
Naujausios
„Šėltinis“ šėls visą savaitę
Vakar šventinę 35-mečio savaitę pradėjo Šiaulių vaikų ir jaunimo tautinių šokių ansamblis „Šėltinis“. Šventinėje programoje – ir koncertai, ir sporto varžybos.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Šventinė savaitė
Šiaulių Didždvario gimnazijoje vykusioje spaudos konferencijoje šventinius renginius pristatė viena iš kolektyvo vadovų Violeta Laugalienė. Pasak vadovės, jubiliejine programa siekiama suteikti šventę vaikams.
Vakar Jovaro progimnazijoje ir Didždvario gimnazijoje vyko estafetės, kvadrato, krepšinio varžybos „Šėltinio“ taurei laimėti.
Šiandien edukacinėje programoje „Lietuviškas tautinis šokis. Kas tai?“ šokėjai šoks su bendraamžiais. Po pietų vyks „Protų kovos“, klausimai bus susieti su tautiniais šokiais, Dainų šventėmis, „Šėltinio“ programomis.
Rytoj Jovaro progimnazijoje vyks mažųjų šokėjų koncertas tėvams ir bendruomenei. Bus prisimintas scenarijus „Vaikystės spalvos“, prieš maždaug 20 metų sukurtas Daivos Trijonienės.
Ketvirtadienį Šiaulių kultūros centre vyks respublikinis gimnazijų festivalis „Jaunimėlin“. Penktadienį padėkos vakaronėje, skirtoje tėveliams ir mokytojams, talkins ansamblis „Jonis“.
Šeštadienį „Saulės“ koncertų salėje vyks „Šėltinio“ koncertas. „Prisiminėme šokius, kurie per 35 metus buvo daugiausiai kartų pašokti, kurie turėjo didžiausią populiarumą užsienyje ir Lietuvoje. Programa dedikuojama mūsų buvusiems šokėjams. Norinčių atvažiuoti labai daug, buvusių šokėjų tėveliai skambina, teiraujasi, ar tilps į salę“, – sakė V. Laugalienė.
Sekmadienį Šv. Ignaco Lojolos bažnyčioje bus aukojamos šv. mišios už „Šėltinį“.
„Labai daug keliaujame, reikia Dievo pagalbos“, – sakė V. Laugalienė. Po savaitės mažieji šokėjai išvyks į Lenkiją, o balandžio 13-osios naktį dešimtokai – į Portugaliją.
Unikalus kolektyvas
„Šėltinis“ jungia dvi mokymo įstaigas – Jovaro progimnaziją ir Didždvario gimnaziją. Tautinius šokius šoka 320 vaikų nuo 7 iki 19 metų. Skaičiuoja, kad per 35 metus kolektyve šoko apie 700 vaikų. V. Laugalienė džiaugiasi, kad Lietuvoje nėra kito kolektyvo, kur šoktų 160 berniukų.
Dabar kolektyvas turi 12 grupių, nuo pirmokų iki dvyliktokų, yra ir tėvelių grupė „Vajaunas“.
„Tai yra unikumas – Lietuvoje tokių kitų mokyklų nėra. Tautinis šokis populiarumo nepraranda, mes labai gerai jaučiamės abiejose mokyklose. Jovaro progimnazijoje yra pradžia, Didždvario gimnazijoje – pabaiga. Pasėtas grūdas išaugo į didelį medį.“
Kolektyvo veikla, sako V. Laugalienė, prasidėjo Didždvario gimnazijoje (tuomet – 5-oji vidurinė).
„Mumis nuo pirmo žodžio patikėjo šviesaus atminimo Dalia Sabalienė. Kilo mintis atidaryti choreografinę klasę mokykloje, kur sustiprinta anglų kalba. Lengva dirbti, kai žinai, kad esi svarbus“, – sako V. Laugalienė.
Vadovė prisimena priešistorę: ginantis diplomą, reikėjo parengti koncertinę programą. V. Laugalienė gavo paskyrimą pas Aldoną Masėnienę „Želmenėliuose“, jos vyras Romualdas Laugalis – į 5-ąją vidurinę mokyklą. Jam, jaunam specialistui, teko sunkiai auklėjami vaikai iš milicijos įskaitos. Už parengtus darbus abu Laugaliai buvo įvertinti aukščiausiais pažymiais.
Kolektyvo pavadinimas, sako V. Laugalienė, kilęs nuo šokio „Šėltinis“, kurį sukūrė baletmeisterė Aldona Ivanauskienė.
„Niekas Lietuvoje nebuvo radęs šio judesio atlikimo technikos. A. Ivanauskienė gyveno tame pačiame kieme. Labai gerai prisimenu, kaip ji, parėjus iš turgaus, paima Romą Laugalį už rankos ir parodo, kaip tą judesį atlikti. Pašokti „Šėltinį“ labai sudėtinga. Užsikabinome už šokio, judesio ir už žodžio"šėlti“ – mūsų vaikai saikingai pasiutę“, – sakė V. Laugalienė.
Auga tempas ir reikalavimai
Kolektyve dirba du vadovai, du akompaniatoriai. V. Laugalienė džiaugiasi pamaina – studente Greta Šveikauskaite, buvusia „Šėltinio“ šokėja, kuri talkina kolektyvui.
Pasak V. Laugalienės, kasmet vis sudėtingiau – didesni tempai, vaikų reikalavimai. Jau mokslo metų pradžioje vaikai klausia, kur važiuos. Per metus „Šėltinis“ išvyksta į penkias keliones – tarptautinius festivalius.
Nuo 1991-ųjų metų „Šėltinis“ šoko Olandijoje, Švedijoje, Danijoje, Suomijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Graikijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Ispanijoje. D. Britanijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Latvijoje, Portugalijoje, Turkijoje.
Ansamblis dalyvauja Pasaulio lietuvių Dainų ir šokių šventėse, yra pelnęs ne vieną apdovanojimą.
2008 metais, ansambliui „Šėltinis“ suteikta nominacija „Geriausias vaikų ir jaunimo šokių kolektyvas“ ir įteikta „Aukso paukštė“ – aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas Lietuvoje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VADOVĖ: Violeta Laugalienė, viena iš vaikų ir jaunimo tautinių šokių ansamblio „Šėltinis“ vadovų, džiaugiasi, kad pasėtas grūdas išaugo į didelį medį.