Popiežius linkėjo drąsos

Popiežius linkėjo drąsos

Popiežius linkėjo drąsos

„Dabar pasijuskime kaip futbolo aikštelėje, kamuolys viduryje – žaidžiam!“ – taip į atvirą pokalbį popiežius Pranciškus pakvietė vienuolika Lietuvos vyskupų. Audiencijoje pas popiežių dalyvavo ir Šiaulių vyskupas JE Eugenijus Bartulis.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Tarsi egzaminas

Vizite Ad limina Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis su kitais Lietuvos vyskupais dalyvavo vasario 1–7 dienomis.

Pasak E. Bartulio, anksčiau tokie susitikimai būdavo organizuojami kas penkerius metus, dabar terminas pailgintas. Nuo praėjusio Lietuvos vyskupų susitikimo su popiežiumi praėjo aštuoneri metai.

Vizitas pradedamas organizuoti maždaug prieš metus.

„Reikia parengti ataskaitas už visą vyskupiją. Mums tai – ne pasivažinėjimas, o tarsi egzaminas. Vatikane reikėjo aplankyti daugybę institucijų“, – pasakoja Šiaulių vyskupas.

Vasario 2 dieną Lietuvos vyskupai aukojo šv. mišias prie apaštalo šv. Petro kapo už Lietuvos tikinčiuosius, po to susitiko su popiežiumi Pranciškumi. Pokalbis su juo truko kiek daugiau nei pusantros valandos. Bendra audiencija pas Pranciškų vyko po ilgesnės pertraukos: po įtempto Kalėdų laikotarpio, po popiežiaus kelionių.

Bendravimas be taisyklių

Iš pradžių kiekvienas vyskupas nusifotografavo su popiežiumi. Popiežius, pasak E. Bartulio, – stebėtinai energingas, nors jo dienotvarkė labai įtempta.

„Mus susodino ratu ir visi bendravome, – sako Šiaulių vyskupas. – Popiežius sakė, kad nebus jokių taisyklių: „Dabar pasijuskime kaip futbolo aikštelėje, kamuolys viduryje – žaidžiam!“

Popiežius, pasakoja E. Bartulis, teigė mažai žinąs apie Lietuvą. „Bet nebuvo progos labiau atskleisti Lietuvos veidą, kadangi lietėme įvairias temas, – šypsosi vyskupas. – Popiežius mus padrąsino, kad neišsigąstume jokio gyvenimo pavojaus, sunkumų ir šių dienų išbandymų. Kad visiems perteiktume linksmą, gerą, džiugią žinią, ypač – savo pavyzdžiu.“

Pasak Šiaulių vyskupo, su skausmu popiežius kalbėjo apie karinius konfliktus Sirijoje, Irake, Ukrainoje. Sakė, kad reikia pasitikėti apvaizda ir melstis. Kalbėdamas apie Ukrainą, popiežius stebėjosi, kad krikščionys žudo vieni kitus.

Dėmesys – šeimai ir silpnajam

Dar viena svarbi tema – šeima. Popiežius ypač didelį dėmesį skyrė jaunimui.

„Popiežius sakė, kad tam tikra prasme jaunimą atstumiame, kai nesudarome sąlygų darbuotis tėvynėje. Be darbo nėra galimybių kurti tvarkingą šeimą. Netvarkingumai susiveda į visą valstybės sistemą, nesugebančią užtikrinti jaunam žmogui ateities“, – sako E. Bartulis.

Popiežius išryškino ir pašvęstą gyvenimą – tam paskirti šie metai. Šventasis Tėvas pabrėžė, kad pašvęstas gyvenimas labai susietas su šeima: kai šeima gyvena tikėjimo dvasioje, iš jos kyla nauji pašaukimai kunigystei, vienuolijoms.

E. Bartulis popiežiui asmeniškai klausimo neuždavė. „Buvo sunku ir įsiterpti“, – šypsosi vyskupas.

Vyskupo teigimu, popiežius kalba pakiliai, nuoširdžiai, nesijaučia, kad pabrėžtų save. Jo gyvenime labai ryškus dėmesys, skiriamas silpnajam. Ir vakar per Vatikano radiją E. Bartulis girdėjo, kad, lankydamas parapiją Romoje, popiežius neplanuotai nuėjo susitikti su pačiais vargingiausiais.

E. Bartulis prisiminė Jono Pauliaus II beatifikaciją 2011 metais – vyskupui Vatikane teko dalyvauti šv. mišių aukoje.

„Įprastai po šv. mišių sugrįžtame į zakristiją, popiežius prieina, pabendrauja, pasveikina. Pranciškus tik nusirengė ir tiesiai nuėjo bendrauti su žmonėmis – su mumis net nepasisveikino“, – popiežiaus dėmesį paprastiems žmonėms prisimena E. Bartulis.

Popiežių pakvietė į Lietuvą

Pasak Šiaulių vyskupo, popiežius rūpestingai, giliai žiūri į problemas. Jis ne kartą pabrėžė, kad pasikviečia ne dėl to, kad pabartų, o pasitarti, pabendrauti.

„Kur besilankėme, visur jautėsi tėviškas, nuoširdus bendravimas. Kartu – stiprus popiežiaus troškimas, kad bažnyčia būtų šventa. Kad kunigai būtų šventi, kad vadovautų su didele meile ir atsakomybe, tvirtai ir ištikimai. Jo žvilgsnis į kunigus buvo gan griežtas.“

Popiežius teiravosi, kaip su vyskupais bendrauja digasterijos, pasaulietiškai – ministerijos, ar nėra nusiskundimų. Pranciškaus noras – palengvinti, supaprastinti bendravimą, kad būtų greičiau sprendžiami įvairūs klausimai, pavyzdžiui, bažnytinio teismo bylos.

Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas pakvietė popiežių atvykti į Lietuvą. Kaip vyskupas vertina popiežiaus vizito Lietuvoje galimybę? „Ir amžius, ir sveikata, o valstybių daug, reikalų daug... Bet visada lieka viltis“, – šypsosi E. Bartulis.

E. Bartulis audiencijose pas popiežius yra dalyvavęs keturis kartus. Du kartus buvo susitikęs su šv. Jonu Pauliumi II – vieną kartą Romoje, kitą kartą – jo Castelgandolfo vasaros rezidencijoje. Vieną kartą bendravo su popiežiumi Benediktu XVI.

„Susitikimai su ankstesniais popiežiais buvo asmeniški, bendrauti buvo skiriama 15 minučių. Todėl buvo galima daugiau papasakoti apie savo vyskupiją“, – palygina E. Bartulis.

Atsisveikindamas Pranciškus Lietuvos vyskupams palinkėjo skelbti evangeliją – drąsiai ir ištikimai.

„Neišsigąskit, nebijokit, pirmyn drąsiai darbuotis!“ – popiežiaus žodžius pakartojo E. Bartulis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SUSITIKIMAS: Popiežius Pranciškus spaudė ranką ir Šiaulių vyskupui Eugenijui Bartuliui.

DOVANA: Šią dovaną Eugenijus Bartulis gavo iš popiežiaus Pranciškaus rankų.

VYSKUPAS: Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis audiencijose pas popiežius dalyvavo ketvirtą kartą: du kartus yra bendravęs su šv. Jonu Pauliumi II, po kartą – su Benediktu XVI ir Pranciškumi.