
Naujausios
Iš alkoholikų skaistyklos
Kol politikos elitas demonstruoja vieni kitiems „rinkiminius“ raumenis kovoje prieš alkoholį, dalis tautos ir toliau girtėja. Vieni nuo brangių gėrimų, kitiems užtenka stipraus alaus. Rezultatai tie patys – ligos, kančios, savęs ir kitų naikinimas.
Iš alkoholizmo pragaro brendantys žmonės „Šiaulių kraštui“ atvirai pasakoja savo nuopuolio ir prisikėlimo istorijas. Lietuvos politikams jie išrašė receptą ir prašė nenaikinti alkoholiu vaikų – valstybės ateities.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Alkoholis apykakles suvienodina
Šiaulių priklausomybės ligų centras – vienintelė tokia įstaiga visoje apskrityje. Centro priimamajame gali labai iš arti pamatyti ir išgyventi tai, ko nemato nei įstatymus kuriantys politikai, nei alkoholį gaminantys ir prekiaujantys verslininkai.
Tarpduryje sutinkame prabangia skrybėle pasipuošusią pusamžę ponią. Smakrą slepia plačioje natūralaus kailio apykaklėje, prilaiko ją elegantiška pirštinaite aptempta ranka. Jei ne tas išsigandęs žvilgsnis pro šiek tiek tamsintus akinius – net nepagalvotum, ko čia ponia, lydima solidaus vyriškio su plačiu tuoktuvių žiedu ant piršto, lankėsi.
Dvi moterys, įsikniaubusios į gilius striukių gobtuvus, kad nesimatytų veidų, veda už parankių stiklinėmis akimis į pasaulį žiūrintį vyrą. Madinga apranga, nepigūs batai, tik kelnes, kad visai nenusmuktų, prilaiko sulinkusios per kelius kojos. Amžius maždaug apie trisdešimt penkeri. Iš trumpų sakinių suprantame, kad vyras dirba ir gerai uždirba užsienyje. Ir dabar ten turėtų dirbti, kad išlaikytų tris mažamečius vaikus.
„Sėdėk ramiai! Ir taip jau per savaitę kiek kraujo man išgadinai!“ – sodino rūkyti į kiemą besiveržiantį alkoholiką moterys.
Žmona užsimena, kad jos vyras pusantrų metų negėrė – buvo užsikodavęs. Bet grįžo namo į Lietuvą trumpų atostogų ir „užlipo ant kamščio“. Iš pradžių gėrė viskį. Savaitės pabaigoje – tik pigų ir stiprų alų. Dieną ir naktį gėrė. Iki tol, kol pasaulis susiaurėjo iki butelio. Iki nieko nebesuvokimo.
Pragaro ar dangaus prieangis?
„Jei ne Priklausomybės ligų centras, jo gal gyvo nebūtų. Čia kaip skaistykla! Arba išbrisi iš pragaro, arba – ne. Vieniems čia atsiveria dangus, o kiti lieka pragare, nes išėję vėl atsiduria prie butelio net tada, jeigu ėjo vaikams nupirkti pieno“, – pro ašaras širdį atvėrė vyrą nuo alkoholio gelbėjanti moteris.
Vyras „užsikabina“ tik Lietuvoje. Užsienyje jam nereikia alkoholio, jis turi sunkų, bet pelningą darbą, užsiėmimą, jaučiasi atsakingas už savo šeimą. Alkoholis toje šalyje, kur jis dirba – brangus, ten vyrui gaila leisti sunkiai uždirbtus pinigus alkoholiui.
Po kelių dienų pamačiau tą patį vyrą Priklausomybės ligų centre. Akys, rodos, ne žiūrėjo, o gėdijosi ir bijojo viso pasaulio. Dar po keliolikos dienų jam bus jo paties noru pakartotas kodavimas ir jis vėl galės gyventi. Kas žino, ar kitas „kamštis“ po jo kojomis pasitaikys greitai, ar ne. Bet žmonai ir vaikams tas ramybės ir blaivybės laikas bus pats laimingiausias.
Pragėrė vaikus
Keturiasdešimt dvejų metų moters veide aiški alkoholio žymė. Penkių vaikų mama. Du jau gyvena savarankiškai. Trys ką tik paimti iš mamos ir apgyvendinti trims mėnesiams globos namuose. Jai seniūnija ir vaikų teisių apsaugos specialistai iškėlė sąlygą: vaikų nematys ir negalės su jais gyventi, kol nenustos gerti. Moteris dabar detoksikuojasi ir užsikoduos. Tikisi, kad padės.
Moteris pradėjo gerti devyniolikos metų, kai ištekėjo. Jos anyta virė „samagoną“, jaunamartė pradėjo nuo jo. Dabar ji geria pigų stiprų alų ir sidrą.
Visi jos gyvenimo vyrai gėrė ir tebegeria. Dabar ji gyvena gal su ketvirtuoju sugyventiniu. Tas nė dienos nebūna negėręs. Kai moteris gauna pašalpą už vaikus, sugyventinis prašo: „Mažiuk, nors vieną bambaliuką prie vakarienės“.
Nuperka, kad „vakarienė“ nebūtų sprangi. Perka jam, bet geria ir pati.
Klausiu, ar daug ji geria. „Vieną kartą per savaitę! – skaičiuoja. – Bet trys keturios paros išeina vienas užgėrimas...“
„Turtuoliai irgi verkia“
Šviesia šypsena išsiskyrė smulkutė, simpatiška moteris. Jai – 65-eri. Aukštas pareigas ėjusi moteris. Turtingi namai, geri automobiliai, pinigų – pakankamai. Vyras – visiškas abstinentas.
O ji? Ji nepajunta, kaip namuose atsiranda pirmasis brangaus viskio butelis. Jis, kaip bites prie medaus, pritraukia daugiau norinčiųjų išgerti. Tada vyras slepia šeimos automobilių raktelius, pinigus, brangesnius daiktus.
„Kaip man baisu būna, kai jau nebegaliu gerti, kai dreba, atrodo, kiekvienas plaukas. O aš dar rūpinuosi, kad nakčiai turėčiau alkoholio – skubu nusipirkti, kol kaimo parduotuvės neuždarė. Toks baisus gyvenimas, kad neįmanoma ištverti. Norėjau užsidaryti Priklausomybės ligų centre ir pradėti blaivų gyvenimą“, – pasakoja moteris.
Bilietas į bedugnę – 70 centų
„Prakeiktas alkoholis! Pra-keik-tas! Ant kiekvieno kampo jo gali gauti. Įsivaizduojat, už 70 centų (tiek kainuoja litras stipraus 7,5 laipsnio alaus) Lietuvoje gali būti girtas!“ – skaudžią patirtį liejo savo eilės patekti į stacionarą laukiantis maždaug šešiasdešimties metų vyras.
Jis Priklausomybės ligų centre – antrą kartą. Vėl nori koduotis nuo alkoholio vartojimo. Prieš tai buvo užsikodavęs pusei metų, o negėrė pusantrų. Senokai yra ekonominis emigrantas – dirba ir uždirba vienoje Skandinavijos šalyje.
Parvažiavo atostogų, buvo giminaičio gimtadienis. Sau nusipirko nealkoholinio alaus, bet šventės įkarštyje truktelėjo su laipsniais. To užteko, gėrė ištisai keturias paras.
Žinojo, kad išėjęs į gatvę tuoj patrauks į artimiausią prekybos centrą, kur alkoholio apstu: nuo brangiausio iki pigiausio. Priklausomybė, depresija, bedugnė. Susidėjo nedidelę mantą, išsikvietė taksi ir abstinencinio drebulio krečiamas atvažiavo gelbėtis į Priklausomybės ligų centrą.
Po kelių dienų jį vėl sutikau. Tiki – išsigelbės ir šį kartą. Galbūt pusmečiui, gal metams, o gal ir visam gyvenimui?
Kodėl Lietuvoj kitaip?
Buvęs kriminalistas. Statybininkas, dvidešimt metų dirba emigracijoje. Darbininkas, penkiolika metų praleidęs Ispanijoje, bet grįžęs pas mylimąją į Šiaulius. Žodžio kišenėje neieškanti trisdešimtmetė. Benamė išpurtusiu veidu. Visų jų gyvenimus suluošino alkoholis.
Visi jie drąsiai tvirtina, kad jokioje valstybėje, besirūpinančioje savo žmonėmis ir šalies gerove, nėra 7,5 laipsnio stiprumo alaus už 70–80 euro centų, nėra vyno, kuris kainuotų eurą.
Besigydantys Priklausomybės ligų centre emigrantai pasakoja negeriantys emigracijoje dėl kelių priežasčių: yra ribojamas alkoholio prieinamumas, prekybos centruose šalia duonos ir pieno rasi nebent alaus, kurių stipriausias – 4,7 procento.
Emigracijoje, sako emigrantai, nėra kada skandinti savo liūdesio alkoholyje, nes yra darbo ir žmonės užimti.
Trečia, alkoholis ten yra brangus.
„Kodėl taip negalėtų būti Lietuvoje? Kodėl reikia sudaryti tokias sąlygas, kad kuo daugiau žmonių gertų? Kam tai naudinga?“ – klausė bandantys gelbėtis nuo alkoholizmo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
REKLAMA: Besigydantis Šiaulių priklausomybės ligų centre vyras, paklaustas, ar reikia uždrausti alkoholio reklamą, ar ji veikia, atsakė: „Pamatai reklamoje rasotą alaus butelį, burna akimirksniu išdžiūsta, nors gali būti metus negėręs alkoholio. Reklamos poveikis yra didžiulis“.
GYDYMAS: Šiaulių prklausomybės ligų centras – viena stacionaraus gydymo įstaiga visai apskričiai. Čia žmonės gelbėjasi nuo alkoholizmo. Vieniems pavyksta, kiti neatlaiko alkoholio potraukio ir sugrįžta čia ne kartą.
INTERVIU SU EKONOMISTU
Pokyčiai paveiks ne valstybės ekonomiką, o alkoholio magnatų pajamas
„Šiaulių kraštas“ kalbėjosi su Romu LAZUTKA, Vilniaus universiteto profesoriumi, socialinių mokslų daktaru, ekonomistu, sociologu, kaip siūlymai riboti alkoholio prekybą paveiktų šalies ekonomiką. Kieno interesai didžiausi šiame alkoholio liūne?
– Labai pritarčiau alkoholio prekybos ribojimui. Manau, kad valdžiai yra daromas spaudimas iš tų asmenų, kurie gamina ir parduoda alkoholį, per tam tikrų politikų įtaką, kad tik jie palaikytų laisvesnę alkoholio prekybą.
Valstybė gauna savo dalį nuo parduoto alkoholio akcizų pavidalu, bet lygiai taip pat sėkmingai valstybė turi įvairių galimybių tuos pinigus paimti visai kitais mokesčiais.
Ekonomika nenukentės dėl to, kad žmogus pinigus, išleidžiamus alkoholiui, išleis pirkdamas kitą prekę.
Ekonominis suinteresuotumas, kad alkoholio prieinamumas nebūtų ribojamas, yra tik tų asmenų, kurie yra alkoholio versle.
Geriančioje visuomenėje ekonomika praranda daug daugiau, tik poveikis yra netiesiogiai matomas. Prasigėrę žmonės arba prasti darbuotojai, arba jie iš viso nedirba. Visuomenei, artimiesiems tenka juos išlaikyti. Tokie žmonės yra didžiulė našta ir savo šeimai.
Akivaizdu, kad alkoholizmas kelia labai gilias socialines problemas. Akivaizdu, kad kenčia geriančių gimdytojų vaikų sveikata.
Logika aiškiai sako, jog nieko gero iš alkoholio vartojimo nei šaliai, nei visuomenei nėra.
– Kam naudingas taip liberalizuotas alkoholio gamybos ir prekybos verslas?
– Politikų, kurie palaiko alkoholinių gėrimų gamybos, prekybos, importavimo verslą, ir už tai, galimai gauna paramą, labai paviršutiniškas ir trumparegis požiūris kalbėti, kad žmonės gėrė ir gers.
Įvairiausi moksliniai tyrimai rodo, kad alkoholio prieinamumas labiausiai veikia ne tuos, kurie turi priklausomybę ir bet ką geria, bet tuos, kurie yra ant ribos. Tai – jaunimas, kuris pradeda išgėrinėti dėl pramogos, dar neturėdamas potraukio, tiesiog matydamas gėrimo kultūrą, kai net per vaikų gimtadienius ant stalo dedama kažkokia šampano imitacija!
Lietuva garsėja, kaip kone daugiausiai išgerianti šalis Europoje, todėl reikia imtis radikalių priemonių ir nebijoti ribojimų.
Skepticizmas palaikomas ir tų, kurie sako, jog padidės šešėlinė prekyba, naminės gamyba. Policija yra pajėgi su tuo tvarkytis, reikia raginti ir visuomenę, kad ji nebūtų pakanti nelegaliai alkoholio prekybai.
Labai gerai prisimenu, kai buvo nuspręsta riboti rūkymą kavinėse ir restoranuose. Šio verslo atstovai gąsdino, kad žlugs verslas. Paaiškėjo, kad jokio neigiamo poveikio nebuvo – restoranuose ir kavinėse padidėjo apyvartos, nes žmonės, kurie anksčiau dalį pinigų išleisdavo rūkalams, dabar pinigus leidžia kavinių ir restoranų patiekalams.
Alkoholio prekybos ribojimas reikalingas visuomenei. Kalbėti reikia net nebe apie tuos žmones, kurie jau nebegali be alkoholio, bet apie didžiąją visuomenės grupę, kuri nėra prasigėrusi, apie mūsų jaunimą. Tiems žmonėms turi būti kuo mažiau pagundų, tada sumažėtų ir rizika nusiristi į bedugnę.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
Romas LAZUTKA, socialinių mokslų daktaras, ekonomistas: Prasigėrę žmonės arba prasti darbuotojai, arba jie iš viso nedirba. Visuomenei, artimiesiems tenka juos išlaikyti. Tokie žmonės yra didžiulė našta ir savo šeimai.