
Naujausios
Metų mokytojais tapo pedagogų šeimos
Vakar Šiaulių kultūros centre apdovanotos penkios mokytojų šeimos: dešimt pedagogų, tapusių šių metų Šiaulių miesto mokytojais. Tarptautinės mokytojų dienos proga prisiminti ir Šeimos metai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Įvertino šeimas
Šventiniame Tarptautinės mokytojų dienos minėjime Šiaulių miesto mero Justino Sartausko padėkos raštai ir keramikės Irenos Šliuželienės skulptūros įteiktos penkioms pedagogų šeimoms.
Metų mokytojais tapo chorinio dainavimo specialybės mokytoja Daina Kavaliauskienė (Šiaulių 1-oji muzikos mokykla) ir pučiamųjų instrumentų specialybės mokytojas Anatolijus Kavaliauskis (Šiaulių Dainų muzikos mokykla), lietuvių kalbos mokytoja Eglė Naimavičienė (Stasio Šalkauskio gimnazija) ir matematikos mokytojas Linas Naimavičius (Suaugusiųjų mokykla), matematikos mokytoja Vaida Pozniakovienė ("Juventos“ progimnazija) ir fizikos mokytojas Remigijus Pozniakovas (Lieporių gimnazija), chemijos mokytoja Birutė Starkuvienė (VšĮ Šiaulių universiteto gimnazija) ir kūno kultūros mokytojas Bronius Starkus (VšĮ Šiaulių universiteto gimnazija) bei kūno kultūros mokytojai Irena ir Nerijus Vidžiūnai (J. Janonio gimnazija).
Leidykla „Šviesa“ mokytojams dovanojo metinę žurnalo „National Geografic“ prenumeratą.
Metų mokytojų vardu kalbėjęs R. Pozniakovas pokštavo parengęs trumpą kalbą ir išskleidė keleto metrų ilgio „špargalkę“.
„Mes, pedagogai, jei išsižiojame, tai ne mažiau nei 45 minutėms“, – šmaikštavo mokytojas, dėkojęs visiems: nuo Seimo narių iki žmonos, tėvų ir auklėtojo, kuris dar prieš 22 metus pastebėjo, jog Remigijus galėtų būti neblogas mokytojas.
„Kai širdis dega, gali padaryti daugiau, nei įsivaizduoji, – sakė R. Pozniakovas. – Mes daug išmokstame iš mokytojų, šiek tiek – iš draugų, bet daugiausia – iš mokinių.“
Įkvėpė Šeimos metai
Aktyviausių ir kūrybingiausių pedagogų apdovanojimą Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyrius organizuoja kasmet. Šiemet švietimo įstaigos buvo pateikusios 9 mokytojų šeimų kandidatūras.
Pasak Švietimo skyriaus Veiklos analizės ir neformaliojo ugdymo poskyrio vedėjos Astos Lesauskienės, apdovanoti šeimas įkvėpė Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, akcentuojantis šiemet minimus Šeimos metus.
Renkant laureatus, atsižvelgta į mokytojų metodinę veiklą, mokinių pasiekimus ne tik Šiauliuose, bet ir Lietuvoje. Keliamus kriterijus turėjo atitikti abu šeimos nariai.
Kartu – į darbą ir į varžybas
Kūno kultūros mokytojai Irena ir Nerijus Vidžiūnai dirba J. Janonio gimnazijoje. Žmona Irena mokinius moko pamokose, Nerijus šiuo metu paniręs į užklasinę veiklą.
Mokytojų šeima įvertinta už ypatingą dėmesį mokinių fiziniam aktyvumui, sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymui, sveikos gyvensenos idėjų sklaidai.
Abu mokytojai yra paruošę metodinę medžiagą integruotoms, netradicinėms pamokoms. Mokytojai skaito pranešimus gimnazijos bendruomenei, miesto ir šalies kūno kultūros mokytojams apie netradicinio fizinio aktyvumo rūšis, dalijasi patirtimi su užsienio mokyklų pedagogais.
N. Vidžiūnas šypsosi: sugyventi dviems pedagogams šeimoje nėra sunku: vienija bendri interesai, supratimas. Abu jie – ne tik pedagogai, bet ir aktyvūs sportininkai, kartu keliaujantys į varžybas.
Mokytojų paruošti mokiniai ir mokinių komandos sėkmingai dalyvauja miesto ir respublikinėse varžybose. Jų mokiniai – Lietuvos orientavimosi sporto čempionatų slidėmis čempionai, Lietuvos mokinių olimpinio festivalio orientavimosi sporto varžybų nugalėtojai.
Pasak N. Vidžiūno, iki šiol gajus požiūris, kad kūno kultūra – antrarūšė pamoka.
„Man ir žmonai svarbu darbą atlikti įdomiai, kad moksleivis kūno kultūros pamokose atsipalaiduotų, išsiblaškytų nuo įtampos. Kai kūnas gauna tam tikrą injekciją, ir protui lengviau. Nusigręžimas nuo fizinės veiklos grįžta sveikatos problemomis. Vaikai turi būti ugdomi taip, kad norėtų judėti, kad judėjimas jiems būtų toks pat neatsiejamas, kaip valgymas ar miegas“, – sako N. Vidžiūnas.
Dalijasi gerąja patirtimi
„Juventos“ progimnazijos matematikos mokytojos Vaidos Pozniakovienės darbo stažas – 18 metų, Lieporių gimnazijos fizikos mokytojo Remigijaus Pozniakovo – 16 metų. Kartu jie – 18 metų.
Pozniakovų šeima yra parengusi ne vieną mokomąją priemonę. Kartu dalyvauja miesto metodinių darbų parodoje, Šiaulių miesto ir rajono mokytojų kūrybos parodoje „Kūryba – tai sparnai“.
„Talkiname vienas kitam. Būna, kad vieno – idėja, kito – išpildymas, kartais gimsta bendra idėja, – sako R. Pozniakovas. – Ir namuose, ir darbe galime pasidalyti gerąja patirtimi.“
V. Pozniakovienė daug dėmesio skiria mokiniams, kurie mokosi pagal pritaikytas matematikos programas. Jos ugdytiniai laimi Šiaulių miesto matematikos olimpiadose, tarptautiniame matematikos konkurse „Kengūra“. Pernai mokymo priemonė „Mokymo ir mokymosi priemonė MATEMATIKA“ parodoje „Mokytojų edukacinė kūryba“ buvo pripažinta kaip labiausiai atitikusi kriterijus.
R. Pozniakovas yra Šiaulių miesto fizikos mokytojų metodinės tarybos pirmininkas, Lietuvos fizikos olimpiados II turo darbų vertintojas, Šiaulių miesto 8-tų klasių moksleivių fizikos uždavinių sprendimo varžytuvių organizatorius ir darbų vertintojas.
„Man pamokose svarbiausia vertinimo skaidrumas ir drausmė. Žinoma, svarbu ir dėstomos pamokos aiškumas – ne penkiems mokiniams, o visiems trisdešimt“, – sako mokytojas.
R. Pozniakovas pamokas yra organizavęs gamtoje, pamoką apie matavimus gamtoje teko vesti ir latviams, švedams, vokiečiams.
Mokytojas džiaugiasi, kad vaikai susižavi fizika ir 11–12 klasėje renkasi šį kursą.
R. Pozniakovo iniciatyva pernai Lieporių gimnazijoje įkurta Saulės skautų draugovė. Šiuo metu jai priklauso apie 20 mokinių.
„Šiai idėjai brendome daug metų. Nusprendėme: dabar arba niekada. Kodėl žavi skautai? Viskas nusakyta skautavimo idėjoje: Dievui, artimui, Tėvynei. Su vaikais keliaujame po Lietuvą, keliame pilietiškumo jausmą, pasididžiavimą Lietuva“, – sako mokytojas.
Visapusiška veikla
Pasiekimais išsiskiria ir kitos laureatų šeimos.
D. Kavaliauskienė vadovauja Chorinio dainavimo skyriaus metodinei grupei ir yra mergaičių choro „GAMA“ vadovė bei dirigentė. Mokytoja ne vieną kartą kviesta būti įvairių dainų švenčių ir festivalių vyriausiąja dirigente. Jos iniciatyva pradėtas rengti ir tarptautinis jaunių chorų religinės muzikos festivalis „Laudate Dominum“.
A. Kavaliauskis moko mokinius trimito, trombono specialybių. Mokytojas vadovauja pučiamųjų instrumentų orkestrui, kuris susikūrė mokytojo iniciatyva. Orkestras yra pelnęs ne vieną apdovanojimą.
E. Naimavičienės pamokos išsiskiria savitais metodais, kūrybinga atmosfera. Ryški E. Naimavičienės kūrybinė, teatrinė veikla. Mokytoja yra Lietuvos skautijos narė, apdovanota Lietuvos skautijos medaliu „Už nuopelnus“.
L. Naimavičius yra vienas iš suaugusiųjų nuotolinio mokymosi formų diegimo iniciatorių. Nuo 2005 metų aktyviai skatina nuteistuosius, o nuo 2012 metų ir suimtuosius, kalinčius Šiaulių tardymo izoliatoriuje, siekti išsilavinimo. Jo pastangomis suimtieji gali dalyvauti Europos Sąjungos finansuojamo projekto „Suaugusiųjų švietimo plėtra suteikiant besimokantiems asmenims bendrąsias kompetencijas“ mokymuose.
B. Starkuvienės parengti mokiniai yra tapę respublikinių, miesto olimpiadų, konkursų nugalėtojais. Šiemet Lietuvos mokinių „Gamtos mokslų kengūros konkurse“ – įteiktas Auksinės Kengūros diplomas. Šiaulių universiteto gimnazijos mokiniai per pastaruosius 4-erius metus chemijos valstybinį egzaminą išlaikė aukščiausiu arba aukštesniu lygiu.
B. Starkaus parengti mokiniai pasiekė puikių laimėjimų įvairių sporto šakų čempionatuose, varžybose, konkursuose. Mokytojas yra sukūręs savitą mokinių gebėjimų, įgūdžių vertinimo sistemą, skatinančią mokinį fiziškai tobulėti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
APDOVANOJIMAS: Metų mokytojo titulas šiemet skirtas penkioms pedagogų šeimoms. Iš kairės: Daina ir Anatolijus Kavaliauskiai, Eglė ir Linas Naimavičiai, Vaida ir Remigijus Pozniakovai, Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė, Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas, Birutė ir Bronius Starkai bei Irena ir Nerijus Vidžiūnai.
TANDEMAS: Matematikos mokytoja Vaidai Pozniakovienė ir fizikos mokytojas Remigijus Pozniakovas kartu dalyvauja ir kūrybinėse parodose.
ŠEIMA: Kūno kultūros mokytojai Irena ir Nerijus Vidžiūnas siekia, kad mokiniams judėti taptų taip pat įprasta, kaip valgyti ir miegoti.
SVEIKINTOJAI: Pasveikinti Metų mokytojus rikiavosi eilė.