Kaip nuvažiuoti ir grįžti iš procedūrų?

Kaip nuvažiuoti ir grįžti iš procedūrų?

SKAITYTOJAI KREIPĖSI

Kaip nuvažiuoti ir grįžti iš procedūrų?

Sudėtingomis ligomis serganti moteris tris dienas per savaitę važiuoja dializuotis. Sveikata negerėja, o pasiekti tikslą savarankiškai tampa vis sunkiau. Šiaulių socialinių paslaugų centras ligonius į procedūras vežioja už nustatytą kainą, Dializės centras – nemokamai, Šiaulių rajono gyventojai kelione turi rūpintis patys.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Pagalbos paieškos

Į redakciją kreipėsi šiaulietė Zita, kurios sesuo turi I neįgalumo grupę, serga diabetu ir kitomis sudėtingomis ligomis, periodiškai autobusu važiuoja iš pietinio mikrorajono į Dializių centrą Vilniaus gatvėje.

„Tris kartus per savaitę, kas antrą dieną, seseriai atliekamos dializės. Pirmyn ir atgal važinėja miesto autobusu. Dializuojama – apie 4 valandas, po to dar valandą guli, kol šiek tiek normalizuojasi savijauta. Po šių procedūrų jaučiasi labai blogai, bet parsigauna namo savo jėgomis“, – pasakojo ligonės sesuo.

Artimiausi giminės moterį kartais paveža, tačiau ne visada gali.

Šiaulietė klausia, ar teikiama kokia nors nuvežimo ir parvežimo paslauga tokiems ligoniams?

„Sergant diabetu, po dializės procedūros reikia skubėti namo pavalgyti, kad nekiltų didesnių sveikatos problemų. Kur kreiptis dėl pagalbos?“ – klausė šiaulietė.

80 centų už kilometrą

Šiaulių socialinių paslaugų centro direktorės pavaduotojas ūkio reikalams Kęstutis Pauliukevičius sakė, kad nuvežimo ir parvežimo paslauga ligoniams jų centre teikiama.

„Į Respublikinę Šiaulių ligoninę dializuotis ligonius vežame pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais, jiems paskirtos dializės – tris kartus per savaitę. Kitus, kuriems paskirtos dvi savaitinės dializės procedūros, vežame antradieniais ir penktadieniais“, – vardijo K. Pauliukevičius.

Procedūrų laikas esąs suderintas su medikais. Pacientai prieš procedūras paimami iš namų, po jos parvežami. Paslauga teikiama tik miesto gyventojams. Nustatyta tokios paslaugos kaina – 80 centų už kilometrą.

„Mėnesio pabaigoje suskaičiuojama suma pagal tai, kiek pacientas važiavo. Pavyzdžiui, iš pietinio rajono iki ligoninės kainuotų apie 50 litų per mėnesį“, – skaičiavo specialistas.

Norintiems gauti tokią paslaugą, reikėtų ateiti į Šiaulių socialinių paslaugų centrą ir užpildyti prašymą.

„Vietų tikrai yra. Šiuo metu vežame dializuotis 5-6 žmones. Taip pat vežame ir onkologinėmis ligomis sergančius žmones“, – sakė K. Pauliukevičius.

Veža ir į rajoną

Dializės centro Šiaulių skyriaus direktorius Kęstutis Savickas sakė, kad jų centre dializuojama apie 80 ligonių. Nuvežama ir parvežama apie 60 procentų pacientų.

„Tokią paslaugą mūsų įstaiga teikia. Sunkesnės būklės pacientus atsivežame ir nuvežame. Nors į mūsų tiesiogines funkcijas tai neįeina. Mūsų tikslas – kokybiškai atlikti dializę“, – aiškino direktorius.

Pasak direktoriaus, pacientų vežiojimas yra „geranoriškas vidaus reikalas“, kuris pacientams nekainuoja. Už paslaugą Teritorinės ligonių kasos neapmoka. Rajone gyvenantys dializuojami ligoniai į  įstaigą ir iš jos taip pat vežami.

„Vežame žmones ir iš Radviliškio, Kelmės, Joniškio rajono, į Kuršėnų pusę. Jei dializuojamam žmogui reikia pagalbos, tereikia ateiti ir pasakyti. Centre dirbantys medikai pagal ligonio sveikatos būklę mato, kuriam tokia paslauga reikalinga“, – sakė K. Savickas.

Rajone – vienas automobilis visiems neįgaliesiems

Šiaulių rajono socialinių paslaugų centro direktorė Irena Laurinaitienė pasakojo, kad šio rajono neįgaliems žmonėms, pensininkams aptarnauti yra vienas mikroautobusas, kuriuo jie vežiojami į gydymo įstaigas po visą šalį.

„Vienas kitas žmogus pasiteirauja, ar vežame dializuotis į Šiaulius. Tačiau tokios paslaugos mes neteikiame“, – sakė direktorė.

Pasak I. Laurinaitienės, vežimo paslaugos gyventojams, kurių pajamos neviršija 750 litų – nekainuoja, jei viršija, reikia mokėti už kilometrą po 1,3 lito.

„Per praėjusius metus neįgaliuosius, pensininkus ar ligonius vežėme 111 kartų: į sanatorijas, ligonines, poliklinikas Šiauliuose, Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje. Jei reikia kažkur vežti, tereikia paskambinti mums arba ateiti į mūsų centrą, galima paskambinti į seniūniją“, – pasakojo I. Laurinaitienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PASLAUGA: Dializės centro Šiaulių skyriaus direktorius Kęstutis Savickas sakė, kad apie 60 procentų jų centre dializuojamų ligonių yra vežiojami, nors ši paslauga įstaigai  nuostolinga.

DIALIZĖS: Moteris po dializių, kurios trunka apie 4 valandas, namo važiuoja miesto autobusu, nors savijauta po procedūros esanti bloga.

PROCEDŪRA: Dializės ligoniams vyksta pagal medikų paskirtą tvarką: tris arba du kartus per savaitę.