
Naujausios
Į kapus žaliuoju reformos koridoriumi
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Žinomas posakis: ir kariamas šuo pripranta. Tad ir Akmenės rajono gyventojai priprato gyventi be greitos pagalbos sveikatai.
Ir vis dėlto – ne visi. Vis dar atsiranda, kas viešai sušunka: esame pavojuje! Dažniausiai tada, kai artimųjų netektis atveria karčią tiesą – mirties galėta išvengti, jei greitai būtų atvykusi greitoji medicinos pagalba.
Taip mano Naujosios Akmenės gyventoja Eugenija Ališauskienė, kai ant jos rankų užgeso jos žmogus. Nors gelbėti tą pačią akimirką buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, o atstumas – apie kilometras. Tačiau atvažiavo, artimųjų tvirtinimu, mažne po valandos.
Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos centras teisinasi: visi automobiliai buvo išvežę kitus ligonius į Šiaulius. Mat tokia praktika yra tapusi kasdienybe. Maždaug treji metai Naujosios Akmenės ligoninėje uždaryti kai kurie skyriai, todėl vietiniai žmonės greitukėmis vežiojami gydytis į Šiaulių ligonines, rečiau – į Mažeikių.
Užtat visas Akmenės rajonas jo centre Naujojoje Akmenėje lieka be budinčio ekipažo. Tad vietinis gyventojas pro savo buto langą penktame aukšte nors ir mato pagalbos centrą, bet iš ten pagalbos tuoj pat nesulaukia. Pasirodo greitukė tuomet, kai grįžta iš kelionių.
Apie grėsmes akmeniškių sveikatai „Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė, kai tebebuvo svarstomos reformos Naujosios Akmenės ligoninėje.
2010 metais tuometės sveikatos apsaugos viceministrės Noros Ribokienės klausiau: „Tarkim, man šią minutę pasireiškia pirmieji insulto požymiai. Man nuo redakcijos iki ligoninės yra keli šimtai metrų, ir per kelias minutes atsidurčiau ligoninės palatoje. Tuo tarpu, kai Naujojoje Akmenėje nebeliks Reanimacijos skyriaus, tai iki artimiausios ligoninės tektų važiuoti daugybę kartų ilgiau“.
Viceministrė piešė dangišką išeitį: gelbės visagalė greitoji medicinos pagalba. Argumentavo terminais: „galioja vadinamos auksinės valandos laikas“, „didžiosioms ligoninėms yra prievolė žaliuoju koridoriumi priimti ligonį“, „atvykus greitajai medicinos pagalbai, pacientas turės teisę rinktis, į kurią įstaigą būti transportuojamas“.
Tada atrodė, kad rašoma šakėmis vandenyje. Dabar sproginėja demagogijos burbulai. Vien todėl, kad paprasčiausiai greitosios medicinos pagalbos automobilių nėra reikiamu laiku ir reikiamoje vietoje. O kai galiausiai randamas miręs žmogus, tai jam jau nebereikia siūlyti „rinktis, į kurią įstaigą būti transportuojamam“. Į morgą transportuoja kiti, nes negyvų greitoji nevežioja.
Savo žmogaus netekusi Eugenija Ališauskienė smerkia ne šalies Vyriausybę, kurios sprendimu Naujosios Akmenės ligoninei nebeleista gydyti visų ligonių. Prikaltų prie kryžiaus Akmenės rajono valdžią. Kam nepasipriešino. „O jei buvo nepajėgi, tai galėjo meras laikraštyje įdėti skelbimą: „žmonės, gelbėkit ligoninę“, ir jie būtų autobusais važiavę į Seimą protestuoti“, – sakė moteris.
Ji pasiryžusi įrodyti, kad dar ne viskas prarasta. Įsitikinusi, jog galima pagerinti greitosios medicinos pagalbos sąlygas. Todėl, kaip pati sakė, supurtytų ir patį sveikatos apsaugos ministrą, kuris anksčiau ją yra gyręs už pilietiškas akcijas.
Moteris eis ir pas tą Seimo narį, kuris prieš ketvertą metų žadėjo surasti autobusų vežti Akmenės rajono gyventojus protestuoti prieš reformą, bet taip pažado ir neįvykdė. Dar akmeniškė ketina pati važiuoti prie Seimo į bado akciją. Jei nepristigs sveikatos.
Tam, kad Akmenėje sumanius paviešėti šalies Prezidentei (o tokia galimybė labai reali, kai artėja rinkimai) jos nereikėtų lydėti iš Vilniaus greitosios ekipažui.
Ir dar. Jei Akmenės rajono savivaldybėje imtų mirti interesantas, pavyzdžiui, įaudrintas neįrodomos neteisybės, o greitosios už kilometro esančiame centre tai nėra. Kas prisiimtų kaltę – valdininkai, netinkamai bendravę, ar medikai, laiku neatvažiavę?
Panašu, kad niekas iš jų. Atkirstų: juk pats žmogus kaltas, kad ieško to, ko nebeįmanoma surasti – teisybės.