Susitiksime po šešiasdešimties metų

Susitiksime po šešiasdešimties metų

Susitiksime po šešiasdešimties metų

Į Kuršėnų gimnaziją dalis moksleivių įstojome 1946, dalis – 1947 metais. 1949/1950 metais vyko švietimo reforma – sujungė trečių ir ketvirtų klasių gimnazistus, pavadindami septintos klasės mokiniais, o mokyklą – Kuršėnų vidurine mokykla.

Mokantis žemesnėse klasėse, mokyklos direktorius buvo Juozas Alzbutas, vyresnėse – Irena Paulauskienė, o direktoriaus pavaduotojas – Stasys Anglickis.

Sudarytos keturios gausios septintosios klasės, o išlaikius egzaminus (juos laikydavome kasmet), liko dvi, siekiančios vidurinio išsilavinimo.

8-osios b klasės auklėtoja buvo Morta Dočkutė-Satkaitienė, o baigiamojoje klasėje – Elvyra Pošiūnaitė-Sireikienė. 8a klasės auklėtojas – mokytojas Boleslovas Kulvelis.

Šviesūs atminimai mokytojų Onos Urbonavičiūtės-Petraitienės, Kazio Tumėno, Petro Kuprio, Antano Laukaičio (dailininko), Boleslovo Kulvelio, Aldonos ir Albino Kievišų, Elvyros Pošiūnaitės-Sireikienės, Stasio Anglickio,Onos Gubilaitės-Juozapavičienės, Aleksandro Plečko ir kitų, išėjusių Amžinybėn. Istorijos mokytoja Morta Dočkutė-Satkaitienė dabar gyvena Kaune.

Kuršėnų vidurinės mokyklos dešimtoji laida 1954 metų pavasarį baigė mokyklą. Tai primena graži nuotrauka – fotografuota Ventos pakrantėje. Buvome 25 merginos ir 21 vaikinas. Išėjome į Lietuvą atviromis širdimis, kupini vilčių ir svajonių. Sutarėme susitikti kas penkeri metai. Dauguma tą susitarimą vykdome. Šių metų birželio 21-ąją susitiksime po 60 metų.

Baigusieji vidurinį mokslą stengėmės siekti aukštojo arba aukštesniojo mokslo, nesustoti vietoje. Dalis dirbo ir studijavo neakivaizdžiai.

Mūsų kartos jaunimas išgyveno karo ir pokario sunkumus. Tačiau dirbti Lietuvai visi nuoširdžiai norėjo.

Mokslinį darbą Lietuvių kalbos ir literatūros institute dirbo Irena Ermanytė ir Vytautas Vitkauskas. Chemijos ir biologijos mokslų daktarė Elena Bačkytė-Kalinienė dirbo ir Lietuvoje, ir užsienyje.

Vadovaujantį pedagoginį darbą dešimtmečius dirbo Algis Drukteinis, Vytautas Varkalis, Janina Bačkytė-Gurčinienė, Genovaitė Railaitė-Vitkauskienė. Menų mokslui nusipelnė Dalia Pečkaitytė-Sriogienė, dirbusi Maironio muziejuje ir kitur.

Žemės ūkyje darbavosi specialistai Aloyzas Jocas, Vaclovas Sadauskas, Albinas Jašinskas, Vincas Vaišnoras. Medicinos srityje išgarsėjo Genius Norvaišas, Jonas Zmajauskas.

Dailininkas Česlovas Banys žinomas ne tik Kaune, bet ir visoje šalyje. Malonu, kad tėvo pėdomis žengia sūnus Erikas.

Sporto treneriais dirbo Janina Norkutė-Urnovienė, Vasilijus Pancerovas.

Inžinerija, verslas – tai Algio Fedoravičiaus, Broniaus Janušausko, Kęstučio Godelio veikla. Gyvenimo pėdsakus paliko ir mokytojos, medicinos seserys, bibliotekininkės.

Prabėgęs laikas pakeitė veido bruožus, pasidabrino plaukus. Pernai įdomus susitikimas įvyko Kuršėnų kapinėse. Po 59-erių metų susitinka Aleksandra Najulytė-Augienė ir Regina Giržadaitė, bet nepažįsta viena kitos. R. Giržadaitė klausia: „Ponia, gal žinote, kur palaidotas Vytautas Vitkauskas?“. „O kas jūs būsite jam?“. „Klasės draugė“. „Ir aš klasės draugė“, – atsako Aleksandra.

Taip susitiko klasės draugės. Susikaupė prie V. Vitkausko kapo. Apsikabino. O kiek prisiminimų... Pakvietė prisijungti prie pokalbio ir mus su Julija Steponavičiūte-Steponavičiene. O kalbų, prisiminimų – iki sutemų...

Kiekviena šiandienos akimirka mus tolina nuo anų laikų ir kaskart reikia atsisveikinti su gražios, bet neramios jaunystės metais. Tai labai skaudžiai jaučiame per kiekvieną mūsų susitikimą. Išėjusių amžinybėn vis daugėja.

Amžinybės dausose – brangūs mokytojai ir 17 klasės draugių bei draugų. Apie tris klasės drauges ir draugus nieko nežinome.

Kol gyvi, džiaukimės ir nepamirškime praėjusių darbingų, kūrybingų metų. Kas rytą atsikelkime, padėkokime Aukščiausiajam, kad gyvi, kad girdime paukščio trelę, matoma žalią medį, gėlės žiedą.

Ar susitiksime po 65-erių metų? Nežinome.

Genovaitė RAILAITĖ-VITKAUKIENĖ

Algimanto BRIKO nuotr.

KLASĖ: Genovaitė Vitkauskienė – viena iš klasės draugų susitikimo po šešiasdešimties metų organizatorė.

Asmeninė nuotr.

JAUNYSTĖ: 1954 metai. Kuršėnų vidurinę mokyklą baigė dešimtoji abiturientų laida.