
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPIASI
Apleistų daugiabučių likimas – savininkų rankose
Į redakciją kreipėsi Pakruojo rajono Klovainių miestelio Linkuvos gatvėje esančio dviaukščio gyventoja. Moteris skundėsi puolusi į neviltį: prieš trejus metus nusipirko šiame name butą, suremontavo, o dėl kaimynų apleistų ir negyvanamų butų, remontas nuėjo perniek. „Kur kreiptis, ką daryti?“ – klausė pagalbos prašanti buto savininkė.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Nesileidžia į kalbas
Moteris redakcijai sakė, jog bandė tartis su kaimynais geruoju, kad jie pasirūpintų savo butu: per šalčius šildytų, užsandarintų lubas ar kitus plyšius, per kuriuos mirksta ir greta esančio redakcijos pašnekovės buto lubos, ant sienų pūva tapetai.
„Nuo drėgmės namuose baisus pelėsių kvapas. Bandžiau juos naikinti specialiomis priemonėmis, tačiau pati apsinuodijau, o rezultatas tebuvo jaučiamas gal porą mėnesių“, – pasakojo klovainietė.
„Kaimynai nesileidžia į jokias kalbas. Man kategoriškai atkirto: "Su tuo butu ką norime, tą ir darysime. Kol kas parduoti nesiruošiame, mums pinigų nereikia.“
Supratusi, kad susitarti kaimyniškai nepavyks, moteris kreipėsi į redakciją: ar yra būdų priversti buto savininką pasirūpinti savo turtu, kad dėl jo būklės nekenktų kitiems?
Keturi keliai ir teismas
Redakcija apie klovainietės problemas papasakojo rajono Savivaldybės Komunalinio ūkio vyriausiajam specialistui Svajūnui Miknevičiui ir paprašė pakomentuoti galimus kelius joms spręsti.
„Jeigu Registrų centre namas yra registruotas daugiau nei trijų butų, jis yra daugiabutis. Daugiabučių savininkams privaloma pasirinkti valdymo formą: įkurti daugiabučio namo savininkų bendriją, pasirašyti jungtinės veiklos sutartį arba kreiptis į Savivaldybę, kad būtų paskirtas daugiabučio administratorius (Pakruojyje daugiabučius administruoja įmonė „Pakruojo būstas").
Sprendimas apie valdymo formos pasirinkimą turi būti priimtas visuotiniame namo savininkų susirinkime (50 balsų +1).
Jei tokiu keliu pasuktų šio daugiabučio savininkai, išsispręstų daug su namo priežiūra susijusių klausimų ir nesutarimų.
Kol šito nėra padaryta, kita išeitis – buto draudimas. Jei po remonto dėl neatsakingai eksploatuojamo kaimyninio buto bus padaryta nuostolių, žmogui atlygins draudikai, žalą išsiieškodami iš kaltininko.
Dar vienas kelias – kreiptis į teismą. Taip, nukentėjusio buto savininkas turėtų su liudininkais užfiksuoti daromą žalą jo nuosavybei ir prašyti teismo ją atlyginti, bei įpareigoti kaimyną tinkamai pasirūpinti savo turtu", – apie galimas teisėtas priemones savo turtui apsaugoti pasakojo Komunalinio ūkio vyriausiasis specialistas.
Apleisti daugiabučiai neskaičiuojami
Savivaldybėje yra suskaičiuoti besavininkiai pastatai, kurie, šį statusą gavę teismo sprendimu, gali būti nugriauti.
Tačiau daugiabučių, kurie nors ir apleisti, negyvenami, bet turi bent vieną savininką, rajone niekas neskaičiavo. Tokio likimo daugiabučiai namai dažniausiai yra susilaukę buvusiose kolūkinėse gyvenvietėse.
Kaime žmonėms nelikus darbo vietų, šie darbininkams statyti daugiabučiai liko apleisti.
Klovainių miestelyje esančiuose keliuose daugiabučiuose žmonės šildosi kaip kas išmano, tvarkosi juose daugiau ar mažiau sutardami. Bene vienintelė paslauga, kuria naudojasi čia gyvenantieji – tiekiamas vandentiekio vanduo. Daugiabutis, iš kurio į redakciją kreipėsi buto savininkė, yra bene vienas labiausiai apleistų.
Suskilinėjusios sienos, per sienas nubėgusio vandens išjuodusios žymės leidžia manyti apie seniai šeimininko rankos laukiantį stogą ir sandarumą praradusias jo konstrukcijas.
Autorės nuotr.
STOGAS: Po bendru stogu ir remontuojami butai ir paliktieji likimo valiai.
VALDYMAS: Daugiabučio savininkams namą tvarkyti ir prižiūrėti padėtų pasirinkta bendro turto valdymo forma ar administratorius, patarė Svajūnas Miknevičius.