
Naujausios
Dėmesingumas – pats svarbiausias žmogui
Kiek mus reikia pinigų? Kada žmogus gali pasakyti, kada yra turtingas? Tokius klausimus kelia G. Drukteinis ir čia pat duoda atsakymą: "Koks nors bankininkas sakytų, kad pinigų niekada negana. Jei kalbėtų koks protingas žydas, pacituotų, kas parašyta Talmude: turtingas esi tiek, kiek gali duoti kitiems. Turima omeny, kiek gali įkvėpti kitus žmones savo pavyzdžiu".
Ir čia pat G. Drukteinis kreipiasi į Savivaldybės darbuotojus.
"Jūs, kaip ir parašyta Naujajame testamente, esate reginys visam pasauliui. Žiūrėdami į jus, žmonės mato savo atvaizdą – nesišypsantį, sustabarėjusį, paniurusį, abejingą, pavargusį. Bet jeigu jūs pabandytumėte šias savybes pakeisti į kokias žmogiškesnes... Geriausi dalykai yra nemokami. Pavyzdžiui, nuoširdi šypsena".
Jis pastebi, kad bet kurios pasaulio savivaldybės darbe esminis dalykas yra dėmesingumas. Mums išpuolė pikta lemtis gyventi greito vartojimo epochoje. Mūsų vaikai ir anūkai praranda tuos įgūdžius, kuriuos kadaise labai puoselėdavome ir laikėme didelėmis vertybėmis. Pavyzdžiui, gebėjimas skaityti ilgus tekstus, rašyti ranka, išklausyti ilgą kalbą fokusuojant dėmesį. Šiais laikais žmonės nori visko greit, čia ir dabar. Visi nori greito sprendimo, auksinės taisyklės, trijų žingsnių, kurie padės numesti svorio, padaryti karjerą ir panašiai. Dažniausiai nekreipdami dėmesio į patį procesą ir nesuvokdami, kiek jis trunka.
G. Drukteinis akcentuoja, kad dėmesingumas – pats svarbiausiais bet kuriam pasaulio žmogui. Jei paklaustų, koks dalykas gyvenime yra svarbiausias, dauguma išvardintų šeimą, vaikus, sveikatą, augintinį... Be abejo, tai yra svarbu. Bet pasaulyje gyvena milijonai žmonių, kurie tų dalykų neturi ir yra laimingesni už turinčiuosius. Egzistuoja vienas dalykas, kuris sunkiai išsikovojamas, o išsikovojus išlaikomas – dėmesys sau. Viso pasaulio dėmesio atkreipimas į kokį poelgį, elgesį, šmaikštų sąmojį, nutapytą paveikslą, parašytą eilėraštį ar surinktą kamštelių kolekciją.
"Turėkite omenyje – niekas gyvenime neturi prasmės, jei to neįvertina kažkas iš šono. Pats korektiškiausias šiandien būdas pasiųsti žmogų po velnių – nusukti nuo jo savo žvilgsnį. Arba dar ir pradėti naršyti savo mobiliajame telefone (juokiasi). Mokėjimas išklausyti, sutelkti dėmesingumą – jeigu chamui tai yra didžiausia paslauga, kurią jūs galite padaryti atkreipdami dėmesį į tai, ką jis padarė, pasakė, užgavo, tai geram žmogui, kurių, aišku, pasaulyje yra nepalyginamai daugiau, nei blogiečių, tai yra pats didžiausias įvertinimas", – dėstė žmonių elgesio analitikas.
Jis pasakojo, kad skaitydamas paskaitas pedagogams bet kurioje šalies vietoje susilaukdavo klausimo, kaip mokytojui elgtis su agresyviais vaikų tėvais. Ypač jei tas tėvas dominuojantis fiziškai, jei yra valdžios atstovas arba mokyklos finansinis donoras. Kaip elgtis eilinei mokytojai, susidūrusiai su tokia agresijos siena? G. Drukteinis tvirtina: yra vienintelis būdas – tiesiog nusukti savo žvilgsnį. Bet kuris žmogus, pajus, kad jo išliejama emocija, galbūt ir pagrįsta, neturi jokios prasmės, jei to kažkas neklauso.
Daugumai žmonių, atėjusių reikalauti kažkokių sprendimų, svarbiausiais yra ne pats sprendimas, o surasti žmogų, kuris jį išklausys.
Niekas gyvenime neturi prasmės, jei to neįvertina kažkas iš šono. Pats korektiškiausias šiandien būdas pasiųsti žmogų po velnių – nusukti nuo jo savo žvilgsnį.
Svarbiausia ne lėkštė, o priešais sėdinčiojo akys
"Didžiausia bėda, kad etiketas yra suvokiamas kaip formulių rinkinys, kaip daugybos lentelė", – sako ne vieną knygą apie etiketą išleidęs ekspertas.
Sistema, sukurta palengvinti gyvenimą, dažnai atneša diskomfortą.
Jis prisiminė giminaitį, kuris, pamatęs šventėje G. Drukteinį, sutriko, ar į teisingas taures pila vyną.
"O jokio skirtumo, svarbu ne iš ko, o su kuo tą vyną geri. Jei yra reikalas, galima ir iš moteriško batelio jį išgerti, o ne blaškytis po visą Šiaulių rajoną ieškant tam tinkamų taurių", – dėstė pranešėjas, sukeldamas auditorijos šypseną.
Jis siūlo įsidėmėti vieną taisyklę: sėdint prie stalo, svarbiausia, ne tai, kas yra padėta prieš tave lėkštėje, o priešais sėdinčio žmogaus akys. Jam turi būti skirtas visas tavo dėmesys ir energija, o ne tai, ar teisingai pjaustai kokį vyniotinį.
Išmoko peradresuoti savo problemą kitiems
G. Drukteinis yra išleidęs 9 knygas, iš kurių dvi skirtos etiketui. Kaip sako pats, jo specializacija – vyrai. Jam ilgus metus buvo nesuprantama, kodėl tie vyrai taip nuskriausti. Moterys turi viską. Milžinišką grožio industriją. Bet kokiame spaudos kioske galima pamatyti begalę moterims skirtų žurnalų, patarimų. Moteris turi prigimtinę teisę atrodyti gražiai, keisti išvaizdą.
Vyrų gi apranga monotoniška, dažnai vienspalvė. Pavarčius žurnalus vyrams, galima daryti išvadą, kad jų interesai susiveda vien į medžioklę, žūklę, auto-moto, ką nors seksualaus ir gal dar į Antrąjį pasaulinį karą.
Iš vyrų buvo reikalaujama būti vyriškais – mokėti šokti, supjaustyti sumedžiotą zuikį ("mamutą"), pakeisti automobilio ratą. Statistiškai absoliuti dauguma tai mokėjo. Šiandien visa pedagogika pasikeitė į delegavimo principą. Savo vaikų ir anūkų tarpe pastebime, kad žmonės yra mokomi savo problemą peradresuoti kažkam kitam.
Žmonės yra pasidarę tokie silpni, kad nori, jog jų problemas spręstų kažkas kitas: gal meras, gal Kalėdų senelis, gal Europos Sąjungos finansavimas, gal Briuselis, gal Majų kalendorius... Nebenorime su savo problemomis susidurti akis į akį, norime jas deleguoti kažkam kitam. Pavyzdžiui, savivaldybės darbuotojams.
Knygos pirkimas yra intymus aktas
2011 metais G. Drukteinis išleido knygą "Kaklaraištis yra politika". Ją norėjo pavadinti džentelmeno gidu po gyvenimą. Leidykla autoriui išaiškino, kad negalima tokio pavadinimo naudoti. Lietuvių sąmonėje žodis džentelmenas turi neigiamą potekstę. "Oi, oi, atsirado čia džentelmenas".
Geriausiai parduodamos knygos, kurių pavadinimai prasideda žodžiu "kaip": kaip uždirbti milijoną, kaip numesti svorio, kaip susirasti draugų, kaip padaryti karjerą...
"Jei jūs išsirenkate knygą "Kaip uždirbti milijoną", visam pasauliui parodote, kad esate ubagas ir to milijono neturite", – perspėja lektorius.
Visos knygos apie dietas, sudaužytas širdis, trūkstamus milijonus visam pasauliui rodo, kad jums tai skauda. Ieškote atsakymų ir tikitės, kad autoriai jums juos pateiks. Į Savivaldybę ateina žmonės su tokiu pat tikėjimu.
Autorius atsisakė pavadinimo su žodeliu "kaip" ir savo knygą pavadino "Kaklaraištis yra politika". Kaklaraištis yra svarbus dalykas kiekvienam vyrui. Ekspertas įrodinėja vyrams, kad jų aprangoje yra ir politinių momentų. Pavyzdžiui, Irano prezidentas yra pareiškęs, kad jis niekada nesiriš kaklaraiščio, nes tai yra Vakarų dekadanso simbolis. Kaklaraištis yra galingesnis už bet kokius kedus, džinsus, ir moterys neleis meluoti, kad joms patinka vyriai su kaklaraiščiais.
Protokolas, kaip ir Holivudas, neišnyks, kol žmonės jausis silpni
G. Drukteinis siūlo pakalbėti apie visam pasauliui žinomą vietą – Holivudą. Jo produkciją vartosime šiandien, vartojome vakar kaip ir visus pastaruosius 100 metų. Kodėl jis taip sėkmingai kepa tokius kūrinius, kuriuos vienodai supranta lietuviai, estai, šiauriečiai, mongolai, argentiniečiai ar panašiai?
"Jau 100 metų Holivudas pardavinėja pasauliui vieną paprastą žmogišką problemos sprendimo būdą – "Happy end" (laimingą pabaigą). Absoliuti dauguma sukurta pagal tą patį kurpalių. Iš pradžių viskas blogai. Herojus pažemintas, neteisėtai kalintis, iš jo atimtos kažkokios galios, jis negražus, niekas nenori su juo draugauti. Filmo viduryje jis investuoja į save, su Kung Fu Panda treniruojasi, skaito išminties knygas, lipa į kalnus, medituoja. Mums jau aišku, kad nusileidęs žemyn išdaužys visus priešus. Galbūt su Betmeno pagalba, gal su JAV armijos, gal su specialiais burtų lazdelės įgūdžiais. Ir jam atiteks viskas – gražiausia mergina, lagaminas su milijonu doleriu ir taip toliau... Mes tą žiūrime kiekvieną dieną. Kodėl?" – provokuoja G. Drukteinis.
Todėl, kad žmonėms reikia šito sugrįžimo, pasitikėjimo pasaulio harmonija ir tvarka. Žmonės yra pasimetę ir silpni. Jie pabunda ir jau jiems yra blogai: tai lyja, tai per šalta, tai per karšta, tai per anksti pabudo, tai vienas pabudo... Iki pat užmigimo vakare problemos jį persekioja. Vieni jas bando spręsti svaigalų pagalba. Bet absoliuti dauguma padorių žmonių ieško mero, Betmeno, karaliaus, generolo – kažkokios galios, kuri užtikrina tvarką ir užtikrina tai, kad paspaudus mygtuką įsijungs šviesa. Ir šviesoforai veiks, ir parduotuvės dirbs, ir keliai bus asfaltuoti...
"Protokolas, kaip ir Holivudas, negali išnykti tol, kol žmonės jausis silpni ir visada lauks, kol ant aukščiausio socialinės hierarchijos laiptelio stovintis žmogus nepradės kažką daryti. Jie kaip ir tame Holivudo filme tikisi laimingos pabaigos. Ir jūs, kaip tie Holivudo istorijų pasakotojai, galbūt esate ta paskutinė instancija, kuri dar gali sugrąžinti tą viltį ir pasitikėjimą", – akcentuoja lektorius tarnautojams.
Nesek paskui minią
Etiketo pavadinimas susijęs su bilietu, ant kurio karaliaus Liudviko IV laikais buvo surašomos taisyklės, kaip elgtis. Etiketas – sistema, padedanti žmonėms indentifikuoti savo klasės, luomo, gildijos, genties, gaujos narius. Nepriklausomai, kas tiek žmonės yra vieni kitiems, jų veikla, elgesys, apranga, kalbėsena gali parodyti, kad kažkuris iš jų yra iš kitos aplinkos. Pavyzdžiui, sėdi aštuonis žmonės ir pietauja. Septyni valgio su peiliais ir šakutėmis, vienas – rankomis. Ne dėlto, kad jis yra blogas žmogus. Tiesiog visi iškart žino, kad jis yra iš kitos aplinkos.
Kam etiketas reikalingas? Tam, kad būtumėte geresni už save.
"Mes gyvename dar ir milžiniško pasirinkimo laikais. Atsirinkti turime vadovaudamiesi kažkokiais kriterijais. Kodėl aš turiu su jumis draugauti, jei šalia jūsų yra dar 99 žmonės, iš kurių aš turiu galimybę pasirinkti. Etiketas sako, jūs turite būti geresnis už kitus. Kaip sako žydai – niekada nesek paskui minią, būk truputėlį kitoks, nei visi. Tavo aplinkoje niekas moterims nesako komplimentų, o tu pasakai. Visi pasisveikina "laba diena", o tu dar priduri "kaip gerai atrodai". Smulkmena, kuri nieko nekainuoja, bet gali uždirbti milijoną", – tikina etiketo ekspertas.
Tokios detalės leidžia būti geresniu už kitais, išsiskirti minioje.
"Penktą valandą Savivaldybėje visi atsistoja ir išeina, nes Konstitucija garantuoja teisę į poilsį. O jūs pasiliekate. Ne dėlto, kad meras galvotų, jog jūs lėtas ir nespėjat per dieną atlikti užduočių. Ne, jūs duodate suprasti, kad jums rūpi Žalioji planeta. Kai visi sėdi kamščiuose ir dūmija, jūs jau geriau palauksit, kol tie kamščiai išsivažinės. O per tą laiką dar ir padirbėsit su Savivaldybės vizija...", – smagiai savo įžvalgas dėsto lektorius, sukeldamas salėje juoką.
Tačiau juoktis čia nelabai yra dėl ko, nes, sako G. Drukteinis, tokio žmogaus veidas ir vardas ateina pirmas į sąmonę vadovui, kai sudaromas sąrašas, kur dalijami priedai, komandiruotės...
Tai, vardan ko gyvename
Kas yra mandagumas? Antikos išminčiai aiškindavo, kad tai yra maksimalių rezultatų pasiekimas su minimalia energija. Pavyzdžiui, norint kažką pasakyti, jums nereikia rėkti ir naudoti daug energijos. O ramus nuoseklus kalbėjimas reikalauja ne tik nedaug energijos, bet ir yra mandagus.
Kas sveikinantis pirmas turi ištiesti ranką: vyras ar moteris? Kai žmonės pradėjo paisyti vienas kito interesų, viena pirmųjų užduočių iškilo indentifikuoti save. Parodyti kitam žmogui, kad tu nesi grėsmė, priešas. Kodėl žmonės pradėjo liestis vienas prie kito? Pirmiausiai, pradėjo rodyti vienas kitam delnus, sakydami, kad neturi, ką slėpti. Prisilietimas vienas prie kito sveikinantis, buvo būdas patikrinti, ar kitas vyras neturi ginklo. Rankos pakratymas buvo skirtas tam, kad iš rankovės išbirtų paslėpti ginklai.
Moterys istoriškai niekada nebuvo identifikuojamos su ginklais. Moterų drabužiuose nėra daug kišenių, skirtingai nei pas vyrus. Dėlto vyrui psichologiškai yra sunku liestis prie moters sveikinantis, nes ji niekada neturėjo ginklų, neturėjo kur jų slėpti.
"Turkite omenyje, kad pirmasis ranką bet kam ištiesia tas, kas nori pademonstruoti savo draugiškumą ir pagarbą", – akcentavo ekspertas.
G. Drukteinis pateikė patarimų, kaip elgtis, siekiant susitarti ir išvengti problemų nemaloniose situacijose.
Kai kalbate kažką gero, rankos turi būti nukreiptos į save, o kai bloga, į pašnekovus.
Reikia siekti, kad kalbantis akių lygis su žmogumi, kuris turi tau priekaištų, būtų panašiame lygyje.
"Visada rodyk delnus ir niekada nesiginčyk su žmogumi, nes bet kurio ginčo rezultatas yra įrodymas, kad vienas iš mūsų yra durnius. Kažko nesupranta, kažko nežino, o to nemėgsta niekas. Dar 1992 metais A. Čekuolis mums sakydavo: visada kalbėkite tokias frazes – aš tave girdžiu, aš suprantu, jūs teisus, neįmanoma jums paprieštarauti. Šiose frazėse susipina daug išminties. Visų pirma dėmesys tam žmogui – tu parodai, kad išgirdai, ką jis tau sakė", – patarė lektorius.
90 procentų sakinių pradedame žodeliu "aš" ir taip darome klaidą. Verta peradresuoti šį žodį į "tu", "tau", "tavo"... Ką tu veiki, kaip tu jautiesi, ką tu manai? Žmogui tai yra svarbiausia. Tai tiesiausias kelias į jo širdį.
"Net ir žinodami atsakymą iš anksto nesidrovėkite rodyti žmogui dėmesį. Tai yra tai, vardan ko mes gyvename".
