Nuo dovanoto trimito iki profesionalaus bigbendo

Nuo dovanoto trimito iki profesionalaus bigbendo

Nuo dovanoto trimito iki profesionalaus bigbendo

Gruodžio 14 dieną Šiaulių bigbendas koncertu Šiaulių koncertų salėje „Saulė“ minės dešimties metų jubiliejų. Nors šiemet muzikantams teko pustrečio mėnesio nemokamai atostogauti, profesionalus kolektyvas sėkmingai koncertuoja ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio festivaliuose.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Ruošia dviejų dalių koncertą

Šiaulių bigbendo muzikantai pluša – rengiasi jubiliejui. Dešimtmečio koncerte skambės įvairi muzika – nuo džiazo iki populiarių melodijų. Dviejų dalių koncerte bus atlikti 22 kūriniai.

Bigbendas, vadovaujamas Jaroslavo Cechanovičiaus, koncertuoti pasikvietė ištikimiausius bendraminčius ir bendražygius.

Jei būtų sukvietę visus, kas buvo per dešimtmetį kartu su Šiaulių bigbendu, koncertuoti tektų nuo ryto iki vakaro.

Kartu su Šiaulių bigbendu koncertuos Gintarė Skėrytė, Birutė Petrikytė, Kristina Svolkinaitė, Inga Jankauskaitė, Indrė Dirgėlaitė, Adolfas Jarulis, Viktoras Malinauskas, Romas Bubnelis. Dalyvaus berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“, Šiaulių kamerinis orkestras.

Solinius instrumentinius kūrinius atliks Skirmantas Sasnauskas, Dima Levencovas, Pranas Narušis, Povilas Jaraminas.

Koncertą ves muzikologas Viktoras Gerulaitis.

Įkvėpė trimitas

Oficiali Šiaulių bigbendo (tuomet – Šiaulių senjorų bigbendo) įkūrimo data – 2002 metų lapkričio 22-oji.

Bigbendo iniciatorius, trimitininkas Romualdas Sabaliauskas sako, kad suburti muzikantus jį įkvėpė gimtadienio dovana – trimitas.

„Buvo nemažai muzikantų, pasinėrusių į verslą, bet nepraradusių noro groti. Visi pagyvenę, tad pasivadinome Šiaulių senjorų bigbendu“, – šypsosi R. Sabaliauskas.

Nuo pat įkūrimo pradžios bigbendas buvo pilnos sudėties – 17 muzikantų ir dirigentas Romualdas Jankus.

Pirmasis bigbendo pasirodymas – naujametis koncertas Kultūros centro trečiojo aukšto salėje.

Įsikūręs bigbendas jautė verslo, ypač – lengvosios pramonės paramą. Šiandien muzikantas bigbendo nesiryžtų kurti.

„Dabar situacija kitokia. Verslas užspaustas, mokesčiai didėja, o pelnas mažėja. Remti kultūrą šiandien prabanga“, – sako R. Sabaliauskas.

Į repeticijas – ir iš Vilniaus

Nuo 2006 metų kolektyvo meno vadovu ir dirigentu tapo Jaroslavas Cechanovičius. Tais pačias metais bigbendas jau dalyvavo Birštono džiazo festivalyje. Vėliau kolektyvas pasirodė Liepojos džiazo festivalyje, pradėjo organizuoti bigbendų festivalius Šiauliuose.

Kaip saviveiklininkai, remiami verslo, Šiaulių senjorų bigbendo muzikantai grojo pusaštuntų metų, kol buvo įkurtas Šiaulių bigbendas.

Šiandien bigbendas, neabejoja R. Sabaliauskas, turi kitą veidą. Tai – aukšto profesionalumo kolektyvas, kuriame sujungtos Šiaulių muzikantų jėgos: ir tų, kurie čia gyvena, ir tų, kurie išvažiavę. Pavyzdžiui, Povilas Jaraminas, buvęs šiaulietis, gyvenantis Vilniuje, kone nuo bigbendo įsikūrimo pradžios, negailėdamas laiko, važinėja į repeticijas Šiauliuose.

„Šiandien mūsų kolektyvas gali koncertuoti visame pasaulyje“, – neabejoja R. Sabaliauskas.

Skurdas žeidžia

Ne viskas džiugu muzikantų gyvenime. Iš miesto biudžeto išlaikomas kolektyvas šiemet 2,5 mėnesio ėjo neapmokamų atostogų.

„Tai – vos ne visas ketvirtis, kuris išbalansuoja metų darbą. Tokia Savivaldybės taupymo forma. Aš, verslininkas, taip netaupyčiau. Jei įmonę uždaryčiau 2–3 mėnesiams, žmonių nebesurinkčiau ir užsidaryčiau visam“, – svarsto R. Sabaliauskas.

Pasak bigbendo pradininko, toks požiūris neigiamai veikia kolektyvą, žeidžia muzikai atsidavusius žmones.

Muzikantų atlyginimo vidurkis – 600–800 litų į rankas. Kiekvienas muzikantas turi gerus savo instrumentus ir papildomų pinigų iš Savivaldybės nereikalauja.

Nuėjęs į Savivaldybę, R. Sabaliauskas visada pabrėžia, kad sunaikinti kolektyvą galima labai greitai: parašai įsakymą, pateiki Tarybai sprendimą, Taryba pakelia rankas „už“ ir 10 metų juodas darbas nueina perniek.

„Vinstonas Čerčilis per karą skyrė daugiau pinigų kultūrai. Šiauliuose kultūra – kaip šuniui penkta koja“, – mano R. Sabaliauskas.

Jaunimas negrįžta

R. Sabaliauskas sako, kad didesnių nuotykių per 10-metį kolektyvui pavyko išvengti. Daugiausia įsiminė stresas: kad visi susirinktų laiku, kad gerai pasisektų koncertas.

„Kolektyvas susivienijo, visi vieni kitus supratome: jei atėjai, atsiduodi darbui. Tarybiniais laikais buvo susiformavęs muzikanto, girtuoklio, įvaizdis. Dabar to nebėra. Šiuolaikiniam jaunimui duok instrumentą ir pavalgyti. Kai paklausiu, kada kursi šeimą, jaunas muzikantas atsako, kad jo šeima – instrumentas“, – sako R. Sabaliauskas.

Jis pažymi, kad Šiauliuose muzikos studijas baigę jaunuoliai išvažiuoja tęsti mokslų į Vilnių, o vėliau nebegrįžta, nes neturi čia ką veikti – per mažai profesionalių kolektyvų.

„Jei lygintume su Vilniumi, Kaunu, Klaipėda, šiuo požiūriu esame kaip kaimas“, – sako bigbendo trimitininkas.

Atlygis – geri įvertinimai

„Kaip ir sporte – su bigbendu norėjome būti aukščiausioje lygoje. Tą šiandien ir turime“, – džiaugiasi R. Sabaliauskas.

Kolektyvui didžiausias įvertinimas – dalyvavimas festivaliuose. Geri atgarsiai po festivalio muzikantams yra malonus moralinis atlygis.

Šiemet sausį bigbendas dalyvavo festivalyje Minske, balandį – Birštone, liepą – Rygoje. Visuose festivaliuose išgirdo: „Šiauliai turi gerą orkestrą“.

Kitų metų sausio mėnesį Šiaulių bigbendas planuoja koncertuoti Vilniuje. Tai bus autorinis S. Sasnausko ir J. Cechanovičiaus koncertas.

Bigbendas rengiasi ir ketvirtajam tarptautiniam bigbendų festivaliui Šiauliuose, kuris vyks spalio 18–19 dienomis ir bus 777-ojo Šiaulių gimtadienio pratęsimas.

„Muzika Šiauliuose turi skambėti. Čia turi groti aukšto meistriškumo kolektyvai“, – įsitikinęs R. Sabaliauskas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PRADŽIA: Šiaulių senjorų bigbendas susikūrimo pradžioje. Centre sėdi dirigentas Romualdas Jankus.

SAKSOFONISTAI: Šiaulių bigbendas didžiuojasi viena iš stipriausių saksofonistų grupių. Nuotraukoje – 2010 metų Birštono džiazo festivalyje saksofonistai atlieka kūrinį penkiems.

SVAJONĖ: Romualdas Sabaliauskas turi svajonę: parengti tokią programą su vokalistu, kuri nustebintų visą Lietuvą.

 

Bigbende – stipriausi Lietuvos muzikantai

Šiaulių bigbendo meno vadovas ir dirigentas Jaroslavas Cechanovičius:

– 2006 metais atvykęs į Šiaulius radau saviveiklininkų kolektyvą. Dabar jis yra profesionalus.

Atvažiuoti į Šiaulius sutikau labiau dėl kolegiškumo – kolegų Romo Sabaliausko, Povilo Jaramino.

Muzikantų potencialą susikūrėme patys, nes iki tol kolektyvas buvo mėgėjiškas – pagyvenę žmonės sugalvojo pagroti savo mėgstamą muziką, ir tiek.

Dabar dalis Šiaulių bigbendo muzikantų – patys stipriausi Lietuvoje.

Miestui turėti geresnį kolektyvą visada yra prestižas, bet kiek mes rūpime Savivaldybei, nelabai žinau.