
Naujausios
Penkių žvaigždučių senelių namai
Regina MUSNECKIENĖ
Ar įsivaizduojate penkių ir vienos žvaigždutės senelių globos namus? Penkių žvaigždučių globos namuose seneliai turi atskirą kambarį, guli platesnėse lovose ir ant "Dormeo" čiužinių, valgo sveiką, skanų ir įvairų maistą, gauna daug vaisių ir daržovių, bendrauja su taktiškais, ramiais, intelektualiais kaimynais.
Tuo tarpu vienos žvaigždutės globos namų gyventojai gyvena septyniese kambaryje, srebia bulvienę, barasi ir pešasi tarpusavyje, glaudžiasi apšiurusiose patalpose, ne ką geresnėse už tas, kuriose gyveno būdami jauni ir pajėgūs.
Daugelis išmintingų, savo gyvenimą atsakingai tvarkiusių senelių apie tai pasvajoja.
Vis prisimenu Liolių senelių globos namų Užvenčio padalinyje gyvenusią Bronelę. Šiandien ji jau iškeliavusi Amžinybėn. Buvo šviesi moteris. Mėgdavo parašyti straipsnelių į vietos laikraščius. Dalindavosi savo gyvenimo išmintimi ir prisiminimais.
Gal prieš porą metų ją kalbinau. Tuomet jau gyveno ne savo erdviame name, o dalijosi senelių namų palata su dar keliomis kaimynėmis.
Lova pasienyje. Ant jos krūvelė Bronelės mėgstamiausių knygų. Ir keletas jos pačios prirašytų sąsiuvinių. Bronelė mėgdavo užrašinėti savo prisiminimus apie miestelio praeitį, savo ir kitų užventiškių gyvenimą.
Kambaryje – kelios tokios lovos kaip Bronelės. Vienoje – beviltiška ligonė. Dvelkia šlapimu.
Nuėjome pasikalbėti į poilsio kambarį. Nepraėjus nė kelioms minutėms, duris pradėjo varstyti keli agresyvūs globos namų gyventojai. Klausinėjo, ar ilgai čia būsime. Galiausiai pradėjo piktintis – nori žiūrėti televizorių. Trankė durimis. Vienas tų vyrų buvo grįžęs iš kalėjimo. Teistas už žmogžudystę.
Bronelė tuomet liūdnai lingavo galvą. „Jie čia gyvena mano sąskaita.“ Senatvėje vieniša našle tapusi moteris daugiau kaip keturiasdešimt metų dirbo. Mokėjo mokesčius. Gavo per tūkstantį litų pensijos, daugiau kaip aštuonis šimtus atiduodavo už globą senelių namuose. Bet nei minkštesnio guolio, nei atskiro kambario, nei skanesnio maisto negavo.
Gyveno lygiai tokiomis pat sąlygomis kaip tie agresyvūs už žmogžudystes, vagystes ir kitus nusikaltimus teisti vyrai, kurių prisivengia net globos namų darbuotojai.
O jai būtų priklausę penkių žvaigždučių senelių namai. Žinoma, jeigu tokių Lietuvoje būtų.
Gal todėl daugelis vienišų senukų iki paskutinio atodūsio svajoja būti savo namuose. Kad ir ne tokios gražios sienos kaip globos namuose, ne toks gardus tas maistas, kurį patys iš paskutinių jėgų pasiruošia, bet yra ramybė, savi daiktai, sava aplinka. Ir savo uždirbta pensija su kokiais dykaduoniais nereikia dalintis.
Kelmės rajono Savivaldybės Socialinių paslaugų centro direktorė Aldona Kvintufelienė sako, jog grupuoti senelių globos namus pagal paslaugų kokybę būtų teisinga.
Šiuo metu ir vėjais savo gyvenimą paleidęs, nė kuklios pensijos neužsidirbęs senelis, ir tas, kuris dirbo, mokesčius mokėjo keturiasdešimt metų, globos namuose gyvena tokiomis pačiomis sąlygomis.
Kartais globos namuose atsiduria net ne seneliai, o dar gana jauni tik neturintys kur dėtis vyrai. Kas grįžęs iš kalėjimo. Kas dėl girtavimo netekęs šeimos. Kas iš viso jos nesukūręs, nes vengė atsakomybės. Visiškai nieko nedavę visuomenei, o senelių namams atseikėdami tik dalį savo socialinės pašalpos, jie gyvena valstybės ir padoriųjų globotinių sąskaita. Maža to, dar engia 80 procentų savo pensijos atiduodančius globos namų gyventojus.
Senelių globos namai, vyresniosios kartos tėvų vaikams ir anūkams išsklidus po pasaulį, tampa vis labiau aktualūs. Iš Anglijos, Airijos, Ispanijos vaikai prižiūrėti senų tėvų kasdien nepriskraidys.
O ir vietoje gyvenantys – gerokai susvetimėję. Socialinės darbuotojos pasakoja, jog savaitgalį motiną aplankiusi dukra nieko jai nepadeda. Nei grindų prašluosto, nei išskalbia, nei indų suplauna. Net puodelius, iš kurių pati gėrė kavą, sudeda į kriauklę. Palieka darbą socialinei darbuotojai, nors ši ateis tik po kelių dienų.
Tuo tarpu daugelis senukų, nors ir gaudami priežiūros pašalpą, nenori pirkti paslaugų. Pinigus taupo vaikams ir anūkams. Skriaudžia patys save.
Antra vertus, teko pabuvoti pas kai kuriuos senelius, kuriuos prižiūri socialinių darbuotojų padėjėjos. Kurie patys pajėgesni ar labiau išsilavinę, kurių namai su patogumais, ten tvarkingiau, šilčiau – švaresni, linksmesni ir patys seneliai. Tuo tarpu atokesniuose kaimuose sunkoka rasti švarų drabužį senelį aprengti.
Suprantama, porai valandų atbėgusios socialinių darbuotojų padėjėjos spėja pakurti tik ugnį, atnešti malkų, vandens, užkaisti kokio šilto viralo. Kada ten beskalbs? Varganas senelis kartais neturi nė skalbyklės.
Kas tuomet geriau? Atokiame vienkiemyje gyvam pūti, ar keliauti į senelių namus?
Tačiau, kai seniūnai paagituoja krautis lagaminą į senelių namus, daugelis baiminasi, jog atims trobelę ir žemelę, kurią taip pat nori palikti vaikams, nors vaikai kartais nė akių nerodo.
Gyventi dėl vaikų. Padėti jiems, kol širdis plaka, kol akys mato. Toks jau kiekvieno padoraus lietuvio mentalitetas, kurio niekas neišmuš iš galvos. Tik vaikų požiūris į tėvus – dažniausia neadekvatus jų rūpesčiui vaikais.
Iš senelių namų gyventojų niekas neatima turto. Pakanka 80 procentų pensijos. Tačiau, jeigu turto labai daug: geri pastatai, daug žemės, miško, patekus į senelių namus, gali tekti mokėti dar ir turto mokestį.
Nei daug, nei mažai. Kaip aiškina Socialinės paramos skyriaus darbuotojos, po 230 eurų per mėnesį.
Vadinasi, už tai, kad visą gyvenimą negirtavo, o plušėjo ir sukaupė turto, vos krutantis senelis atiduoda 80 procentų pensijos senelių namams.
Ir dar moka pensiją valstybei. Arba tiems likimo broliams, kurie per gyvenimą pensijos neužsidirbo.
Deja, ir už kas mėnesį mokamą turto mokestį jie negali gauti penkių žvaigždučių senelių namų.
Nes valstybė deklaruoja solidarumo principą jų sąskaita.