Pašalpas dalinti padeda ir klebonas

Pašalpas dalinti padeda ir klebonas

Pašalpas dalinti padeda ir klebonas

Kelmės rajono Liolių seniūnijoje kiekvieną mėnesį vykstančiuose pašalpų skirstymo komisijos posėdžiuose, kuriuose sprendžiama, kas vertas, kas nevertas socialinės pašalpos, dalyvauja ir parapijos klebonas Andrius Trakšelis. Jis apie kiekvieną parapijietį turi savą nuomonę ir nevengia jos pasakyti.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Pasako svarų žodį

Kadangi spręsti, kam reikia, kam nereikia socialinės pašalpos pavesta pačioms savivaldybėms ir seniūnijoms, komisija aplanko visus pašalpos prašytojus, surašo buities tyrimo aktus, po to svarsto, ar šeima arba viengungis žmogus tikrai verti socialinės paramos.

Komisijai, kuri tai sprendžia priklauso seniūnas, jo pavaduotojas, socialinės darbuotojos, seniūnaičiai, policijos atstovas.

Liolių seniūnijoje dalyvauti komisijos veikloje pakviestas ir klebonas Andrius Trakšelis. Nors klebonas – dar jaunas, tačiau jau keleri metai dirba Liolių parapijoje ir gerai pažįsta jos žmones. Todėl, pasak socialinės darbuotojos Virginijos Trepenskienės, visuomet pasako svarų savo žodį.

Liolių seniūnas Vytautas Mikalauskas redakcijai pasakojo, jog rekomenduojama į pašalpų skirstymo komisijas įrašyti religinių bendruomenių atstovus.

Klebonas sutiko. Aktyviai dalyvauja posėdžiuose ir pareiškia savo nuomonę, tačiau „nepuola nė ant vieno žmogaus, dažniau linkęs varguolius užtarti.“

Ateik, kai ištuštinsi sąskaitą

Virginija Trepenskienė sako, jog pakeista piniginės paramos mokėjimo tvarka į kaimo gyvenimą įneš daugiau teisingumo, galbūt kai kuriuos žmones skatins daugiau dirbti.

Kartais atidžiau pažvelgus į pašalpos prašytojo socialinę padėtį paaiškėja labai keistų dalykų. Pavyzdžiui, vyriškis grįžo į Liolius, aštuonerius metus dirbęs užsienyje. Ir tiesiai į seniūniją prašyti pašalpos. Nejau iš tiesų grįžo toks plikas kaip tilvikas?

Paprašius išrašo iš banko sąskaitos, paaiškėja, jog sąskaitoje turėjo kelias dešimtis tūkstančių litų. Tačiau skubėjo išleisti. Kortele atsiskaityta restoranuose. Išleista po du tūkstančius litų per vakarą.

Sąskaita dar netuščia. „Tuomet patariame palaukti bent pusmetį. Kol kortelė visiškai ištuštės, „ – aiškino socialinė darbuotoja.

Tačiau daugumos pašalpos prašančiųjų banko sąskaitos – tuščios.

„Suprantu, jog sunku rasti darbo atokiuose vienkiemiuose gyvenančioms šeimoms, – svarsto V.Trepenskienė. – Jie tiesiog neturėtų net kaip nuvažiuoti iki darbo vietos. Tačiau priemiesčiuose gyvenantys žmonės tikrai galėtų rasti darbo. Gal ne iš karto. Bet jeigu nesirinktų, sutiktų dirbti bet kokį darbą, per ilgesnį laiką tikrai rastų, ir nereikėtų prašyti pašalpos. Deja, daugelis renkasi lengvesnį kelią. Dar nueina kam nors malkų paskaldyti ir susirenka minimumą, už kurį kai kurie oficialiai dirbantys žmonės turi gerokai paplušėti.“

Pašalpininkų sumažėjo perpus

Praėjusiais metais Liolių seniūnijoje iš pašalpų gyveno 184 žmonės. Šiemet, pradėjus rašyti buities tyrimo aktus, pašalpininkų sumažėjo beveik perpus – iki 98.

Pasak seniūnijos socialinių darbuotojų, daugelis atsisijojo gana lengvai. Ypač tie, kurie gaudavo pašalpas ir turėjo nelegalių pajamų. Vieni prekiauja automobiliais, kiti dirba tėvų žemę, nors savo nuosavybės deklaruoja neturį, treti nelegaliai uždarbiauja. Su tokiais užtekdavo pakalbėti, išdėstyti viską, ką žinai, ir jie sutikdavo: „Nedarysiu blogo nei Jums, nei sau.“

Juolab, kad surašyti buities tyrimo aktą padeda ir vietos gyventojai. Jie tuoj pat nupiešia kiekvieno gyvenimo vaizdą. Gyvenvietės – nedidelės. Visi vieni kitus gerai pažįsta.

Pašalpa nemokama ir tiems, kurie girtauja, po to vaidijasi. Jeigu kilo konfliktas ar smurtavo namuose, sutuoktiniai pašalpos negauna. Valstybė paremia tik vaikus.

Tačiau, pasak V.Trepenskienės, neteisinga, kai vyro smurto auka tapusi žmona taip pat negauna pašalpos.

Pavyzdžiui 860 litų pašalpos gaudavusi trijų asmenų šeima praranda beveik penkis šimtus litų. Tokiais atvejais neretai pati socialinė darbuotoja paprašo smurto auka tapusiai moteriai bent vienkartinės pašalpos.

Liolių seniūnijos nuotr.

BENDRAVIMAS: Liolių klebonas Andrius Trakšelis (pirmasis iš dešinės) mielai bendrauja su lioliškiais, sveikina juos su asmeninėmis šventėmis. Gerai pažindamas vietos žmones klebonas taria savo žodį ir skiriant jiems socialinę paramą.

Autorės nuotr.

KRŪVIS: Liolių seniūnijos socialinei darbuotojai Virginijai Trepenskienei gerokai padidėjo darbo krūvis, nes tenka gilintis į kiekvieno pašalpos gavėjo gyvenimą.

BIZNIS: Miltai, makaronai, cukrus, aliejus, kruopos ir kiti negreitai gendantys produktai kartais tampa pašalpininkų „biznio“ objektu. Maisto talonais dalį pašalpos gaunantys vyrai prisiperka daug produktų ir verčia juos grynaisiais pinigais, pardavinėdami lioliškiams už pusę kainos.

BENAMIAI: Ir Lioliuose, kur tuštėja namai, randasi benamių, kuriems nėra kaip surašyti buities tyrimo akto.

RETENYBĖ: Karvė ir pieno lašas pašalpų prašytojų namuose – retenybė.