
Naujausios
Paribio festivalis praplėtė ribas
Nuo penktadienio iki sekmadienio Žagarė (Joniškio rajonas) tapo šalies ir užsienio menininkų susibūrimo vieta. „Fringe“ ("Paribys") festivalyje, įtraukdami į veiklą vietos gyventojus, ypač jaunimą, meno kūrėjai siekė suteikti dalyvavimo kūrybiniame procese džiaugsmo, panaudoti pamirštas ar prijaukinti pakeistas erdves bei supažindinti vietos žmones su įvairiomis meno formomis bei jų raiška.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Teatro pasaulio spektras
Festivalio renginiai įsibėgėjo penktadienį, kai Algimanto Raudonikio meno mokyklos Žagarės filialas ir vietos gimnazija tapo lėlių pasaulio erdvėmis. Respublikiniame lėlių teatrų festivalyje „Žagarės Vyšniuko gimtadienis“ pasirodė 14 šalies jaunųjų artistų kolektyvų.
Teatrinį gyvenimą gerokai praplėtė Šiaulių universiteto studentų antivalstybinis teatras „StoP“, spektaklyje „Juodasis pienas“ (režisierius Antanas Gluskinas) parodęs juodąją gyvenimo pusę, kai žmones ima valdyti pinigai, alkoholis, panieka kitaip gyvenantiems, nors gerumas galėtų sugriauti sienas. Spektaklį jie vaidino autobusų stotyje.
Žagarėje prieš kelerius metus jau viešėjęs „Knygos teatras“ nauju pastatymu „Prabangos“ nukėlė į šimtmečio senumo laikus, aprašomus Jurgio Savicko novelėse (režisierius Alius Veverskis). O dar vienos Šiaulių universiteto studentų grupės, vadovaujamos Sigito Jakubausko, muzikinė-poetinė kompozicija Antano Jonyno eilėmis užpildė daugiau kaip prieš 15 metų uždarytos Žagarės pieninės patalpas.
Prieš žagariečių akis skleidėsi premjerinis Kauno šiuolaikinio šokio teatro „Aura“ šokėjų, dirbančių kartu su kolegomis iš Prancūzijos, spektaklis „Monstras“.
Nuo instaliacijų iki keptų pienių žiedų
Lietuvos didžiųjų miestų, Latvijos, Anglijos, Vokietijos, Austrijos, Portugalijos ir kitų šalių menininkai pristatė audiovizualines projekcijas, instaliacijas, parodas, koncertus, kūrybinius užsiėmimus, pasakojo istorijas šokiu, rengė performansus, rodė filmus.
Žagariečiai ir miesto svečiai pieninėje galėjo išgirsti baubiančias karves, kurių mūkimas sklido iš metalinių triūbų, miesto aikštėje pamatyti kūrinį iš fotojuostų arba suskaičiuoti Švėtės upėje plukdomus spalvotus burbulus.
O išalkę ir ištroškę skubėjo į vienos dienos lauko kavinę pas lėlininkę Aušrą Petrauskienę, kur arbatomis vaišino žolininkė Inga Šutkienė, o Dalia Motik vaišino įvairiais patiekalais, čia pat ant ugnies kepė pienių žiedus tešloje.
Žagariečių ir kraštiečių veidai
Tris dienas atvirose dirbtuvėse elektrinius pjūklus virkdė žagariečių gerai pažįstami vietos medžio meistrai Edmundas Vaičiulis, Saulius Alejūnas, Dalius Udrakis. Jie kūrė miesto gyventojų personažus.
Iš Žagarės kilusi, dabar jau Kauno menininke pristatoma Židrija Janušaitė, kurianti tapybos, performanso, videomeno, instaliacijos, fotografijos ir žemės meno srityse, į gimtą miestą atvežė performansą „Kita tyla“, kurį atliko su kolegomis Rosanda Sorakaite ir Laurynu Leonaičiu.
Žiūrovo akyse menininkė, nuo pėdų iki viršugalvio apvyniota siūlais ir iš jų išsinėrusi, parodė, kaip žmogus, varžomas pasaulio taisyklių, informacinių priemonių, reklamos, stengiasi iš jų išsivaduoti.
Žagarietė Izabelė Visockaitė, Šiaulių universiteto estrados meno ketvirto kurso studentė, tylioje miesto gatvėje surengė koncertą su grupe „Liūts, mergiala ė dvė žovis“.
Kolektyvas į improvizuotą sceną kartu padainuoti pasikvietė ir dėstytoją Sigitą Jakubauską.
Dar vienas žagarietis, jau 14 metų Anglijoje gyvenantis Vaidotas Gerikas „Fringe“ festivalyje pristatė trejų metų darbą – Žagarės senųjų gyventojų fotografijas, kuriose kalba jų veidai, istorijas pasakoja aplinkos detalės. V. Gerikas sakė pradėdamas fotografavimą jautęs euforiją, kad daro įdomų darbą, bet vėliau suprato, jog ne jis kuria portretus, tai iš nuotraukų žvelgiantys žmonės yra tikrieji autoriai.
Festivalio idėja
„Fringe“ festivalio idėją iš Edinburgo į Žagarę parsivežė čia jau daug metų iš Didžiosios Britanijos atsikėlusi gyventi Sarah Mitrikė.
Jos norui organizuoti renginį, kuriame vietos žmonės galėtų įsijungti į meno kūrimo procesus, o patys menininkai pasisemti naujų idėjų, pritarė Aida Visockienė, Diana Sičiovienė, Jūratė Sabaitė, Židrija Janušaitė, Rita Milenčienė, Aušra Petrauskienė, Orinta Orlickienė, Edmundas Vaičiulis ir dar keletas kitų entuziastų. Pasitarę jie ėmėsi darbo.
Planuojama, kad toks renginys galėtų vykti kasmet.
Autorės nuotr.
INICIATORĖ: Respublikinį lėlių teatrų festivalį „Žagarės Vyšniuko gimtadienis“, kuriame pasirodė Šiaulių, Kuršėnų, Radviliškio, Ukmergės, Molėtų, Kauno, Rokiškio, Akmenės, Klaipėdos jaunieji artistai, inicijavo pedagogė Orinta Orlickienė.
VIJOKLIAI: Festivalio metu jaunimas su kauniečiu menininku Tadu Šimkumi vijokliais tapė dviejų aukštų namo sieną.
ORGANIZATORĖS: Festivalio „Fringe“ organizacinės grupės narės (iš kairės) Sarah Mitrikė ir Jūratė Sabaitė – džiaugiasi, kad renginiai suteikia galimybę vietos gyventojams pažinti šiuolaikinį meną.
TYLA: Iš Žagarės kilusi Židrija Janušaitė į gimtą miestą atvežė performansą „Kita tyla“, kurį atliko su kolegomis Rosanda Sorakaite ir Laurynu Leonaičiu.
PANORAMA: Vienos dienos lauko kavinės, įsikūrusios paupyje, lankytojai galėjo gėrėtis Švėtės upės panorama.
JUODA: Šiaulių Universiteto studentų Antivalstybinis teatras „StoP“ spektaklyje „Juodasis pienas“ (režisierius Antanas Gluskinas) parodė juodąją gyvenimo pusę, kai žmones ima valdyti pinigai, alkoholis, panieka kitaip gyvenantiems.
ŽAGARIETĖ: Festivalyje dainavusi ir vaidinusi žagarietė Izabelė Visockaitė stabtelėjo prie vieno iš menininkės Julijos Pociūtės parke pastatytų veidrodžių, sudariusių instaliaciją „Yra“.
PRAEITIS: „Knygos teatras“ nauju pastatymu „Prabangos“ nukėlė į šimtmečio senumo laikus, aprašomus Jurgio Savicko novelėse.
AURA: Kauno šiuolaikinio šokio teatro „Aura“ į Žagarę atvežė premjerinį šokio spektaklį „Monstras“.
PRISTATYME: Iš Žagarės kilusio Vaidoto Geriko parodos pristatyme šoko suomių šokėja Neli Hakarainen (Nelly Hakkarainen).