
Naujausios
„Kelią į gimtinę“ laistė dangus, švietė saulė
Škaplierinės atlaidai Linkuvoje ir tradicinė miesto šventė „Kelias į gimtinę“ nušurmuliavo palikdami linkuviams ir svečiams įsimintinų akimirkų.
Janina VANSAUSKIENĖ
Stanislava VIČAITĖ
pakruojis@skrastas.lt
Pirmoji diena – ne tik vaikams ir jaunimui
Pirmoji miesto šventės diena – penktadienis - prasidėjo linkuvietės fotografės Aldonos Valtarienės darbų paroda. Į miesto biblioteką susirinkusiems fotografė pristatė savo rankdarbių ekspoziciją. Joje ant lino audinio iš vilnos veltos, iš šiaudelių klijuotos gėlės, papuošalai.
Miesto aikštėje jau krykštavo patys mažiausi linkuviečiai. Čia du "peliukai" mokė leisti muilo burbulus. Aikštė buvo pilna vaikų klegesio ir įvairiaspalvių burbulų. Juos leido ir mažųjų tėčiai, mamos, močiutės.
Po vidudienio iš Linkuvos gimnazijos per miestą pajudėjo pedagogų ir abiturientų eisena. Po šv. Mišių bažnyčioje Kultūros centre iškilmingai įteikti brandos atestatai 89-osios laidos abiturientams.
Leidžiantis saulei Linkuvos kalną ėmė gaubti debesys, tačiau bažnyčios šventoriuje plušantys gėlių kilimų „audėjai“ nesiskubino namo nebaigę darbo.
Permerktos lietaus moterys ir joms talkinę vyrai labiausiai baiminosi audros, kad ši neišnešiotų kilimų. Tačiau naktį gerai palaistyti ornamentai šeštadienio rytą atrodė kaip šviežiai suskintų gėlių.
Bažnyčios šventorių puošė 12 vienas už kitą gražesnių žydinčių kilimų, kurios kūrė miesto įstaigų ir visuomeninių organizacijų atstovai.
Vakare – apie „Lionkavos torto“
Penktadienio vakaras kalbininkus iš Vilniaus ir Šiaulių, linkuvius bei krašto kultūros žmones subūrė pasišnekėti apie gimtąją tarmę.
Konferenciją organizavo Linkuvos seniūnija bei kraštietis kalbininkas Šiaulių universiteto docentas dr. Stasys Tumėnas.
Renginį tarmiškai pradėjęs S. Tumėnas sakė: „Lionkavos tarme yra tortu torts“. Salėje pasigirdo šurmulys, nes ne kiekvienas iš karto suprato apie kokį „tortą“ ("turtą“ – red. past.) prabilo kalbininkas.
S.Tumėnas pabrėžė, kad linkuvių tarmė – kaip matematinė lingvistika, kurioje žodžių garsus, sakinių konstrukcijas galima sudėlioti į formules.
Linkuvių tarmė priklauso vienai sudėtingiausių aukštaitiškų patarmių.
Kalbininkai teigia, kad Lietuvoje yra dvi pagrindinės tarmės – aukštaičių ir žemaičių, jos skaldomos į keturiolika patarmių. Kraštietis habilituotas daktaras Kazimieras Garšva tvirtina esant jų 15, nes linkuvių šiaurės panevėžiškių tarmę nori išskirti kaip visiškai savarankišką.
K. Garšva buvo vienas iš kalbininkų, pasirūpinusių, kad šiuos metus Seimas paskelbtų Tarmių metais. Jis ragino nesigėdinti kalbėti savo gimtąja tarme ir oficialiuose renginiuose bei mokykloje.
Profesorė Genovaitė Kačiuškienė paskelbė savo studentės atliktą etnografinio ansamblio „Linkava“ dainų programos tyrinėjimą: priskaičiuota 960 linkuvių tarmės ypatybių, kurių pati svarbiausia – žodžio galūnės trumpinimas.
Linkuvių tarmės sodrumą demonstravo Nida Šimkūnaitė, pasakojusi sakmę apie Linkuvos kalno atsiradimą.
Konferencijoje pasigesta linkuviečių senovinių dainų, kurias dainuodavo šviesaus atminimo mokytojos Stasės Lovčikaitės įkurtas etnografinis ansamblis „Linkava“ ir Dangirūtos Šimkūnienės nuo mažamečių išaugintas jaunimo ansamblis „Ratinėls.“ Kolektyvai šiuo metu likę be vadovo.
K. Garšva apgailestavo, kad ansamblių ateitis yra neaiški, be vadovų jiems gresia sunykti. Tai būtų vienas iš didžiausių Linkuvos turtų praradimų.
Škaplierinė sutelkia sporto entuziastus
Antroji Škaplierinės diena buvo skirta šeimoms. „Sportuokime kartu“ pavadintą antrąją šventės dieną savo jėgas išmėgino kelios sporto entuziastų kartos. Išlaikyta tradicija futbolo varžybas rengti sekmadienį.
Linkuvos kultūros centre prie šaškių ir šachmatų lentų susėdo šių sporto šakų mėgėjai iš Šiaulių, Joniškio, Radviliškio, Panevėžio, Pakruojo, Linkuvos.
Šachmatų varžybų nugalėtoju tapo Kęstutis Mikalauskas. Antroji vieta atiteko Romualdui Stonkui, trečioji – Stasiui Petronaičiui.
Šaškių varžybose lygių nebuvo Robertui Kurauskui ir Aldonai Juozaitienei. Antrąsias vietas pelnė Petras Armanavičius ir Eugenija Dačiolienė. Trečias liko Edmundas Vaznonis.
Linkuvos specialiojoje mokykloje varžėsi stalo teniso entuziastai. Šiose varžybose nugalėjo Donatas Gedžius. Antrąją vietą laimėjo Rimantas Kilčiauskas, trečiąją – Bronislovas Lekas.
Linkuvos gimnazijos stadione gatvės krepšinį 3X3 žaidė keliolika komandų ne tik iš Linkuvos seniūnijos. Varžėsi ir šeimos.
2000 metais gimusių ir jaunesnių grupėje triumfavo „Vyriukų“ komanda. Antrąją vietą užėmė „BC-Linkuva“, trečiąją – „Mustangai“.
1999–1997 metais gimusiųjų grupėje nugalėjo „Centro“ ekipos krepšininkai. Prizines vietas pelnė ir „Meškalaukio“ bei „Barabanų griausmo“ komandos.
1996 metais gimusiųjų ir vyresniųjų grupėje čempionais tapo „Gaisrininkai“. Antri buvo „AB Arka“, treti – „Medkirčiai“.
Linkuvos seniūnijų grupėje pirmąją vietą laimėjo „Mega“, antrąją – „A-A“, trečiąją – „Kas kam neaišku?“
Šeimų grupėje nugalėjo „Vaškų 6“ komanda. Antrąją vietą užėmė „Krašto“, trečiąją – Šiurnų šeima.
Paplūdimio tinklinio varžybų nugalėtojais tapo „Ignas-Ko“ žaidėjai. Antra buvo „Centro“ komanda, o „Verinais“ liko trečia.
Galiūnų varžybos sulaukė ne tik pačių sportininkų iš įvairių rajono vietovių, bet ir nemenko žiūrovų dėmesio.
Galiūnų galiūnu tituluotas ūkininkas iš Guostagalio Saulius Skikas. Jis laimėjo keturias rungtis iš šešių: 57 kilogramus sveriančio hantelio ir 80 kilogramų rąsto kėlimo, 200 kilogramų rentinio nešimo ir džipo traukimo.
Susumavus rezultatus, antrosios vietos nugalėtoju pripažintas Audrius Jareckas. Šis stipruolis buvo pirmas ir štangos kėlimo iš vietos rungtyje.
Trečioji vieta atiteko galiūnui Šarūnui Tupei.
16 kilogramų kelmą toliausiai numetė Vaidotas Ridikas.
Virvės traukimo rungtį laimėjo „Urano“ komanda, finale nugalėjusi „Jėgos“ stipruolius. Trečiąją vietą užėmė „Pelaniškiai“.
Svarsčių kilnojimo nugalėtojais savo amžiaus ir svorio kategorijose tapo Remigijus Šedys, Lukas Skikas, Artūras Balnionis ir Valdas Vaicekauskas.
Antrųjų vietų laimėtojai – Žygimantas Karalius, Gedas Dauskurdas, Tomas Mikšys ir Irmantas Pėželis.
Trečiąsias vietas užėmė Sergėjus Kirijenka, Dainius Girdvilis ir Ričardas Vladička.
Netradicinėje rungtyje (50 kilogramų svarsčio kėlimo) triumfavo Bronius Stankevičius. Antras liko Ž. Karalius, trečias – Valdas Vaicekauskas.
Rankų lenkimo rungtyje stipriausi buvo Žydrūnė Nakčiūnaitė ir Ž. Karalius. Antrąsias vietas laimėjo Regina Bučienė, Arūnas Damašius ir Jonas Šumskis. Trečiosios vietos atiteko Jovitai Jonaitienei, Lukui Mikelevičiui ir Mariui Užinskui.
Geriausiu gatvės gimnastu pripažintas Mykolas Jarmuška. Paulius Pašakarnis liko antras, Marius Žygas – trečias.
Tradicinių Škaplierinės futbolo rungtynių, kuriose žaidžia amžini varžovai – Pakruojo ir Linkuvos futbolininkai – prizas atiteko pakruojiečiams. Susitikimas baigėsi rezultatu 3:1.
Paskelbti Linkuvos nominantai
Šiemet 513-ąją sukaktį šventusi Linkuva neliko nepaskelbusi metų nominacijų. Tradicija, tęsiama penktus metus, buvo vienas iš šventės kulminacijos akcentų vakariniame koncerte miesto aikštėje.
Linkuvos seniūnė Kazimiera Bacevičienė pirmiausiai paskelbė darniausios poros nominaciją. Ji atiteko 63 metus drauge nugyvenusiems Eugenijai ir Kaziui Matuliams. Nominantas buvo pasveikintas ir su gimtadieniu. Tą dieną K. Matuliui sukako 85-eri.
Antroji nominacija „Metų geradarys“ atiteko Zenonui Antanui Čirvinskiui, be atlygio tvarkančiam, prižiūrinčiam Gaižūnų kaimo kapus.
Nominacijos „Už Linkuvos krašto garsinimą“ nusipelnė Nida Šimkūnaitė, Lietuvos vaikų ir jaunimo folkloro atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, respublikinėse folklorinių šokių varžytuvėse „Partnerystė“ pelniusu diplomus už sakmes gimtąja tarme, senovinius šokius.
Plojimai skambėjo ir skelbiant nominaciją „Bendruomeniškiausia bendruomenė“. Ji atiteko ūdekiečiams, apie kuriuos sakoma: „Tai bendruomenė, kuri bet kokio darbo imasi visi kartu: kultūros namai, biblioteka, felčerio punktas ir kaimo aktyvistės“.
Nominante „Už žirginio sporto propagavimą“ paskelbta Orenta Vaicekauskaitė. Mergina pasiryžusi ateinančiais metais surengti rajone pirmąjį konkūrą, nes pati dalyvauja žirgų varžybose.
Janinos VANSAUSKIENĖS nuotr.
ATMINIMAS: Prie paminklo su užrašu „Čia mūsų namai“ prisiminimui nusifotografavo 89-oji Linkuvos gimnazistų laida.
NOMINACIJA: Linkuvė Nida Šinkūnaitė pelnė Linkuvos seniūnijos nominaciją „Už Linkuvos krašto garsinimą“ savo gimtąja tarme.
KONFERENCIJA: (Iš kairės) Linkuvos seniūnė Kazimiera Bacevičienė sukvietė kalbininkus hab dr. Kazimierą Garšvą, prof. Genovaitę Kačiuškienę, doc. dr. Stasį Tumėną padiskutuoti apie linkuvių tarmę.
PARODA: Aldoną Valtarienę (dešinėje) sveikino miesto gražiadarbės ir bibliotekos vedėja Dalia Dambrauskienė.
BURBULAI: Miesto aikštėje leisti didžiulius burbulus mokėsi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.
LIETUS: Bažnyčios šventoriuje lietus laistė gėles ir iš jų kilimus kuriančias moteris.
Stanislavos VIČAITĖS nuotr.
SVARSČIAI: Ūkininkas iš Kalpokų Valdas Vaicekauskas savo jėgas išmėgino svarsčių kilnojimo varžybose.
RENTINYS: Vaidotas Ridikas nesunkiai nešė 200 kilogramų rentinį.
„ŠTANGA": Iš vietos atkelti 220 kilogramų „štangą“ Audriui Jareckui – vieni juokai.
GREIČIAUSIAI: Už 20 metrų stovintį džipą virve greičiausiai traukė Saulius Skikas.
PAKYLA: Ant nugalėtojų pakylos – krepšinio varžybų nugalėtojai ir prizininkai.
Rungtis: Virvės traukimo rungtyje nenugalimi buvo „Urano“ komandos stipruoliai.
GIMNASTIKA: Ant skersinio vaikinai išdarinėjo visokius triukus.
GALIŪNAS: Galiūnų galiūnu tituluotas Guostagalio ūkininkas Saulius Skikas.