
Naujausios
KOMENTARAS
Minčių sanitarai darbo turi ir turės
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Seime pasiūlyta įteisinti nuostatą, kad nėštumą nutraukti pageidaujanti moteris gautų privalomą psichologo ir socialinio darbuotojo konsultaciją. Tai pasiūlęs Seimo narys jau kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą, siūlydamas koreguoti ministro įsakymą dėl nėštumo nutraukimo.
Europos Sąjungoje abortai draudžiami Maltoje, Airijoje, Lenkijoje. Kitos šalys, kaip ir Lietuva, abortų nedraudžia, bet nustato ribą, iki kurios jis leidžiamas. Šis terminas svyruoja nuo 10 iki 18 savaičių.
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, Lietuvoje pernai ne dėl medicininių indikacijų oficialiai atlikti 5782 abortai.
Jeigu tada, kai įsigalios ši įstatymo nuostata, bus nutraukta kad ir viena gyvybe mažiau, jau bus didžiulis laimėjimas mums visiems, ne tik tai moteriai, jos fizinei ir psichikos sveikatai. Neįkainojama yra išsaugoti besiskleidžiančią gyvybę.
Moterys, pasiryžusios nužudyti savo kūdikį, galvose kuria įvairiausias priežastis, o neretai susiduria ir su artimų žmonių spaudimu. Abortas yra ne tik vaiko nužudymas. Čia reikia kalbėti ir apie motinystės dovanos sunaikinimą, o tai reiškia ir apie pačią moterį.
Psichologo darbas būtų išvalyti iš moters galvos naikinančias priežastis ir pakeisti mąstymą kurti, o ne žudyti. Bet tam reikia kvalifikuotų specialistų.
Rašiau apie tai, kad buvusi prostitutė lankosi pas psichologą, bet savo veiklos, aplinkinių pasakojimu, nemetė. Kodėl? Prastas psichologas, per daug stiprus prostitucijos užkratas, įsirėžęs į merginos sąmonę?
Kalbantis su psichologais aiškėja, kad jų pagalbos reikia vis daugiau žmonių. O iš kur gauti psichologų, specialistų? Sričių, kur būtina psichologo pagalba, ratas plečiasi geometrine progresija.
Jau yra didžiulis psichologų poreikis dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais. Ikimokyklinukai susiduria su tokiomis problemomis, kurių tėvai nepajėgia vieni išspręsti. Šiauliuose kuriamos specialios tėvų ir vaikų grupės, lankančios psichologo konsultacijas.
Didelės darbo patirties turinti psichologė pasakoja, kad gimstantys ir augantys vis silpnesni, ir fiziškai, ir psichologiškai, vaikai, net ir lopšelinukai, turi elgesio, bendravimo sutrikimų, nebeatlaiko gyvenimo, aplinkos krūvio.
Kitos vaikų psichologinių problemų priežastys – patyčios, nesusikalbėjimas, komplikuotas bendravimas su pavargusiais pedagogais, darželių auklėtojomis, su bendraamžiais, kurie ir piktesni nei anksčiau, ir labiau pažeidžiami.
Dar viena skaudi priežastis – tėvų skyrybos. Tėvai ima įkaitais savo vaikus ir žaloja jų vaikystę. Vaikai tampa ginklais tėvo ir mamos mūšyje. Psichologai su išsidraskiusių šeimų vaikais turi daugybę darbo.
Mokyklose vaikų mažėja, mokyklos uždaromos, o psichologo kabinete atvirkščiai – vaikų, nesutariančių nei su savimi, nei su aplinka, kasmet tik daugėja.
Anksčiau psichologu būdavo močiutė su savo gyvenimiška patirtimi, mokėjimu ir išklausyti, ir patarti. Šiandien ir mažiems, ir dideliems reikia specialisto pagalbos, nes visuomenė ritasi su visu pasauliu nežmonišku greičiu į susvetimėjimo, nesusikalbėjimo, problemų, skubėjimo, santykių nebuvimo dykvietę.
Ar Seimo priimti įstatymai padės psichologams gelbėti mus iš tos dykvietės? Pavyzdžiai rodo, kad ir ne vienam Seimo nariui būtina psichologo ar net psichiatro pagalba.