Klebonas gano ir tikras aveles

Klebonas gano ir tikras aveles

Klebonas gano ir tikras aveles

Užvenčio (Kelmės rajonas) parapijos klebonas Eimutis Marcinkevičius ne tik rūpinasi savo parapijiečių sielų reikalais, bet turi ir nemenką ūkį: 50 avių būrį, penkis triušius ir išdidų, egzotiškos Kamerūno veislės ožį. Gyvuliai klebonui teikia įvairiapusę naudą.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Avis augino seneliai

15 metų Užventyje klebonaujantis Eimutis Marcinkevičius randa laiko ir ūkininkauti. Klebono valdose – keli hektarai žemės, pievų, sodas, tačiau didžiausią ūkio dalį sudaro 50 avių banda.

E. Marcinkevičius pasakojo, jog nemenką būrį avių laikė ir jo senelis iš Suvalkijos. Klebono tėvai avių neaugino, bet turėjo kitų naminių gyvulių ir paukščių.

Avys – nedaug išlaidų ir sveikatos reikalaujantis, bet duodantis nemenkos naudos gyvulys.

„Pavargdavau vasaromis palei kleboniją, prie parapijos salės žolę šienauti, o dabar avys gražiausiai, kaip žoliapjove žolę apie 60 arų plote nuėda. Sau gyvenimą taip pasilengvino ir Užvenčio seniūnas Zonis Virbalas – jo avys nuėda ant Ventos kranto įsikūrusios sodybos žaliuosius plotus“, – sakė.

Avių klebonas neketinęs laikyti. Tačiau prieš keletą metų, kai dar klebonavo Vaiguvoje, tenykštis ūkininkas Vladas Šimkus su seserimi Vida jam padovanojo dvi aveles. Draugas iš Krekenavos dar pridėjo ir aviną.

Trijų avelių pasirodė lyg ir mažoka – klebonas nusprendė dalį ir pats nusipirkti. Taip ir nepastebėjo, kad avių banda pasidaugino iki trijų dešimčių.

„Dabar avių turiu 50. 20 ėriukų avys atsivedė“, – pasakojo klebonas Eimutis Marcinkevičius.

Avis klebonas laiko trijuose tvartuose, nes viename toks būrys neišsitenka.

Pačios save išsilaiko

Už kiekvieną avį yra mokamos tiesioginės išmokos – po 70 litų.

Klebonas paskaičiavo, kad pernai už avis gautų daugiau kaip poros tūkstančių litų visiškai užteko pašarui žiemai pasiruošti: ir nušienauti, ir susivežti.

E. Marcinkevičius turi vežimą, traktoriuką. Dažnai šienui parsivežti prie lengvojo automobilio prikabina priekabą.

Užventiškiai – draugiški žmonės. Daržoves gretimame Girnikų kaime auginantis Algimantas Vaupšas klebono avims nemokamai duoda kopūstų lapų, nedidelių morkyčių, kitokių daržovių atliekų.

Tadas Lukša, Vidmantas Juknevičius nušienauti padeda, 20 rulonų savo pernykščio šieno klebono gyvuliams atidavė. Pats avis auginantis Aleksas Mazrimas ir kitiems avis nukerpa.

„Mes, Užvenčio krašte auginantys avis, avinais, kai reikia, pasikeičiame vieni su kitais, kad bandos neišsigimtų, ėriukai būtų sveiki, stiprūs“, – sakė E. Marcinkevičius.

Avims netrūksta ganyklų. Savose pievose klebono avims leidžia ganytis ir seniūnas, ir kiti užventiškiai. Klebonas savo žemėje užsiaugina burokų, avižų, kviečių. Avims žiemą reikia ir sauso pašaro, ir miltų.

„Avieną žmonės vis labiau mėgsta, perka avis pokyliams. Penkias pardaviau, ir dar parduosiu. Esu nusprendęs sumažinti avių bandą. Priklausomai nuo svorio, avis kainuoja iki 300 litų. Kartais avis mainau į kiaules, kai užsimanau kitokios mėsos“, – pasakojo klebonas.

Vilna – ir megztiniams, ir pagalvėms

Iš gausaus būrio avių klebonas gauna nemažai vilnos.

Dažniausiai vilną išdalija užventiškiams. „Avių laikau ir baltų, ir juodų, ir rudų. Iš rudų vilnų viena užventiškė moteris man numezgė dailiausią megztinį, nereikėjo nė dažyti. Už vilnas yra primezgusios moterys ir kojinių“, – pasakojo.

Klebonas ketina iš vilnų pasidaryti ir pagalvių, antklodžių. Karšti vilnas kartu su kitais Užvenčio avių augintojais veža į Plungę.

E. Marcinkevičius išsiaiškino, kad Kaune ne tik išdirba, bet ir nukerpa avikailius. Dailūs avikailiai – dailūs baldų užklotai.

Triušiai – šiltnamyje

Užvenčio parapijos klebono ūkyje, be gausaus būrio avių, yra ir penki triušiai bei išdidus egzotiškas Kamerūno ožys.

Kai geradaris šiaulietis dovanojo triušiams naujų būdų, klebonas buvo priverstas ir triušių įsigyti. Gavo  dovanų  ir baltųjų minkštakailių.

„Kad būtų šilčiau, per žiemą triušius su būdelėmis sunešiau į šiltnamį. Triušius auginu savo malonumui. Tiesa, rūpintis jais reikia nemažai. Juda ir juda jų ūsai, vis ką nors kramto, graužia, dėk ir dėk pašaro“, – rodė savo augintinius E. Marcinkevičius.

Ožį klebonas gavo dovanų iš Kelmės vietinio ūkio direktoriaus Dainiaus Popovo – taip Kurtuvėnuose gyvenantis klebono pažįstamas atsilygino už anksčiau iš klebono gautą ožką.

Autorės nuotr.

AVYS: Užvenčio klebonas Eimutis Marcinkevičius sakė, jog nemenką būrį avių laikydavo ir jo senelis. Iš avių – įvairi nauda: ir vilna, ir kailis, ir mėsa.

ĖRIUKAI: Neseniai klebono avių banda pagausėjo būriu ėriukų – per metus 30 avių atsivedė 20 ėriukų.

TRIUŠIAI: Per šalčius triušiai laikomi šiltnamyje.