Į kultūros paveldą pažvelgta per liaudies ornamentiką

Į kultūros paveldą pažvelgta per liaudies ornamentiką

Į kultūros paveldą pažvelgta per liaudies ornamentiką

Sekmadienį Žagarėje (Joniškio rajonas) tautodailininkės Aušros Petrauskienės sodyboje vyko edukaciniai užsiėmimai, skirti Europos kultūros paveldo dienoms. Renginyje į paveldą pažvelgta per miesto architektūros išlikusias ornamentikos detales, bandyta pagal žemėlapį jas surasti ir nupiešti ant medžio lentutės vadinamąjį gyvybės medį.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Ieškojo ornamentikos

Aušros Petrauskienės sodyboje, kurioje vasarą vyksta kaliausių fabrikėlio veikla, susirinkę vaikai ir suaugusieji filmuotoje vaizdo medžiagoje iš Žagarės mėgino surasti medinės architektūros puošybos detales, stengėsi pastebėti ir įvardinti ornamentiką.

O joniškietės Dalia Motik ir Emilija Karoblytė dviračiais apvažiavo miestą ir pagal parengtą specialų žaidimą surado visus pažymėtus ornamentus.

Tautodailininkė A. Petrauskienė šią filmuotą ir fotografuotą medžiagą rinko nuo praėjusių metų. Moteris su fotoaparatu ir kamera vaikščiojo po miestą, iš gatvės fiksuodama pastatus puošiančius langinių, durų pieštus ir raižytus ornamentus, įvairias smulkiąsias architektūrines detales.

Eilinio turisto žvilgsniu

Į kiemus pas žmones ji neužeidavo, nes sakė norėjusi pažiūrėti į miestą kaip eilinė turistė, kuriai paprastai vietos žmonių gyvenimas ir matomas tik iš gatvės pusės.

Pagal užfiksuotus ornamentus, pastatus buvo išleisti atvirukai, Savivaldybėje surengta fotografijų paroda.

A. Petrauskienė „Krašto žinioms“ pasakojo, kad ornamentika senuosiuose namuose nyksta ir greitai jos gali visai nelikti, jei žmonės nesistengs išsaugoti, restauruoti. Ir tarp jos nufotografuotų pastatų jau yra tokių, kur po renovacijos atsirado plastiko langai vietoje buvusių medinių. Laimei, bent išlaikyti senųjų langų parametrai.

Piešė gyvybės medį

Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos Žagarės filialo mokytoja Orinta Orlickienė susirinkusiems priminė, kad lietuvių ornamentikoje ir ant kraičio skrynių, ir ant namų langinių būdingas gyvybės medis ir jo variacijos su pasikartojančiais geometriniais ir vaizdiniais elementais. Dažniausiai tai – įvairūs augalų, žiedų, saulės motyvai, taip pat gyvybės medį dažnai puošia paukščiai.

Edukaciniame renginyje kiekvienas turėjo galimybę pats nupiešti gyvybės medį ant paruoštų medžio lentučių. Detalės pieštos paprastu pieštuku, vėliau kontūrus paryškinant anglimi. Po to sekė spalvinimas.

Vaikams kilo klausimų, kodėl piešinys vadinamas gyvybės medžiu, kuo ornamentas skiriasi nuo peizažo. O. Orlickienė aiškino, kad ornamentui svarbi pati detalė ir beveik visai nesvarbus fonas, o peizaže matome viską – erdvę, dangų, žemę.

Lietuvių liaudies ornamentai turi ne tik puošiamąją, bet ir mistinę, simbolinę prasmę. Gyvybės medis siejamas su vaisingumu, jį puošia žiedai, vaisiai, saugo paukščiai ir gyvūnai.

Per porą valandų užsiėmimuose gimė apie 20 gyvybės medžio bei kitos ornamentikos darbų. Žadama surengti jų parodą Žagarės gimnazijoje.

Autorės nuotr.

ĮSIVAIZDAVIMAS: Kiekvienas Gyvybės medį įsivaizdavo savaip.

PAAIŠKINIMAS: Mokytoja Orinta Orlickienė paaiškino, kaip piešiamas Gyvybės medis.

PUOŠYBA: Tautodailininkė Aušra Petrauskienė ornamentais papuošė ir savo namų langines.

NYKIMAS: Dalis senų medinių namų su savita architektūra Žagarėje nyksta, tad išliks bent tautodailininkės Aušros Petrauskienės nuotraukose.

PIEŠIMAS: Netrukus piešimo darbai įsibėgėjo.

DARBAI: Stasys Grunskis ornamentais margino savo paties pasiruoštą medžio lentą, o Alma Žukauskytė atsivežė senų durų medinę detalę, bet, nenorėdama be patirties ją sugadinti, pirmiausia piešė ant užsiėmimų organizatorės duotos lentutės.

Editos JONAITYTĖS nuotr.

PARODA: Savivaldybėje eksponuojama Aušros Petrauskienės (autorė nuotraukoje) Žagarės medinės architektūros ir ornamentikos fotografijų paroda.