
Naujausios
Amatų mugę maudė lietus
Reibinių kaimo (Joniškio rajonas) Mato Slančiausko muziejinė sodyba šeštadienį skendo muzikoje, amatininkų darbuose ir lietuje. Tradicinė lietuvių ir latvių amatų mugė šįkart viliojo baladėmis sūriams ir odėmis karvutėms, „kvartukų“ šou, sviesto mušimo konkursu.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Žolės-katinai ir lietaus gausybė
Tradicinė mugė sutraukė daugiau kaip šimtą Latvijos ir Lietuvos amatininkų. Latviai viliojo austiniais užklotais, pintomis juostomis, medžio ir keramikos dirbiniais. Nuo jų neatsiliko lietuviai: krepšių pynėjai, mezgėjai, nėrėjai, vilnos vėlimo amato atstovai, kalviai, drožėjai, tapytojai, siuvėjai.
Netikėtai šiame būryje išsiskyrė joniškietės Elenos Jutinskienės floristinė kūryba. Iš vešlios augalijos moteris supynė, surišo katinus ilgomis ausimis, mat tokie jie esą iš kitos planetos atvykę.
Tarsi margaspalviai akmenėliai akį traukė į maišelius suberti Ingos Zagdajos iš Duobelės (Latvija) rajono rankų darbo įvairiausių vaisių ir uogų skonio ledinukai.
Čia pat pastogėje rikiavosi kiti kulinarinio paveldo atstovai: duonos kepėjai, sūrių gamintojai, bitininkai, žolelių augintojai ir rinkėjai, kurių palapinės kaipmat tapo sausakimšos užėjus liūtiniam lietui. Nelaukta dangaus dovana šiek tiek išblaškė dalyvius.
Pieno eksperimentai
Šios amatų mugės pagrindinis kulinarinio paveldo produktas buvo pienas. Netrukus nuo prekystalių dingo iš jo pagaminti kepti, rūkyti, razinomis, kmynais, prieskoniais, įvairiais augalais – lafanta, diemedžio lapeliais – gardinti sūriai.
Maldeniškė Stanislava Mundrienė siūlė ragauti blynų su šeivamedžio žiedais, o kartu atvykusi Emilija Kvedarienė pilstė pieno vyną, gardintą įvairiais ingredientais.
Pyragų, kuriems visiems reikia pieno arba varškės, atsivežė Kalnelio kaimo bendruomenė. Bene gausiausias buvo Reibinių kaimo bendruomenės, su kuria kartu mugę kasmet rengia Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, stalas.
Kol ūžė prekyba, šventėje mažiesiems žiūrovams džiaugsmo sukėlė atvesta karvutė. Vaikai turėjo progą ir ją pabandyti nupiešti.
Sviesto mušimas ir „kvartukų“ šou
Taip pat vyko sviesto mušimo konkursas, žiūrovų dėmesio laukė odžių bei baladžių karvutėms ir sūriams skaitymai, akį džiugino „kvartukų“ šou. Dailiomis prijuostėmis pasidabinusios moterys porino jas specialiai siuvusios renginiui, sudėsčiusios iš skiaučių, sumezgusios iš siūlų galiukų. Moterų būryje išsiskyrė ir vienas vyras – kalvis Milvydas Giedraitis, savąjį „kvartuką“ padabinęs metalo detalėmis.
Autorės nuotr.
KVARTUKAI: Kalnelio kaimo bendruomenės „Sidabrė“ šeimininkės, pasipuošusios Laimos Nainienės siūtais „kvartukais“.
KVARTUKAI 2: Tarp moterų vienintelį su „kvartuku“ pasirodžiusį kalvį Milvydą Giedraitį kalbina Violeta Tuomaitė.
RAŠTAI: Elvyra Žukauskienė iš Baisogalos (Radviliškio rajonas) atsivežė raštuotų kojinių ir pirštinių bei keramikos papuošalų.
SKANUMYNAI: Konditeriniais skanėstais prekiavo maldeniškė Vladė Gramaliauskienė (dešinėje) su dukra Virginija Bartašiene.
FLORISTIKA: Joniškietė Elena Jutinskienė stebino floristiniais kūriniais – katinais.
GAMYBA: Kastyčiui Baikščiui gana lengvai sekėsi iš grietinės išsukti sviestą.
EKSPERIMENTAI: Emilija Kvedarienė (kairėje) į mugę atsivežė savo eksperimentinio gaminio – pieno (išrūgų) vyno, o Stanislava Mundrienė iškepė blynų su šeivamedžio žiedais.
VYRAI: Vienas iš renginio vedėjų Andrius Petkauskas (dešinėje) su kapelos „Sadūnai“ išraiškingiausiu nariu Gintaru Andrijausku.
LIETUS: Dangus negailėdamas maudė mugę lietuje, bet ištvermingiausi į namus neskubėjo.
TRAUKINUKAS: Vienas paskutinių šventės šokių, grojant kapelai „Sadūnai“ – traukinukas.