
Naujausios
Streikas tęsiasi
Vakar nacionalinį neterminuotą švietimo darbuotojų streiką pradėjo ir Šiaulių krašto švietimo įstaigos. Šiaulių mieste ir rajone tokių buvo dvylika. Nors streiko dienomis pedagogai praranda atlyginimą, jie nusiteikę streikuoti, kol pavyks derybos su Vyriausybe.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Vargo vakarienė
Pasak Šiaulių švietimo profesinių sąjungų (PS) susivienijimo pirmininkės Rasos Jasmontienės, vakar Šiaulių mieste streikas vyko Didž-dvario, „Romuvos“, Simono Daukanto gimnazijose, Vinco Kudirkos, Ragainės, „Romuvos“, Dainų progimnazijose, darželiuose-lopšeliuose „Voveraitė“ ir „Kregždutė“. Šiaulių rajone prie streiko prisijungė Meškuičių gimnazija, Daugėlių pagrindinė mokykla, Kuršėnų lopšelis-darželis „Eglutė“.
Vienose įstaigose streikavo tik profsąjungų nariai, kitose narius palaikė ir nepriklausantys profsąjungoms.
Daugumoje mokyklų pamokos nevyko, kitose buvo gerokai sutrumpintos, suspaustos.
R. Jasmontienė sulaukė keleto mokytojų kreipimųsi dėl kilusių nesklandumų. Mokytojos iš Šiaulių rajono kreipėsi į ją norėdamos išsiaiškinti, ar teisingai administracijos yra kaltinamos už tai, kad vaikai neatvyko į pamokas. Pasak R. Jasmontienės, rašytinis profsąjungos susitarimas su administracija rodo, kad viskas atlikta pagal įstatymus, o situacijos nesuvaldė administracija. Vienoje iš miesto mokyklų besimokančio vaiko mama skundėsi, kad pavadavusi mokytoja ne mokė, o žaidė su moksleiviais. Pretenzija nepasitvirtino.
„Mokytojams nėra malonu nedirbti savo darbo, jie susirūpinę dėl vaikų. Bet kažką daryti reikia. Ši Vyriausybė vilkino procesą, o dabar užsiima demagogija, kad profsąjungos nesideri“, – sako R. Jasmontienė.
Pasak susivienijimo pirmininkės, streiko trukmė priklausys nuo to, kaip vyks derybos: „Streikas gali tęstis iki begalybės, jei tik žmonės sutinka.“
R. Jasmontienei juoką kelia statistinis mokytojo atlyginimo vidurkis – per 800 eurų. Jos duomenimis, realiai į rankas mokytojas gauna apie 300 eurų.
„Lietuvoje profsąjungos yra nepaprastai silpnos, streikų fondų neturime, žmonėms negalime kompensuoti už streiko dienas, kas daroma užsienio šalyse. Pas mus yra vargo vakarienė“, – sako R. Jasmontienė.
Jos teigimu, pirmiausia įstaigų vadovai turi suprasti, kad kalbama dėl bendrų švietimo reikalų.
„Jei mokytojas yra saugus savo darbo vietoje, visai kitaip vyksta pamokos. Svarbiausia, kai mokytojas yra laisvas, kai nebijo pasakyti savo nuomonės, nebijo prieštarauti, streikuoti, reikšti reikalavimų. Tai yra svarbiausia, nes ugdome laisvą asmenybę“, – sako R. Jasmontienė.
R. Jasmontienės žiniomis, vakarykštį streiką tęs beveik visos vakar Šiauliuose ir rajone pradėjusios streikuoti švietimo įstaigos.
Bando pramušti ledus
Streikuojantys Šiaulių Didždvario gimnazijos mokytojai į mokytojų kambarį vakar rinkosi nuo 8 valandos 30 minučių. Mokytojai gimnazijoje buvo tiek, kiek būtų turėję pamokų.
„Kaip gali žmogus jaustis, kai niekas į jo norus neatsižvelgia?“ – retoriškai klausė Egidijus Adomaitis, gimnazijos profesinės sąjungos komiteto pirmininkas, fizikos, astronomijos mokytojas.
Jo sąraše įrašytos 43 streikuojančiųjų pavardės. Per dešimt mokytojų nusprendė dirbti.
Šiuo metu profsąjungai priklauso septyni asmenys. E. Adomaitis šypsosi: kai buvo iškilusi grėsmė dėl darbuotojų atleidimo, profsąjungai priklausė daugiau nei pusė mokytojų.
Jautri vieta streikuojantiems – finansai, nes dėl nedarbo dienos patiria nuostolių.
E. Adomaitis sako netikėjęs, kad kolektyvas, o ypač – jauni žmonės, taip palaikys streiką.
„Viskas yra bandymo stadija, mes pramušame ledus, ateityje gal bus žymiai lengviau. Antra vertus – kiekvienas galvoja apie save, – sako pedagogas. – Be to, kieno poveikis didesnis – teisinėje sistemoje dirbančio žmogaus ar mokytojo? Jei streikuotų pilotai, būtų visai kitas reikalas.“
Vieningas kolektyvas
Šiaulių lopšelyje-darželyje „Kregždutė“ vakar buvo neįprastai tylu – nevyko veiklos, užsiėmimai: nedirbo logopedas, neskambėjo pianinas, nevyko mankšta.
Lopšelio-darželio direktorė Nijolė Gudžiūnienė gavo visų keturiolikos darželio pedagogų prašymą streikuoti. Streikavo dešimt – tiek, kiek vakar buvo darbe.
„Vaikams sakiau, kad dabar jums reikės prižiūrėti auklėtojas“, – juokavo direktorė.
N. Gudžiūnienė džiaugėsi, kad pavyko susitarti su profsąjunga: darbuotojai „priėmė mažutėlius“, juos prižiūrėjo, vedė į lauką.
Lopšelį-darželį „Kregždutė“ lanko 140 vaikų. Tėvai apie streiką buvo įspėti ketvirtadienį. Streiko dieną prižiūrėti vaikus darbuotojos sutiko pagailėjusios tėvelių: „Nenorėjome apsunkinti.“
Paskutinis lašas, privertęs streikuoti – problemos nesprendžiamos, netesimi pažadai: „Nepadėjo įspėjamasis streikas, perėjome prie rimtesnių priemonių.“
Lopšelių-darželių pedagogai siekia, kad darželių pedagogų atlyginimas priartėtų prie pradinukų mokytojų. Dabar skirtumas – apie 150 eurų, neatskaičius mokesčių. Be to, ikimokyklinių įstaigų pedagogams darbo valandos yra kone dvigubai ilgesnės nei pradinių klasių mokytojams.
Keitė tvarkaraštį
Šiaulių rajono Meškuičių gimnazijoje vakar streikavo septyni mokytojai. Gimnazijoje šiuo metu dirba beveik 40 pedagogų. Pamokos gimnazijoje vyko, tik dėl streiko buvo pakoreguotas tvarkaraštis.
Meškuičių gimnazijos profesinės organizacijos pirmininkė Inga Razanovienė sakė, kad mokytojai streikavo nenoriai.
„Mūsų profesinė organizacija dar labai jauna, įsikūrėme praėjusių metų gegužę. Be to, labai svarbus finansinis aspektas. Mokytojai, kurie turi nedaug pamokų, augina vaikus, skaičiuoja kiekvieną eurą. Kai kurie žmonės yra įspausti į kampą, jiems ir viena diena finansiškai yra daug“, – sakė I. Razanovienė.
Streiko meškuitiškiai šiandien netęs.
Pasak I. Razanovienės, Šiaulių rajone profesinių organizacijų yra nedaug, todėl ir streikuojančiųjų nėra daug, jie nesijaučia tvirtai.
„Kiti baiminasi, kaip į mus pasižiūrės Savivaldybė, švietimo skyrius, kaip tėvai reaguos, – svarsto pedagogė. – Mes galvojame ir apie mokinius, kad neliktų skriaudos.“
Tęs derybas
Profesinių sąjungų duomenimis, pirmą streiko dieną prie jo prisijungė per 11 000 švietimo darbuotojų iš daugiau nei 300 švietimo įstaigų visoje šalyje.
Vakar vykusiose derybose dėl galimybės sustabdyti ir atidėti streiką Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, įgaliotas vicekancleris Rimantas Vaitkus pakartojo nuostatą, kad pedagogų atlyginimams didinti valstybės biudžete lėšų nenumatyta ir realių galimybių tenkinti streiko reikalavimus nėra.
Neformaliai didžioji dalis streiką paskelbusių profesinių sąjungų sutiktų sustabdyti bei atidėti streiką, jei nuo šių metų rugsėjo 1 d. būtų panaikintos pedagoginių darbuotojų tarnybinių atlyginimų koeficientų „žirklės“ ir būtų pradėta įgyvendinti Švietimo ir mokslo ministerijos pasiūlyta penkerių metų pedagogų darbo užmokesčio kėlimo programa.
Kitas susitikimas su Vyriausybės atstovais suplanuotas trečiadienį.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KOLEKTYVAS: Derybų Vilniuje rezultatų Šiaulių Didždvario gimnazijos mokytojai laukė mokytojų kambaryje.
ŽENKLAS: Streikuojantys švietimo įstaigų darbuotojai vakar segėjo ženklelius: „Aš streikuoju“.
STREIKAS: Vakar dėl pedagogų streiko kai kuriose mokyklose nevyko pamokos.
PIRMININKAS: Šiaulių Didždvario gimnazijos profesinės sąjungos komiteto pirmininkas Egidijus Adomaitis tiki, kad streikas turės poveikį.
DIREKTORĖ: Lopšelio-darželio „Kregždutė“ direktorė Nijolė Gudžiūnienė džiaugėsi, kad pavyko susitarti su profsąjunga: darbuotojai darželinukus prižiūrėjo, vedė į lauką.
VIENYBĖ: Šiaulių lopšelio-darželio „Kregždutė“ profsąjungos pirmininkė Irena Abromavičienė sakė, kad kolektyve susitarti buvo lengva, moterys yra vieningos.
Pedagogų reikalavimai
1. Atkurti mokinio krepšelio dydį iki buvusio 2009 m. sausio 1 d.: nuo 2016 m. sausio 1 d. – 1 045 eurai, nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. – 1 093 eurai.
2. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų etate padidinti nekontaktinių darbo valandų skaičių iki 6 valandų per savaitę, o atlyginimus palaipsniui prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams, didinant tarnybinio (tarifinio) atlygio koeficientus: nuo 2016 m. sausio 1 d. – 10 proc., nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. – 5 proc., nuo 2017 m. sausio 1 d. – 10 proc.
3. Palaipsniui didinti kitų pedagoginių darbuotojų tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientus: nuo 2016 m. sausio 1 d. – 5 proc., nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. – 5 proc., nuo 2017 m. sausio 1 d. – 7 proc.
4. Nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. panaikinti tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientų „žirkles“, paliekant koeficientų dydžius, atitinkančius viršutinę ribą.
5. 2016 m. valstybės biudžete numatyti 3,56 mln. eurų išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru palieka švietimo sistemą.
6. Nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. sumažinti mokinių (vaikų) skaičių klasėse (grupėse): ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų 1,5–3 metų grupėse iki 10, 3–7 metų – iki 15 vaikų; bendrojo ugdymo mokyklų 1–4 klasėse iki 22, 5–12 klasėse iki 25 mokinių.