Renkant šiukšles prireikė greitosios pagalbos

Renkant šiukšles prireikė greitosios pagalbos

Renkant šiukšles prireikė greitosios pagalbos

Kelmės miesto centre berenkant šiukšles už socialinę pašalpą atidirbančiai 54 metų kelmiškei pasidarė bloga. Teko kviesti greitąją pagalbą. Suleidę vaistų medikai nuvežė ją namo. Moteris tvirtino nenorinti veltui gauti pašalpų. Bet tokio darbo, kur reikia lankstytis, dirbti negalinti.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Pasidarė bloga, pakilo kraujospūdis

Į redakciją kreipėsi Remigijus Čėsna. Jaunas vyras pyko, jog jo mamai skiriami darbai, kurių ji negali dirbti. „Mama sirgo onkologine liga. Nors pasveiko, tačiau stiprybės trūksta. Darbas skiriamas neatsižvelgiant į jos sveikatos būklę,“ – sakė R.Čėsna.

Aplankėme į namus parvežtą Ireną Čėsnienę. Kadangi medikai suleido vaistų, ji jautėsi šiek tiek geriau, bet nepakilo iš lovos.

Moteris pasakojo, rytą nuėjusi į seniūniją atidirbti už gaunamą socialinę pašalpą. Moteris paskirta rinkti šiukšles netoli namų esančioje gatvėje. Renkant šiukšles miesto centre, netoli viešojo tualeto, pasidarė bloga. I.Čėsnienė paskambino savo draugei. Ši patarė atsisėsti ant suolelio ir palaukti, kol atneš šiltos arbatos. Gal blogumas nuo šilto gėrimo praeis.

Draugė netrukus atskubėjo. Tačiau jos atnešta arbata moteriai nepadėjo. Draugė pamatavo kraujospūdį, jis siekė 160. Paskambino I.Čėsnienės sūnui ir marčiai. Šie pakvietė greitąja medicinos pagalbą.

Medikei pamatavus kraujospūdį, jis buvo padidėjęs iki 182. Ligonei suleisti vaistai. Į ligoninę I.Čėsnienė tvirtina, nenorėjusi važiuoti. Nenorėjusi palikti namų.

„Galiu eiti keliais, bet negaliu lankstytis“

Apdailininkės specialybę turinti I.Čėsnienė šiuo metu negalėtų dirbti pagal specialybę. Būtų per sunku. Ji negalinti kelti rankų, lenktis, kvėpuoti dulkėmis ir chemikalais. Prieš kurį laiką buvo susirgusi onkologine liga. Pasveiko. Todėl neturi neįgalumo.

Kurį laiką slaugė neįgalius žmones. Dabar nebeturi nė tokio darbo. Tenka gyventi iš pašalpos.

I.Čėsnienė sakė nesigviešianti pašalpos veltui. „Galiu pavalyti, pašluoti, eiti keliais ravėdama kapus. Bet negaliu lankstytis. Kenčiu dėl refliukso. Be to moteris sakė kenčianti dėl aukšto kraujospūdžio. Tirpsta rankos.

Seniūnija moterį nuo darbų atleistų, bet reikalinga medikų pažyma, kad ji negali dirbti. I.Čėsnienės šeimos gydytoja Kražiuose, kadangi anksčiau ji gyveno šioje seniūnijoje. Nuvažiuoti į Kražius – sudėtinga.

Lengvesnio darbo neįmanoma rasti

Kelmės seniūnas Romas Atkočaitis redakcijai sakė, jog lengvesnio darbo negu rinkti šiukšles seniūnijoje nėra. I.Čėsnienė gavo užduotį surinkti šiukšles dviejose gatvelėse.

Socialinės paramos skyrius siunčia žmones atidirbti už pašalpas – seniūnas privalo žmones aprūpinti darbu. Kas mėnesį atidirbti už pašalpas į seniūniją ateina po 10 – 15 kelmiškių. Darbo, pasak seniūno, mieste užtenka. Reikia valyti gatves, barstyti, kad nebūtų slidu, rinkti šiukšles.

Už 350 litų kas mėnesį gaunamą socialinę pašalpą žmogus per ketvirtį turi atidirbti 40 valandų visuomenei naudingo darbo. Jeigu dirbti neleidžia sveikata, turi atnešti pažymą iš gydytojų. Tuomet nuo darbo bus atleidžiamas.

Seniūnas tvirtino, jog jau kitą dieną I.Čėsnienė vėl atėjo į seniūniją atidirbinėti už pašalpas. Seniūnas sakė nenorįs rizikuoti moters sveikta. Jai patarta kreiptis į gydytojus. Tačiau I.Čėsnienė vistiek norėjusi dirbti.

Kito darbo nebuvę – tik rinkti šiukšles. Moteriai duotas specialus įrankis, kuriuo galima paimti šiukšlę nesilenkiant. Tačiau po kurio laiko nuvažiavus pasižiūrėti, kai sekasi, moteris tvirtinusi, kad jai vėl bloga. Pasiūlyta parvežti namo, bet ji atsisakiusi – vėl kviesianti greitąją pagalbą.

Reikia medikų pažymos

Kelmės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Reda KAŽDAILIENĖ:

– Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustatytą tvarką visiems socialines pašalpas gaunantiems žmonėms rašomi nukreipimai atidirbti visuomenei naudingą darbą.

Jeigu žmogus dirbti neturi sveikatos, nėra prievartos. Tik blogą sveikatos būklę turi patvirtinti medikai. Negalintis dirbti pašalpos gavėjas turi atnešti konsultacinės komisijos pažymą. Į komisiją nukreipia šeimos gydytojas.

Kadangi minėtai moteriai sveikatos problemų atidirbinėjant už pašalpas kyla ne pirmą kartą, jai tikrai patartina kreiptis į gydytojus. Kadangi ji registruota darbo biržoje, nedarbingumo pažymą gali išrašyti ir šeimos gydytojas.

Autorės nuotr.

LIGONĖ: Parinkusi šiukšles mieste, Irena Čėsnienė pasijuto blogai