
Naujausios
Naktinės politiko A. Nausėdos studijos
Šiaulių miesto tarybos narys Aurimas Nausėda, įsitraukęs į rinkimų kampaniją, ėmėsi kolegų identifikacijos. Jis sudėliojo juos į sociopolitinių tipų lentynėles. Kam kliuvo cinizmo stalčiukas, kam – prisitaikėlių, o pats A. Nausėda sau pritaikė „patriotines pažiūras“. Trisdešimt penktąjį gimtadienį tuoj minėsiantis politikas laišką su savo įžvalgomis atsiuntė naktį.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Naktinis laiškas
Lapkričio 4-oji, antradienis. 22.25 valandos. Mėnulis po paros pasieks pilnatį. Artėja Šiaulių miesto tarybos posėdis ir savivaldos rinkimai.
Šiaulių miesto tarybos narys konservatorius Aurimas Nausėda atsiunčia laišką redakcijai „Politikų tipai Šiauliuose, Lietuvoje ir kt. ir rinkimų į Savivaldą grafikas“. Ir prierašas: „Artėjant savivaldos rinkimams naudinga atpažinti politikus, kurie nori gauti mūsų balsą. Tad pridedu mokslininkės A. Ramonaitės klasifikaciją atskira byla „Siauliu politikai“. Pagal šią klasifikaciją paruošiau Šiaulių miesto politikų pažiūrų žemėlapį“.
A. Nausėda, pasiremdamas Vilniaus universiteto docentės Ainos Ramonaitės sudaryta lentele apie sociopolitinius tipus, sudėliojo į lentynėles ir Šiaulių politikus.
Iš viso – dvylika lentynėlių, tiesa, kelios liko neužimtos. Tarp miesto Tarybos narių A. Nausėda nerado „Sovietinės sistemos kūrėjo“, „Nusivylusio sąjūdininko“, „Kaimiškos išminties optimisto“ ir „Apatiško jaunimo“ atitikmenų.
Jaunimas ir konformistai
Lentelė su politikų pavardėmis – išbraižyta riebiomis rodyklėmis. Štai „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija (Daiva Matonienė, Giedrė Brazlauskaitė, Vytautas Juškus, Alfredas Lankauskas ir Vincas Laurutis) priskirti „Racionaliojo jaunimo“ tipui. Jo nurodytos savybės: racionalizuotas požiūris į politinę bendruomenę ir pilietinį aktyvumą, dalyvavimo rinkimuose nelaikymas pareiga, lojalumas sistemai, bet gana kritiškas požiūris į institucijų veikimą.
Nuo Darbo partijos (Aido Gedvilo, Danguolės Martinkienės ir Angelės Kavaliauskienės) rodyklė veda prie „Konformisto“ tipo, kurio savybės: prisitaikėliškumas, neryžtingumas, deklaruojama parama valdžiai.
Kritikai ir inteligentai
Šiaulių socialdemokratų frakcijai, kurios konkrečių pavardžių A. Nausėda nenurodė, tik paminėjo, kad 6 nariai, pritaikytas tipas „Nuosaikusis kritikas": nuosaikus nepasitenkinimas esama sistema ir valdžia, nuosaikus lojalumas sistemai, teigiamas požiūris į sovietinius laikus, optimistinis požiūris į ateitį.
Du nepriklausomi Tarybos nariai Artūras Visockas ir Stasys Tumėnas priskirti „Skeptiško inteligento“ tipui. O savybės nurodytos tokios: ciniškas požiūris ir į sovietinį, ir į dabartinį režimą, nuosaiki parama demokratijos principams. Netikėjimas idealais, politinė apatija ir nepasitikėjimas savimi.
Dvi visuomenininkės Irena Vasinauskaitė ir Nijolė Malakauskienė priskirtos „Prosovietinio radikalo“ tipui su savybėmis: politinis susvetimėjimas, nepasitenkinimas visais valdžios lygmenimis ir sistema, radikali retorika, bet menka subjektyvioji kompetencija.
Optimistai, demokratai, radikalas
Liberalų sąjūdžio frakcija (Vaidas Bacys, Artūras Kulikauskas bei Gintaras Karalevičius) priskirti „Pilietiškojo optimisto (sistemos laimėtojo)“ tipui. Juos apibūdinančios savybės: parama sistemai, pilietiškumas, dešiniosios pažiūros, nuosaiki partinė identifikacija.
Pats A. Nausėda su bendrapartiečiais Jonu Bartkumi, Birute Marija Paplauskiene bei Vladu Damulevičiumi prisiskyrė „Dešiniojo demokrato“ tipui su patriotinių pažiūrų, paramos sistemai, demokratinėms institucijoms, antikomunizmo, aiškios partinės identifikacijos savybėmis.
„Suskaičiuotas“ ir visuomenininkas Gintautas Lukošaitis. Jis priskirtas „Dešiniojo radikalo“ tipui su patriotizmo, antikomunizmo, nepasitenkinimo valdžia ir politikais, radikalizmo savybėmis.
Tik norėjo padėti žmonėms
– Kas paskatino sudėlioti Šiaulių miesto Tarybos narius į tokias lenteles? – klausėme Aurimo Nausėdos.
– Artėja rinkimai ir šiauliečiams, ir bendrapartiečiams, ir paprastiems miestiečiams padedu suvokti, kokie politikai yra, kaip jie galėtų būti grupuojami, kokios jų pažiūros.
Aš esu jaunas politikas ir, matydamas tam tikrus politinius veiksmus, priimamus skirtingų politinių partijų ir žmonių, nusprendžiau pateikti tą klasifikaciją.
– Sakote, esate jaunas politikas, bet prie „Racionalaus jaunimo“ tipo priskyrėte ne save, o, pavyzdžiui, septyniasdešimtmetį Vytautą Juškų, kitus vyresnius politikus. Kodėl?
– Pažiūrėkite, kokius sprendimus priima, kokios jų kalbos apie jaunimą. Aš vadovaujuosi konservatorių partijos vertybėmis.
– Tipus su nekokiomis savybėmis paskyrėte oponentų partijoms, o save ir konservatorius bei vieną visuomenininką priskiriate tipams su teigiamesnėmis savybėmis.
– Čia docentės A. Ramonaitės tipai išskirti. O priskyrimas tipui priklauso nuo žmogaus išsilavinimo ir pasaulėžiūros. Palankūs yra visi dvylika tipų, kurie padeda suvokti politikų ir bendrapartiečių veiksmus.
– Laiškas į redakciją atsiųstas vėlų vakarą. Dirbate naktimis?
– Dokumentas buvo paruoštas anksčiau. Pagalvojau, kad gali būti naudingas ir pasiunčiau.
– O jūsų šeima nepyksta, kad jūs ir vėlyvą vakarą skiriate politiniam darbui?
– Ne... Aš šeimai skiriu laiko, kiek galiu.
– Kokia jūsų šeiminė padėtis?
– Neatsakysiu į tą klausimą... Gyvenu su tėvais. Tapdamas miesto Tarybos nariu buvau įsipareigojęs, kad informuosiu visus Lietuvos gyventojus apie politinius sprendimus Šiaulių miesto taryboje. Turiu savo tinklalapį.
– Mačiau, kad eilėraščių ten įdėjote...
– Taip. Yra ir Tarybos sprendimų komentarai.
– Esate romantikas?
– Realistas.
– Identifikavote politikus pagal tipus tarsi orakulas prieš pasaulio futbolo čempionatą.
– Ne, ne, ne. Kaip paprastas žmogus.
Jono TAMULIO nuotr.
TIPAI: Šiaulių miesto tarybos narys Aurimas Nausėda Šiaulių miesto politikus suskirstė į tipus. Save priskyrė prie „Dešiniojo demokrato“ tipo.