai buvo padovanotas išsikepti. Tačiau tapo tikru kiemo šeimininku.
SUGRĮŽIMAS: Kauleliškių vienkiemio gandrai sugrįžo Atvelykio sekmadienį.
EMIGRANTĖS: Gitana pulkelį vištų nusipirko iš emigravusių į Vokietiją kaimynų pusvelčiui. „Jau keli kaimynai išsipardavinėjo pusvelčiui, skerdžia gyvulius ir bėga į emigraciją“, – sako Gitana Šiaulienė.