
Naujausios
Tytuvėniškiai lankėsi Miastko savivaldybėje
Tytuvėnų seniūnijos delegacija lankėsi Lenkijoje, Miastko savivaldybėje miesto burmistro Romano Ramiono kvietimu.
Bendradarbiauja šešti metai
Į Lenkiją vyko Tytuvėnų apylinkių seniūnijos seniūnas Valdas Ivanauskas, rajono Savivaldybės švietimo kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojas Algis Petras Krutkevičius, Tytuvėnų gimnazijos meno skyriaus vedėja Nijolė Astašauskienė, mokytojas ir verslininkas Gintautas Astašauskas, Tytuvėnų Pušyno seniūnaitijos seniūnaitis Edmundas Zaleckas, rajono verslininkų asocijacijos valdybos narys Vytautas Sirusas.
Tytuvėnų seniūnija ir Miastko gmina Lenkijoje bendradarbiauja šešti metai. Per tuos metus buvo keičiamasi oficialiomis delegacijomis, kurių tikslas susipažinti su seniūnijų (gminų) savivalda, europinių lėšų gavimu ir įsisavinimu, projektų rašymu, istoriniu- kultūriniu paveldu.
Dalyvavo konferencijoje
Šių metų kelionės tikslas buvo dalyvauti konferencijoje „ Ar ekonominėje plotmėje įmanomas bendradarbiavimas tarp seniūnijų ir gminų?“
Vienos dienos konferencija vyko Miastko turizmo centre “Vartai į gamtą“. Konferencijoje dalyvavo apie pusšimtį vietos verslininkų, pavieto atstovai, tarybos nariai. Kadangi tuo pačiu metu Miastko licejaus ir verslo mokykloje, pagal lenkų-lietuvių parašytą projektą „Laisvė tai jėga“ viešėjo ir Tytuvėnų gimnazijos gimnazistai, konferencijos atidaryme jie surengė trumpą koncertą. Gimnazistus lydėjo mokytojai Genutė Karpinienė ir Rimantas Levickas.
Konferenciją atidarė Miastko savivaldybės tarybos narys Konrad Remelski. Sveikinimo žodžius konferencijos dalyviams tarė miesto burmistras Roman Ramion ir Tytuvėnų seniūnas Romas Čerkauskas.
Pristatytas Kelmės rajono verslas
Pranešimus apie vystomą verslą ir verslininkų galimybes bendradarbiauti parengė Roman Ramion ir Vytautas Sirusas. Pranešimo metu buvo parodytas Kelmės turizmo ir verslo centre sukurtas filmas apie Kelmės rajono verslininkus.
Per pertraukas pristatyta Kelmės rajone gaminama produkcija. Ypatingo dėmesio ir susidomėjimo sulaukė AB „Kelmės pieninė“ gaminami varškės sūreliai ir vartotojų kooperatyvo „Kelmės prekyba“ juoda duona bei šakotis.
Konferencijos metu kalbėjo ir vietos verslininkai. Halina Chadeja-Džugalik – firmos „Decor-Trends“ direktorė pristatė baldų gamybą. Božena Kacperska – firmos AQUAMAR savininkė pristatė žuvivaisą, Jerzy Dudziak – firmos DEJCOMP -Laminaty atstovas pristatė baidarių ir jachtų gamybą iš laminato.
Kalbėjusieji ne tik pristatė savo verslą, bet ir domėjosi apie verslą Kelmės rajone, bendradarbiavimo galimybes.
Visų Miastko savivaldybės verslininkų vardu kalbėjo Miastko verslininkų asociacijos pirmininkas Aleksander Szopa. Jis išreiškė norą su grupe verslininkų atvykti į Kelmės rajoną susitikti su vietos verslininkais, aptarti galimybes investuoti Kelmės rajone.
Lankėsi švietimo įstaigose
Antrąją viešnagės dieną iš ryto susipažinome su Miastko gminoje vykdomais projektais, aplankėme biblioteką, mokyklas, apžiūrėjome rekonstruojamą miesto stadioną, į kurį Miastko savivaldybė investavo puse milijono zlotų.
Aplankėme kaimyninėje Ošradek gminoje puikiai įrengtą daugiafunkcinį centrą, susipažinome su šaltyšiaus ( seniūnaičio) darbu.
Po pietų dalyvavome bendrame Tytuvėnų gimnazijos ir Miastko licėjaus ir verslo mokyklos mokinių vykdomo bendro projekto „Laisvė tai jėga“ koncerte, kurio metu buvo renkamos aukos paremti Ukrainos mokyklas.
Koncerto pabaigoje savo mintimis apie laisvę, jos išsikovojimą ir išsaugojimą kalbėjo Tytuvėnų seniūnas Romas Čerkauskas ir Miastko burmistras Roman Ramion. Po koncerto verslo mokyklos patalpose apžiūrėjome jungtinę abiejų mokyklų mokinių foto parodą skirtą laisvei.
Diena Lenkijos istorijai
Trečioji viešnagės diena skirta susipažinimui su Lenkija, jos istorija. Buvo suorganizuota kelionė į Torunės miestą Lenkijos šiaurinėje dalyje ant Vyslos upės kranto. Tai antroji Kerjavijos Pamario vaivadijos sostinė. Torunės senamiestis yra vienas didžiausių Lenkijoje. Senamiestyje gotikinė rotušė, gotikinės bažnyčios, gotikiniai renesansiniai, barokiniai gyvenamieji namai. Senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulinio kultūros paveldo sąrašą. Torunė garsėja M. Koperniko universitetu. Šis mokslininkas gimė būtent Torunėje. Būtent šiame mieste 1411 metais kryžiuočių ordinas pasirašė taikos sutartį su LDK ir Lenkijos karalyste (Torunės taika).
Šiame mieste gyvena 205 tūkstančiai gyventojų. Čia gerai organizuotos turizmo paslaugos, išvystyta chemijos, tekstilės, baldų ir kt. pramonė.
Torunė ne tik Lenkijoje, bet ir už jos ribų garsėja savo meduoliais (piernikais). Į garsiųjų meduolių tešlą dedama pipirų, todėl nuo jų ir kilo pavadinimas „piernikai“.
Puikiai organizuotas turizmo verslas
Didelį įspūdį tytuvėniškiams padarė puikiai organizuotas turizmo verslas, visas senamiestis dirba turistams. Visą dieną su turistais prabuvo pats "M. Kopernikas“- tai gidas, apsirengęs senoviniais rūbais, užsidėjęs peruką- prisistatė kaip M. Kopernikas, nors iš tiesų tai buvo puikiai žinantis Torunės miesto istoriją ir dabartį, visada maloniai besišypsantis M. Koperniko universiteto geografijos dėstytojas.
Atsisveikinimo vakarienėje aptarėme bendradarbiavimo gaires. Nusprendėme į bendradarbiavimą įtraukti daugiau jaunimo, verslininkų.
Į Tytuvėnus grįžome pilni įspūdžių ir įvairių įdėjų, kurias galėtume pritaikyti mūsų krašte ir su nostalgija, kad Lenkijoje daugiau savivaldos.
Romas ČERKAUSKAS
Tytuvėnų seniūnas, delegacijos vadovas
Autoriaus nuotr.
IDĖJOS: Tytuvėniškiai iš Lenkijos parsivežė daug verslo idėjų.
SUSITIKIMAS: Susitikimas su draugais iš Miastko buvo pilnas įspūdžių.