
Naujausios
Meras „iš pakraščio“ aplenkė merą „iš centro“
Geriausių 2014 metų Lietuvos merų trisdešimtuke trečiąją vietą užėmęs Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas neatsisakytų vadovauti Šiauliams. Į darbą administracijos darbuotojus jis ragintų važiuoti dviračiu. Aštuntas rinkimuose likęs Šiaulių meras Justinas Sartauskas keistis savivaldybėmis nesiryžtų.
Simona PUŽAITĖ
simona@skrastas.lt
Iš apskrities pateko du
Geriausių merų rinkimus organizuoja savaitraštis „Veidas“. Jis nurodo, jog reitingas sudaromas pagal kolegų merų, verslo asociacijų ir organizacijų bei valstybės tarnautojų balsavimo rezultatus (70 proc.), taip pat vietą reitinge lemia 2013 metų savivaldybių reitingo rezultatai (30 proc.).
Pirmoji šiemet – Birštono merė Nijolė Dirginčienė, antras – Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas. Trečioje vietoje atsidūręs Akmenės rajono meras aplenkė penktoje vietoje likusį Kauno merą ir šeštą-septintą vietas su Kauno rajono meru besidalijantį Vilniaus miesto merą Artūrą Zuoką.
Be V. Mitrofanovo ir J. Sartausko, į geriausių merų trisdešimtuką šiemet daugiau nepateko nė vienas meras iš Šiaulių apskrities.
„Šiaulių kraštas“ kalbino ir V. Mitrofanovą, ir J. Sartauską apie reitingą, apie tai, kaip jie vertina vienas kitą ir kokių idėjų pasiūlytų būdami vienas kito vietoje.
1. Į ką atsižvelgėte reitinguodamas kolegas merus? Kaip vertinate savo vietą reitinge?
2. Ką manote apie kolegą merą ir jo darbus?
3. Ar norėtumėte būti Akmenės rajono/Šiaulių miesto meru?
4. Jei su kolega susikeistumėte vietomis, kokių idėjų savivaldybei pasiūlytumėte?
J. Sartauskas: „Savivaldybėje suvaldėme krizinę situaciją“
1. – Aš ne visose savivaldybėse buvęs, ne viską esu matęs. Pirmiausia yra mero žinomumas visuomenėje, ką jis savo savivaldybėje daro. Tą sužinau ir per informacijos priemones, ir per susitikimus Lietuvos savivaldybių asociacijoje, įvairiuose pasitarimuose.
Mano vertinime paminėti keturi iš penkių kolegų yra geriausiųjų dešimtuke.
Šiek tiek nustebau dėl savo vietos. Pernai buvau antrame dešimtuke prie pabaigos. Tokio didelio šuolio nelabai tikėjausi.
Manau, kad kolegos įvertino mano pastangas, pasisakymus, ką miestas veikia, kiek teikiame įstatymų pakeitimų. Pernai neturėjome didelių projektų, gal įvertino už tai, kad savivaldybėje suvaldėme krizinę situaciją. Kitos savivaldybės dar tikrai nėra priėmusios tokių stiprių sprendimų, kad ją suvaldytų. Matyt, vertino kultūrinius, sportinius miesto pasiekimus.
2. – Aš V. Mitrofanovą vertinau aukščiau. Man tikrai patinka jo mąstymas. Būti mažos savivaldybės meru, galbūt, kažkam atrodo paprasčiau. V. Mitrofanovas ėmėsi iniciatyvos, kad Akmenės rajonas būtų vienas iš pirmųjų pilotinių savivaldybių, kurios pačios dalija socialines pašalpas. Jis vis dar nepraranda vilties, kad nebus sunaikinta ligoninė.
Manau, kad tokia aukšta reitingo vieta yra pelnyta, nes aš taip vertinau pats.
Mes apsikeičiame nuomonėmis ir telefonu. Bendraujame per Šiaulių regiono plėtros tarybą, turime bendrą įmonę Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrą. Nebendraujame per policiją, savivaldybė priklauso kitai, Telšių nuovadai.
Bendraujame ir kaip bendrapartiečiai.
3. – Negalima taip šnekėti „ar norėčiau būti“. Esi ten, kuri gyveni. Olandijoje yra kitokia sistema – merai gali siūlyti savo kandidatūrą kitam miestui, o karalienė paskiria. Mūsų situacija ne tokia – mes galime galvoti, ar norime būti Seimo nariu, Prezidentu. Tai nepriklauso nuo gyvenamosios vietos.
4. – Sunku pasakyti. Visose sferose tikrai nesu specialistas ir sunku pasakyti, ką reikėtų Akmenei pozicionuoti. Viena aišku, kad Lietuvoje turi būti apie 10 stiprių miestų, geografiškai išsidėsčiusių per visą Lietuvą. Tuose miestuose turėtų būti vykdoma regioninė politika, būti daugiau valstybinių institucijų, stipresnis investicinis klimatas. Gyventi žmonės turėtų mažuose miesteliuose, kaip yra beveik visoje Europoje.
V. Mitrofanovas: „Jei mano kaimynas bus turtingas, tai ir aš turtingesnis“
1. – Tai vadinu žaidimu. Nemanau, kad aš kažkuo geresnis, nei, pavyzdžiui, Jonavos ar Panevėžio rajono meras. Malonu, kad pastebi, kai esi iš Lietuvos pakraščio.
Aš pats vertinau mūsų apskrities merus. Kartu esame Šiaulių regiono plėtros taryboje, tenka ne kartą susitikti, diskutuoti dėl regiono plėtros. Apskrities merai turi gražią tradiciją kas ketvirtį susirinkti, aptarti aktualius klausimus, pasidalinti patirtimi.
Savo balus skyriau ir Šiaulių miesto merui, nes, mano manymu, jam dirbant tokioje margoje Taryboje pakankamai sudėtinga. Geriau būtų mažesnė koalicija, bet stipri opozicija, negu iš viso neaišku, kas koalicijoje, o kas opozicijoje. Tvarkant miesto reikalus, politine prasme laviruoti sudėtinga.
2. – Kiek žinau, šiemet J. Sartauskas padarė didelį šuolį. Tai parodo tam tikrus poslinkius. Susiformavo koalicija, nebijota rizikuoti, nutraukti tam tikrus bendradarbiavimus, kurie buvo labiau lozunginiai, dėl politinių siekių artėjant savivaldos rinkimams. Galbūt tai pastebi ir kolegos.
Ne paslaptis, kad Šiauliai ir Šiaulių apskritis, esant buvusiai vyriausybei, buvo vadinama „raudona“, todėl ją tiesiog ignoravo. Ta pati „Rail Baltica“ geležinkelio vėžė nelogiškai eina pro Panevėžį, todėl, kad jo meras – konservatorius. Labai gaila, kad politiniai žaidimai turi įtakos kažkurioms savivaldybėms.
Logistikos centras už Europos Sąjungos lėšas pastatytas Vilniuje. Niekaip nesuvokiu, ar centras skirtas aprūpinti Vilnių prekėmis, ar vis dėlto tai centras, kuris turėjo būti tarsi sausumos uostas, per kurį eitų prekių perskirstymas? Šiauliuose yra oro uostas, laisvoji ekonominė zona – ir Šiauliuose, ir Akmenėje, netoli Klaipėda.
Manau, Šiaulių merui buvo pakankamai sudėtinga rasti kalbą tarp priešingų politinių pažiūrų.
Vienas meras negali labai daug nuveikti, jei neturi stiprios palaikančios komandos taryboje. Juo labiau, jei tarp savų yra tam tikra įtampa. Man pasisekė, kad dabartinėje mūsų koalicijoje visi esame bendraminčiai. Šiaulių merui dėl to reikėtų pareikšti užuojautą.
Jei šiandien būtų įteisinti tiesioginiai mero rinkimai, nereikėtų laviruoti tarp partinių interesų, būtų lengviau.
Aš visada sakiau, jei mano kaimynas bus turtingas, tai ir aš turtingesnis. Visos apskrities savivaldybės esame nusiteikusios padėti ir susitelkti, kad Šiauliai išliktų mūsų centras.
3. – Visada norėtųsi bandyti aukštesniu lygiu. Kažkada su kolegomis šnekėjome, jei būčiau didelio miesto vadovas, nuveikčiau dar didesnius darbus... Kodėl gi ne? Šioje vietoje priklauso ne nuo mano norų, bet ar žmonės norėtų mane matyti.
4. – Visų pirma turėtumėme stipriai susitelkti – kokį mes norime miestą matyti. Reikia aiškios vizijos. Tarkim, Druskininkai pasirinko turistinio miesto kryptį. Šiauliams nereikia pamiršti vadinamosios klasikos – senų laikų potencialo.
Manau, Šiauliai prarado elektronikos miesto vardą, nes neišliko tokios įmonės kaip „Nuklonas“, Šiaulių televizorių gamykla. Valdžia turėjo stengtis padėti ateiti naujam verslui.
Tas pats su pramonės parku. Turint geležinkelį, oro uostą ir laisvąją ekonominę zoną, senas tradicijas, valdžia turėjo įsteigti savo viešąją įmonę, kuri rūpintųsi investicijų pritraukimu. Nepamirškime, kad emigracija pirmiausia vyksta dėl to, kad žmonės neturi darbo. Šioje vietoje Šiaulių miestas potencialą praleido.
Labai keista, kad dviračių miesto vardą šiemet gavo Naujoji Akmenė, bet ne Šiauliai. Visi Šiauliai turėtų būti išraižyti dviračių takais, apstatyti dviračių stovais, o Savivaldybės administracijos darbuotojai turėtų važiuoti į darbą dviračiais. Projektams reikėtų išnaudoti Europos Sąjungos, Norvegijos fondus.
Yra tam tikrų niuansų, kur kardinalesnius sprendimus reikėjo priimti žymiai anksčiau. Ta pati švietimo reforma šiandien savivaldybei gulasi sunkia našta.
Svarbi komunalinio ūkio plėtra. Nemanau, kad ankstesnis privatizavimo vajus davė Šiauliams naudos. Kai nėra sąžiningos rinkos, kurioje dalyvauja keli konkurentai, o reikia apginti kažkieno interesus, automatiškai auga savivaldybės išlaidos.
Šiauliai turi stiprų potencialą. Manau, apie juos dar garsiai kalbėsime ir visoje Europoje.
Jono TAMULIO nuotr.
NUOMONĖ: Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas įsitikinęs, kad Lietuvoje turi būti apie 10 stiprių miestų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ĮVERTINIMAS: Šiemet geriausių merų sąraše užėmęs trečią vietą Akmenės rajono savivaldybės vadovas Vitalijus Mitrofanovas: „Man neįdomu, kaip mane žiniasklaidos priemonės vertins. Svarbiau ką galvoja Akmenės rajono žmonės. Jei jie patenkinti – tai pats didžiausias įvertinimas“.