„Brainstorm“ į Vyšnių festivalį suviliojo pusę Latvijos

„Brainstorm“ į Vyšnių festivalį suviliojo pusę Latvijos

„Brainstorm“ į Vyšnių festivalį suviliojo pusę Latvijos

Dešimtasis Žagarės vyšnių festivalis sujungė solidžiąją ir populiariąją kultūrą: Algimanto Raudonikio klasika tapusią kūrybą, Kristijono Donelaičio epochos balsu prabilusį aktorių Rolandą Kazlą ir visų laikų geriausios Baltijos šalių grupės „Brainstorm“ pasirodymą, į kurį suvažiavo bene pusė kaimyninės Latvijos. Festivalis netrūko ir įprastų akcentų: vyšnių ir kaliausių.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Latviai plūdo į savo grupės koncertą

Šeštadienį, pagrindinę Vyšnių festivalio dieną, Žagarėje dažniau skambėjo latvių nei lietuvių kalba.

Kaimyninės šalies gyventojai skubėjo į geriausios visų laikų Baltijos šalių grupės, 2006 metais šio įvertinimo sulaukusios MTV Europos muzikos apdovanojimuose, „Brainstorm“ (latviškai „Prata Vetra“ – aut. past.) koncertą.

Prieš jų pasirodymą aikštėje tūkstantinėje minioje viena po kitos kilo valstybinės Latvijos vėliavos.

Dažnai užsienyje koncertuojanti grupė, kuri į Žagarės vyšnių festivalį atvyko po trejų metų derybų, scenoje šėlo dvi valandas, puse valandos ilgiau nei buvo numatyta. Jų pasirodymą vainikavo festivalio dešimtmečio fejerverkai.

Grupės solistas Renars Kaupers pranešė, kad šis koncertas jiems yra dviguba šventė – ir festivalis, ir grupės muzikanto Kasparo Rogos gimtadienis. Sukaktuvininkui į sceną skriejo gerbėjų gėlės ir marškinėliai, ąžuolo lapų vainiką ant pečių uždėjo šventės organizatoriaus Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas.

Latvija nustebusi

Iš Aucės (Latvija) atvykęs vairuotojas Imants „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad visa Latvija nustebusi, jog „Brainstorm“ koncertuoja tokiame mažame Žagarės miestelyje, ir dar žiūrovams tai nekainuoja nė lito, išlaidas dengia rėmėjai.

Latvijoje bilietai į jų koncertą kainuodavo mažiausiai 25 latus ir koncertuoja „Brainstorm“ savo šalyje nelabai dažnai – maždaug penkis kartus per metus.

Šventinė staigmena

Jubiliejinėje Žagarės vyšnių festivalio programoje taip pat pasirodė metų geriausieji šalies muzikos atlikėjai bei jaunos muzikos grupės ir solistai.

Staigmeną pateikė joniškietis jaunas kompozitorius Modestas Jukna, festivalio jubiliejui kartu su saksofono meistru Vytautu Grubliausku-Kongu ir dainininke Inga Valinskiene paruošęs muzikinę-meninę vizualizaciją „Tik 12 natų“.

Žagarei savo jubiliejinį koncertą dovanojo ir iš Joniškio kilęs kompozitorius, Valstybinės premijos laureatas Algimantas Raudonikis.

O aktorius Rolandas Kazlas prabilo Kristijono Donelaičio žodžiais poetinėje-muzikinėje pramonėje „Darbai ir dyvai“.

Turguje – simbolinė parama Ukrainai

Tradiciniame turguje atskiroje zonoje susibūrę Žagarės ir rajono amatininkai prekiavo savo rankų gaminiais iš ragų, medžio, tapybos darbais, mezginiais, nėriniais, gėlėmis. Buvo galima paragauti verdamos vyšnių uogienės, virtinukų su vyšnių įdaru.

Simbolinę paramą Rusijos kamuojamai Ukrainai išreiškė žagarietis visuomenininkas Edmundas Vaičiulis. Jis mugėje ant stovo ne tik demonstravo savo rankomis išskobtus gigantiškus medinius šaukštus, siūlė atsigulus į karstą tik už dešimt litų nukeliauti į ateitį, bet ir ant kryžmos pririšo valstybinę Ukrainos vėliavą. Pasak E. Vaičiulio, taip dabar nukryžiuota ši šalis, teorizuojama kaimyninio agresoriaus.

Festivalio kitoniškumas

Tarp pardavėjų išsiskyrė bitininkas Vytautas Čepas iš Papilės (Akmenės rajonas), atvežęs ne tik medaus bei vaško produktų, bet ir bičių, trūsiančių stikliniame avilyje.

Vaško meditacija praeivius sustabdydavo ir ties Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos palapine, kur basa pritūpusi ant žolės žvakes liejo minėtos tarnybos direktorės vyriausioji patarėja Rūta Baškytė.

Pasak į renginį beveik kasmet atvykstančios valstybės tarnautojos, Vyšnių festivalis yra kitoks. Labiausiai ją žavi kaliausių manija, idėja, ne šventės organizatorių, Žagarės regioninio parko direkcijos, įpiršta žmonėms, bet kilusi iš pačių gyventojų, bendruomenės, ir prigijusi bei kasmet randanti vis naujų formų.

Šiemet kaliausės taip pat karaliavo specialiai įkurtoje VIP zonoje, šoko, padėjo norintiems prisisiūti lopus prie rūbų ar pasigaminti šiaudinę baidyklę, išsikepti puode ant laužo bulvių. Pirmą sykį kaliausių būryje buvo parodytas lėlių spektaklis „Vyšnių dienos“.

Sporto mėgėjus festivalyje traukė žirgų, trialo, futbolo varžybos.

Autorės nuotr.

ŠOKIS: Tradicinis gyvų kaliausių šokis.

AKCIJA: Vyšnių uogienę kartu su vietos daugiavaikėmis šeimomis virė ir kulinarinių knygų autorė Beata Nicholson.

KONCERTAS: Festivalio „vinis“ – latvių grupės „Brainstorm“ pasirodymas.

DOVANA: Kompozitorius Algimantas Raudonikis Žagarei dovanojo savo kūrybos jubiliejinę programą.

LIEJIMAS: Žvakes liejo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės vyriausioji patarėja Rūta Baškytė.

.

AVILYS: Tarp pardavėjų išsiskyrė bitininkas Vytautas Čepas iš Papilės (Akmenės rajonas), atvežęs ne tik medaus bei vaško produktų, bet ir bičių, trūsiančių stikliniame avilyje.

ATRAKCIJA: Joniškietės Salomėjos Guliačenko pagamintas ragana traukė vyrų dėmesį, kuriems buvo leista ją pačiupinėti, įmetus kelis centus į krepšelį.

SIMBOLIAI: Žagarietis Edmundas Vaičiulis, juokais siūlęs už 10 litų atsigulus į karstą pakeliauti laiku, prisiminė ir rimtus dalykus: jo ant kryžmos pririšta Ukrainos vėliava reiškė paramą agresoriaus kamuojamai šaliai.

VĖLIAVA: Grupės „Brainstorm“ pasirodymo metu virš gerbėjų minios plazdeno ne viena Latvijos vėliava.

KEPĖJAI: Žagarės neįgaliųjų klubo „Vyšnelė“ atstovai Stanislovas Striūga (dešinėje) ir Aurelijus Valys kepė blynus ir su pirmininke Irma Janušiene siūlė jų ragauti su vyšnių uogiene.

 UOGIENĖ: Vyšnių uogienę verda Gražina Jokštienė.

VYŠNIOS: Koks Vyšnių festivalis be vyšnių...

KALIAUSĖ: Už tvorų, iš sodų, kiemų kyšojo didžiulės kaliausės.