Lietuvos ilgesys kvietė namo

Lietuvos ilgesys kvietė namo

Lietuvos ilgesys kvietė namo

Kai Živilė ir Vitalijus Gaveikos nuskrido uždarbiauti į Angliją, pirmoji mintis buvo, jog užsidirbs bilietui atgal ir grįš. Stiprus buvo Lietuvos ir artimųjų ilgesys, todėl ne tokia svarbi atrodė ir banke kybanti paskola už būstą. Tačiau apsiprato ir iškentė trejus metus.

Šiandien jie kuria ateitį Lietuvoje. Vitalijus gavo darbo Šiauliuose. Živilė sukūrė Kelmėje verslą – iš balionų kuria šventinę atributiką.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Nedarbas nubloškė į Angliją

Viešbučio ir turizmo darbuotojos specialybę įgijusi Živilė negalėjo gauti darbo pagal specialybę. Ištekėjo. Gimė dukrelė. Jauna šeima ėmė iš banko paskolą ir pirko būstą.

Iš vienos vyro algos buvo sunku išgyventi ir dar mokėti paskolą. Be to, prasidėjus krizei, ėmė vėluoti algos.

Vieną dieną susikrovė lagaminus ir su trejų metų dukrele išskrido į Angliją. Ten jau gyveno vyro brolio šeima.

Živilė gavo darbo sporto klube, vyras – fabrike. Dėl vaikų priežiūros Gaveikos kooperuodavosi su Vitalijaus brolio šeima. Abiejų šeimų vaikus prižiūrėdavo tas, kuris tą dieną nedirbdavo.

„Nuo pat pirmos dienos norėjosi grįžti į Lietuvą, – apie namų ilgesį pasakoja Živilė. – Iš pradžių pamanėme – užsidirbsime pinigų bilietui atgal ir grįšime. Tačiau apsipratome, nusprendėme pakentėti, kad pagerintume savo materialinę padėtį. Bet labai ilgėjomės artimųjų, savo šalies. Ten viskas taip svetima. Tie pilki vienodi namai slėgė.“

Į Lietuvą sugrąžino nauja gyvybė

Apie Lietuvą Gaveikos pradėjo mąstyti, kai dukrelei artėjo laikas į mokyklą. Be to, Živilė pajuto po širdim spurdant naują gyvybę.

„Nenorėjau, kad mano vaikas gimtų Anglijoje. Buvau prisiklausiusi ne pačių geriausių atsiliepimų apie medicinos paslaugas. Ir anglų kalbos nemokėjau taip gerai, kad galėčiau pasakyti viską, ką jaučiu. Atsiskaitėme su darbdaviais, su buto nuomotojais ir sugrįžome.“

To, ką jauna šeima uždirbo Anglijoje, užteko sumokėti paskolą, nusipirkti automobilį ir atsidėti juodai dienai.

Vitalijus gavo linijos operatoriaus darbą Šiauliuose, lentpjūvėje. Živilė augino gimusį sūnelį.

Balionų verslas

Kai sūneliui sukako dveji metukai, jauna mama pradėjo mąstyti apie savo verslą. Svarstė, gal eiti dirbti į prekybos centrą. Tik tokio darbo Kelmėje dar įmanoma gauti. Tačiau pagalvojus apie ilgas darbo valandas ir namuose paliktus vienus vaikus, nukrėsdavo šiurpas.

Nuvažiavusi į kitus miestus Živilė matydavo iš pūstų balionų padarytų žaismingų žmogeliukų, gyvūnėlių, kuriais galima papuošti vaiko kambarį per šventes.

Pabandė pati tai daryti. Suprato, jog balionais papuošti šventės aplinką galima ne tik per vaikų šventes, bet ir per vestuves, jubiliejus ir kitas šeimai svarbias progas.

Moteris iš baltų išpūstų balionų pradėjo daryti vestuvių atributą – didžiulius žiedus. Vienas sudėtingiausių Živilės darbų – iš daugybės baltų balionų jaunavedžiams padaryta puošni arka.

„Dabar įgudo pirštai. Nusprendžiau išeiti į viešumą,“ – kukliai apie savo verslą kalba Živilė.

Įsiregistravo individualią įmonę, išsinuomojo patalpas Kelmės centre ir jau dvi savaitės veikia jos parduotuvėlė.

Kol kas, pasak jaunos verslininkės, klientų netrūksta. Dabar vasara – pats visokiausių švenčių pikas. Daug vestuvių, krikštynų. Kaip bus žiemą, moteris nežino.

Tačiau džiaugiasi susikūrusi darbo vietą.

„Gali sėdėti visą dieną prie televizoriaus, klausytis apkalbų ir laukti pašalpos. Bet eidama prašyti pašalpos jausčiausi pažeminta. Be to, gyvendamas vien su televizoriumi, atbunki. O kurdamas verslą turi pajudinti smegenis, esi priverstas tobulėti, skaičiuoti, rūpintis.“

Jos parduotuvėlėje ne tik iš pūstų balionų sukurti įvairūs žmogeliukai, gyvūnėliai, dekoracijos, bet ir rėmeliai, atvirukai, dovanų maišeliai, pagražinti gėlėmis.

Nors verslas tik iš balionų ir kitokių smulkmenų, Živilė sako, jog pradžia pareikalavo apie dešimties tūkstančių litų investicijos. Reikėjo susiremontuoti patalpas, nusipirkti prekių, helio, kuriuo užpildo balionus, juostelių ir kitokių dalykų.

Jeigu savo verslą būtų kūrusi Anglijoje, sąlygos ten būtų geresnės. Lietuvoje – mokesčius reikia mokėti nuo pirmos dienos.

Autorės nuotr.

KŪRYBA: Kūrybinis procesas vyksta čia pat, pirkėjo akyse, ir pagal jo pageidavimus.

IDĖJA: Auginant vaikus Živilei Gaveikienei kilo idėja sukurti verslą, kokio dar nėra Kelmėje.

NUOTAIKA: Iš pripūstų įvairių spalvų, formų ir dydžių balionų sukuriama linksma nuotaika.