Jeigu Amerikoje potvynis, tai Zapyškyje bulvės brangs

Jeigu Amerikoje potvynis, tai Zapyškyje bulvės brangs

Jeigu Amerikoje potvynis, tai Zapyškyje bulvės brangs

Metai prasidėjo gana stabiliomis maisto produktų kainomis tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, tačiau prognozuojama, kad jau vasarį stabilumas gali pradėti bliūkšti. Tuo metu ir grūdų, ir daržovių augintojų atstovai ragina į tokias prognozes žiūrėti skeptiškai ir bulvių ar duonos maišais nepirkti.

Amerikoje siautėjant šalčiams, rinkos specialistai pradėjo gąsdinti, jog tuoj pradės brangti bulvės. Tačiau šių augintojai ramina, jog tai tėra prekybininkų triukai siekiant daugiau uždirbti. Eltos nuotr.

Užsienis nelemia

Remiantis Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos informacinės sistemos duomenimis, skelbiama, jog per metus brango bulvės, baltagūžiai kopūstai, svogūnai, tačiau pigo morkos, krito kiaulienos, kiaušinių kainos. Į tai atsižvelgdami prekybininkai gerokai pabrangino kai kurias daržoves.

Tačiau jaudintis, jog bulvės ir toliau brangs, pasak daržovių augintojų asociacijos vadovės Zofijos Cironkienės, neverta.

„Bulvių pardavimo kaina tikrai stabilizavosi. Ji stabili yra dar nuo praėjusio mėnesio vidurio. Bulvių kaina buvo tokia pati ir prieš Naujuosius metus ir po jų. O palyginti su praėjusiais metais, augintojų kaina buvo vidutiniškai trečdaliu mažesnė“, – sakė ji.

Tad cepelinų virti iš brangių bulvių tikrai neteks dar ir dėl to, jog kiekvienais metais bulvių užsiauginame daugiau nei suvalgome.

„Pirkti maišais, baiminantis, kad jos ir toliau brangs, būtų kvaila. Kita vertus, jos ir nesilaiko. Bet kokiu atveju žmogus sutaupo pirkdamas tik tiek, kiek jam reikia, o ne maišais, nes neva kažkas pasakė, kad brangs“, – teigė Z.Cironkienė.

Be to, visada bus pigesnių bulvių, kurios neatitinka prekinės išvaizdos.

„Smulkesni augintojai į bulvių prekinę išvaizdą neinvestuoja, tai iki naujo derliaus jų visada lieka“, – sakė Z.Cironkienė.

Tiesa, anksčiau prognozuota, jog artėjant vasariui bulvės brangs. Esą didesnę kainą lems auganti paklausa eksporto rinkose ir dideli Lietuvos prekybininkų antkainiai. Derlius Europoje mažesnis. Jau vasarį Lietuvoje neliks lietuviškų bulvių ir kaina tikrai bus didelė. Kilogramas bulvių prekybos centruose gali kainuoti du su puse lito, – taip neseniai skelbė bulvių augintojai.

Tačiau, kad ir kokia gera būtų lietuviškų daržovių kokybė, konkuruoti su kitų šalių augintojų kainomis – sunku. Todėl galvoti, jog bulvių kainai įtakos turės prastas užsienio derlius – nėra pagrindo.

„Neturime tokių didelių daržovių kiekių kaip kaimynai lenkai, todėl nesame labai patrauklūs kitoms šalims“, – patikino asociacijos vadovė.

Viskas suplanuota

Dėl nepaprastai šiltų pirmųjų žiemos mėnesių bei atsigaunančios ekonomikos grūdų kaina mažėja, tačiau ji gali šauti į viršų, jei dėl neregėtų šalčių nukentės pasėliai Šiaurės Amerikoje.

Grūdų augintojų sandėliuose dar yra apie 25 proc. neparduoto derliaus. Mažėjant grūdų kainai, atsiranda vis daugiau prognozuojančių, jog ji gali šauti į viršų. To priežastimi vis dažniau įvardijami rekordiniai šalčiai Jungtinėse Valstijose. Esą dėl itin žemos temperatūros gali nukentėti pasėliai.

Tačiau Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Romas Majauskas ragino nekreipti dėmesio į tokias kalbas, mat jeigu bent kuris galėtų nuspėti kainos augimą ir kritimą, taptų milijonieriumi.

„Kainas reguliuoja orų pokyčiai, ar tai geras, ar tai prastas oras, tai ir lemia. Amerikoje pasėliai gali įšalti, nors ir sniego nemažai, niekas nežino, kaip ten bus. Taigi čia tik spėliojimai“, – patikino R.Majauskas.

Beje, pasak jo, tiek grūdų, tiek kitas šios vasaros derlius Europos Sąjungoje jau yra suplanuotas ir sudėliotas.

„Yra prognozuojama, ne tik kiek prikulsim ir pagaminsim, bet ir kiek suvalgysim, bet čia tokie hipotetiniai skaičiai, dėl to nerimauti tikrai nereikia. Ir miltų, ir duonos pakaks visiems“, – teigė R.Majauskas.

Kas pinga – nepastebime?

Nepaisant daržovių ir grūdų kainų, žmonės vis rečiau pastebi krentančias pragyvenimo kainas. Štai nuo sausio 1-osios pasikeitė elektros energijos kaina buitiniams vartotojams. Elektros kaina nuo 2014-ųjų sumažėjo tiek vienos, tiek dviejų laiko zonų apskaitą naudojantiems vartotojams. Tad netrukus sąskaitos už elektrą ateis gerokai mažesnės.

Elektra vidutiniškai pigo 2,5 cento už kilovatvalandę (kWh). Standartinis vienos laiko zonos tarifas sumažėjo 2,7 ct – nuo 50,1 iki 47,4 ct už kWh. Elektrines virykles naudojantiems vienos laiko zonos vartotojams kaina krito nuo 48,7 iki 46,5 cento už kWh. Mokantieji standartiniu dviejų laiko zonų tarifu už dienos metu suvartotą elektrą nuo šiol mokės 51,3 ct už kWh, naktinė ir savaitgalinė elektra jiems kainuos 38,4 ct už kWh. Dviejose laiko zonose elektrinėmis viryklėmis besinaudojantys vartotojai už dieninę ir naktinę elektrą mokės atitinkamai 50,3 ir 37,8 ct už kWh.

Tiesa, pigo ne tik elektra, mažesnių sąskaitų sulauksime ir už dujas. Pagal naujai nustatytus tarifus, vartotojams kaina nuo šių metų sumažėjo 22-24 centais už kub. metrą.

Krescencijus STOŠKUS, filosofas:

Reikėtų įvesti balansą tarp vilties ir nevilties, nes mes dabar labiau esame linkę į prastesnę pusę. Bet netgi jei ir imtume ieškoti kaltų, jų nerastume, nes žmonės mato tai, kas blogiau, o ne tai, kas geriau. Čia reikia kelti klausimą, kodėl suintriguojama tik neigiamais dalykais.

Taip jau žmogus sukonstruotas, kad kilus pavojui, kyla aliarmas. Apie gėrį žmonės, negalvoja, kad jo šeimai viskas gerai, kad mokslai sekasi ar viskas klostosi darbe.

Dabar gyvename tokiais laikais, kai tokių prie pirštų pridegusių dalykų yra labai daug, tai yra dėl to, kad žmogaus būtis yra pasidariusi nepatikima. Tai reiškia, jog visose srityse yra dalykų, kurie žmogui gresia kažkokiais pavojais.

Stabili visuomenė yra tol, kol galioja taisyklės, kol žmonės jų laikosi. Įpročiai, papročiai viską yra sutvarkę, sureguliavę. Kitaip tariant, kol viskas stabilu, žmogus jaučiasi saugiai.

Aš nekalbu apie Lietuvos situaciją, kur tebesitęsia tas nesaugumas iš kaimynų, verslo konkurentų, galų gale iš visokių kaltinimų.

Tai netgi ir toks dalykas kaip kainų kilimas, kiekvienas paskelbimas apie jų didėjimą sukelia aliarmą. O kas bus toliau? Ar turėsime už ką nusipirkti? Vis dėlto bulvės yra vienos pigiausių prekių ir jos sudaro didžiąją raciono dalį.

Taip pat ir su elektros, dujų kainomis. Jos krito, bet niekas apie tai per daug net nekalbėjo.

Žmogus linkęs galvoti, kad dabar sunku, o vėliau bus dar sunkiau. Dėl to atsiranda žmonių, kurie naudojasi tuo ir savanaudiškai kelia kainą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“