
Naujausios
Ateina dienos, kai lankysime kapines ir pagerbsime savo mirusius. Tomis dienomis atgaiviname prisiminimus apie Amžinybėn išėjusius savo tėvus, senelius, seseris, brolius, dukras ir sūnus... Prisiminimų šviesa išsiskleidžia lyg baltos chrizantemos, puošiančios kapą.
Tą magišką šviesą mūsų mirusieji skleidžia kasdien. Tik per blaškymąsi tarp buities ir darbo pareigų dažniausia jos nepastebime. Jie duoda mums gyvenimo pamokas, kuriose nenorime dalyvauti arba jų tiesiog neišmokstame.
Gal net ne mes, gyvieji, o jie į mus tiesia tiltus iš Anapus, kad nepamirštume... Kad nekartotume jų klaidų. Kad prisimintume paveldėję jų žmogiškąjį pavidalą... Kad elgtumėmės taip, kaip dera žmogui, turinčiam širdį ir protą. Kad dalintume žmogiškumą. O kartais pakartotume ir išėjusiųjų žygdarbius.
Būna, kai su skeptiška šypsena kalbame, jog lietuvės moterys geros tuo, kad puikiai prižiūri kapelius. Kartais mus uja, jog daugybe žvakių ir gėlių teršiame aplinką. Kaltina nesaikingumu ir beskonybe. Bet mes būtent taip išreiškiame pagarbą ir meilę savo mirusiems. Grąžiname jiems per gyvenimą nespėtas grąžinti meilės ir gerumo skolas. Taip kaip mokame. Taip kaip gebame. Nes ne visi esame dizaineriai ar aplinkos specialistai.
... lekiame savo gyvenimo greitkeliu. Viena kryptimi! Į karjerą! Į pinigus! Į materialinę gerovę! Link širdies vis nerandame posūkio...
Antra vertus, lapkričio pradžia gyvuosius priverčia suklusti. Kada paskutinį kartą skambinau sesei ar broliui? O, jau visą amžinybę nesimatėme! Prieš trejus metus buvome susitikę tetos laidotuvėse... Kada paskutinį kartą lankiau už poros šimtų kilometrų gyvenančią mamą? Per Kalėdas? O artėja jau kitos Kalėdos!
Gal tie klausimai sau taip pat yra mirusiųjų mums duodama pamoka?
Kodėl iš pašėlusio mūsų gyvenimo ritmo kartais iškrinta patys brangiausieji, dėl mūsų daugiausia paaukoję žmonės? Kodėl negalime bent vieną savaitgalį per mėnesį atvažiuoti pas seną tėvą ar mamą ir pasakyti: "Visą dieną būsiu su tavimi." Buvimas šalia juos džiugintų, gydytų, saugotų, iš širdies ir minčių išvytų nereikalingumo jausmą.
Lekiame savo gyvenimo greitkeliu. Viena kryptimi! Į karjerą! Į pinigus! Į materialinę gerovę!
Link širdies vis nerandame posūkio...
Teisinamės: "Toks gyvenimas." Kai mūsų nebus, tas pačias klaidas, tikriausiai, kartos mūsų vaikai.
Toks pasaulis, kuriame milijardai švaistomi žmonijos žudymo mašinai – karo pramonei. Pasaulis, kuriame per jūras marias į sotesnį ir šviesesnį gyvenimą plaukia arba sunkvežimiuose dūsta šimtai Afrikos ar Azijos gyventojų. Pasaulis, kuriame tik retas žmogus suvokia, jog nieko nėra brangesnio ir geresnio už gyvybę.
Nereikia toli ieškoti pavyzdžių. Pažvelkime į jaunas motinas. Kiek ištvermės joms reikia savo įsčiose išnešioti, skausmuose pagimdyti ir nuo vienos dienos iki pilnametystės išauginti savo vaiką. Kiek pastangų reikia tėvui uždirbti tam vaikui duoną, jį išmokslinti, išlaikyti šeimą. Tai yra gyvenimas ne dėl savęs, o dėl kitų. Aukščiausias pagarbos ir meilės artimam įrodymas. Aukščiausia pilietiškumo forma.
Gyvename laiku, kai gyvenimas, sveikata ir gyvybė nėra laikomi didžiausiomis vertybėmis. Sistema surėdyta taip, kad didžiausia vertybe tampa valdžia arba pinigas. Tie dalykai įgalina turėti gražius namus, brangius automobilius, ilsėtis prabangiuose kurortuose, iki soties prisišlamšti brangaus maisto, demonstruoti galią, mėgautis apsimestine kitų pagarba arba nuoširdžiu pavydu...
Tad siekiame to iš visų jėgų. Artimuosius prisimindami tik per jų laidotuves. Kaip padėką už jų buvimą nupirkdami brangų vainiką su daugybe gėlių.
Sistema, kurioje žmogus paverčiamas tik pinigų darymo mašina sau ir kitiems, jau pati savaime neigia gyvybę, visavertį ne tik daiktų, bet ir bendravimo, meilės artimui pripildytą gyvenimą.
Turėti daug dar nereiškia turėti viską. Ir kartais turėdami labai daug, neturime paties svarbiausio dalyko – laisvės ir laiko ateiti prie artimo žmogaus ir pasakyti: "Būsiu su tavimi visą dieną."