
Naujausios
Kuriama erdvė jauniesiems mokslininkams
Šiauliuose ruošiamasi kurti STEAM Atviros prieigos centrą. Tai bazė, skirta gamtos, techniniais ir inžineriniais mokslais besidomintiems moksleiviams. Apie centro steigimą su Šiaulių universiteto bendruomene ir Savivaldybės atstovais diskutavo švietimo ir mokslo viceministrė Svetlana Kauzonienė.
Simona KVEDERYTĖ
simona.k@skrastas.lt
Moksleiviai užsiims popamokine veikla
STEAM Atviros prieigos centras bus steigiamas Šiaulių universitete. Tai gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos ir kūrybiškumo ugdymo bazė. Joje vyks neformalaus ugdymo užsiėmimai. Moderniose laboratorijose mokiniai galės iš arti susipažinti su mokslų dėsniais ir naujausiais išradimais, patys eksperimentuoti bei kurti. Veikla bus nemokama.
„Tai padės mokiniams pasirinkti specialybę, profesiją. Čia savo kompetencijas tobulinti galės ir patys mokytojai. Toks centras tikrai nebus skirtas vien mokslininkams“, – sakė viceministrė S. Kauzonienė.
Šiauliuose kuriamas Atviros prieigos centras – vienas iš dešimties. Juos Švietimo ir mokslo ministerija ketina steigti kiekvienos apskrities centre. Kiekvieno paskirtis priklausys nuo regiono specifikos, poreikio, planuojamų inovacijų. Ministerija centrams kurti numatė 8 milijonus eurų europinės paramos ir valstybės lėšų.
Padės pritraukti daugiau studentų
Šiaulių universiteto rektoriaus D. Jurgaičio teigimu, centrui numatyta vieta – buvusio Technologijų fakulteto bibliotekos patalpos. Čia įsikurs mažiausiai trys naujos laboratorijos. Veikla bus vystoma ir dabartinėse.
Kada tokia bazė pradės veikti – neaišku. D. Jurgaitis sako, kad tam turi būti pasiruošę visi 10 regionų.
„Gal jau po kelių mėnesių pasirašysime sutartis su apskrities savivaldybėmis. Dar turime laukti ministerijos finansavimo. Po to paaiškės, ką ir kaip darysime toliau. Tikimės, kad kitąmet toks centras pradės veikti“, – sakė D. Jurgaitis.
Jo manymu, toks centras pasitarnaus ne tik moksleivių profesiniam orientavimui, bet ir padės pritraukti į aukštąją mokyklą daugiau studentų.
„Tai ne pirma kregždė. Universitetas bendradarbiauja su Robotikos akademija. Jos veiklai neseniai skyrėme Mechanikos laboratoriją. Čia jie atsiveš savo prietaisus ir kiekvieną savaitę kvies žemesnių klasių regionų moksleivius – penktokus ir šeštokus. Dirbs su jais. Vėliau šie moksleiviai galbūt pereis į įkurtas STEAM laboratorijas, galiausiai pradės studijuoti ir po studijų liks dirbti jau mokslinėse laboratorijose“, – planus dėstė rektorius.
Meras A. Visockas patikino, kad prie centro kūrimo ir vystymo prisidės ir Šiaulių savivaldybė. „Negaliu dabar atsakyti, tai bus 100 ar 300 tūkstančių. Lėšų dydis priklausys nuo konkrečių darbų. Pavyzdžiui, rajono savivaldybės prisidėjimu bus laikomas vaikų atvežimas. Miestas gal padės išlaikyti tam tikrus etatus“, – svarstė meras.
Susitikime D. Jurgaitis ir miesto meras A. Visockas pasirašė ketinimų protokolą dėl bendradarbiavimo. Savivaldybė įsipareigojo įdarbinti 11 bakalauro studijas universitete baigsiančių studentų. Septyni jų – pradinio ugdymo pedagogikos ir ikimokyklinio ugdymo, du – integruotų gamtos mokslų pedagogikos ir dar du – kūno kultūros studijų programos absolventai. Jiems bus surastas darbas miesto švietimo įstaigose ne trumpesniam nei trejų metų laikotarpiui.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
NAUDA: Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis sako, kad naujas centras didins mokinių susidomėjimą gamtos ir technologijų mokslais, pritrauks daugiau studentų.
CENTRAS: Švietimo ir mokslo viceministrė Svetlana Kauzonienė sako, kad gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos ir kūrybiškumo ugdymo bazėje moksleiviai susipažins su šių mokslų dėsniais, patys eksperimentuos, atliks tyrimus.