
Naujausios
Turizmas – pagrindinė ekonomikos šaka
Vieną iš kelių poilsio dienų paskyrėme ekskursijai į sostinę Tunisą. Į ekskursijos programą įėjo ir antikinis Kartaginos miestas bei senovinis Sidi Bou Said miestelis, garsus tradicine andalūziečių architektūra.
Nors diena buvo karšta, patogiame su kondicionieriais autobuse jautėmės puikiai. Pro langus bėgo kaimelių su nebaigtais statyti, o gal jau griūvančiais namais vaizdai, krautuvėlės ir kavinukės su kiemuose besišnekučiuojančiais būriais vyrų, pakelėse besiganančių avių bandos, kai kur net su piemeniu.
Kadangi palyginti su kitomis Afrikos šalimis čia derlingos žemės, šiomis dienomis kaip ir būdamas Romos imperijos dalimi, Tunisas tebėra svarbiausias grūdų aruodas Afrikos žemyne.
Sacharos dykumoje ir buvusio Kartaginos miesto vietoje įsikūrusi Šiaurės Afrikos valstybė stebina gana įvairia augmenija ir gyvūnija. Čia priskaičiuojama apie 2200 augalų rūšių, 80 rūšių žinduolų, 362 – paukščių, 80 – žuvų ir 67 – roplių.
Akys vos aprėpia pakelėse augančias alyvuogių plantacijas ir datulių sodus. Alyvuogės, datulės ir druska, kurios yra druskinguose dykumos ežeruose, sudaro pagrindinę eksporto dalį. Tunisiečiai eksportuoja ir šiek tiek dujų. Tačiau Viduržemio jūros pakrante besidriekianti šalis daugiausia pajamų gauna iš turizmo. Dėl puikiai išvystytos turizmo industrijos, malonaus klimato ir geros aptarnavimo kultūros kasmet čia apsilanko apie penki milijonai turistų.
Pašalpomis nelepina
Į kelionę mus lydi senyvas gidas, kalbantis vokiečių ir prancūzų kalbomis. Prancūzų kalbą Tuniso vaikai pradeda mokytis nuo aštuonerių metų. Jiems ši kalba priimtina, nes nuo devynioliktojo amžiaus antrosios pusės Prancūzija čia įvedė savo kariuomenę ir įkūrė Tuniso protektoratą.
Nuo dvylikos metų vaikai mokomi ir anglų kalbos. Baro, restorano padavėjai ir kitas aptarnaujantis personalas, net kambarinės čia gerai kalba angliškai. Beje, daugelis bent jau mūsų viešbučio darbuotojų išmokę ir vokiečių kalbą.
Senyvam gidui su vokiečių kalba – kiek sunkiau. Pasakojimą sunkiai suvirškina net grynakraujai vokiečiai.
Jis pasakoja, jog Tunise gyvena 12 milijonų žmonių, sostinėje – 2 milijonai. Nedarbo lygis sparčiai mažėja. Pavyzdžiui, prieš aštuonerius metus nedarbas siekė 18 procentų, šiuo metu – 12 procentų. Bedarbiai negauna jokių pašalpų.
Daugiausia žmonių dirba turizmo sektoriuje. Tačiau miestuose yra ir pramonės įmonių, uostų. Čia mielai investuoja užsienio kapitalo įmonės, nes pigi darbo jėga. Atlyginimas siekia 200 – 250 eurų už mėnesį.
98 procentai tunisiečių yra arabai. Apie 1 proc. berberų, kurie kalba senąja savo kalba. Tiek pat priskaičiuojama ir europiečių, dažniausia tai prancūzai ir italai.
98 procentai tunisiečių yra musulmonai, dažniausia sunitai. Priskaičiuojama 25 000 krikščionių, daugiausia katalikų, ir 1 500 judėjų.
Čia yra nemažai ateistų, daugiau negu kitose Afrikos valstybėse.
Raštingų vyrų yra 83,4 procento, raštingų moterų – 65,3 procento. Vidutinė vyrų gyvenimo trukmė siekia 75,78 metų, moterų – 77,7 metų.
Gimstamumas Tunise – vienas iš mažiausių Afrikos valstybėse. Vaikų iki 14 metų metų čia priskaičiuojama beveik 23 procentai nuo visų gyventojų skaičiaus. Palyginus su Europos šalimis, kur vaikų skaičius siekia tik 15,44 procento, demografinė situacija – puiki, juolab, kad vyresnių negu 65 metai žmonių tėra tik 7,2 procento.
Pasivaikščiojimas po didingąją Kartaginą
Ekskursiją pradedame nuo senojo Sidi Bou Said miestelio. Tipiški balti andalūzietiško stiliaus namai su mėlynomis durimis ir langinėmis. Siauras gatveles "okupavę" prekiautojai suvenyrais. Jie palyginti kultūringi. Negriebia už skverno, jeigu eini pro šalį. Tačiau, jeigu susidomi kokiu daiktu, derėsis tol, kol įpirš. Už pliušinį didelį kupranugarį prekiautojas prašo 45 dinarų. Nusideriu iki trisdešimties.
Kiti kviečia užeiti į jų kioskelius, sakydami, jog viskas po vieną dinarą. Tačiau nerizikuojame, nes bagažas lėktuve bus ribotas. Laikas – taip pat. Turime tik pusvalandį.
Autobusas pajuda į Kartaginą. Tai vienas didingiausių ir seniausių antikinių miestų Šiaurės Afrikoje. Įkurtas 825 metais prieš mūsų erą. Kartagina buvo užėmusi dalį Šiaurės Afrikos, pietų Ispaniją ir Viduržemio jūros salas.
264 metais prieš mūsų erą romėnai sugriovė šį miestą, o jo teritoriją užbėrė druska, kad niekas neaugtų. Pirmajame mūsų eros amžiuje įvertinę puikią pajūryje išsidėsčiusio miesto strateginę padėtį, jie atstatė Kartaginą, kuri tapo klestinčiu ir pačiu svarbiausiuoju Romos imperijos miestu.
Deja, penktajame mūsų eros amžiuje jį užėmė Vandalai, vėliau – bizantiečiai, paskui perėmė Omejadai, kurie miestą visiškai apleido, o šalia jo įkūrė šalies sostinę Tunisą.
Gidas pasakoja, jog Hanibalas Kartaginą užėmė turėdamas tik 40 dramblių ir tūkstantį vyrų.
Vaikštome po pajūryje dar išlikusius miesto griuvėsius. Apžiūrinėjame kolonas, dar išlikusias skulptūras, nutraukytomis galvomis.
Duok kuo didesnį pinigą, bet grąžos nesitikėk
Pietaujame viename Kartaginos restoranų, kuriame vokiškas meniu. Atneša keistą bulvių ir kiaušinio apkepą, po to – įtartino skonio vištos šlaunelę, desertui – biskvitinio pyrago gabaliuką. Palyginti su viešbučio restoranu, pietūs čia sunkiai praryjami.
Maistas įskaičiuotas į ekskursijos kainą. Tačiau už gėrimus reikia susimokėti patiems. Įtariame, kad su gėrimais susimokame ir už maistą. 300 gramų coca colos – 6 dinarai, arba du eurai. Alaus bokalą užsisakęs prancūzas sumoka 30 dinarų. Neiškentęs paklausia: "Ar čia įskaičiuotas ir maistas?"
Dar didesnės įdomybės prasideda Tunise. Gidas apie miesto įžymybes pasakoti, atrodo, nenusiteikęs. Autobusas paleidžia vienoje miesto aikštėje. Čia daugybė mugių. Prikabinta arabiško stiliaus suknelių ir palaidinių. Ant prekystalių prikrauta vietos amatininkų keramikos ir odos gaminių.
Gidas įspėjo saugoti rankines, nes čia grobio ieško vagys. Be to, tunisiečiai nelabai mėgsta kitatikių, todėl leidžia sau juos skriausti.
Grupės vadovė taip pat jau anksčiau buvo įspėjusi miestų gatvėse nekalbėti vokiškai. Tuomet pristos prekeiviai, siūlys pirkinius už nerealią kainą.
Aplenkiame muges, panašias į sovietinių laikų lietuvišką "talkučkę", kuri kompensuodavo amžiną prekių deficitą.
Pasukame pro katedrą į centrinę gatvę, kur mažiau žmonių. Gatvė pritupdyta mažų kioskelių. Prie kiekvieno kioskelio, tiesiog ant šaligatvio, pristatyta staliukų ir kėdžių. Nusipirkę kavos ar ledų žmonės valgo čia pat, gatvėje. Tik privalo sėsti būtent prie to kiosko, iš kurio pirko, staliukų. Apranga ir skirtingos kalbos liudija skirtingas tautybes.
Nusprendžiame atsigaivinti ledais. Viename kioskelių paklausiame kainos. Pardavėja nežino ką atsakyti, pakelia akis į šalia stovintį kioskelio savininką. Šis sako, jog vienas kaušelis kainuoja vieną dinarą. Užsisakome po dvigubą porciją. Tačiau, kai paduodame savininkui 4 dinarus, šis neima. Pamanome, gal pirkdamos suvenyrus grąžos gavome netikrus pinigus. Duodame dešimt dinarų. Kioskininkas reikalauja dar, bet paskui numoja ranka ir dingsta tarp namų.
Panašiai nutiko ir kitoje vietoje. Tik ten grąžos neatidavė iš mažesnės sumos.