
Naujausios
Viena mąsto, kita sako, trečia daro
Antroji rugsėjo pusė. Šiaurinėje Afrikos dalyje esantis Tunisas pasitiko nelabai santūria šiluma. Termometro stulpelis siekė trisdešimt laipsnių ir daugiau. Dėl didelės, net 82 procentus siekiančios drėgmės nuolat jautėmės tarsi suprakaitavusios. Jūros ir baseino vanduo – taip pat šiltas lyg arbata.
Viduržemio pajūris tarsi nusėtas viešbučiais. Kiekvienam tvorele atitvertas pajūrio lopinėlis ir plūdurais pažymėtas priklausantis jūros plotas.
Grupės vadovė – gal kokių penkiasdešimties metų olandė, prieš 27 metus ištekėjusi už tunisiečio. Charizmatiška, nors savo įvaizdžiu ne pernelyg besirūpinanti moteris. Ji pasakoja, jog su arabais gyventi nėra lengva. Jie viena mąsto, kita sako, trečia daro.
Vyras visuomet turi būti gerbiamas. Moteris privalo jaustis žemesnė, jo klausyti. Negali žiūrėti vyrui į akis, ypač svetimam. Tai traktuojama kaip flirtas. Moteris privalo galvoti ką ir kaip pasakyti vyrui, kad nebūtų įžeistas jo orumas.
Tik tuomet, kai ji sutuoktiniui pagimdo vaikų, klausomasi ir jos nuomonės: "Dabar mes turime bendrą laivą, kurio kapitonu gali būti ir tu." Musulmonai labai gerbia motiną.
Gauti žmoną čia nėra taip lengva. Nuotakos tėvams jaunikis turi duoti aukso arba kupranugarių. Jeigu pajėgia išlaikyti, vyras gali turėti ir kelias žmonas, žinoma, jeigu su tuo sutinka pirmoji žmona.
Dauguma moterų nedirba. Tačiau viešbučiuose, skirtingai nei Egipte kambarius valo moterys. Jos triūsia ir lauke, prižiūrėdamos augalus, tvarkydamos aplinką. Tačiau jų požiūris į tvarką – įdomus. Būtinai perklos nors ir paklotą lovą, bet neiššveis vonios. Nors, kaip patarė grupės vadovė, jau pirmą dieną davėme 10 dinarų arbatpinigių.
Beje, tunisiečiai kaip ir egiptiečiai kartais veda vyresnes europietes moteris. Grupės vadovė patarė nesistebėti, jeigu gatvėje pamatysime 25 metų jaunuolį už rankos vedantį 65 metų moterį. Nebūtinai dėl pinigų. Jaunuolis su ja laimingas, nes baltieji žmonės jiems – labai gražūs. Ir visiškai nesvarbu jų amžius.
Poilsis už 199 eurus
Tunise ilsėjausi jau antrą kartą. Pirmąsyk čia lankiausi prieš keliolika metų. Tąkart aplankiau Sacharos dykumą. Važinėjausi džipais per smėlynus. Jodinėjau ant kupranugario. Lankiausi berberų urvuose.
Šįkart poilsis buvo organizuotas iš Vokietijos. Kelialapius rugsėjui užsakėme gegužės mėnesį. Tiesiog pasinaudojome "žaibo" pasiūlymu. 199 eurai už septynias poilsio dienas! Į pasiūlymą įeina traukinio bilietas iš Vokietijos miesto, kuriame gyveni, iki oro uosto Berlyne, skrydis ir nuvežimas į viešbutį, septynios nakvynės keturių žvaigždučių viešbutyje, įskaičiuotas maitinimas, gaivieji ir vietos gamintojų alkoholiniai gėrimai, animatorių sugalvoti vakaro renginiai, atgalinė kelionė iki oro uosto, skrydis į Berlyną ir traukinio bilietas namo.
Mus sutikusi agentūros atstovė sakė, jog pigiu pasiūlymu galėjo pasinaudoti šimtas žmonių. Deja, ne visi pasinaudojo. Vokiečiai – labai atsargūs. Mano, jog tai, kas pigu, ne visuomet pasiteisina. Tad daugelis už poilsį tomis pačiomis dienomis tame pačiame viešbutyje mokėjo po šešis – aštuonis šimtus.
Tiesą pasakius, mes taip pat šiek tiek baiminomės. Tačiau rūpestis išsisklaidė, kai dviese atvykusios gavome erdvų trivietį kambarį, šalia jaukaus vidinio kiemelio su dangų remiančiomis palmėmis ir nuolat gaivų kvapą skleidžiančiais augalais.
Aptarnavimo kultūra taip pat ne ką nusileido Turkijai. Vos atėjus į paplūdimį, darbuotojas į pasirinktą vietą atgabena gultą ir čiužinuką. Restorane uoliai sukasi padavėjai.
Personalas – ne toks įkyrus, gerokai oresnis už brolių egiptiečių. Tik kartais, pavargę nuo karščio bei poilsiautojų nesupratingumo ir nesaikingumo, jauni vyrukai nesugeba šypsotis ir nuslėpti nuovargio. Buvo tokių poilsiautojų, kurie kiaurą dieną kiurksojo prie baseino ir gėrė vieną alaus bokalą po kito. Baro berniukai nespėdavo plauti indų.
Kartais suabejodavom, ar restorano darbuotojai iš viso miega. Kaip spėja pamaitinti ir aptarnauti šimtus valgytojų? Šeštą ryto jau prasideda pusryčiai, kurie tęsiasi iki dešimtos, paskui iki pusės dvylikos – vėlyvieji pusryčiai, po valandos – jau pietūs. Nuo šešioliktos valandos – kavos laikas, 19 valandą – vakarienė, po jos – pasisėdėjimai bare, 22 valandą – naktipiečiai.
Maloniai nustebino ir Monastyr oro uostas. Patikra – kiek griežesnė negu Europoje. Tačiau personalas – gana mandagus. O po Berlyno Tegelio oro uosto, kur minios žmonių ir vos viena kita kėdė atsisėsti, kad išgertum vandenį, kurio negali neštis į lėktuvą, Monastyr atrodė tiesiog prabangus. Erdvios salės, daugybė kėdžių. Personalas dar atskirai paklausia koks skrydis, kad nenueitum į ne savo taką.
Skridome nedideliu Tuniso oro linijų lėktuvu. Įgula maloniai bendravo su keleiviais, vaišino nemokamais gaiviaisiais gėrimais.