
Naujausios
Kalno paslaptis
Sukilėlių laidotuvių išvakarėse viešą paskaitą "Gedimino kalne surastų 1863–1864 m. sukilimo dalyvių palaikų atradimas ir identifikacija" G. Grižas skaitė Šiaulių Chaimo Frenkelio viloje.
"Papasakosiu istoriją, nutikusią Gedimino kalnui", – susitikimą Šiauliuose pradėjo G. Grižas.
Pradžia nežadėjo nieko gero: 2016 metų vasarį nuslinko pirmoji Gedimino kalno nuošliauža, tų pačių metų spalį – jau didelė šlaito dalis. Pasimatė suskilę, sutrūkę rostverkai – kalno tvirtinimo grandys.
"Ką daryti su kalnu, kaip gelbėti? Jei dirbs darbininkai, rostverkai jiems labai pavojingi. Buvo sugalvotas planas: pilies aikštelės viduryje įrengti poliaus inkarą, prie jo prikabinti rostverkus lynais ir tada pradėti darbus. Tai užsitęsė iki 2017 metų sausio mėnesio. Mes, Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai, pradėjome darbus sausio 5 dieną. Kaip tik pasnigo, buvo pakankamai geras oras. Bendradarbis, buvęs Šiaulių 11 mokyklos (dabar – Aukštabalio) abiturientas Valdas Steponaitis sako: "Na, vyrai, kasime mes ant kalno tris dienas", – darbų pradžią prisiminė G. Grižas.
Archeologai kasė visą mėnesį. Jau pirmosiomis dienomis rado palaikus: vyrą surištomis už nugaros rankomis (virvių neišliko), apipiltą kalkėmis. Suprato, kad bus kažkas įdomaus. Pratęsę tyrimus, rado dar tris vyrus, užkastus vienoje duobėje.
Vasarą archeologai kasė arčiau bokšto, į vakarus, ten aptiko tris duobes su palaikais. Darbai nesibaigė ir rudenį bei kitais metais. Iš viso buvo surasta 20 palaikų.
Radiniai – medalikėliai, sagos – rodė, kad palaikai yra XIX amžiaus vidurio. Tai sufleravo, kad kalne galėjo būti užkasti 1863 metų sukilėliai.
Šiemet archeologai baigė tyrimus, vildamiesi surasti kunigą S. Išorą. Bet plotas bokšto link buvo tuščias.
Pasak G. Grižo, sukilėliai kalne buvo užkasami, nes tuomet ši teritorija buvo uždara.
"Caro valdžia buvo pasimokiusi, kad reikia slėpti nužudytus didvyrius po S. Konarskio atvejo. Žmonės žinojo, kur S. Konarskis užkastas ir pradėjo lankyti. Šios klaidos valdžia nebenorėjo daryti."
Egzekucijos buvo vykdomos Lukiškių aikštėje. Pirmieji sukilėliai buvo sušaudyti. Pasak G. Grižo, nušautojo kūnas būdavo įmetamas į duobę, iškastą prieš egzekuciją, ir užkasamas. Pro tą vietą pražygiuodavo šaudžiusieji, apsaugos dalinys. Naktį auką iškasdavo ir veždavo slėpti.
Pakorimas, generalgubernatoriaus Muravjovo įsitikinimu, buvo didesnė atgrasymo priemonė, nes pakartasis kybodavo visą dieną. Auką nuimdavo tik vakare ir veždavo slėpti.
Pirmasis sušaudytas buvo kunigas Stanislovas Išora. Jis, kaip ir kitas kunigas Raimundas Ziemackis, buvo nužudytas už tai, kad perskaitė bažnyčioje sukilėlių manifestą. Kunigų, perskaičiusių manifestą, buvo daug, bet Muravjovas nusprendė nužudyti pasirinktinai du. Tai buvo grasinimas katalikiškai visuomenei: jei valdžia žudo kunigus, vadinasi, labai stipri.
Paskutinis, 1864 kovo 10 dieną, buvo nužudytas sukilimo vadas Konstantinas Kalinauskas.
Žiedas – kaip pasas
G. Grižas išsamiai paaiškino, kaip buvo identifikuoti palaikai. Dirbo antropologai, teismo medicinos ekspertai.
Buvo žinomos aštuonių sukilėlių fotografijos. Duomenų trūko: archyvinėse bylose nurodomas tik amžius, dažniausiai be gimimo datos. Tad kiekvienas šaltinis buvo labai svarbus: informacija apie sužeidimus, sužalojimus, amžininkų prisiminimai.
Tyrėjams buvo labai svarbus sąrašas, kuriame pateikti duomenys, kiek tą pačią dieną sukilėlių pakarta ar sušaudyta, nes kartu nužudyti buvo sumetami į vieną duobę.
"Sąraše buvo vienas atvejis, kai sušaudyti iš karto du: kunigas R. Ziemackis ir bajoras Albertas Liaskovičius. Buvo galima kelti prielaidą, kad jie ir yra duobėje", – tyrimo eigą paaiškino archeologas.
Antropologiniai duomenys rodė, kad tarp palaikų yra ženklus amžiaus skirtumas. Kunigas R. Ziemackis buvo 53 metų, A. Liaskovičius – 23 metų. Sutapo ir A. Liaskovičiaus kaukolės sugretinimas su nuotrauka.
"Labai svarbu DNR tyrimas. Metų praėjo pakankamai daug, ieškoma mirusių giminaičių. R. Ziemackio brolis turėjo sūnų Juozapą Kazimierą Ziemackį, įžymų Vilniaus universiteto profesorių. Jo kapas yra Bernardinų kapinėse. Iš kapo buvo paimti mėginiai. DNR rezultatas: asmenys susiję giminystės ryšiu pagal vyrišką liniją, tikimybė, kad giminės – 98,997 procento."
Pirmoje, 2017 metų sausį, atkastoje duobėje buvo maždaug 25 metų vyras surištomis rankomis, su dvipusiu medalikėliu. Jo viduje buvo Šv. Kazimiero plokštelė ir Nukryžiuotasis Jėzus Kristus. Kaukolės ir nuotraukos sugretinimas parodė, kad tai – K. Kalinauskas.
Patys pirmieji identifikuoti apie 30 metų vyro palaikai: ant vienos rankos piršto buvo auksinis žiedas su įrašu lenkų kalba: Zigmantas, Apolonija ir vestuvių data – 1862 metai. Šis žiedas buvo kaip pasas, kad duobėje – sukilimo karinis vadas Zigmantas Sierakauskas. Su šiuo žiedu Z. Sierakauskas buvo įsiamžinęs vienoje iš paskutinių nuotraukų.
"Buvo įdomi istorija. Z. Sierakauskas, susituokęs su Apolonija Dalevskyte, sukilėlio Tito Dalevskio seserimi, išvyko į Paryžių. Paryžiuje A. Dalevskytė žiedą pametė. Z. Sierakauskas netikėjo negerais ženklais, bet šiuo atveju labai išsigando. Paryžiuje pasidarė kitą ausinį žiedą ir jį palaimino."
Kitas įdomus atvejis, kai pagelbėjo DNR, – į vieną duobę įmestų dviejų vyrų identifikavimas. Prie jų buvo medalikėlis: vienoje pusėje Aušros Vartai, kitoje – Jėzus, nešantis kryžių. DNR išvados parodė, kad tai – labai artimi giminaičiai. Nužudytųjų Lukiškių aikštėje sąraše buvo broliai Aleksandras Revkovskis ir Juozapas Revkovskis.
Dar viena duobė buvo labai keista: joje terastas dešinės rankos kaulas, kalkėmis aplietos pėdos kaulai, sagtelė ir kelios sagos. Kasdami duobės aplinką, archeologai surado kojų ir rankų pirštų kaulų.
Iš istorinių šaltinių buvo žinoma, kad 1916 metais, įrenginėjant žaibolaidį, rasti palaikai. Pasak G. Grižo, tuo metu ant kalno kaip tik buvęs vieno iš sukilėlių giminaitis, kareiviams užsiminęs, kas čia gali būti užkastas. Tąkart kasė dvi dienas, išrinko beveik visus kaulus ir nunešė garbingai padėti Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčioje. Tikėtina, kad jie ten ir dabar yra. Nustatyti, kokio sukilėlio liekanos rastos kalne, dabar pagelbėjo DNR. Rasų kapinėse yra Aleksandro Dolevskio, sukilėlio Tito Dolevskio brolio kapas. Palaikų DNR sutapo.
Atkūrė sukilėlio veidą
1863 metų rugpjūčio 28 dieną buvo pakarti trise: Janas Benkovskis, Eduardas Čaplinskis, Jonas Marčevskis. Jie buvo pasikėsinę į Vilniaus bajorą Aleksandrą Domeiką. Šis buvo parašęs sutikimą bendradarbiauti su caro valdžia, tad sukilimo komitetas jam skyrė mirties bausmę.
Pasikėsinimas nepavyko. J. Benkovskis, atėjęs į butą, kuriame gyveno bajoras, dūrė peiliu, bet tik sužeidė.
Vyrų iš karto nepagavo, jiems pavyko pabėgti. Sutelktos didelės policijos pajėgos ieškojo įtariamųjų: bajoras ir tarnas paliudijo, kad pasikėsintojas buvęs rudaplaukis.
"Vilniuje išgaudė kone visus rudaplaukius ir suvežė į policiją tardymui. J. Benkovskis persidažė plaukus ir mėgino sprukti iš Vilniaus. Nežinia, kaip būtų pasibaigę, bet jis per anksti atėjo į geležinkelio stotį. Žandaras atkreipė dėmesį į įtartiną asmenį, pradėjo klausinėti."
Nuvežtą į areštinę J. Benkovskį atpažino ir bajoras, ir tarnas. Surasti ir pagalbininkai. Po egzekucijos visi trys užkasti vienoje duobėje.
Vienas kūnas buvo beveik panardintas kalkėse, ant kaukolės gulėjo plyta. Ją nukėlus, kalkėse buvo galima įžiūrėti nosies formą, lūpas, smakrą. Sujungus atspaudus, pasimatė kančioje sustingęs E. Čaplinskio veidas. Restauratoriai sukūrė veido atspaudo išlieją – šio sukilėlio nuotraukos nėra.
"Tai sukilėlio žvilgsnis iš XIX amžiaus. Jis turėjo būti užmirštas, o šiandien galime jį pamatyti."
G. Grižas sako, kad beveik visi duobėse rasti medalikėliai, kryželiai buvo sidabriniai. Tai rodo nužudytųjų statusą: pas eilinį kataliką galėjo būti geriausiu atveju žalvarinis ar alavinis.
Didžioji dalis rastų medalikėlių buvo su Aušros Vartais, Šnipiškių koplytėle, stovėjusia Kalvarijų gatvės pradžioje, nugriauta 1956 metais.
Medalikėlių rasta ir prie dar dviejų pakartų vyrų. Šioje duobėje aptiktas ir retas radinys archeologijoje – škaplierius. Gulėjo ir sagtis su 1862 metų data. Paaiškėjo, kad užkasti Ignacijus Zdanovičius ir Mečislovas Dormonovskis. Atpažinti juos padėjo fotosugretinimas.
Nuo M. Dormonovskio kaukolės nuimtose kalkėse matėsi audinio atspaudas. Radinys patvirtino, kad sukilėliai buvo kariami užmovus ant galvos maišą. Auka į duobę buvo įmesta su maišu.
Nepavyko iki galo atskleisti vienintelio atvejo: duobėje gulėjo tą pačią dieną pakarti beveik vienodo amžiaus jaunuoliai. Tai – devyniolikmetis Juozapas Jablonskis ir dvidešimties metų Karolis Sipavičius. Liko mįslė, kuris yra kuris: nėra nei jų giminių ar kapų, nei nuotraukų.
Neperskaitytas įrašas
G. Grižas išskyrė atvejį, kai sukilėlio kaulai gulėjo ertmėje: kūnas pranyko, o kalkėse liko kūno forma, drabužių raukšlės. Šį kartą pagelbėjo ne tik DNR, bet ir istoriniai duomenys apie sužeistąjį mūšio metu. Šešios šautinės žaizdos, dvi durtinės. Antropologai nustatė, kad žaizdos gijo – vadinasi, žmogus kažkiek laiko praleido kalėjime. Tai buvo Vladislovas Nikoliajus. Liuteronas, tad šioje duobėje archeologai medalikėlio neaptiko.
Dar viena duobė buvo iškasta buvusių pamatų vietoje: įmestą žmogų užpylė tais pačiais išdaužytų pamatų akmenimis. Tai buvo Boleslovas Koliško.
Paskutinėse duobėse užkasti asmenys buvo pavienių egzekucijų aukos, beveik vienodo amžiaus, vyresni. Sąrašas nukreipė į Kazimierą Sičiuką ir Jokūbą Čekaną.
Duobėje prie palaikų rasta imperinės Rusijos saga patvirtino, kad tarp sukilėlių buvo rekrutų, pabėgusių nuo carinės armijos.
Kape surastos ir petnešos, pieštuko šerdis.
Sušaudytą Julijoną Lesnevskį atpažinti padėjo nuotrauka. Išliko jo paauksuota saga. Sukilėlis buvo užkastas mažoje duobėje, kojas statmenai atrėmus į pamatus.
Prie vyro, įmesto veidu į duobę, buvo net 4 medalikėliai, išskirtinis – pravoslaviškas, su Šventąja Varvara ir Aleksandru Nevskiu. Medalikėlis buvo sulaužytas, neaišku, kokią širdžiai mielą relikviją jame laikė Henrikas Makoveckis. Medalikėliai buvo medžiaginiame maišelyje, tarp jų rastas ir mažas popieriukas su smulkiu įrašu, keliomis eilutėmis, bet kol kas perskaityti jų nepavyko.
Paskutinė mįslė
Liko nerastas vienintelis kunigas S. Išora. Pasak G. Grižo, yra S. Išoros giminaičių: Valdas Išora, vilnietis tiltų architektas, ir Stanislovas Išora, gyvenantis Gdanske. Jų DNR sutapo.
G. Grižas citavo pirmosios egzekucijos liudininkės, tuomet šešiolikmetės merginos, prisiminimus. Ji buvo susižadėjusi su vienu iš egzekucijas vykdžiusių karininkų.
Liudininkė mini dalyvavusi kunigo R. Ziemackio sušaudyme. Ji paprašė sužadėtinio leidimo dalyvauti užkasant auką. Kunigą lydėjo į Trijų Kryžių kalną ir sugebėjo atmatuoti atstumą nuo augusių dviejų topolių – 11 žingsnių į šiaurę. Taip ji liudijo Peterburge, po 50 metų, atėjusi pas R. Ziemackio brolio sūnų, gydytoją Kazimierą Juozapą Ziemackį.
G. Grižas svarsto: galbūt moteris supainiojo kunigų pavardes? Tuomet viena iš versijų galėtų būti, jog S. Išora užkastas Trijų Kryžių kalne. Bet kol kas paieškos nėra suplanuotos.
Vakar dvidešimt sukilėlių iškilmingai palaidoti Rasų kapinėse. Galiausiai sukilėliai amžinąjį poilsį rado prie savo kovų draugų, giminaičių, draugų.
"Turėsime dar vieną iškilmingą vietą, kuri svarbi ne tik mums, bet ir mūsų kaimyniniams kraštams – Baltarusijai, Lenkijai ir tai pačiai Ukrainai, nes Z. Sierakauskas kilęs iš Volynės, Ukrainos gyventojas", – sakė G. Grižas.
Sukilėlių laidotuvių išvakarėse Lietuvos nacionalinis muziejus, kurio archeologai ant Gedimino kalno surado sukilimo vadų ir dalyvių palaikus, atidarė parodą "Pažadinti: Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija". Paroda veikia pirmą kartą visuomenei atveriamame pastate – XIX amžiuje buvusioje politinių kalinių areštinėje Nr. 14 (T. Kosciuškos g. 1).