Spektaklyje prasiverš jausmų vulkanas

Spektaklyje prasiverš jausmų vulkanas

Spektaklyje prasiverš jausmų vulkanas

Vakar Šiaulių dramos teatre kūrybinė grupė pristatė pirmąją šių metų premjerą – dviejų dalių impresiją „Nebylys“ pagal Juozą Tumą-Vaižgantą. Po keturių dešimtmečių į Šiaulių dramos teatrą grįžusio režisieriaus Jono Vaitkaus spektaklio premjera vyks sausio 25 dieną.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

F. Dostojevskio tema

Spaudos konferencijoje dalyvavo spektaklio režisierius-statytojas, inscenizacijos autorius Jonas Vaitkus, jo dešinioji ranka režisierius Tomas Jašinskas, scenografas Gintaras Makarevičius, kostiumų dailininkė Sandra Straukaitė, scenos judesio kūrėja Lina Šimkienė. Atvykti negalėjo kompozitorius Algirdas Martinaitis.

Už jų nugarų scenos rimtyje sustingo spektaklio aktoriai Nomeda Bėčiūtė (Anelės motina) ir Aurimas Pintulis (Pasakotojas).

Spektaklyje Dėdienę įkūnys Inga Norkutė, Danguolė Petraitytė, Joną Butkį – Aidas Matutis, Kazį Šnervą – Anicetas Gendvilas, Kazio tėvą – Juozas Bindokas, Kazio motiną – Virginija Jakštaitė, Anelę Kepelę – Monika Šaltytė, Anelės tėvą – Juozas Žibūda.

Pasak J. Vaitkaus, Vaižganto kūrinys – universalus, tai – meilės ir aistros istorija.

Šį apsakymą Vaižgantas parašė gyvenimo pabaigoje ir pats vadino romanu.

„Žmogus gyvena šviesus, švarus, netgi šventas. Bet gyvenimas apsiverčia: pasirodo, šioje žemėje paskirta Golgota yra gana pavojinga. Kuo ilgiau žmogus gyvena, tuo aiškiau tai supranta. Matyt, ir Vaižgantas suprato, kad amžina kova su savimi, su dvilypiais jausmais, yra nesibaigianti. Manau, ne veltui jis paskutiniam kūriniui pasirinko rašyti apie aistras, jusles, dėl kurių gėda, kurias sunku pripažinti“, – sako J. Vaitkus.

Pasak režisieriaus, žmogus galiausiai suvokia, kad rojaus žemėje nėra. Nors bandoma pinigais, marmuru, rūmais sudievinti save, šis apsigavimas – akivaizdus.

„Tai – dostojevskiška tema, nesvetima lietuvių autoriams, kurie giliau kapsto, mato visus nuopuolius, graužatis, išgyvenimus“, – sakė J. Vaitkus.

Režisierius pabrėžė, kad teatras negali būti paviršutiniškas, į kurį ateinama virškinti kotletų ir pasilinksminti. Jei žmogus teatre nepradeda teisėjauti ir advokatauti su savimi, tai – ne žiūrovas, o – manekenas. J. Vaitkus neabejoja: teatras, muzika, dailė yra žmogaus gyvenimo dalis – ne tik sąskaitos.

Siekė pirmapradiškumo

T. Jašinskas su aktoriais dirbo viso kūrybinio proceso metu.

Režisierius pabrėžia, kad spektaklis nėra etnografinė ano meto šventųjų rekonstrukcija, daug svarbiau buvo atskleisti vidinę lietuvio sielą, jos būseną, emocinį vidinio pasaulio stebėjimą.

Spektaklio žmonės – pirmapradžiai, gamtažmogiai, todėl kūrėjams buvo labai svarbu rasti išraišką, bendravimo būdą be buitinio kalbėjimo.

Scenografiją kūrusiam G. Makarevičiui įdomu su buitiniais elementais pasielgti taip, kad jie taptų nebuitiniai, įgautų kitas prasmes.

„Nebylio“ scenografijos atskaitos taškai – nuožulnios medinės grindys ir stalas.

Gamtos peizažą spektaklyje kuria videofragmentai. „Buvo įdomu jungti interjerą ir videoprojekcijų peizažą. Kinu, vaizdu, šviesa galima kurti erdvę, ją išplėsti, suteikti jai papildomų prasmių“, – sakė scenografas.

S. Straukaitė, kurdama drabužius, siekė atskleisti lietuvio esmę.

„Lietuvis iš pirmo žvilgsnio – tarsi medinis žmogus, be spalvų. Bet tai – išorinis ramumas, susilaikymas, susivaržymas. Viduje yra vulkanas“, – sakė kostiumų dailininkė. Jos nuomone, teatre neprivalo viskas būti gražu, teatras turi jaudinti.

Scenos judesio kūrėja L. Šimkienė prie kūrybinės grupės prisijungė vėliausiai.

„Buvo iššūkis, nes reikėjo rasti meninį sprendimą, kai grindys nėra lygios ir tiesios. Maestro nenorėjo standartiškų sprendimų: nei judesio, nei visur kitur“, – sakė L. Šimkienė.

Pirmasis „Nebylio“ eskizo pristatymas Šiaulių dramos teatro scenoje vyko gruodžio 15 dieną. Du premjeriniai spektakliai numatyti sausio 25 ir vasario 1 dienomis. Kovo 12 dieną spektaklis išvyks į pirmąsias gastroles Rusų dramos teatre Vilniuje.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SUGRĮŽTUVĖS: Režisierius Jonas Vaitkus kurti į Šiaulių dramos teatrą grįžo po keturiasdešimties metų.

KŪRĖJAI: Spaudos konferencijoje dviejų dalių impresiją „Nebylys“ pristatė (iš kairės) scenos judesio kūrėja Lina Šimkienė, spektaklio režisierius-statytojas, inscenizacijos autorius Jonas Vaitkus, kostiumų dailininkė Sandra Straukaitė, scenografas Gintaras Makarevičius, režisierius Tomas Jašinskas.

AKTORIAI: Scenoje – Nomeda Bėčiūtė (Anelės motina) ir Aurimas Pintulis (Pasakotojas).